Obrenovići ili Karađorđevići?

GiovannaD

Primećen član
Poruka
940
Kojoj ste vi od ovih vladarskih porodica naklonjeni i zašto?

Ja sam za Obrenoviće, i to je tako, najjednostavnije rečeno, jer su bili gospoda, prosvetitelji, oslobodioci... A onda su svirepo ubijeni.

Nakon ubistva kneza Mihajla, jedan turski izaslanik je prilikom posete Srbiji rekao da ne može verovati koliko su Srbi čudan narod - čekaju 4 i po veka da dođe neko da ih oslobodi, on dođe i Srbi ga ubiju.
Mogu čak i da razumem to što su sa vlasti svgnuti Aleksandar i Draga, ali bih razumela da su zatvoreni, da ipak postoji neko poštovanje u političkom neslaganju, a ne da budu izmasakrirani i bačeni kao vreće izmeta.
 
Obe dinastije načinile su sudbinske greške.
Navlačeći crni pokrov zle kobi na srpski narod.
Od koga se vekovima neće oporaviti.

Obrenovići su ubijali kumove, a Karađorđevići satirali braću...
Sve zbog vlasti...!
Zato, ni jedna od njih nije zaslužila moju repku.
Ako se, ono, baš, insistira, onda Karađorđevići !
 
Po čemu su to Aleksandar Obrenović i njegov otac Milan, ženskaroš, kockarf i intrigant,
zaslužili da se po njima nazovu dve najznačajnije ulice u Beogradu !?
Kotirani, čak, ispred Nemanjića, začetnika srpstva !
Jeb'em li ga, nikada mi to neće biti jasno.....

A po čemu su kralj Aleksandar Karadjordjević i Nikola Pašić zaslužili da dobiju najznačajnije ulice u skoro svim gradovima u Srbiji? Čime su nas to zadužili? Jugoslavijom,a?
U mom gradu,u Kragujevcu,prvi državni sekretar i otac žurnalistike u Miloševoj Srbiji,Dimitrije Davidović,dobio je uličicu na periferiji grada,a bio je osnivač važnih institucija i zbog svega toga morao je da trpi zulum ustaničkih vodja,koji su bili okrutne prirode,nepismeni,neprosvećeni,podozrivi prema sunarodnicima koji su dolazili s one strane Save i Dunava da pomognu svojoj braći.
 
Kojoj ste vi od ovih vladarskih porodica naklonjeni i zašto?

Ja sam za Obrenoviće, i to je tako, najjednostavnije rečeno, jer su bili gospoda, prosvetitelji, oslobodioci... A onda su svirepo ubijeni.

Nakon ubistva kneza Mihajla, jedan turski izaslanik je prilikom posete Srbiji rekao da ne može verovati koliko su Srbi čudan narod - čekaju 4 i po veka da dođe neko da ih oslobodi, on dođe i Srbi ga ubiju.
Mogu čak i da razumem to što su sa vlasti svgnuti Aleksandar i Draga, ali bih razumela da su zatvoreni, da ipak postoji neko poštovanje u političkom neslaganju, a ne da budu izmasakrirani i bačeni kao vreće izmeta.

Не знам колко ти познаш историју, али овај начин размишљања је погрешан кад је историја у питању. Море се расправљати хладне главе који је поједини владар урадио ово или оно (ко што су неки већ рекли) а не коме је ко милији - ова или она династија.
Друга ствар, Срби нијесу чекали "да их неко ослободи" него су су се сами ослободили. Некад су имали помоћ Аустрије, некад Русије, али су крвави дио посла одрадили сами.

Ово задње такође... нијесу Александар и Драга убијени из чисте злобе, него, колко то год мучно било, то је урађено да се избјегне покушај да се ови врате. Да, убијени су они, а да ли би по теби било боље да је дошло до грађанског рата између присталица једни и други и да су убијене иљаде или десетине иљада?
Дакле тиме је ствар ријешена за сва времена, онај ко је убијен се не враћа нити његове присталице могу дигнути устанак да га врате.

Из истог разога је и Милош Обреновић скидао главе и љево и десно, да се ТРАЈНО ријеши своји противника. Ствари нијесу баш црно-бијело.
 

Back
Top