Žena sa kravatom

proka

Legenda
Poruka
57.100
Žena sa kravatom

šta kažete??

kako na ženama stoje delovi muške garderobe?

ko tera takav stil oblačenja?

da li Vam se dopada?




komadi.jpg


- - - - - - - - - -

da li postoje "ženske kravate" ???

- - - - - - - - - -

01.jpg
 
Žena sa kravatom

šta kažete??

kako na ženama stoje delovi muške garderobe?

ko tera takav stil oblačenja?

da li Vam se dopada?




komadi.jpg


- - - - - - - - - -

da li postoje "ženske kravate" ???

- - - - - - - - - -

01.jpg

Meni to viselici na rado odelo tipa kelneri i sl...Msm nisam odusevljena..

- - - - - - - - - -

nosila sam kao deo unifirme, ne dopada mi se uopste, ne volim je ni na muskarcima
plus sto smeta jako pri nosenju

Lepo ja kazem xD
 
ДРАГОШ КАЛАЈИЋ
О кравати
Само неупућени у значење и значај кравате могу тај комад тканине лакомислено багателисати и везивати га око сопственог врата без икакве везе са сопственом личношћу, већ једино са модом или са правилима складних боја.
По веома распрострањеној легедни, то име потиче од хрватских плаћеника који су жарили и палили, односно ратовали по Француској Луја XIV, дакле у XVIII столећу. Носили су по правилу привеске око врата, који су потом по њима прозвани.
Како су Срби ретко злобни, а Хрвати чешће обузети мазохизмом комплекса свог провиницијализма, они кажу да је „кравата” једина хрватска реч коју је усвојио „велики свет”.
Ипак, писац ових редова је вишеструко сумњичав према овој легенди. Пре свега, питање је да ли је реч о Хрватима у етничком или географском смислу. С обзиром да су и тада, као и у претходним столећима, Хрватску и Европу од најезде исламизованих Азијата и потурица бранили углавном Срби, односно српски Крајишници, логично је закључити да је и та плаћеничка војска у Француској углавном била састављена од српског материјала.
Осим тога, речени „Хрвати” нису измислили кравату, него је тај део одеће много древнији и по свему судећи потиче из културе одевања старих Римљана. Како сведочи једна Хорацијева сатира, Римљани су кравату звали focale. Можда значај кравате осветљава и то име, које потиче, претпостављам, из истог корена као и focus (огњиште, дом, породица, жртвеник), те focilo (окрепити се, опоравити, оживети).
Једно је извесно: у високом средњовековљу кравата ишчезава из употребе, а потом хронике XVII столећа сведоче да она поново избија на сцену моде, ширећи се по целој Европи, у различитим облицима који су се очували до наших дана.
У великој су заблуди они који мисле да је ношење кравате избор и знак конформизма. И у том случају, сву одговорност сноси начин и сврха употребе. По својој природи, кравата је сушта супротност сваком конформизму и свакој униформисаности, јер је управо знак изражавања и препознавања персоналности и јединствености. Носити кравату ради „упристојења” или усаглашавања са владајућом модом својеврсни је бесмисао.
Најсажетију дефиницију значења и значаја кравате, са тачке гледишта модерног глобализованог човека, пружио је чувени француски ТВ-водитељ Гијон Дуран: „Кравата је једина побуна која је допуштена човеку XX века.”
Оно што је застава за државу или нацију, грб за племићку лозу, то је кравата — у недостатку других „допуштених” обележја — за модерног човека, за његову угрожену особеност или индивидуалност. Стога, кравату ваља изабрати и носити у складу са сопственом личношћу. Зато се слободно може рећи да кравата човека чини човеком. Она га не само изражава, већ и преображава.
Заблуде у којима живе грађани модерне цивилизације Запада осведочава њихова општа склоност да кравате бирају према оделу, уместо обратно. Ваља прво изабрати кравату, а тек потом тражити одело које би било у складу са тим знамењем сопства.
Не знам зашто, али ја никада у свом животу себи нисам изабрао нити купио ни једну кравату. Све кравате које поседујем добио сам на поклон. Потичу из руку жена које су биле или остале драге мом срцу и души. Наравно, највише кравата поклонила ми је супруга. Једини поклони из мушких руку потичу од самих произвођача кравата, од најславнијег, Антонија Ратија, до нашег Невена.
Животно искуство ме је научило да се само паметне али и смелије жене одлучују да мушкарцу кога воле или цене поклоне кравату. Оне добро знају или интуицијом наслућују да је кравата стег личности у мушкарцу. Поклањајући кравату, оне немо дају до знања мушкарцу каквим га виде или каквим желе да га виде. Зато за такав поклон ваља имати и храбрости, јер погрешан избор може изазвати одбојност. Осим тога, такав поклон одаје или изражава жељу за присношћу, за везивањем, јер је кравата и симбол једне везе. Као поклон из руку жене, она може да симболише и загрљај, око врата, око моралне кичме човека. <
 
Veličina je važna


Bez obzira spadate li u kategoriju visokih ili niskih ljudi, dužina kravate mora sezati točno do ruba remena, nikako nekoliko centimetara ispod ili iznad. Osim, naravno, ako na sebi imate cijelo odijelo pa tad nosite kravatu dužine do pupka, kako i treba.
 
Veličina je važna


Bez obzira spadate li u kategoriju visokih ili niskih ljudi, dužina kravate mora sezati točno do ruba remena, nikako nekoliko centimetara ispod ili iznad. Osim, naravno, ako na sebi imate cijelo odijelo pa tad nosite kravatu dužine do pupka, kako i treba.

U mom prvom zivotu, dok sam jos stavljao kravatu, uvek mi je bila kratka.
 
I širina je bitna
Kravate bi trebale biti široke oko 5 centimetara, da nisu ni predebele ni pretanke te da se elegantno sužavaju u obliku strijele.
Tanje kravate su prikladne i za dan u uredu i za izlazak, a ujedno vizualno bolje pašu uz moderna odijela koja su uže krojena (slim fit).
 

Back
Top