Studije istorije
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Studije istorije

Početnik
    Učlanjen
    05.09.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Studije istorije

Ljudi zanima me da li se isplati upisati istoriju da li ima posla posle tog fakulteta ili ipak informatika na privatnom, a istoriju u slobodno vreme individualno

Aktivan član
    Učlanjen
    30.03.2017.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Studije istorije

tebra uči informatiku a istopriju možeš i sam da izučavaš ako te interesuje

Poznat Petar BSK (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    303

https://forum.krstarica.com/showthread.php/300924-Istorija-na-filozofskom-fakultetu-u-Beogradu/page2
    Писао сам већ овде, ако те нешто конкретно занима о студијама историје (на Филозофском факултету у Београду) контактирај ме. Нема потребе да се распитујеш превише финансијска исплативост је готово никаква. Ако ти је циљ студија да после њих можеш да оствариш пристојну добит заобиђи. Ако ти је циљ да се уопште запослиш такође заобиђи.
    Poslednji put ažurirao/la Petar BSK : 09.09.2017. u 17:49

Buduća legenda
    Učlanjen
    30.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

mani istoriju isplativija je pseudoistorija

Elita Konstantin Veliki (avatar)
    Učlanjen
    14.12.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    326

Ako imas talenat za programiranje radi to.

Ja bi istoriju samo preporucijo ako ti je velika ljubav i ne mozes da studiras IT.

Poznat Selkhet (avatar)
    Učlanjen
    23.02.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    966

Citat Original postavio milan664 Pogledaj poruku
    Ljudi zanima me da li se isplati upisati istoriju da li ima posla posle tog fakulteta ili ipak informatika na privatnom, a istoriju u slobodno vreme individualno
    Ako voliš i želiš da radiš sa decom, onda mislim da i nije tolika propast da upišeš istoriju jer ćeš verovatno da završiš u školi, ali ako hoćeš da studiraš istoriju ljubavi radi, bolje batali jer ćeš posao van škole teško naći. Takođe, ako se nadaš da ćeš naći posao van prosvete, imaj u vidu da ćeš verovatno morati da upišeš doktorske studije, što znači da ćeš da se školuješ bar do tridesete, i da ćeš verovatno morati sam da finansiraš studije.
    I ja sam bila u sličnoj dilemi kao i ti kada sam bila u četvrtom razredu gimnazije, i do sada se ni na trenutak nisam pokajala što nisam upisala istoriju (ali se jesam pokajala što nisam upisala nešto vezan za IT jer ni od ove moje struke koju sam izabrala umesto istorije baš i nema 'leba ).

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6225

divno<3posle toga na selo,naravno da se isplati
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Primećen član HanibalBarka666 (avatar)
    Učlanjen
    18.09.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    26

Tehnološki višak 4.572 školska radnika

"Među suvišnima najviše nastavnika engleskog, fizičkog, likovnog, muzičkog, istorije, geografije..."

http://www.naslovi.net/2017-08-28/politika/tehnoloski-visak-4-572-skolska-radnika/20391048

Toliko o isplativosti istorije i uopšte društvenih nauka...

Učlanjen
    14.12.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    326

Da smi u Svajcarskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji ili SAD reko bi ti studiraj istoriju. Jer tamo za vecina posla je svejedno sta si studirao, nego samo da si.

Teolozi kao menedjeri i istoricari kao bankari nista ne obicno.

Ako hoces profesionalno da budes istoricar onda moras biti jako uporan i neprikosovani talenat.#

U Austriji ako hoces za ucitelja evo ja sam studirao istoriju i geografiju i predajem na gimnaziji.l

Poznat haeul (avatar)
    Učlanjen
    03.12.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    166

О каквој исплативости говориш? Ако ти је поента да себи обезбедиш лагодан живот, онда историја свакако није најбољи избор - ни овде ни било где друго. С друге стране, није лако ни провести читав живот радећи нешто што мрзиш.

Мало ко студира историју с намером да постане учитељ, тако да ни у земљама у којима је каријера у просвети 'загарантована' не можемо говорити о неком испуљењу сна. Ако волиш историју и ако си спреман да уложиш велики труд, онда је избор јасан. Ипак, сама чињеница да постављаш ово питање је довољан доказ да ниси спреман на једну такву жртву и да треба да изабереш безбеднију путању.
    「一死固知忠義在」 · Србија никада неће ући у ЕУ. Помирите се с тим.

Početnik
    Učlanjen
    05.09.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hvala na odgovorima ljudi. Zanima me jos sta mislite o tome kakav bi bio društveni život jednog profesora istorije ili programera stim da je mnogo teže doći do profesora istorije danas.

Buduća legenda Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    524

Hvala na odgovorima ljudi. Zanima me jos sta mislite o tome kakav bi bio društveni život jednog profesora istorije ili programera stim da je mnogo teže doći do profesora istorije danas.
    S razlogom se nekada govorilo da je istorija skup zanat, jer su u tu priču ulazili u starija vremena imućni - oni koji su finansijski obezbeđeni, da se mogu humanističkim naukama posvetiti. Iako smo prošli kroz određene šire procese društvene demokratizacije, jasno je da ne govorimo o lukrativnom poslu. Treba podsetiti ni da studije nisu nešto baš preterano lake (ako ovde ne govorimo o izmeštenom Prištinskom univerzitetu u Severnoj Kosovskoj Mitrovici, naravno), mada je to relativno pitanje jer sve zavisi koliko nekoga istorija interesuje, da li ima sredstva da malčice sebi olakša studije odgovarajućom podrškom ukoliko je potrebna i kakav mu je raspored (ne mislim samo na aktivan noćni život, ali velikim delom i na to; baš društveni život).

Što se tiče progremera, zavisiti puno to i od toga gde radiš i koja ti je struka. Pretpostavljam da ovde govoriš o stalnom zaposlenju, tako da ću preskočiti honorarni rad...u tom slučaju, većina poslova su ti radnim danima od 9 do 17 časova, uz pauzu za ručak, s tim što se nekada može ostati i duže u zavisnosti od zadataka. Treba da se ima na umu da je reč o prvenstveno privatnom sektoru, tako da ti je to jasna razlika u odnosu na javni i sve pogodnosti koje to donosi (kao što je, recimo u slučaju prosvete, stvar sa raspustima; 20 zakonskih dana odmora godišnje i to ti je to). Problem sa takvim poslom leži kao i u svim kancelarijskim poslovima, u tome što se mnogo sedi; to je zaista ubistveno za telo...društveni život ti se svodi uglavnom na petak uveče i vikend. U zavisnosti od toga gde živiš i koliko ti vremena treba da dođeš sa posla kući (i da li si ostao duže od prosečnih 17h po podne) moći ćeš imati neke večernje izlaske od ponedeljka do četvrtka, ali oni će svakako biti kratki i nemoj očekivati da ćeš biti preterano odmoran da budu toliko česti da su više izuzetak nego pravilo (neki rođendan, žurka, šetnja, kino, koncert, štagod...). Posebno je izuzetak ukoliko se dešava da ima posla što treba od kuće završiti, što je ujedno i još sedenja za kompjuterom.

Iako je većina istoričara zaposlena u prosveti, nije to jedino mesto; možeš da se zaposliš recimo kao istraživač. Što se tiče društvenog života, mislim da nije potrebno previše informacija ako si i sam išao u školu. Radno vreme traje uglavnom koliko i školska smena...što se tiče raspusta, zakonski okviri postoje da se trebaš svojevremeno javljati školi, da se osiguraju da nisi otputovao negde, ali to već ide od škole do škole da li se primenjuje. Moj je utisak da se ne primenjuje u većinu škola u Srbiji. Opcije za društveni život jesu bolje, rekao bih, uključiv i ako si te sreće da dopreš do visoko obrazovne institucije.
    Poslednji put ažurirao/la Slaven777 : 19.09.2017. u 20:43
    You are entitled to your informed opinion. No one is entitled to be ignorant.

Poznat Padre (avatar)
    Učlanjen
    15.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    287

Recimo ovako, Kao profesor istorije imas vise vremena ali daleko manje novca za drustveni zivot. Kao IT imas manje vremena ali i mnogo vise novca da to slobodno vreme mozes da iskoristis svrsishodno.

Buduća legenda Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    524

Citat Original postavio Padre Pogledaj poruku
    Recimo ovako, Kao profesor istorije imas vise vremena ali daleko manje novca za drustveni zivot. Kao IT imas manje vremena ali i mnogo vise novca da to slobodno vreme mozes da iskoristis svrsishodno.
    Bitno je naglasiti da ovde, rekao bih, ne govorimo baš o srazmeri (jasno je u korist ovog drugog posla). U slučaju nastavnika u srednjim i osnovnim školama, govorimo o četrdesetak hiljada dinara, dok u slučaju ovog drugog; malo je teško reći jer plate variraju, ali ako govorimo o nečem ozbiljnom niže se kreću u domenu stopedesetak - stoosamdesetak hiljada mesečno; ne znam baš za prosek ali svakako mnoge prelaze 200.000 RSD. No zaista, teško je govoriti o preciznijim brojkama jer u tom sektoru ti plata u principu permanentno raste i to ne samo da se nadomesti inflacija (mada zaista puno čega zavisi od tebe lično, naravno).
    Poslednji put ažurirao/la Slaven777 : 22.09.2017. u 04:05
    You are entitled to your informed opinion. No one is entitled to be ignorant.

Poznat Petar BSK (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    303

Превише једноставно постављаш ствари. Као да ти дипломирање историје или неког од факултета / високих школа / курсева за ИТ гарантује посао од толико и толико новца, радних сати, удаљености радног места, услова на послу итд. и да је на теби само да изабереш једну опцију. Много међукорака постоји.

Aktivan član
    Učlanjen
    30.03.2017.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

уписуј програмирање без размишљања

- - - - - - - - - -

наравно ако ниси био преписиваш у школи, ако знаш енглески и математику солидно немој да се колебаш

Učlanjen
    14.12.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    326

Ako imas talenat za IT to radi, tu su pare.

Slične teme

1. STUDIJE ISTORIJE
    Autor fizikus u forumu Škole
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 12.09.2013., 19:01
  2. Studije istorije
    Autor doc.smash u forumu Fakulteti
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 24.12.2012., 20:36
  3. Studije istorije na filozofskom u BG
    Autor BadBlueBoy u forumu Fakulteti
    Odgovora: 0