Pitanje u vezi programiranja, fakulteta

milan664

Početnik
Poruka
16
Pozdrav ljudi, da li mi neko može reći ili šta misli o programiranju i uopšteno i IT?
Planiram da upišem na Singidunumu Informatiku i računarstvo, u srednjoj mi je dobro išao HTML i CSS za razliku od drugih koji nisu znali skoro pa ništa. Vidim po internetu da je velika tražnja za tim. Mene zanima kakav je život programera da li je istina da oni programiraju 24/7 odnosno da nema vremena zbog toga što uče ili je to isključivo do osobe, ako "uplivam" u te vode da li ću ja imati privatan život?
Šta mislite o tome?
 
treba da znas odmah na pocetku da je programer tehnicar a menadzer mu zadaje smernice, dakle, ako se zaposlis negde, moraces da ispunjavas zelje menadzera koji ima vecu platu od tebe, a naravno, kao programer, zivis bolje od obicnog naroda.
ako radis za sebe u svojoj firmi, radis koliko zelis, ako radis kod drugog, moze da proba da te eksploatise i tera da radis 10 sati dnevno za malu platu.
seti se uvek da nakon fakulteta imas status programer junior, to znaci da ce ti dati duplo manju platu nego senioru. iskoriste bilo sta da te eksploatisu za pare, uvek je bolje imati svoju firmu.
nakon 5 godina rada, mozes reci da vise nisi junior.
kao junior, zavisi sta radis i u kojoj firmi, dobices 400-800 evra platu a kao senior 1200.

nemoj da zaboravis da se ugovori dobijaju preko veze, brat ane brnabic radi u IT kompaniji i ima udeo u vlasnistvu, zajedno sa poljacima i EBRD, tako da ta firma dobija gomilu ugovora sa drzavom i tako on mlati pare. ko ima deblje veze, njegova firma dobije vise ugovora i posla, ali opet ti kao programer primas klasicnu platu cak i ako firma profitira 10 miliona evra. kao sto rekoh, kada si programer, ti si kao tehnicar, odradjujes kod koji uklapas sa drugim programerima da bi se dobio finalni proizvod po zelji kupca.
tako da tu ima dosta posla, timski rad, ali ti crncis a drugi pokupe kajmak.
u svakom slucaju, ziveces bolje od obicnog radnika u srbiji. sve ostalo zavisi u kojoj firmi radis i koji posao.

sto se tice skolovanja, to je posebna tema, 90% nije zadovoljno skolovanjem, smatraju da postoji previse teorije a malo prakse. jedina razlika je da ces na privatnim fakultetima lakse da prodjes ispite. ostalo je na tebi, koliko ces razviti svje znanje, iskustvo, i koliko debele veze imas da sutradan profitiras od svog znanja.
moj ti je savet da ides na sto vecu diplomu, da bi ti upravljao projektima a ne da budes tehnicar.
tehnicar je kao onaj sto pravi malter, najvise nadrlja, a sef ide okolo i nadgleda i ima 3 puta vecu platu i vise vremena za svoj zivot.
najbolje je da postanes IT menadzer, za programiranje, za mrezu, bezbednost, sta god. onda upravljas celom IT infrastrukturom na primer na fakultetu, u nekoj firmi, ili rukovodis projektima.
 
Poslednja izmena:
nisu sve firme 24/7 doduše ako si neki slobodnjak onda je možda drugačije... mislim da najbolje prođu ljudi koji to vole i koji istražuju jer im se to radi... ovako kad radiš da bi zaradio možda boli ali jbga :D

slobodnjaci možda rade kad ima posla pa ne rade kad nema tj nemaju ono klasično radno vreme

što ne ideš na neki državni fakultet
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, da li mi neko može reći ili šta misli o programiranju i uopšteno i IT?
Planiram da upišem na Singidunumu Informatiku i računarstvo, u srednjoj mi je dobro išao HTML i CSS za razliku od drugih koji nisu znali skoro pa ništa. Vidim po internetu da je velika tražnja za tim. Mene zanima kakav je život programera da li je istina da oni programiraju 24/7 odnosno da nema vremena zbog toga što uče ili je to isključivo do osobe, ako "uplivam" u te vode da li ću ja imati privatan život?
Šta mislite o tome?

HTML i CSS
Svaka cast decko;
Zivot programera je vrlo tezak i stresan.
PS:
Skoro ceo radni vek sam radio kao programer.
I takodje, vrlo cenjen posao,
 
Da nešto naučim naravno mislim na Singidunum, a zanima me da li posle fakulteta mogu raditi privatno ili ako se zaposlim u nekoj firmi kakav je taj posao i da li su programeri ljudi bez privatnog života kako pričaju ili se to može naći u svakoj profesiji

ako ces vec privatni, raf je bolja opcija..
mozes da radis privatno u sopstvenoj firmi ili kao freelancer da kupis poslove preko interneta..nisu programeri ljudi bez zivota u normalnim firmama gde se projekti dele ravnomerno..
naravno postoje uvek firme koje iskoristavaju radnike, srbija je ovo ipak
 
Pozdrav ljudi, da li mi neko može reći ili šta misli o programiranju i uopšteno i IT?
Planiram da upišem na Singidunumu Informatiku i računarstvo, u srednjoj mi je dobro išao HTML i CSS za razliku od drugih koji nisu znali skoro pa ništa. Vidim po internetu da je velika tražnja za tim. Mene zanima kakav je život programera da li je istina da oni programiraju 24/7 odnosno da nema vremena zbog toga što uče ili je to isključivo do osobe, ako "uplivam" u te vode da li ću ja imati privatan život?
Šta mislite o tome?

Evo, vec dvocifreni broj godina radim kao softver inzenjer (sto je nesto poput programera, ali i mnogo vise od toga). Skoro nikada nisam radio duze od 40 sati nedeljno, jer sam tako izabrao.
S druge strane, imam kolege koji su zaludjenici, pa rade 24/7.
Sve je do tebe, kako odlucis da radis tako ces raditi i ziveti.
A od 40 sati rada nedeljno, kao IT inzenjer, mozes jako lepo da zivis, da zaradis dovoljno, i da ti ostane vremena za veoma kvalitetan privatan zivot, veruj mi ;)
 

Back
Top