Trebaju li srpski filmovi imati više patriotizma u sebi?

Da li bi u Srbiji trebalo snimati filmove sa naglašenim patriotskim sadržajem?

  • Da, trebalo bi

  • Ne, ne bi trebalo


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

loš đak Boža

Ističe se
Poruka
2.144
Pažnju mi je privukla sledeća vest:

Film "Wolf Warrior 2" zaludeo Kineze

Kinezi su poludeli za filmom "Wolf Warrior 2" koji je napravljen kako bi pojačao patriotizam prema Kini. Film je najavljen rečenicom "Svako ko uvredi Kinu biće ubijen bez obzira na to koliko daleko bio".

Film je pun testosterona i macho muškaraca, pištolja, eksplozija i tenkova. Priča prati vojnika koji ulazi u afričku ratnu zonu i spašava živote državljana Zapada. Sličan je običnom holivudskom akcionom filmu, ali ovaj put u glavnoj ulozi je Kinez koji provodi pravdu i čini svet sigurnim.

Ekspert u borilačkim veštinama Wu Jing je glavna zvezda filma kao i u prvom delu koji je izašao 2014. godine, ali nije ostavio neki utisak. "Wolf Warrior 2" je postao pravi fenomen. U samo sedam dana zaradio je 238 miliona dolara.

Mnogi u Kini pohvalili su film zbog borbenih scena koje ih podsećaju na franšizu "Paklene ulice" i rekli su kako ima holivudski kvalitet.

Film je finansirao privatnik, a u njemu se predstavljaju i najnovija oružja kineske vojske. Premijerno je prikazan na 90. godišnjicu kineske vojske.


Dakle, treba li snimati filmove koji razvijaju osećanje ljubavi prema svojoj naciji i državi ili ne? Da li i dalje treba snimati filmove- splaćine kao što je "Četvrti čovek" i slično? Da li bi trebalo angažovati glumce koji su glumili u antisrpskim filmovima?
 
Божо, оно што свакако не би ни требало ни смело је да политикла одрђује какви филмови и са каквим садржајем ће да се снимају.
Тога смо се нагледали у доба титоистичке једноумне власти и на жалост их још увек гледамо у огромним количинама у телевизијском приказивању.
Филм је комерцијална грана уметности и зависи од финасијера.
Ако је држава финансијер она може да се опредељује за реализацију оних сценарија који имају петриотску оријентацију, ако то сматра за битно и потребно.
Сасвим друго питање је колико та оријентација постоји код сценариста и колико је за њих стимулативна.
 
Божо, оно што свакако не би ни требало ни смело је да политикла одрђује какви филмови и са каквим садржајем ће да се снимају.
Тога смо се нагледали у доба титоистичке једноумне власти и на жалост их још увек гледамо у огромним количинама у телевизијском приказивању.
Филм је комерцијална грана уметности и зависи од финасијера.
Ако је држава финансијер она може да се опредељује за реализацију оних сценарија који имају петриотску оријентацију, ако то сматра за битно и потребно.
Сасвим друго питање је колико та оријентација постоји код сценариста и колико је за њих стимулативна.

U idealnom svetu bih se složio sa tim, ali mi ne živimo u takvom svetu;) Film ima svoju propagandnu funkciju i to su odlično koristili različiti režimi za promociju svojih ciljeva. Još pre Prvog svetskog rata snimani su filmovi koji govore o koristima britanske kolonijalne politike za stanovnike tih krajeva. U Prvom svetskom ratu sve strane su koristile film i filmske žurnale za motivisanje stanovništva za borbu. Nakon pobede Oktobarske revoluciji čini mi se da je jedna od prvih Lenjinovih odluka bila formiranje odelenja za političku propagandu gde je bila i filmska sekcija. Hitler je isto ulagao u filmsku industriju još pre Olimpijskih igara u Berlinu a pogotovo posle njih. Već je negde bila tema o sudbini Leni Rifenštal (čini mi se na Istoriji). O Amerikancima da i ne govorimo. Kod njih je cela filmska industrija u službi promocije američkog načina života.

Kod nas su snimani partizanski filmovi, a u Hrvatskoj, nakon poslednjeg rata filmovi o ratu, različitih stilova (od Četveroreda Jakova Sedlara, filma Crnci nekih mlađih autora do Kuće 55). Jedino, koliko vidim, u Srbiji nema sličnih filmova. Snimaju se filmovi koji govore o ratnim zločinima Srba (kao smrdljivi Četvrti čovek), o haškom tribunalu a o opusu Mirjane Karanović i Rade Šerbedžije da i ne govorim. A primećujem da postoji želja kod ljudi da gledaju prosrpske filmove. Kad kažu da su bioskopi mrtvi, pa naravno da su mrtvi sa ovakvim filmovima. Kome se gledaju autošovinističke bljuvotine
 
Ја Божо немам ништа против снимања таквих филова ,на против, али говорим о принципу против кога сам да држава или неке институције и појединци одређују карактер филмова који ће да се снимају, сем у случају директног финансирања.
А да ли ти се чини да је упадљиви недостатак филмова о којима говориш и које би српска публика волела да види, такође последица неких одлука ван ауторских,па их нема ?:think:
 
Poslednja izmena:
Ја Божо немам ништа против снимања таквих филова , али говорим о принципу против кога сам да држава или меке институвције и појединци одређују карактер филмова који ће да снимају, сем у случају директног финансирања.
А да ли ти се чини да је упадљиви недостатак филмова о којима говориш и које би српска публика волела да види, такође последица чињенице да их нема ?:think:

Izvini, nisam najbolje razumeo ovo zadnje:rumenko: Želiš reći da ih samo nepostojanje čini interesantnim za gledanje? Verovatno. Filmovi imaju tu katarzičnu notu, oni pomažu čoveku u racionalizaciji sveta oko sebe, a svako želi da se oseća dobro i da misli da je dobar čovek, a sa trenutnim filmskim programom to je teško. Nama nedostaju filmovi koji na pozitivan način obrađuju našu istoriju iz svih istorijskih perioda. Nedostatak filmova o Nemanjićima prosto je uvredljiv. Finansiraju se različite gluposti, a nešto što je osnova države nije stavljena na ekran na prihvatljiv način. Tek se sad nešto radi a i za to se pitam koliko je u pitanju "novi patriotizam" a koliko neka vrsta "'ajd da im snimimo seriju kad su navalili".
 
Не Божо, мислио сам да недостатак филмова о којима говоримо може такође да буде знак воље која је изван ауторских интересовања за такве теме.

Može biti. Zanimljivo, mislio sam da će biti više zainteresovanih za temu. Razlog više da ne postavljam teme:D
 
Питам се , зашто ми не би снимили филм о одбрани Београда, 1915 године, ( нашој српској Масади)? Или на пример о битци код Чокешине, ( нашим српским Термопилима). Или на пример о боју на Мишару, ( нашем Ватерлоу). Или на пример ослобађању Београда 1806 године, ( нашем Севастопољу). Или на пример о битци на Равњу, ( нашем Аламу). Или о било којем од стотина спектакала храброст, жртве за општу ствар и дубоког осећања заједништва, којима је наша историја пребогата. Да ли је Колубарска битка заиста тако не занимљива? Да ли у опште има ишта филмичније од, на пример, хероизма који су показале жене и лекари Ваљевске болнице? Има ли ишта драматичније од поновног враћања наших војника, сељака у Мачву 1915 године и призора које су тамо затекли? Да ли је драмтуршки интересантна трагедија наших најбољих синова на Виду и Крфу или кроз голготу смрзнуте Албаније. Шта би то могло бити драмскије од грча који су осећали Васојевићи и Цуце, кад је Стјепан Саркотић по први пут срушио Његошев маузолеј на Ловћену, па за то добио титулу ... Стјепан од Ловћена од своје царевине? Има ли ишта интересантније од тихе српске завере, коју су спровели Михиз и Мира Траиловић, дајући кодно име новом позришту, Атеље 212, а да се нико не досети да је прогнани Краљ Петар II Карађорђевић провео ( пададкосално ) најлепше године свог живота у лондонском хотелу управо у апартману са бројем 212, за шта су могли бити сурово кажњени за титиног вакта? Зар није логично да овом народу буде занимљива прича о опсади Жиче од стране Кумена, или одбрани Хиландара на челу са монахом Данилом, од Каталена, професионалних разбојника? Какву фризуру треба да има министар културе да би се остварио било који од ових пројеката? У ствари, какву кошуљу треба да носи било који министар културе Србије, да би се ми мало бавили собом, јер материјала имамо? Дакле, да се бавимо собом а не да министарство културе плаћа пројекте, који су пре свега субверзија и саботажа и која имају за циљ да српско лице лажима и фантазијом наруже, па да га тако наруженог прикажу свету, који ће то свакако наградити у светлу демонизације Срба ан женерал, која траје у овом другом таласу већ 25 година. И пре их је било, ал је ова најдужа, јер је медијска моћ порасла.
 
А ко да их снима и како, пријатељу ?
То покушавам да објасним Божи.
Они који би да снимају такве филмове било игране или играно - документарне немају никакве шансе да прођу на буџетским давањима . Како људи не схватате да је систем који је установио режим онога кога не треба именовати остао готово нетакнут у култури, уметности , медијима и образовању , као и у ономе што су друштвене науке. Сваки пробој у том смислу је раван подвигу. Дух тога времена је у овим областима остао исти без обзира , што су се личности мењале. Партијска управа је и даље на снази само што је сада више чартијска и што се мења као петао на оџаку према тренутним позицијама у власти а кадрови су све нижег капацитета. Погледајте састав паламента па реците од кога очекујете да се ангажује на истински важним националним пословима.
Код приватних продуцената је ствар је још гора јер су те позиције заузели људи камелеони који су имали позиције и у старом режиму у пофесији.
Шта може да се очекује од оних који су своје позиције стекли на партизанским и морално подобним филмовима или одшколовани и одгајени да буду другосрбијанске перјанице.
Људи из таквог миљеа, чак и када се упусте у рад на неком стварно национално важном и битном подухвату то не могу да изнесу изнад површног и просечног , највише због тога што за тако нешто немају ни знања ни осећања, ни истинске мотивације.
 
Poslednja izmena:
А ко да их снима и како, пријатељу ?
То покушавам да објасним Божи.
Они који би да снимају такве филмове било игране или играно - документарне немају никакве шансе да прођу на буџетским давањима . Како људи не схватате да је систем који је установио режим онога кога не треба именовати остао готово нетакнут у култури, уметности , медијима и образовању , као и у ономе што су друштвене науке. Сваки пробој у том смислу је раван подвигу. Дух тога времена је у овим областима остао исти без обзира , што су се личности мењале. Партијска управа је и даље на снази само што је сада више чартијска и што се мења као петао на оџаку према тренутним позицијама у власти а кадрови су све нижег капацитета. Погледајте састав паламента па реците од кога очекујете да се ангажује на истински важним националним пословима.
Код приватних продуцената је ствар је још гора јер су те позиције заузели људи камелеони који су имали позиције и у старом режиму у пофесији.
Шта може да се очекује од оних који су своје позиције стекли на партизанским и морално подобним филмовима или одшколовани и одгајени да буду другосрбијанске перјанице.
Људи из таквог миљеа, чак и када се упусте у рад на неком стварно национално важном и битном подухвату то не могу да изнесу изнад површног и просечног , највише због тога што за тако нешто немају ни знања ни осећања, ни истинске мотивације.

Мени је то јасно, потпуно. Окупација је дала страобалан резултат. А и траје подуже. Национални интелетктуалци морају да се негују. А нити има ко да их негује, нити их у опште има много.

- - - - - - - - - -

Ubijati ljude zbog mišljenja nije patriotizam nego terorizam.

О чему ти то?
 
Мени је то јасно, потпуно. Окупација је дала страобалан резултат. А и траје подуже. Национални интелетктуалци морају да се негују. А нити има ко да их негује, нити их у опште има много.

- - - - - - - - - -



О чему ти то?

Kinezi su poludeli za filmom "Wolf Warrior 2" koji je napravljen kako bi pojačao patriotizam prema Kini. Film je najavljen rečenicom "Svako ko uvredi Kinu biće ubijen bez obzira na to koliko daleko bio".

Patriotski film?
 
Podržavaš islamske teroriste kad ubijaju one ljude koji vređaju Muhameda?

Не. Наравно. А иначе, што им вређају Мухамеда. Нека њима њеиховог Мухамеда. Шта има кој мој , било ко кога да вређа. Ако су ови терористи, шта су ови који вређају? Ако си мислио на Шарли Ебдо, видео сам да они врађају све културе и све религије, осим Јевреја, колко ми се чини.
 
Не. Наравно. А иначе, што им вређају Мухамеда. Нека њима њеиховог Мухамеда. Шта има кој мој , било ко кога да вређа. Ако су ови терористи, шта су ови који вређају? Ако си мислио на Шарли Ебдо, видео сам да они врађају све културе и све религије, осим Јевреја, колко ми се чини.

Pa ni ja ne podržavam ljude koji vrđaju tuđe svetinje itd. ali ne treba ni ubijati ljude zbog toga.
Ne treba niko da ispašta zbog svog mišljenja i govora.
 
Редитељи би требало да снимају филмове о свим темама које их интересују и интересују публику и нађу новац од продуцената за снимање.
Редитељи то и раде.али филм почиње од сценаристе , а не редитеља. Тек са купљеним сценаријем за кога се донесе одлука продукцијске кућа да уђе у реализацију се тражи редитељ.
Филм је превише скупа забава да би могао да се ради на основу тога што кажеш, а ако живиш од њега тог принципа, не можеш да се стриктно придржаваш, сем ако иначе ниси врло имућан, да не кажем пребогат.
Али да се вратимо питању патриотизма као дела духовне вертикале која се изражава филмским језиком. То не значи да се праве филмови типа који је наведен у уводном посту , све са оном поруком.
Истински вредним филмовима не треба никаква порука, без разлике ког су жанра и којом се тематиком баве.
 
Pa ni ja ne podržavam ljude koji vrđaju tuđe svetinje itd. ali ne treba ni ubijati ljude zbog toga.
Ne treba niko da ispašta zbog svog mišljenja i govora.

To nije ni misljenje ni govor. To je vredjanje. Ako si vec nadenuoo ime onima koji vredjanje ne dozvoljavaju i nazvao ih teroristi, mislim da bi bilo u redu da das ime i ovima drugima, koji tek tako vredjaju bilo cije svetinje i bilo ciju kulturu.
 
Pa nisu ni jedni ni drugi cvećke, ali ovi što ubijaju zbog uvrede su daleko gori.

Mada sve ovo nema veze sa temom... dakle, trebsa ih izjednaciti u kulturoloskom smislu i treba im propisati i iste kazne. I onima koji ubijaju i onima koji vredjaju.
No, ostavimo se idotskog trolovnja. Nasa istorija je probogata i zaista imamo o cemu da snimamo filmove. Na zalost, to ne odgovora pravim okupatgoria Srbije.
 

Back
Top