Vojni dosije iz perioda SFRJ

Па, најлакше ћеш сазнати ако им се обратиш. Помињеш ФНРЈ, што значи да говоримо о архивској грађи која је бар делом старија од педесет година, и самим тим, доступна јавности, под претпоставком да није затворена из неких других разлога.

Додатне информације: http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=103&active=tekst
 
Poslednja izmena:
Tesko. Meni moj iz tog vremena nisu hteli da pokazu.

A ti kao ne možeš da se setiš šta si radio?

Jaka arhiva ne pitaj... sve ministri pošalju na CD u Ameriku... a mi ne možemo da vidimo...

"27.08.2017. vojska jela SDO pošto je nedelja, STROGO POV"

- - - - - - - - - -

Zanima me da li od ministarstva odbrane mogu dobiti na uvid personalni dosije mog dede koji je bio oficir u vojsci FNRJ/SFRJ.

Da li je neko imao iskustva sa njima?

Pre će Vatikan da te pusti u njihovu biblioteku nego bosanski ofiicri da vidiš bruku i sramotu sa kojom raspolažemo...

- - - - - - - - - -

Па, најлакше ћеш сазнати ако им се обратиш. Помињеш ФНРЈ, што значи да говоримо о архивској грађи која је бар делом старија од педесет година, и самим тим, доступна јавности, под претпоставком да грађа није затворена из неких других разлога.

Додатне информације: http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=103&active=tekst

koji bre razlog?
da se ne pročita koji zapadni Balkanac dotrčao u Beograd da otme stan od vlasnika pod izgovorom da je izdajnik i državni neprijatelj?

SHS, FNRJ, SFRJ sve su to Rotšildova deca, nema tu tajni

Jedino može da seljo ne da šta mu ćaća i deda krali po Beogradu pa zato...
 
Ако немаш ништа паметно да кажеш, ћути.

Свака држава има државне тајне. То што их неко тамо илегално предаје непријатељу, не значи да они који управљају архивом греше што поштују закон.

Не шири регионални шовинизам.
 
Poslednja izmena:
A ti kao ne možeš da se setiš šta si radio?

Jaka arhiva ne pitaj... sve ministri pošalju na CD u Ameriku... a mi ne možemo da vidimo...

"27.08.2017. vojska jela SDO pošto je nedelja, STROGO POV"

- - - - - - - - - -



Pre će Vatikan da te pusti u njihovu biblioteku nego bosanski ofiicri da vidiš bruku i sramotu sa kojom raspolažemo...

- - - - - - - - - -



koji bre razlog?
da se ne pročita koji zapadni Balkanac dotrčao u Beograd da otme stan od vlasnika pod izgovorom da je izdajnik i državni neprijatelj?

SHS, FNRJ, SFRJ sve su to Rotšildova deca, nema tu tajni

Jedino može da seljo ne da šta mu ćaća i deda krali po Beogradu pa zato...

Ja sam potomak "bosankog" oficira. Hvala na odgovoru.
 
Čekam da se javi neko ko je zaista tražio dosije od ministarstva odbrane...

;Mala je verovatnoća da će neko da se javi ko je tražio dosije iz tog vremena.Korisnik Heul je dao najupotrebljiviji odgovor kad je napisao da je sudeći po staosti dokumenata reč o arhivskom materijalu.U slučaju da iz nekog razloga taj materijal nije predat nadlležnom arhivu a što nije isključeno postoji mogućnost da se obratiš vojsci ili ministarstvu odbrane sa molbom.Kažem molbom jer zahtev ne bi bio odgovarajuća reč s obzorom da ne ne postoji obaveza organa da udovolji takvom zahtevu jer zakon takvu obavezu i ne propisuje.
 
;Mala je verovatnoća da će neko da se javi ko je tražio dosije iz tog vremena.Korisnik Heul je dao najupotrebljiviji odgovor kad je napisao da je sudeći po staosti dokumenata reč o arhivskom materijalu.U slučaju da iz nekog razloga taj materijal nije predat nadlležnom arhivu a što nije isključeno postoji mogućnost da se obratiš vojsci ili ministarstvu odbrane sa molbom.Kažem molbom jer zahtev ne bi bio odgovarajuća reč s obzorom da ne ne postoji obaveza organa da udovolji takvom zahtevu jer zakon takvu obavezu i ne propisuje.

Nije u vojnom arhivu, išao sam tamo. U ministarstvu odbrane je.
 
Nije u vojnom arhivu, išao sam tamo. U ministarstvu odbrane je.

Pa ništa,sroči neku molbu i uz molbu priloži i dokumente na osnovu kojih se može lako utvrditi da si potomak lica čiji dosije tražiš a koje je pretpostavljam preminulo - izvodi iz matičnih knjiga rođenih i umrlih a ako ti je dosije potreban za ostvarenje nekog prava u sudskom ili kakvom drugom postupku onda to treba i da napišeš u molbi.Događa se da u tim dosijeima nađe i ponešto što ne treba da vide drugii pa je moguće da će deo kopije dosijea biti zatamnjen.
 
Pa ništa,sroči neku molbu i uz molbu priloži i dokumente na osnovu kojih se može lako utvrditi da si potomak lica čiji dosije tražiš a koje je pretpostavljam preminulo - izvodi iz matičnih knjiga rođenih i umrlih a ako ti je dosije potreban za ostvarenje nekog prava u sudskom ili kakvom drugom postupku onda to treba i da napišeš u molbi.Događa se da u tim dosijeima nađe i ponešto što ne treba da vide drugii pa je moguće da će deo kopije dosijea biti zatamnjen.

Potrebno mi je zbog istraživanja porodične istorije.
Odlična ideja da priložim izvode. Hvala!
 

Back
Top