Koji fakultet?

Senbon

Početnik
Poruka
3
Imam 17 godina, sledece godine zavrsavam srednju. Zanima me koji od drzavnih fakulteta moze da ponudi najvise znanja sto se tice programiranja?

Zasad sam upoznat sa html, css, c++, nesto malo sa javascript, igrao sam se malo i sa unreal engine-om. Planiram idalje da ucim tako sam. Nije da znam sad to dobro, daleko od toga ali zanimljivo mi je to, i zelim da ucim to. Imam ambicija da naucim sto vise jezika pa i izradu igara.
Takodje, znam dosta i sto se tice photoshopa, affter effectsa, generalno dizajna.

Nesto su mi "sumnjivi" ovi nasi fakulteti, ako mogu tako da kazem. Sumnjam u to koliko mogu tamo da naucim o programiranju. Ima dosta predmeta koji nemaju veze sa programiranjem i cini mi se da je programiranje samo neki mali procenat od svih predmeta.

Za privatne nemam novca, tako da to pada u vodu zasad.

Iz srednje bih, nosio nekih 38 bodova. Zato pitam sad koji fakultet bi mi bio najbolja opcija jer zelim da pocnem sad sa casovima pripremne nastave.
 
Zavrsi fakultet, jer i u Srbiji, a i u svetu, jako je cesta situacija da ti fali jedan papir, i da taj papir bude, recimo, diploma. A veoma lepo moze da se nauci na faksu, sve zavisi od tebe. Faks ce te nauciti sistematicno da razmisljas, da softveru pristupas onako kako treba. Dobra stvar je sto danas jako puno profesora i asistenata rade razne projekte van skole, tako da ako te primete da si dobar, da si vredan, i da hoces da radis, ubacice te na te projekte, sto ce ti doneti ne samo lep dzeparac, vec ces tako najbolje da naucis.
Odaberi bilo koji drzavni IT faks, svejedno je koji, jer ces, na kraju, najvise nauciti samostalno. Ali fakultet obavezno zavrsi, ako vec imas volje.
 
ETF i FON
a koliko znam, niko nije zadovoljan IT skolovanjem u srbiji. tako da biras one koji su najmanje losi.

Otkud to? Softverski inženjering na ETF-u je loš?
I na matematičkom fakultetu je odličan smer za programere(smer informatika). Doduše sa mnogo matematike..

- - - - - - - - - -

Volje za fakultet svakako imam. A između ETF-a, FON-a i MF-a koji bi mi bio najbolji izbor? Mislio sam da idem na ETF, pa da li ovi drugi nude manje ilj više?

Ja sam završio MF ali mislim da je ETF bolji izbor.
 
Volje za fakultet svakako imam. A između ETF-a, FON-a i MF-a koji bi mi bio najbolji izbor? Mislio sam da idem na ETF, pa da li ovi drugi nude manje ilj više?

ETF i PMF su puni matematike i slicnih nauka, sto je jako korisno za buduceg programera, za razliku od FON-a, gde se matematika radi jako malo, a mnogo energije trosi na neinzenjerske predmete.

Zavrsetkom ETF-a ili MF-a, ti postajes softverski inzenjer, sto je mnogo vise nego biti obicni programer, razumeces i poznavaces puno toga (na ETF-u ces uciti puno i o hardveru), sto ce te jako dobro pripremiti da kasnije mozes lako da prelazis iz jedne IT oblasti u drugu (zelis li mreze, sistem administraciju, klasicno programiranje, IT Security, bice ti svejedno, bices spreman za sve).
Dakle, sta god od ta dva da upises, neces se pokajati.
 
Otkud to? Softverski inženjering na ETF-u je loš?
I na matematičkom fakultetu je odličan smer za programere(smer informatika). Doduše sa mnogo matematike...

I ja sam na I smeru, sad cu drugu godinu mastera da upisem, prezadovoljan sam sto se tice znanja. :D
Ni ta mata cak nije preteska, sasvim je ok, i mogu reci da je skoro sve sto je radjeno od matematike neophodno, posebno ako te kasnije zainteresuje nesto poput masinskog ucenja i slicno :D

Nece pogresiti sta god da odabere, MATF ili ETF.
Eto, jedino za ETF, neka ocekuje osnove elektrotehnike i fizike, sto opet nikako nije lose, i neka uzme u obzir da je mnogo visa granica za upadanje na ETF nego na MATF, pa neka vidi u skladu sa svojim bodovima
 
Poslednja izmena:
A da, zaboravio sam da pitam što se tiče upisa, da li je teško upasti na ETF? Imaću 38 bodova iz srednje i planiram ići na pripremnu nastavu na njihovom fakultetu. Matematiku relativno dobro razumem.
 
mislim da ti je ETF - RTI smer OK (IR) - ne moraš na onaj neki što se plaća kao softverski
možeš da se promuvaš po fakultetima, predavanjima možda, vidi programe, na ETF-u imaš elektrotehniku, tamo matematikua a tamo org nauke

ok je i FON

pripremna nastava je OK ako još uvek postoji prijemni čak iako si dobar s matematikom dobro je proći to
 
Ne treba ti skola da bi naucio Web programiranje, to je bacanje para danas. :)

Bukvalno sve mozes da nadjes na netu, jedino sto nije dobro je to da ne mozes da postavljas fix pitanja kao sto bi profesorima, nego moras da trazis na netu. Ako si dobar pretrazivac onda mozes sve to lako da nadjes. Najbolji tutorijali su ti na engleskom.

It-akademija.rs , naplacuje 1500 eura za godinu dana. Ti za godinu dana mozes dosta da naucis i sam, sve je do tebe koliko si zainteresovan da ucis.
 

Back
Top