Zivot posle zivota?

Dusa je izmisljen termin, jer je nedokucivo kako se stvara inteligencija. Pretpostavimo da se dete rodi u prasumi i da ga zaista odgaja zivotinja. To dete nikada ne bi progovorilo niti bi bilo svesno postojanja sveta izvan njegovog zivotnog delokruga. Da li to dete ima "dusu"? Kad kazes "dusa" ti zapravo mislis na svoj um, intelekt, na tvoju sposobnost da sa svojim okruzenjem komuniciras. Da li je to dusa/ Ili je dusa to sto ti dises? Jer, kad se covek "pozdraavi" sa realnim zivotom prestaje da dise, a mi kazemo da je iz njega izasla dusa? Hajde, pokusaj da definises odrednicu DUSA!

Uopste ne mislim na intelekt, vec na samosvesnost. U sustini, nase telo je od iste materije kao bilo sta drugo na ovoj planeti, gledano sa hemijskog stanovista. Gomila molekula. 70% H2O molekula, plus 30% raznih ostalih. E, sada, bioloski gledano, ti molekuli su kreirali celije, celije kreirale tkiva, tkiva organe, organi sisteme organa, a svi sistemi organa kreiraju jedan slozeni organizam, na primer, coveka. Ali opet, to sto organi funkcionisu u nekom hemijskom procesu, dobijajuci gorivo preko hrane i kiseonika, nije dovoljno da taj organizam bude svestan sebe. Za to je potrebno nesto vise - a to sto je potrebno, to nesto vise, sto jos uvek nauka ne moze da objasni, ja nazivam dusom.
E, vidi sad ovako, to je velika nepoznanica, i odakle ta dusa dolazi, i gde ide posle smrti, apsolutno niko ne zna!
Mozda je ta dusa samo produkt tih hemijskih i bioloskih procesa organizma, i postoji dok se ti procesi izvrsavaju kako treba, tj. dok je telo zivo, i kada telo umre, dusa umire.
A mozda je dusa deo necega sto postoji izvan tela, neke vrste energetskog polja, jos uvek nedefinisanog i naucno neobjasnjenog.
A mozda kombinacija jednog i drugog.
Svakako to ne znamo. Sve su pretpostavke.
A covek, po prirodi, voli da ima odgovore, ali ne i da se pomuci da dodje do njih, pa zato izmislja razne stvari, umesto da se baci na proucavanje (pa makar to proucavanje trajalo vekovima, kroz stotine generacija naucnika) i pronadje odgovor.

Dakle, dusa nije izmisljen termin, to je termin kojim se imenovalo ono sto definitivno postoji, ali jos uvek nije precizno definisano.
 
Kruzi sada vest da je neki naucnik kategoricki utvrdio da je tako nesto nemoguce, jer, ukratko, ono sto ne moze da se izmeri, ne moze da postoji. Eventualni zivot posle smrti ne moze da se izdvoji, dakle ne postoji. I tu se vidi sva naucna arogancija koja vec dugo vlada. Ono sto je crkva nekad radila, sada radi nauka Naucinici pre nekih 200 godina nisu znali za struju. Po toj logici, ne mogu da izmere, onda ne postoji. Ipak, onda su dosli neki drugi, slobodoumni naucnici, koji su dokazali suprotno.

Da ne kazem da je najsramotnija naucna arogancija, makar kod mene, registrovana kada je pre par meseci izasao tekst da neka grupa naucnika ipak smatra da Bog postoji. Kako su dosli do tog zakljucka. Jednostavno, oni su potpuno sigurno utvrdili da u svemiru nema zivota jer je ubacivanjem pojedinih parametara (udaljenost od zvezde, postojanje vode itd) utvrdjeno da nijedna planeta osim zemlje to ne ispunjava. Tako da su nekom kombinatorikom ipak zakljucili da postoji neka vrsta Boga, ne onog hriscanskog ili slicno, vec neke intiligencije van naucnog domena, koja je sve to stvorila. Sta je ovde problem? Pa njihova potpuno samouverena tvrdnja da zivot van Zemlje ne postoji. Kako su to ustanovili, pa gledali teleskopom i zakljucili da je tako. Mi nasu planetu Zemlju nismo istrazili kako treba, ne znamo sta se nalazi kilometar ispod okeana, ali zato znamo da ne postoji zivot van nase zemlje. I to zato sto do sada nismo videli teleskopom. Ne znam ni sam koliko triliona zvezda se pretpostavlja da postoji u svemiru koji je, prema tvrtnjama naucnika, beskonacan. Tako arogantno, samouvereno, pa to je jos mogla samo ona srednjevekovna crkva da tvrdi.tipa zemlja je ravna i sve kruzi oko zemlje.

U krajnjem slucaju, tvrdnja naucnika i modernih ateista, da Bog ne postoji, a samim tim ni zivot posle smrti i mnoge druge religijske predstave, ne mogu oni objasniti upotrebom naucnih metoda. Vera, sama po sebi, ne podleze pod nauku. Sama rec govori, vera, ili imas ili ne, ili verujes ili ne. Strah od smrti je najjaci ljudski motiv, najjaca energija koja postoji. Moguce je da su religijske predstave samo "bensedin" za ljude koji su svesni svoje smrtnosti. Ipak, da li ce neko verovati ili ne, to ne odlucuju naucnici, vec svaki pojedinac posebno.

Verujem da Bog postoji. Ne bas onakav kakvim ga crkva predstavlja, ali najslicnije nesto sto hriscanstvo propagira. Ne smatram da su pitanje Boga i nauka suprotstavljeni, naprotiv. Jedini problem je trenutno sto ta naucna arogancija ne dopusta postojanje bilo cega sto nije merljivo, iako do skoro nije znala za mnoge, okom nevidljive stvari, koje su otkrivene, kada je neki otvoreni um to uvideo. Pomenuo sam struju, da dodam, zracenje, viruse, svasta, sto ranije nije moglo da se izmeri, sto "nije postojalo", postojalo je uvek, samo sto je danas otkriveno. Ovakav stav dela naucnika bukvalno zatvara vrata za dalji napredak ljudske rase. A sve koji se bave naukom cenim, jer nauka je otkrivanje i pronalazenje, a ne postavljanje granica necemu.
 
Da, jer se sve vrti u krug. Energija, kao i samosvesna energija, ne mogu da prestanu da postoje. Reinkarnacija. Rodiš se ponovo i teraj dalje. Sve je večno i sve se vrti u krugg. Nema ni početka ni kraja. Nema pravolinijskog kretanja nigde u svemiru. E, sad, život kao život je boravak u telu. Onaj ko ima telo on živi. Onaj ko ima telo on je životinja. Polovina koja traži svoju polovinu za parenje. Prst na čelo.
 
Шта је то "смрт"? Шта "живот"?

Шта значи, у ствари, кад кажеш "Ја"? Штаје то "ја" у односу на "самога себе",шта у односу на "спољни свет"?

Уме ли ико то да објасни, али уистину...?

Наука и Бог нису супротстављени. Напротив.

Другим речима: "Смрти нема, има сеоба".

Не интересује ме "стварност", већ - Истина.

Постоји Бог... Бог је Љубав... И то је то.

И најкомпликованије је у ствари - једноставно...

Само отвори ум, душу и срце..
 
Energija se vrti u krug. Nema pravolinijskog kretanja. Mi smo samosvesna energija koja menja oblik (prelazi iz tela u telo, kao voda koja može da se sipa iz čaše u čašu). I samim tim smo večni. Namaste.
 
ne postoji bolji dokaz postojanja zivota posle smrti nego sto je vaskrsenje Isusa Hrista

- - - - - - - - - -

Da, jer se sve vrti u krug. Energija, kao i samosvesna energija, ne mogu da prestanu da postoje. Reinkarnacija. Rodiš se ponovo i teraj dalje. Sve je večno i sve se vrti u krugg. Nema ni početka ni kraja. Nema pravolinijskog kretanja nigde u svemiru. E, sad, život kao život je boravak u telu. Onaj ko ima telo on živi. Onaj ko ima telo on je životinja. Polovina koja traži svoju polovinu za parenje. Prst na čelo.

reinkarnacija ne postoji.postoji samo raj i pakao,a ti si daleko od pravog puta

- - - - - - - - - -

Dusa je izmisljen termin, jer je nedokucivo kako se stvara inteligencija. Pretpostavimo da se dete rodi u prasumi i da ga zaista odgaja zivotinja. To dete nikada ne bi progovorilo niti bi bilo svesno postojanja sveta izvan njegovog zivotnog delokruga. Da li to dete ima "dusu"? Kad kazes "dusa" ti zapravo mislis na svoj um, intelekt, na tvoju sposobnost da sa svojim okruzenjem komuniciras. Da li je to dusa/ Ili je dusa to sto ti dises? Jer, kad se covek "pozdraavi" sa realnim zivotom prestaje da dise, a mi kazemo da je iz njega izasla dusa? Hajde, pokusaj da definises odrednicu DUSA!
pffff ko ga je izmislio?da to nisu izmislili da bi se narod zaplasio :lol:
 
Ta sila u svemiru koja je sve stvorila koju nazivamo Bog jeste i odgovorna za ono nazivamo život. Duša je malo kompleksniji termin. Ona prema Bibliji predstavlja celog čoveka dakle telo sa svim svojim funkcijama plus unutrašnje stanje svesti čoveka. Dok su oni u funkciji predstavljaju "dušu" ali da bi ta "duša" mogla da funkcioniše i da živi mora da ima još jedan element tzv. "ruah" na hebrejskom ili u prevodu "duh" ili "dah". Tek kada se spoji ruah sa telom i pokrene njegove biološke i emocionalne f-je onda je čovek definisan kao "živa duša" dakle omogućene su mu sve funkcije(1.Mojsijeva 2,7). Kad Bog oduzme ruah(dah, duh, vetar) čovek postaje "mrtva duša" i propada. Biblija kaže da kada izađe "duh" ili "dah" propadaju sve misli čovečije(Psalam 146,4). Dakle, taj dah(ruah) daje život i Bog ga uzima. On je isključiva svojina Božija i On ga daje ili uzima. Isti je princip i kod životinje i Biblija uči da ista sila "ruah" pokreće na život sva živa bića(Knjiga Propovednikova 3,19).

Eto u kratkim crtama biblijko-hrišćanski stav o duši i životu.
 
Poslednja izmena:
ne postoji bolji dokaz postojanja zivota posle smrti nego sto je vaskrsenje Isusa Hrista

- - - - - - - - - -



reinkarnacija ne postoji.postoji samo raj i pakao,a ti si daleko od pravog puta

Reinkarnacija je prirodna stvar. Sve se vrti u krug. Ne postoji odnosno uskrsnuće. Ne postoji pravolinijsko kretanje, tačnije početak i kraj, nigde u svemiru. I naravno da ne postoji nikakav raj, a naročito ne nikakav pakao. Ti si daleko od bilo kakvog puta.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Bas tako, ako bi naucnici bas zeleli da se drze samoproklamovanih naucnih dogmi, oni bi empirijski morali da dokazu da nema "zivota posle smrti", samo ako umru, vrate se i prenesu iskustvo. Jos ne postoji naucni metod koji bi tako nesto istrazio.
 
Poslednja izmena:
Шта је то "смрт"? Шта "живот"?

Шта значи, у ствари, кад кажеш "Ја"? Штаје то "ја" у односу на "самога себе",шта у односу на "спољни свет"?

Уме ли ико то да објасни, али уистину...?

Наука и Бог нису супротстављени. Напротив.

Другим речима: "Смрти нема, има сеоба".

Не интересује ме "стварност", већ - Истина.

Постоји Бог... Бог је Љубав... И то је то.

И најкомпликованије је у ствари - једноставно...

Само отвори ум, душу и срце..

što se tiče života posle smrti, možda i postoji neki nastavak, ali sigurno ne kako piše u Bibliji.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da ne kazem da je najsramotnija naucna arogancija, makar kod mene, registrovana kada je pre par meseci izasao tekst da neka grupa naucnika ipak smatra da Bog postoji. Kako su dosli do tog zakljucka. Jednostavno, oni su potpuno sigurno utvrdili da u svemiru nema zivota jer je ubacivanjem pojedinih parametara (udaljenost od zvezde, postojanje vode itd) utvrdjeno da nijedna planeta osim zemlje to ne ispunjava.
.
:lol:
to nisu onda bili naucnici..
Matematika i astronomija su jasne.. Samo u nasoj galaksiji postoji toliko planeta u nastanjivim zonama (poput Zemlje) da bi trebalo da bude barem milion civilizacija...
Zasto ih nema je vec drugo pitanje kojim se bavi Fermijev paradoks.
 
- - - - - - - - - -

Ne samo planete u nastanjivim zonama, nego i meseci oko planeta , u nasem solarnom sistemu ih ima par komada sa tecnom vodom gde bi zivot mogao da nastane, ako je negde nastao pitam li se da li i oni zive posle smrti :D :D :D

Tako nekako.

- - - - - - - - - -

Ko veruje u uskrsnuće neka veruje. Čovek je vernik, ali to ne znači da mora da bude i lakoveran. Ali neka se zapita u šta je verovao pre rođenja.

Recimo da je taj neko živeo u Indiji pre 4000 godina. Slučajno se rodio u toj zemlji, primio hinduizam od roditelja, verovao u indijski panteon od nekoliko hiljada bogova, i smatrao da je u pravu. Zatim se rađa u Tibetu pre 2000 godina, od roditelja prima budizam i obožava samoga sebe tražeći svetlost u sebi i težeći nirvani, i ponovo misli da je u pravu. Zatim se rađa u Francuskoj pre 1000 godina, od roditelja prima rimsko hrišćanstvo, veruje u devicu Mariju, Isusa i uskrsnuće, postaje krstaš i odlazi u Jerusalim da kolje muslimane misleći da čini veliko delo za boga, i u ovom životu smatra da je u pravu. Zatim se rađa u Turskoj pre 500 godina, od roditelja prima islam, veruje u dženet i pakao, i kao turski vojnik kreće u osvajanje Evrope smatrajući da će ga bog primiti u raj ako bude ubio što više nevernika koji ne veruju u Alaha, i opet smatra da je u pravu. Zatim se rađa u Srbiji u XX veku, od roditelja prima srpsko pravoslavlje, poštuje kalendar koji za realnim kalendarom zaostaje 13 dana, veruje u nebesku Srbiju i u bogorodicu trojeručicu i ostale svece sa ikona, odlazi u rat na Kosovo da se bori protiv većeg dela sveta uveren da je ceo svet protiv Srbije, i ponovo smatra da je u pravu.

Taj čovek može se izvući iz neprekidnog kruga rađanja i umiranja jedino ako spozna neke stvari. Za početak, da se odrekne sadašnje religije koju je primio od roditelja i da meditira o nekoliko svojih poslednjih života.

Uskrsnuće ili reinkarnacija. Trećeg nema. Nema ni sredine. Zapravo ima sredine, ali u sredini su oni koji ne veruju ni u šta.

Reinkarnacija.

Svakog marta i aprila, na severnoj hemisferi, postajemo svedoci reinkarnacije u prirodi. Proleće koje je umrlo prošle godine, ponovo se rađa ove godine. I led koji se otopio pretvorio se u vodu koja se u zimu zaledila.

Reinkarnacija.

- - - - - - - - - -

Pretpostavljam da ovo nije hrišćanska tema, već generalno tema o religiji. Ja kao nehrišćanin imam pravo i obavezu da iznesem svoje ispravne stavove. Mislim svojom glavom, a ne Biblijom, knjigom čiji autori nisu znali za Severnu i Južnu Ameriku, Australiju i Antarktik. :rida: E, žalosti.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Не интересује ме "стварност", већ - Истина.

Stvarnost te ne interesuje, to je jako zanimljivo :per:

- - - - - - - - - -

posto si ateista i verujes samo u po tebi dokazne stvari ajd kad predjes crtu dodji da nam kazes dal postoji ili ne :D

Pises da bi nesto pisala :(

A jel presao neko tu "crtu" i gde je sad taj neko, pokazi mi ga :think:

U oblacima......i osecas ga.......a i meni svasta pada na pamet kad pecem rakiju pa me uhvati prvenac :lol:
 
Koza i sveštenik


goat10.jpg



Jednom davno, u jednom selu u drevnoj Indiji, živeli su jedna mala koza i jedan sveštenik. Sveštenik je hteo da žrtvuje kozu bogovima. Podigao je ruku i nož kako bi je zaklao, ali koza najednom poče da se smeje. Sveštenik zastade, u čudu, pa upita kozu: “Zašto se smeješ? Znaš li da ću te sad zaklati?” - “O, da,” reče koza. “Znam, pošto sam 499 puta umrla i iznova se rodila kao koza, i ponovo ću se roditi kao ljudsko biće.” Onda mala koza poče da plače. Visoki sveštenik je upita: “Zašto sada plačeš?” A koza mu odgovori: “Zbog tebe, jadni svešteniče. Pre 500 života i ja sam bila visoki sveštenik i žrtvovala koze bogovima.” Sveštenik pade na kolena i reče: “Oprosti mi, preklinjem te. Odsad ću biti čuvar i zaštitnik svih koza u zemlji.” Čemu nas uči ova drevna priča? Tome da se nijedno živo biće ne sme žrtvovati. Namaste.




Izvanredno.
 
Koza i sveštenik


goat10.jpg



Jednom davno, u jednom selu u drevnoj Indiji, živeli su jedna mala koza i jedan sveštenik. Sveštenik je hteo da žrtvuje kozu bogovima. Podigao je ruku i nož kako bi je zaklao, ali koza najednom poče da se smeje. Sveštenik zastade, u čudu, pa upita kozu: “Zašto se smeješ? Znaš li da ću te sad zaklati?” - “O, da,” reče koza. “Znam, pošto sam 499 puta umrla i iznova se rodila kao koza, i ponovo ću se roditi kao ljudsko biće.” Onda mala koza poče da plače. Visoki sveštenik je upita: “Zašto sada plačeš?” A koza mu odgovori: “Zbog tebe, jadni svešteniče. Pre 500 života i ja sam bila visoki sveštenik i žrtvovala koze bogovima.” Sveštenik pade na kolena i reče: “Oprosti mi, preklinjem te. Odsad ću biti čuvar i zaštitnik svih koza u zemlji.” Čemu nas uči ova drevna priča? Tome da se nijedno živo biće ne sme žrtvovati. Namaste.




Izvanredno.

Priča je 'izvanredna' ako iz nje izuzmemo detalj da 'sveštenik razgovara s kozom'.



Obično je praksa da sveštenici "razgovaraju s Bogom"...

No šalu na stranu ima i ona priča gdje čovjek razgovara sa drvetom, što bi trebalo da ti kaže da i biljke imaju razum i dušu, iako nemaju mozak. Dakle, i biljke su živa stvorenja kao i ljudi i životinje.
Ako si uistinu onaj koji poštuje život u stvorenjima zašto jedeš biljke?
Zašto jedeš ta živa stvorenja?
 
Priča je 'izvanredna' ako iz nje izuzmemo detalj da 'sveštenik razgovara s kozom'.



Obično je praksa da sveštenici "razgovaraju s Bogom"...

No šalu na stranu ima i ona priča gdje čovjek razgovara sa drvetom, što bi trebalo da ti kaže da i biljke imaju razum i dušu, iako nemaju mozak. Dakle, i biljke su živa stvorenja kao i ljudi i životinje.
Ako si uistinu onaj koji poštuje život u stvorenjima zašto jedeš biljke?
Zašto jedeš ta živa stvorenja?

Naravno da je izvanredna.

Bolja je od one priče iz Biblije, gde "bog govori kroz magaricu"

I biljke i životinje su živa bića, potpuno ravnopravna.

Gde sam rekao da čupam biljke i da ih jedem? Ako nađeš takav moj post izješću sve što sam izasrao od Nove godine do sada. Ja jedem samo zrele plodove biljaka, a to ti je kao da sečeš kosu ili nokte. Biljke nagrađuju nas životinje zrelim plodovima zato što raznosimo njihove semenke. Pametnom dovoljno. Namaste.
 

Back
Top