Sveto trojstvo - mono ili poli?

GiovannaD

Primećen član
Poruka
940
Kako smo mi to hrišćani monoteisti, a ne politeisti, kada jasno kao dan se kaže "U ime Oca, Sina i Svetoga Duha"? Ako umem da brojim do 10, a umem i više :lol:, to je tri.

Pošto mi je otac teolog, njega kada sam pitala, rekao je: "Tri jeste, ali je jedna suština. Kao što smo mi suštinski ljudi, ali nas je mnogo."
Mislim se... ček, ček, ček... Ali I nas vidim da nas ima milion, nije to jedno. I suštinski je jedna grupa ljudi koji vole da jedu Nutelu, pa nas ima milion, a ne jedan. Persona je milion, a to oko čega smo okupljeni je jedno. Nisam ja oko, a moj drugar uvo, a drugarica palac na nozi...

Mislim, ako se gledaju suštine(!), onda oke, ajde da kažemo da je jedan Bog, ali:

1. kad je Isus bio na Zemlji, pa se javljao Sveti Duh koji mu je Otac istovremeno... Znači li to da je Isus govorio sam sa sobom?

2. ako gledamo suštine, i našu ljudsku suštinu... Znači li to da postoji samo jedan jedini čovek možda (suštinski gledano) kojeg je Bog stvorio jer je bio sam? Ne znam da li ste gledali kratak film na tu temu, zove se "The Egg". Sjajna ideja, preporučujem.


3.Pritom, mi veličamo i brdo drugih svetitelja, slavimo ih, pripisujemo im različita čudnovata svojstva... Kao da su polubogovi.
Zar svetitelj po nekom shvatanju i nije polubog? Herakle je bio čovek sa moćima bog i to je polubog.

:dash::dash::dash::dash::dash:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Isus nikada nije bio na zemlji jer je to izmišljena ličnost.

Tu ni ova pravoslavna SPC sekta ne može da se dogovorima sama sa sobom oko tog trojstva. Trojstvo bi trebalo da bude jedan Bog sa tri lica Otac, Sin i Duh Sveti. Dakle Bog je Otac i Sin i Sveti Duh u isto vreme. Tri u jedan.
 
Kako smo mi to hrišćani monoteisti, a ne politeisti, kada jasno kao dan se kaže "U ime Oca, Sina i Svetoga Duha"? Ako umem da brojim do 10, a umem i više :lol:, to je tri.

Pošto mi je otac teolog, njega kada sam pitala, rekao je: "Tri jeste, ali je jedna suština. Kao što smo mi suštinski ljudi, ali nas je mnogo."
Mislim se... ček, ček, ček... Ali I nas vidim da nas ima milion, nije to jedno. I suštinski je jedna grupa ljudi koji vole da jedu Nutelu, pa nas ima milion, a ne jedan. Persona je milion, a to oko čega smo okupljeni je jedno. Nisam ja oko, a moj drugar uvo, a drugarica palac na nozi...

Mislim, ako se gledaju suštine(!), onda oke, ajde da kažemo da je jedan Bog, ali:

1. kad je Isus bio na Zemlji, pa se javljao Sveti Duh koji mu je Otac istovremeno... Znači li to da je Isus govorio sam sa sobom?

2. ako gledamo suštine, i našu ljudsku suštinu... Znači li to da postoji samo jedan jedini čovek možda (suštinski gledano) kojeg je Bog stvorio jer je bio sam? Ne znam da li ste gledali kratak film na tu temu, zove se "The Egg". Sjajna ideja, preporučujem.


3.Pritom, mi veličamo i brdo drugih svetitelja, slavimo ih, pripisujemo im različita čudnovata svojstva... Kao da su polubogovi.
Zar svetitelj po nekom shvatanju i nije polubog? Herakle je bio čovek sa moćima bog i to je polubog.

:dash::dash::dash::dash::dash:

Zašto gledati samo materjalistički na hrišćanske dogme. To je totalno pogrešno. Zašto zaboraviti dušu, koja je veoma važan aspekt. Svaki čovek u sebi nosi dušu, ima misli, osećanja, svaki čoveka ima telo. Dakle, duša i misli nisu materijalne prirode, a znamo da postoje, jer mislimo i osećamo, dok je telo materijalizvoano, ono se vidi. A kada se spoje duša, osećanja, misli, koje nevidiomo, sa telom, "vidljivim", dobijemo jednu celinu, čoveka.
 
Trojstvo je očito simbolični prikaz našeg Bića. Zašto se ovdje izdvaja baš Trojstvo?

Radi se o tri aspekta Bića koji su po sebi apsolutni. To su:

1. Postojanje
2. Svijest-o-sebi postojanju
3. Univerzalni Um


Šta to znači kad je nešto apsolutno i zašto su ova tri aspekta Bića apsolutni a drugi nisu?

Apsolutno, znači postoji kao nestvoreno, nestvorivo, nerođeno, nerodivo, nepromjenjivo Nešto u totalnom Ne-kretanju. Ne-kretanje ne treba zbuniti sa mirom. Mir je zaustavljeno kretanje.
Ovo 'Nešto' našim razum ne možemo opaziti, ne moženo ga registrovati niti projektovati u materijanu vrijednost te ga stoga u zabludi nazivamo i doživljavamo kao 'Ništa'. 'Ništa' nije istina o postojanju, već ke to samo negacija mogućnosti da se kao gore opisano projektuje kao objekat naše predstave.

1.Postojanje-apsolut, jeste bezvremeno, besprostorno i bestjelesno Nešto koje niti postaje niti nestaje, uvijek jeste, stoga postoji kao sve-što-jest.
Apsolut je Biće koje stoga nema potrebu da se pokreće od jednog do drugog svog kvaliteta kako bi ga spoznalo i saznalo.
Svaki kvalitet je sadržilac svih drugih kvaliteta kao i ono što je u svim drugim kvalitetima sadržano. Sve je nerazdvojiva jednidna kvaliteta, sadržilaca i sadržanog. Sve je to Jedno. Postojanje je prvi aspekt apsolutnog 'trojstva' tog Jednog Bića.

2. Svijest-o-sebi-postojanju jeste znanje-o-sebi-postojanju. Dakle, postojanje, da bi se doživljavalo onim-što-jeste mora to nečim i potvrditi. Njegova potvrda je Svijest. Svijest je znanje-o-sebi-postojanju koje mu kaže da ono sve-jest. Kao i samo postojanje koje je apsolut, dakle sadržilac je i sadržano, i Svijest jeste apsolutna, jer je Svijest odraz samog apsoluta u 'ogledalu', u sopstvenoj pažnji.
Svijest je Sve-Ti-Duh. Postojanje je dakle Biće-apsolut dok je njegov duh njegova Svijest. U drugim riječima Svijest jeste Jastvo. Jastvom apsolut potvrđuje sopstveno postojanje te kao Jastvo ili kao apsolutno Ja apsolut njima potvrđuje svoju postojanost. Tu potvrdu našeg postojanja-čovjeka, u našim mislima doživljavamo kao ono "JA JESAM".
Svijest se još naziva i apsolutnom istinom, jer sva znanja u sebi sadrže isti-nepromjenjivi sadržaj, te stoga bez obzira iz koje projektovane pozicije u našem Umu joj se vratili ona će uvijek biti ISTA. Ta istost Svijesti za sve nas jeste apsolutna istina.

Apsolut + Svijest = BOG.
BOG je stoga apsolutno Biće-postojanje koje takođe apsolutno zna sebe kao sve-(što)-jest. Pošto je BOG postojanje (Život) koji za sebe zna da apsolutno jest, dakle pošto je Bog apsolut koji zna sebe Sviješću (koja je takođe apsolutna) Bog ne treba da se kreće da bi nešto saznavao. U Bogu nema saznanja. U Bogu su čista apsolutna znanja kojima Bog zna sve u sebi 'odjednom'.

3.Univerzalni UM je 'Sin Božiji'.
Univerzalni Um je singularno Ja iz Jastva Svijesti (Boga) koje je iz Boga stvoreno u njegovoj individualnoj apsolutnosti. Stoga, Um kao to JA je još uvijek apsolutan. Apsolutan je jer je on sadržilac svih drugih individualnih Ja iz Svijesti projektovanog Jastva. Sva ostala projektovana Ja u toj projekciji jedino postoje u zavisnosti od njega kao njihovog Uma. Stoga, ako odatle uspijete da zamislite kreaciju univerzuma, vidjet' ćete da svako stvorenje unutar univerzuma svoje postojanje duguje upravo tom univerzalnom apsolutnom Ja. Zato se čak i u Bibliji Hrist izjednačava sa tim univerzalnim Ja ili UMOM, te kaže: Ja sam Život (apsolut-s vrijednošću postojanja), Istina (isto znanje kao i u Svijesti Boga) i put (prostor koji morate prijeći pri svojim spoznajama od subjekta ka objektima i nazad, Ja-subjekat + UM + Ja-objekat).

...


1. Postojanje='Otac'
2. Svijest-o-sebi postojanju='Sveti duh'
3. Univerzalni Um= 'Sin'
 
da bi se lakse napravio prelaz od vise bogova, da bi bilo lakse prihvaceno ,

hriscanstvo je malo zamutilo vodu

jer se u mutnom bolje lovi

jer 3 je vise od 1

dok je u stvari 1

ono pravo

zato i odgovor oca

zamucujuc i nejasan

mozda i ne zna za bolji
 
To sam i ja pitao pa uvek dobio isti odgovor, "oni su jedno".

Ali i paganska religija ima vise bogova a jednog vrhovnog. Egipatska ima Horusa, Ozirisa, boginju Mat, Izidu i druge, ali prvi iz Nuna je izasao jedan koji je stvorio ostale. Tako je i kod Slovena, jedan je vrhovni koji ih sve obuhvata ili iz kojeg su nastali.
 
To sam i ja pitao pa uvek dobio isti odgovor, "oni su jedno".

Ali i paganska religija ima vise bogova a jednog vrhovnog. Egipatska ima Horusa, Ozirisa, boginju Mat, Izidu i druge, ali prvi iz Nuna je izasao jedan koji je stvorio ostale. Tako je i kod Slovena, jedan je vrhovni koji ih sve obuhvata ili iz kojeg su nastali.

Jeste imate božanstvo Triglav, i predstavljen je kao bog sa tri lica.
 
Imao sam informaciju da je Svetovid a sad citam da moze biti i Triglav.

Svarog je glavnokomandujući i stvoritelj kod Slavijana...;)
Inače bogova ima koliko ti kerac oće-koliko popova -toliko i bogova...:mrgreen:
Sveto trojstvo i stojstvo raznoraznih koje "Sveti" Sinod proglašava svetim...:hahaha:
S druge strane,na zapadu proglašava papa-dakle čovek proglašava čoveka božom...
Ybg,nada se da će i neko njega pa će on onda u Večnim Lovištima prcati najbolje ribe,voziti besna kola i imati utoku pravu...Tri P.:lol:
Sveta petka je zakon! Njih ima čak pet!
 
Hrišćanstvo nije izmislilo Božanski plural. On je prisutan od samog početka Biblije. U Mojsijevim knjigama na samom početku kada Bog stvara čoveka taj glagolski oblik "načiniti" je u množini. Naime tamo stoji ovako:"Da načinimo čoveka po svome obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih....", 1.Mojsijeva 1,26.

Zapazite, sam početak Biblije-Stari Zavet ( gde je Jevrejski monotoeizam izuzetno naglašen), stoji da je Bog množina. Piše hajde da NAČINIMO a ne hajde da načinim, i zatim zamenica ne kaže kao što sam ja nego kao što smo MI. Ali tu nije kraj. U istom poglavlju još jedna potvrda da je Jahve množina. Naredni stih kaže."I stvori Gospod čoveka po obličju svome, po obličju Božijem stvori ga; muško i žensko stvori ih", 1.Mojsijeva 1,27. Stvoreni po obličju Božijem(što podrazumeva i karakter svakako) ali ovde se ističe množina čoveka: muško i žensko. Dvoje su jedno. To kasnije se ističe u Bibliji da su dvoje(muškarac i žena jedno telo). Dakle, ovde kada se pominje obličje Božije koje ima čovek ističe se taj plural: jedno čini više.

Dakle, Biblija tj. Stari Zavet ističe Božanski plural a ne samo Novi Zavet i hrišćanstvo. U samom Hrišćanstvu taj plural je jače istaknut. Takođe ogroman broj stihova u Starom Zavetu ističe Božanstvo Isusa Hrista tj. budućeg Mesije a takođe i Božanstvo Duha Svetoga. Novi Zavet takođe kasnije. Nema nikakve razlike u prikazu Boga u Starom i Novom Zavetu.

Razlika pak između mnogoboštva i Biblijskog Božanskog plurala jeste što su Božanske ličnosti u Bibliji jednake i nema više i niže Božanstvo a takođe razlika je i u tome što Božanski plural deluje jedinstveno i harmonično u svemu za razliku od tzv. bogova koji svi deluju drugačije i kontrolišu jedan segment života a neki drugi drugi segment i često se svađaju međusobno. Biblijski Elohim je totalno drugačiji od paganskih tzv. božanstava.
 
Mislim, ako se gledaju suštine(!), onda oke, ajde da kažemo da je jedan Bog, ali:


Ako si pročitala moje objašnjenje o postojanju kao apsolutu, o Svijesti kao znanju-o-sebi-apsolutu I Umu kao singularnoj projektovanoj tački koja još uvijek zadržava vrijednost apsoluta, a kroz koju stoga nastaje univerzum, stoga i sve u univerzumu, mogla bi vidjeti da je to ono što se u pravoslavnom hrišćastvu smatra 'Jednim sa tri lica'. Pošto je, kako vidite, intelektu čovjeka skoro pa nemoguće predstaviti Boga kroz čiste apstrakcije i pojmove kao što to ja činim, religija ga predstavlja onako kako bi 'praktični' razum čovjeka mogao to da zamisli. Stoga, Nije u pitanju nikakav otac i sin niti sveti duh, već su u pitanju tri aspekta apsoluta. A pošto je apsolut ono što istinsko Ja jeste onda su to tri aspekta Sebe. Međutim, jednom kada znamo šta je šta jedino tad i možemo shvatiti čitavu priču, istinu na koju ukazuje ili pak skretanje od istine koje se tad samo odvaja od te apsoutne matrice.

- - - - - - - - - -

1. kad je Isus bio na Zemlji, pa se javljao Sveti Duh koji mu je Otac istovremeno... Znači li to da je Isus govorio sam sa sobom?

Prvo: Isus i Hrist nisu jedno. Isus je 'čovjek' koji je postao Hrist prosvjetljenjem istine 'u sebi'. Međutim, hrišćanstvo obrće i okreće istinu te kaže da je Isus otelotvoreni Hrist. Tu leži obrt, vješto smišljena prevara manipulatora. Zašto? Kada se kaže da je Hrist otelotvoren u tijelu Isusa, onda se smatra da Isus kao čovjek nikada i nije postojao već da je on Bog, (jedinorodni sin Boga) koji je već od samog začeća prisutan u tom tijelu, otelotvoren. Ako je tako onda svi jesmo. Vidiš, sve što se reklo za Isusa (osim što je Lazara vratio iz mrtvih) ta djela u manjoj ili većoj mjeri može da čini i svako od nas koji je kroz prosvjetljenje 'otelotvorio' taj 'Sveti duh' u sebi. Naravno, priča o Lazaru je dodatno izmišljena da bi u glavama vjernika totalno odvojila 'otelotvorenog Hrista-Isusa od ostatka prosvijetljenih). To će kasnije biti baza svim protjerivanjima, jer se upravo zbog te premise stvaraju ubjeđenja da su svi drugi koji pričaju o Bogu (oni koji znaju istinu) lažne 'mesije'. na taj ančin se dogma štiti od mogućeg razotkrivanja laži koje su vješto protkane između redoba koji ukazuju na istine. Vjernik, u neznanju povjeruje, jer mu riječi koje ukazuju na istine odzvanjaju i bude osjećaj du su mu iznutra poznate (iako ih još nije osvijestio u sebi, već sluti). Šta se dešava kad se pojavi neko ko otkrije zamku i manipulaciju pokazuju nam primjeri iz istorije. U 'božije ime' su na lomačama palili svakoga koji je imao drugačiju verziju postojanja od oficijalne verzije Crkve. Pravoslavna crkva nije imala inkvizitore ali je za sigurno imala svoj način kako da zaštiti dogmu od nepoželjnih interpretacija.

Isus i Hrist nisu jedno te isto. Isus je iskustvo apsoluta kao čovjeka, dok je Hrist (po toj doktrini) Um univerzuma, koji još uvijek ima svojstva Boga, iako sam (kao pojava) više nije Bog. Bog je samo Jedan, to je aposlut koji zna Sebe kao Jedno iz svih mogućih kvaliteta. Ti kvaliteti jedino Sviješću, Svetim duhom, mogu sebe potvrditi Bogom. Svijest (Sveti duh) je ništa drugo do apsolutno-'sveto', sve-(j)e-to)-znanje-o-sebi-postojanju.

Da je Isus otelotvoreni Hrist (Um univerzuma u tijelu čovjeka) on ne bi morao da odrasta u tom tijelu, niti da bude rođen od 'majke', od žene, jer sa tom božanskom moći i sposobnostima Hrist može da načini tijelo po volji, kao u javljanju apsotolima. Ali čitava priča o rođenju je stvorena da se čovjeku, koji kroz apstraktne pojmove ne može shvatiti postojanje, približi ideja o apsolutnosti postojanja. Na taj način i praktični razum čovjeka može zamišljati otelotvorenje, tačnije prosvjetljenje apsolutnog znanja, inače bi Isusovo prosvjetljenje bilo smatrano aktom magije i ezoterije a ne božanskim činom. dakle ne bi moglo biti odvojeno od iskustava svih prosvijetljenih.

Kad se nekome 'javi' Sveti duh', šta to uistinu znači?

To znači da se u njegovoj svjesnosti pojavilo znanje koje mu do tada nije bilo poznato, a koje sobom oplemenjuje, oslobađa taj duh od zabluda, otkriva mu istine o sebi kao postojanju, Životu. Sveti duh se ne pojavljuje izvan nas već u nama. To je zato što smo 'MI' (apsolut koji jej sveprisutan) jedini nosioci vrijednosti postojanja, te niko i ništa drugo do naše JA ne može prihvatiti apsolutna-znanja-o-sebi.

Međutim, davanjem titule Hrista samo Isusu, religijska dogma oduzima apsolutnost od onoga koji se doživljava postojećim-sveprisutnim u svim ljudima i daje je samo jednom 'čovjeku', trećem licu, koje ne postoji nigdje drugdje do u Bibliji koju je smislio razum manipulatora.

- - - - - - - - - -

2. ako gledamo suštine, i našu ljudsku suštinu... Znači li to da postoji samo jedan jedini čovek možda (suštinski gledano) kojeg je Bog stvorio jer je bio sam? Ne znam da li ste gledali kratak film na tu temu, zove se "The Egg". Sjajna ideja, preporučujem.


Ne, to uopšte ne znači tako. Suštinski gledano postoji ideja o čovjeku, a potencijali te ideje nisu ograničeni jednim oblikom i jednom svjesnošću.
Ono što bi to suštinski moglo da znači jeste da svaki kvalitet apsoluta, jeste apsolut, stoga kao apsolut doživljava sebe kroz svako postojeće iskustvo. Ne, to nije isti čovjek koji se doživljava kao svi ljudi i sva stvorenja, uključujući i u niverzum i multiverzum, to je taj apsolutni kvalitet koje sebe potvrđuje apsoutnim svojim JA (Sviješću, tj. znanjem-o-sebi-apsolutu). Još samo treba znati šta to uistinu znači 'apsolut' i kako postojanje sebe zna apsolutom.

Evo, neću vas ostaviti u tami:
Apsolut je svojstvo Jednote, sveprisutnosti, sveznanja samog postojanja. Jedini način da vam (onima koji i sami niste doživjeli sebe apsolutom) to približim jeste da vam to približim kroz asocijaciju. Zašto? Zato što je apsolut bestjelesan, besprostoran, bezvremen, stoga je nemoguće na njega uprijeti prstom. Dakle asocijacija neka budu deset prstiju naših ruku.

Ako zamislimo (naglašavam zamislimo) da su naših 10 prstiju uistinu 10 kvaliteta koji su apsoutni, šta to znači? To znači da svaki prst u sebi sadrži svaki drugi prst. Oni nisu odvojeni već su uvijek Jedno, bez obzira iz kojeg prsta sebe gledali, uvijek su to isto JEDNO. Ti prsti su apsolutni sadržioci kao i apsolutno sadržani u toj Jednini, ali samo zahvaljući apsolutnom znanju-o-sebi (Svetom duhu-Svijesti, koja svakom prstu potvrđuje apsolutno isto, apsolutnu istinu; da taj prst jeste i sadržilac svih drugih kao i da je i sadržan u svima njima), ti prsti mogu i da doživljavaju sebe apsolutnim. U suprotnom, kada nema Svijesti o sebi-apsolutu, nema ni znanja, stoga ni doživljaja apsolutnosti. Tada su volja i pažnja sadržioca i sadržanog individualizovane, a to znači da je Svijest nestala, a njihova Svjesnost-o-postajućem-sebi-stvorenju je tad u funkciji.

(Apsolut Sviješću isključuje Svjesnost i obrnuto. Tačnije ili imaš Svijest ili imaš Svjesnost. Kad imaš Svijest Bog si. Kad imaš Svjesnost stvorenje si, pa makar to stvorenje bilo i sam Sin božiji.)

Naravno, slike koje možete zamisliti na račun prstiju koje već poznajete jesu slike koje je vaš razum već individualizovao, dakle individualizovao je znanja (Jastvo) o svakom prstu ponaosob (Ja) i na račun te percepcije tog Jastva kroz um (tačnije razum) stvorio čulnu projekciju već stvorene percepcije odvojenih prstiju. To je već znak da je volja i pažnja odvojena od sebe, kao svega-što-jest i usmjerena u projekciju mogućnosti. Bog je potisnut u zaborav a razumom tad apsolut opaža projektovana znanja (Jastvo) da bi ih iz jedne inicijalne tačke (Ja-subjekta) percipirao svojim izabranim objektima. Čula koja su dio tog razuma nam pomažu i omogućavaju materijalizaciju percepcije. Znam, imat' ćete i problem postaviti sve prste u jedan i tako dalje, jer je za logiku ljudskog razuma nemoguće da pobije samu sebe. Logički, svaki prst jeste odvojena cjelina, kao što GiovannaD reče: postoji ljudska vrsta ali u njoj su milioni različitih ljudi. To je logički zaključak njenog ljudskog razuma. Apsolutna istina o ljudima je drugačija. Apsolutna istina jeste da svi ti milioni ljudi postoje kao takvi samo u njenoj svjesnosti i služe joj da svoju individualizovanu poziciju odvoji od projekcije drugih individualizovanih pozicija te na taj način doživi sebe-čovjeka kao autentilno iskustvo. Ipak, njena svjesnost, koja je samo odraz stanja projekcije njene percepcije iz date individualizovane pozicije, je nastala njenim intelektom koji je osvijestio njenu percepciju, opažajući ono što je već oformljeno njenim individualnim razumom. To takođe znači da nije dovoljno samo biti svjestan da postoje deset prstiju kao odvojene autentično projektvane cjeline, već treba imati u vidu i kako su te autentične projekcije odvojenih cjelina postale. Za to je potrebno da se svjesnost oplemeni apsolutnim znanjima. Oplemenjivanje se vrši INTUICIJOM. Potpuna oplemenjenost jeste potpuno prosvjetljenje sebe-postojanja kao apsoluta.
 
3.Pritom, mi veličamo i brdo drugih svetitelja, slavimo ih, pripisujemo im različita čudnovata svojstva... Kao da su polubogovi.
Zar svetitelj po nekom shvatanju i nije polubog? Herakle je bio čovek sa moćima bog i to je polubog.

:dash::dash::dash::dash::dash:


Stvoritelj je apsolut, te apsolut i jeste ono što prisustvom svoje pažnje u centru projekcije svakog stvorenja, svim stvorenjima daje vrijednost nečeg postojećeg i svoje prisustvo (u razumu čovjeka) potvrđuje sa JA JESAM. To i jeste jedna o osobina apsolutnosti postojanja, osobina sveprisutnosti. Njegova volja i pažnja se individualizuju a on-apsolut (ono-postojanje) od tog trena stvara svjesnost-o-postajećem-(individualizujućem)-sebi-stvorenju. I dalje je to apsolut koji je stvorio stvorenje koji sebe doživljava tim stvorenjem, kao uostalom i sva druga stvorenja. Stoga, nikakav čovjek ne postoji koji sebe doživljava svim ljudima nit božanstvom, to je zabluda, već je to apsolut koji u svojoj Svijesti ima znanje i sjeme sebe-'čovjeka' te iz tog sjemena apsolut-Bog i stvara sebe-čovjekom. A pošto su svi potencijali u Bogu beskonačni i manifestacije će biti otelotvorenja beskonalnih mogućnosti istog potencijala sebe-čovjeka.

Otelotvorenje Hrista u 'čovjeku' nije ništa drugo do prosvjetljenje konteksta duha univerzalnog Uma. Prosvjetljenje konteksta univerzalnog Uma se ostvarije pomijeranjem pažnje i volje apsoluta sa sebe-čovjeka na sebe-univerzalni Um, a stim i uzdizanje svjesnosti sa nivoa svjesnosti-o-sebi-čovjeku na nivo svjesnosti-o-sebi-univerzumu. Ko je pri tom postao svjestan sebe-univerzuma? Čovjek? Ne. Ko drugi do apsolut.

Tako isto, apsolut Sviješću otkriva sebe-Boga. Da bi se to desilo, apsolut iz individualne svjesnosti bez straha za svoju egzistenciju mora da preda svoju volju Višoj Svjesnosti koja će ga dalje voditi, odvajajući pri tom svoju pažnju od projekcije manifestujuće stvarnosti kako bi je (pažnju) vratio i usmjerio u sebe, u bit-postojanje. Svijest i Svjesnost jedna drugu uvijek potiskuju iz pažnje. Kad je Svjesnost u funkciji Svijest je isključena. Jedina veza apsoluta sa Sviješću tad jeste intuicija. Pri povratku volje i pažnje sebi-apsolutu Svjesnost sebe-čovjeka a takođe i sebe-'Sina' biva zamjenjena Sviješću 'Oca'. 'Sin, kao manifestujući aspekt 'Oca' mora da umre', u potpunosti mora da se preda volji 'Oca' kako bi se Jedistvo sa 'Ocem' u potpunosti ostvarilo. Umiranjem 'Sina' uistinu umire i'Otac' ali ostaje ono što je nerođeno, nestvorivo, neromjenjivo postojanje, sam Bog. Zato to, i Isus po Bobliji kaže: 'Otac i Ja Jedno smo." Jedno smo očito samo u Svijesti. Svijest uvijek potvrđuje istu jednu apsoutnu istinu: svi i sve smo Jedno: Bog smo.
 
Jel ovo prijatelju tvoja konstatacija ili si negde procitao pa poverovao ?

Ja svo vrijeme govorim o povratku volje i pažnje sebi-apsolutu. Dakle, ja-apsolut, sam onaj koji je iz sebe-čovjeka doživio povratak svoje volje i pažnje sebi-apsolutu. O tome sad mogu da pričam kao kad bih ti pričao kako sam bio na odmoru u Herceg Novom. Dakle, to je moje neposredno iskustvo.
Glupo bi bilo zastupati nečiju ideju a ne imati neposredno iskustvo kojim možeš i potvrditi istinitost te ideje.
 

Back
Top