Imaju li agencije budućnost?

Sa ovim i ovakvim zakonom o agencijama i sa ovim i ovakvim sistemom poslovanja ne bi poslovale ni u jednoj državi, čak ni u onoj koja za savremnim svetom i trendovima kaska 20-30 godina.

Usluge koje naše agencije pružaju, način, "stručnost" kadrova, način poslovanja sve je ispod svih standarda.

Sreča njihova što smo mi još uvek društvo koje misli da to tako mora, pa "trpi" i prihvata.

Za par godina opstaće oni koji se nauče savremenom poštenom poslovanju, što i jeste fer.
 
Sa ovim i ovakvim zakonom o agencijama i sa ovim i ovakvim sistemom poslovanja ne bi poslovale ni u jednoj državi, čak ni u onoj koja za savremnim svetom i trendovima kaska 20-30 godina.

Usluge koje naše agencije pružaju, način, "stručnost" kadrova, način poslovanja sve je ispod svih standarda.

Sreča njihova što smo mi još uvek društvo koje misli da to tako mora, pa "trpi" i prihvata.

Za par godina opstaće oni koji se nauče savremenom poštenom poslovanju, što i jeste fer.

Problem kod nas je što firmu pa i agenciju za putovanja u svojstvu subagenta može otvoriti svako bez obzira na struku, prethodno iskustvo, pa čak i dosije...takođe nema neke vrste depozita u ministarstvu ili osiguranja kojim bi se njihovi klijenti zaštitili od prevara. Operateri moraju da dobiju licencu i minimalni depozit od 10.000 evra za insolventnost i čini mi se 7.000 bankarske garancije za naknadu štete ali to se teško aktivira(stečaj) i praktično nisam siguran u slučaju prevare od strane subagenta da li se može to pokriti odatle. Sve u svemu potrebna je bolja zakonska regulativa i ukrupnjavanje i po meni izbacivanje subagenata iz priče kompletno.
 
"BUDITE OPREZNI Kako da izbegnete prevare turističkih agencija

Prevare su postale deo poslovanja većine turističkih agencija, kako u svetu, tako i kod nas.



U oglasima ćete naći na hiljade ponuda koje zaista izgledaju odlično, ali kad se malo bolje raspitate kod agenata, vidite da u cenu mnogo toga nije uključeno, pa je krajnja suma uvek mnogo veća od one koja je navedena.



Kontrole po prijavama građana

- U prvih sedam meseci 2015. godine turistički inspektori su izvršili 720 kontrola, od čega je 278 kontrola bilo po prijavama građana. Inspektori su u kontroli utvrdili da je 108 prijava opravdano - kažu u Turističkoj inspekciji.

Isto tako, u brošurama su fotografije apartmana i hotela snimane ko zna kad, a kad stignete na letovanje, neretko se dešava da vas smeste u prizemnu prostoriju bez prozora ili sa pogledom u zid ili kontejner. Skoro svake godine ima slučajeva kada putnici ni krivi ni dužni ostanu bez planiranog letovanja. Dosta je i primera da agencije svesno ili namerno zanemaruju pravila i posluju na štetu klijenata, pa zbog toga u Turističkoj inspekciji savetuju turistima da budu oprezni i da provere sve što mogu dva puta.


- Samo ono što je dato na papiru je obavezujuće i to je jedino što je agencija dužna da pruži putniku, usmena obećanja nisu obavezujuća. Sve posebne zahteve, kao što je, na primer, smeštaj na određenom spratu, trebalo bi staviti na papir – kaže za „Alo!“ Ivana Radmilac iz Turističke inspekcije pri Ministarstvu trgovine i turizma.


Ona preporučuje da turisti koji ugovaraju putovanje kod posrednika utvrde ko je organizator putovanja jer je on taj koji je odgovoran, a ne posrednik. Broj licence organizatora mora da bude naveden na sajtu i na planu putovanja, a građani treba da provere da li je agencija preko koje putuju aktivna na sajtu Agencije za privredne registre, da li je račun u blokadi na sajtu NBS-a, kao i da provere da li agencija ima licencu.


Takođe, turistima se preporučuje da hotel ili vilu pogledaju i u ponudama drugih agencija i uporede da li se podaci poklapaju i da li vila stvarno izgleda kao na fotografiji.




- Dešavalo se da jedna agencija kaže da je vila udaljena od plaže 200 metara, dok je kod druge udaljenost iste vile 300 metara. Isto tako, treba napomenuti da 200 metara od mora ne znači isto što i 200 metara od plaže – napominje naša sagovornica i dodaje da se dešava da pojedine agencije nabroje šta sve postoji od dodatnih sadržaja u okviru smeštaja, ali ne napišu da, na primer, zatvoreni bazen ne radi leti.


- Važno je i da turisti znaju da tri zvezdice ne znače isto u Grčkoj, Egiptu i Turskoj - kaže u Turističkoj inspekciji i dadaju da u slučaju bilo kakvog odstupanja od dogovorenog putovanja građani na licu mesta ulože prigovor lokalnom predstavniku agencije.


- Putnik je dužan da se u roku od 30 dana obrati agenciji i dostavi dokaze šta nije bilo u redu. Agencija ima osam dana da odgovori na reklamaciju, a 15 dana da putnika obešteti. Ako ne postignu dogovor, turisti se javljaju našoj dežurnoj službi na broj 011/3139-686 ili na imejl „turisticka.inspekcija@mtt.gov.rs” - kaže Ivana Radmilac.



Hotelski dan i kalendarski dan

- Među brojnim prijavama nezadovoljnih putnika koje stižu ima mnogo ozbiljnih zamerki zbog kojih građanima letovanje zaista može da presedne, ali ima i banalnih žalbi kao što su da u sobi ima komaraca ili da nema mini-bara. Najčešće se odnose na loš kvalitet smeštaja i na manji broj noćenja od onog koje su putnici uplatili - navode u inspekciji i dodaju da nesporazumi nastaju zbog toga što se hotelski dan računa drugačije od kalendarskog dana, jer kalendarski dan traje 24 sata, a hotelski dan počinje u 14 sati, kada se pristigli putnici puštaju u sobe, i traje do podne sutradan, kada se sobe moraju napustiti poslednjeg dana letovanja. - U situaciji kada agencija dovede u zabludu putnika tvrdeći mu da će zaista imati 11 noćenja u sobi, a ispostavi se da će imati samo 10, putnik ima prava da se žali i traži povraćaj novca za dan za koji je oštećen - naglašavaju u Turističkoj inspekciji."
 
Ako nađete proverenu agenciju onda i ne razmišljate na samostalno putovanje. Za Grčku imam agenciju preko koje godinama letujem i prezadovoljna sam. Neću je menjati osim ako ne poželim da idem na neku destinaciju koju oni nemaju. Plaćanje je do polaska ( morate isplatiti 15 dana pre početka putovanja). Takve agencije će opstati, sve dok ima zadovoljnih putnika.
 
Pa upravo ovo bode oči...."da idem na neku destinaciju koju oni nemaju".

A zašto je nemaju kada vrlo lako mogu da nađu i organizuju?...dakle koncept da uđeš i gledaš šta oni imaju u ponudi vs. koncept da uđeš kažeš želim tu i tu i oni ti to reše, naravno pod najpovoljnijim uslovima u okviru tvojih zahteva. Da,postoji još uvek dobar deo populacije čija je jedina potreba ova vrste letovanje u popularnim letovalištima i bus ili čarter do tamo onda se može reći da njima stari sistem manje-više odgovara. Ali se stvari već menjaju i tek će se menjati...a agencije sporo reaguju na te promene.
 
Nije glavno pitanje da se izbegava agencija za destinacije koje nemaju , vec se izbegavaju masovno agencije za destinacije koje imaju .
Kad neku bezveznu Grcku tipa Nea Flogita ili Nea Kalikratija nema u ponudi agencija , to znaci da za takva mesta nema dovoljno interesa i to je jasan znak da se trebaju izbegavati i u sopstvenoj reziji .
Ali kad je u pitanju renomirana destinacija tipa Rim/Pariz za koje ima top ponude u svim agencijama 365dana godishnje , a ide se samostalno , to ima malo do nishta sa agencijom i vezano za agenciju , no ima vise sa nekim drugim stvarima i modernim trendovima tipa , ja biram termin , prevoz ,smestaj ,klopu , pravim sopstveni plan i program , i automatski nivo avasnturizma i dozivljaja se naglasava ... itd ... i konacno 100% provereno , u sopstvenoj reziji dodje puno puno jeftinije , a to je glavna stvar sto se sve vise izbegavaju agencije , da se ne lazemo .
 
...no ima vise sa nekim drugim stvarima i modernim trendovima tipa , ja biram termin , prevoz ,smestaj ,klopu , pravim sopstveni plan i program , i automatski nivo avasnturizma i dozivljaja se naglasava ...

Ovo je mene udaljilo od agencija. Sama biram termin i pravim plan putovanja.

Agecije će raditi, tu nema dileme. Još uvek ima putnika koji vide sigurnost svog odmora tako što će ići preko agencija, a jedini razlog je po mom mišljenju ne znanje jezika koji im je neophodan za komunikaciju sopstvene režije.
 
Mozda bi bolje pitanje bilo imaju li turisticke agencije alternativu.Ja u skorije vreme ne vidim ko bi ih zamenio, koristim agenciju Halo Travel vidim da su dobro organizovani i posteni sto je najbitnije za klijente njihovih usluga.Naravno da ima i medju agencijama prevaranata ali je broj takvih veoma mali.
 
Ovo je mene udaljilo od agencija. Sama biram termin i pravim plan putovanja.

Agecije će raditi, tu nema dileme. Još uvek ima putnika koji vide sigurnost svog odmora tako što će ići preko agencija, a jedini razlog je po mom mišljenju ne znanje jezika koji im je neophodan za komunikaciju sopstvene režije.

Hm.... Ja, recimo, dobro vladam stranim jezikom (da ne kažem engleskim) i ne vidim sigurnost svog odmora u tome što idem preko agencije, ali mi jako odgovara da neka "krupna" putovanja platim na rate. I dalje mislim da je to jedina prednost agencija. :think:
 
Propast turističkog diva

"Najstarija svetska turistička kompanije Tomas Kuk propala je ostavljajući stotine hiljada putnika nezbrinute širom sveta.
Likvidacija kompanije, koja zapošljava 22.000 ljudi, označava kraj jedne od najstarijih britanskih kompanija koja je život započela 1841. organizovanjem lokalnih izleta.
Preživela je dva svetska rata, bila začetnica turističkih paket-aranžmana i masovnog turizma."

Ratove je preživela ali booking i Airbnb nije :lol:

Tužno je za zaposlene i definitivno šteta za jednu takvu instituciju turizma ali vreme ne prašta, jednostavno zastareli koncepti nemaju budućnost. I na neki način konkretan odgovor na početno pitanje.
 
Tužno je za zaposlene i definitivno šteta za jednu takvu instituciju turizma ali vreme ne prašta, jednostavno zastareli koncepti nemaju budućnost. I na neki način konkretan odgovor na početno pitanje.

Da... Kakav je to gigant bio! Nešto se sad s tugom setih i našeg Yugotours-a...nije baš za poređenje sa Kukom, ali to je bila naša agencija koja je dovodila najviše Engleza na obalu...
Bilo nekad...
 

Back
Top