ODGOVOR ZA SVE ONE KOJI IMAJU PROBLEMA SA OVERCLOCKOM GIGABYTE K8NF MATICNIH PLOCA

El Muerte

Primećen član
Poruka
765
U OVOM TEXTU SVE STO RADITE, RADITE NA SOPSTVENU ODGOVORNOST.
JA NEMAM NIKAKVU OBAVEZU PREMA VAMA!


Ovaj text posvecujem onim ljudima koji su vlasnici K8NF ploca i koji imaju problema sa OC-om.

Malo ljudi zna da sam se dosta patio sa svojom novom GA-K8NF-9 i pokusajima da magistralu povecam iznad 218MHz ..... bio sam ocajan.
Postavljao sam postove, citao, trazio savete na nasim i stranim forumima ali niko nije znao da odgovori. Onda sam otisao na www.xtremesystems.org
gde sam slucajno procitao razgovor na forumu koji se vodio pre skoro godinu dana.


-KAKO JE GIGABYTE PREVARIO SVOJE KUPCE:

Pre svega, vlasnici obicnih GIGABYTE NF4 ploca, morate biti upoznati sa chinjenicom da GIGABYTE vara svoje kupce.
Hyper Transport Technology ili skraceno kao HTT kod NF4 (N FORCE 4 )modela iznosi 1000MHz.
( HT x FSB = HTT ) odnosno: 5x200MHz =1000MHz .
Kod NF3 modela HTT iznosi 800MHz.
Naime GA-K8NF-9 model koristi NF4 x 4 chipset sto znaci da je njegov maximalni HTT 800MHz (4x 200MHz= 800Mhz) a ne 1000MHz.
Zbog ovoga sam imao veliki problem sa OC-om i mucio se danima jer sam kostantno bio vodjen POGRESNOM RACHUNICOM jer sam mislio da je HTT oko 1000MHz, a ustvari je 800MHz.

-KAKO JE NASTALA OVA ZBRKA:

Iako nije u potpunosti razvio tehnologiju, Gigabyte je zurio da pretekne konkurenciju pa je na trziste izbacio modele maticnih ploca za socket 939 sa unapredjenim NF3 chipsetom koji nosi oznaku NF4 x 4.
Tako smo dobili slucaj da K8 Gigabyte-ove ploce imaju max. mnozilac HT = 4 umesto 5.
Kasnijim revizijama je Gigabyte usavrshio svoj chipset tako da danas imamo 3 oznake : A1 , A2 i A3.
NF4 x 4-A1 : omogucava da max HTT moze da se priblizi 1000Mhz
NF4 x 4-A2 : radi isto sto A1 ali je vise nestabilan prilikom OC-a
NF4 x 4-A3 : je chipset koji se ugradjuje u Ultra modele sto znaci da bi overclockovanje trbalo da bude lakse a HT mnozilac bi trebao da radi na x 5.Ove oznake se mogu videti prilikom skidanja hladnjaka sa chip-seta.
Verujem da ce novi K8 modeli imati punokrvni NF4 chipset, a do tada, treba biti oprezan prilikom kupovine.

-PROVERENI MODELI:
Gigabyte Ultra i SLI modeli imaju standardni NF4 chipset sa mnoziocem HT=5 tako da tu ne mozete pogresiti.

-OVERCLOCKING:
Pre nego sto resite da overclockujete svoju masinu, uradite sledece:

1. Skinite najnoviju verziju BIOSA za vasu maticnu sa oficijalnog sajta ( F9 u mom slucaju)
2.Skinete hladnjak i OBAVEZNO otklonite staru i nanesite novu termalnu pastu.Ovim cete primetno smanjiti temperaturu omoguciti bolje OC mogucnosti.
3.Uvek je dobro dosao dodatni ventilator koji ce jos vise rashladiti chipset.
4.Usput, pogledajte model chip-seta (A1 ; A2 ili A3) kako biste bili bolje upoznati sa OC mogucnostima vase maticne ploce.
5. Sva setovanja u BIOSU drzite na MANUAL .
Takodje moram napomenuti da ovi modeli mnogo bolje rade kada je mnozilac HT na x3.

Moja konfiguracija:
Gigabyte GA-K8NF-9
AMD 3000+ 64 Venice
2x512 Kingston (DDR 400)
CHIPSET: NF4-4x-A3
Gigabyte X800
Codegen 350 W (24 pina)

Zahvaljujuci boljem hladjenju, mogao sam za nijansu da podignem magistralu, ali to nije bilo dovoljno. Kasnije sam slucajno ustanovio da se moj Venice mnogo bolje ponasa pri radu kada je mnozilac na x7 nego na x9.
Ovo sve varira od procesora do procesora pa vi sami ispitajte koji mnozilac omogucava bolji OC vase maticne.

-JOS JEDNA NAPOMENA:

Memoriju OBAVEZNO drzite CAS LATENCY :2.5 ili 2 ako mozete.
CAS : 3 je ubica AMD-a 64 i solidan OC necete moci da ostvarite sa ovim setovanjem.
Pritiskom na CTRL+F1 u BIOSU otvara se dodatni meni za podesavanje tajminga memorije.

Moja setovanja:
FSB = 330
CPU Multi.= x7
HT= x2
CPU/DDR Ratio (2/1)
DDR SPEED 330 Mhz (CAS: 2.5 8-3-3-2)
Tajming memorije : 2T
Napone uopste nisam dirao


Dobijeni rezultat: 2.31 Ghz

Eto, toliko od mene za sada, nadam se da sam dosta pomogao, a vi cackajte i upoznajte sto bolje vasu masinu.

Pozdrav :)

Zahvaljujem:

FROZEN-u koji je napisao fenomenalan text o overclockingu ( Athlon64 OC HOW TO) i dao mi motivaciju da i ja pomalo doprinesem ovom forumu.

POP Mare, mshone, mohikanac81 – hvala pomoci
 
Ja sam u časopisu Digital pročitao članak o ploči MSI K8N NEO3 Gold, napričali su takve hvalospeve o ploči za socket 754 da sam odlučio da prodam Asus K8N NForce 3 i kupim MSI! Na Asusu je sve radilo besprekorno, znači AMD Sempron 2800+ na 2 GHz, magistrala 250 MHz , HTT množilac 3*, Kingston 2*512 PC400 memorija na 200 MHz, podešena na 166, parametri 2,5-3-3-7 i 1T tajming! Na ovoj ploči sam se živ polomio da dignem ploču na više od 224MHz, ali ništa ne pomaže, sistem puca li puca, a oni nahvališe da su ovaj procesor digli na 2,3GHz, ja im se stvarno divim, ali to mora da je bila neka vanzemaljska MSI ploča! Baš sam se razočarao, prodao sam bolje, a dobio lošije, izgleda da NForce4x4 veliko djubre za socket 754! Pozdrav svima i preporuka, držite se NForce 3 250 ploča t sigurno nema greške!
P.S Čitao sam i ovaj članak i Frozenov članak, i pokušao sam da uradim neke stvari kao i Vi ali jednostavno ništa ne pomaže!
 
Ako zelis da dosta clockujes, pokusaj sa 2T tajmingom. BTW NForce4 x 4 je za socket 939 osim ako nisi pronasao nesto novo....no........mislim da je poenta bitna........ :)
Kako god da okrenes......to JESTE DJUBRE!
Uskoro saljem fotke za sve skeptike koji ne veruju da je Gigabyte prvoklasni prevarant na polju maticnih ploca.GA-K8nf-9 je jedna od ploca koje treba da siroko zaobilazite!!!
 
NForce 4 x4 za socket 754 se pojavio posle ploča socket 939. Gogabyte ima za socket 754 ploču K8NE rev 1 i rev 2, s tim što je revizija 2 potpuno osakaćena ploča. 2T za memoriju sam i stavio, zato što u 1T nema šanse da radi! Izgleda da je taj NForce 4 x4 potpuni promašaj za Athlon procesore, kako za socket 754, tako i za socket 939, tako da treba uzimati samo ultra varijantu za socket 939, a za 754 NForce 3 250! Pozdrav!
 

Back
Top