samo je promena vecna

Antares13

Zainteresovan član
Poruka
201
i samo promena se vecno vraca. vec je aristotetel razmatrao ideju o umovima koji pokrecu planetarne sfere (nepokretni pokretac). nepravilne orbite i cesta pomracenja tokom srednjeg veka takodje pokazuju na opadanje razvoja ili jacanja kulture, i na opadanje vrednosti kod samih genija. kako se prilagoditi promenama, ubrzanju i usporavanju, trebamo li promene ili ce vreme samo da nas postavi tamo gde smo i zasluzili da budemo?

13692535_1078544092232114_8910157710495880205_n.jpg
 
Vreme objektivno ne postoji,postoji samo sada! Prošlost je naše sećanje sada,čitanje zapisa sada ili prisustvo svesti neke druge senzacije sada,a budućnost je naše predviđanje razvoja sada!
Kretanje i promene su moždani proizvodi prelivanja neurotransmitera na način kako i osećanja preplavljuju...
Dešavanja su skokovita i samo u našoj moždanoj percepciji objedinjujemo skokovite promene pozicija u skupovima kvanata.
 
Vreme objektivno ne postoji, postoji samo sada! Prošlost je naše sećanje sada,čitanje zapisa sada ili prisustvo svesti neke druge senzacije sada,a budućnost je naše predviđanje razvoja sada!
Kretanje i promene su moždani proizvodi prelivanja neurotransmitera na način kako i osećanja preplavljuju...
Dešavanja su skokovita i samo u našoj moždanoj percepciji objedinjujemo skokovite promene pozicija u skupovima kvanata.

Ja ti verujem, ali šta kaže tvoje ogledalo ? :)
 
i samo promena se vecno vraca.
Pogledajte prilog 452709

Možda će to izgledati jasnije ako kažemo; U ovom svetu jedina konstanta su promene.

A da bi nam bilo jasnije pogledajmo neophodnost za tu konstantu:
Ovaj svet nije ništa drugo do li trenažni poligon ili škola za nas Bića (Duše) gde neprekidno kroz mnogobrojna i raznovrsna iskustva ekspandiramo svoju svest (i naravno nezaobilaznu ljubav) kako bismo jednoga dana dosegli onu svest koja će svakom od nas pojedinačno omogućiti da se vratimo u svetove čiste svesti i ljubavi. Jer, ne zaboravimo, svest je isključivo duhovna veličina. Ona nema ništa zajedničko sa umom iako je um u ovim svetovima neophodan za naš trening i realizaciju.

Vreme objektivno ne postoji,postoji samo sada! Prošlost je naše sećanje sada,čitanje zapisa sada ili prisustvo svesti neke druge senzacije sada,a budućnost je naše predviđanje razvoja sada!
Kretanje i promene su moždani proizvodi prelivanja neurotransmitera na način kako i osećanja preplavljuju...
Dešavanja su skokovita i samo u našoj moždanoj percepciji objedinjujemo skokovite promene pozicija u skupovima kvanata.

Šefe, tebe ubediše drugi da postoji jedino SADA a ti ga tako bukvalno shvatio pa ga trpaš i tamo gde treba i gde mu nije mesto bez sagledavanja suštine.

Mi kao čisto Biće (Duša) egzistiramo u svetu gde nema ni vremena niti prostora, ovde za nas, kao Bića (Duše) takođe vreme i prostor ne igraju nikakvu ulogu i uvek živimo u trenutku SADA.
Ali i pored toga ovaj svet ne može operisdati i davati nam odgovarajuće životne lekcije bez sagledavanja njegove realnosti i samog vremena, prostora, materije i energije. Um, tvoj, moj i svakog drugog ne može funkcionisati bez ređanja događaja na toj liniji koju zovemo vreme. Naša niža svest il inaša dnevno funkcionalna svest, koju još zovemo niže "ja" ili ego svest ne bi znala da li smo prvo jeli pa onda otišli na posao ili smo prvo legli pa onda jeli. Linija vremena je u ovom svetu i te kako realnost, osim ako neko ne želi da, pritešnjen svojim egom, prihvati tu realnost pa smišlja vrtoglavicu vlastitog uma.
Umeće življenja u trenutku zvanog SADA je kvalitet koji dosegnemo kroz odgovarajući duhovni trening a tada se mogu događati stvari koje su za našu ego svest neprihvatljive. Npr. možemo krenuti iz Novog sada u 8:00 na aerodrom u Beogradu za let koji je u 8:00 i stignemo na vreme a da pri tome ništa nije nedostajalo našem mirnom i opuštenom lalinskom načinu uživanja. Pa čak i da iskapimo jedno pivce na aerodromu - ako pijemo, naravno.
Deca dok su još mala dok još uvek ne ušeme svoj um sa vremenom bukvalno žive sa kvalitetom življenja "sada i ovde". Njihova pažnja nikako nije izvan datog trenutka i ne brinu za ono što je bilo ili što će biti.
Taj način življenja je neophodan, i realan, za svakog onog ko je duhovno dovoljno uzdignut jer taj način življenja obezbeđuje da se pojedinac uvek oseća i srećnim i ispunjenim i zadovoljnim. Takav pojedinac ne mari za ono što je prošlo, jer stvarno ništa nikada nije prošlo za njega kao Biće. Ali, ne budimo navedeni da se ubeđujemo, jer takav način viđenja je moguć samo kada se realizuje svest koja daleko nadmašuje humani svest. Tada gledamo na ovaj život iz jedne čisto duhovne perspektive ili iz pozicije čiste svesti kada je i sama naša niža priroda prožeta visokim i čistim vibracijama same suštine života.
 
Poslednja izmena:
i samo promena se vecno vraca. vec je aristotetel razmatrao ideju o umovima koji pokrecu planetarne sfere (nepokretni pokretac). nepravilne orbite i cesta pomracenja tokom srednjeg veka takodje pokazuju na opadanje razvoja ili jacanja kulture, i na opadanje vrednosti kod samih genija. kako se prilagoditi promenama, ubrzanju i usporavanju, trebamo li promene ili ce vreme samo da nas postavi tamo gde smo i zasluzili da budemo?

Pogledajte prilog 452709

Nije samo promjena vječna. Vječan je proces projekcije, proces kreacije, koji sobom uslovljava promjene.
 
Poenta je u dedukcijskom ljudskom mozgu...Predugačko bi bilo da se to ovde prezentuje.Ipak,takav mozak "ne brenuje"događaje koji nemaju sled sličnih događaja...Složeno za objasniti,a jednostavno je...Svaki informatičar to mamje više zna...Algoritam programa čovek vidi kao dpgađaj.:mrgreen:
..
 
Poenta je u dedukcijskom ljudskom mozgu...Predugačko bi bilo da se to ovde prezentuje.Ipak,takav mozak "ne brenuje"događaje koji nemaju sled sličnih događaja...Složeno za objasniti,a jednostavno je...Svaki informatičar to mamje više zna...Algoritam programa čovek vidi kao dpgađaj.:mrgreen:
..

ili ako pokusas da nacrtas npr krug olovkom na papiru sta ti u stvari radis? ako ubacis u razmatranje temporalnu komponentu ..ti zabodes vrh olovek na tacku na papiru..obrnes krug isom i dodjs na istu tacku s koje si krenuo da crtas..na dvodimenzionalnom papiru van vremena to je krug..u 4 dimenzije ti si nacrtao neku prostornovremensku spiralu. pocetna I krajnja tacka crtanja iako se susrecu u prostoru I poklapaju se ..potpuno se razlikuju u vremenu i uopste se ne poklapaju
 
Otkud vam to da je promena večna, kad i danas moram da radim ono isto što sam i juče radio i što ću do kraja života da radim. Pa i smrt nije promenna, kad posle mene dođu isti ovakvi kao i ja, koji će do smtri da rade isto što sam radio i ja. Zemlja se na isti način vrti oko sebe i oko Sunca već milijardama godina. Na njoj kiša pada i trava raste, već milijardama godina. Nije to nikakva večita promena kad posle svakog nestajanja ponovo nastaje sve isto kao što je već bilo. Čak i ceo svemir uvek izbova na isti način iz pepela nastaje i u pepelu nestaje. Ne radi se tu o večitoj promeni, već o nečemu sasvim dugom - o večitom, kružnom i nepromenljivom postojanju koje se večito na isti način ponavlja.

Evo kako Fihte o tome zbunjeno razmišlja:

"Ja da samo jedem i pijem, da bih opet mogao ogladneti i ožedneti, pa jesti i piti tako dugo dok me otvoreni grob podno mojih nogu proguta i dok sam kao hrana ne bih isklijao iz zemlje? Ja da stvaram bića sebi jednaka, da bi i ona jela i pila i umirala, pa ostavljala za sobom sebi jednaka bića, koja će činiti isto što sam ja već činio? Čemu ta kružnica, koja se neprestano vraća sama u sebe, ta igra koja uvek iznova započinje na isti način i u kojoj sve nastaje da bi nestalo, i nestaje da bi opet moglo nastati, kao što je već bilo; - to čudovište, koje neprestano samo sebe proždire, da bi sebe opet moglo roditi, i koje se rađa da bi sebe opet moglo proždreti?

Nikada to ne može biti odredjenje mojega bića, i nikakvoga bića. Mora da ima nešto što jeste, jer je nastalo, i što dakle ostaje, a pošto je jednom nastalo, ne može nikada više opet nestati. To, pak, što ostaje, mora sebe proizvoditi u meni prolaznoga i trajati u njemu, pa ga talasi vremena prvobitnog i nepovređenog moraju nositi dalje."


Po Fihteu, dakle, ima u tome, što nama izgleda kao večita promena, nešto što se nikada ne menja, što kroz tu promenu večito živi i traje, što je suština te promene, ali Fihte pojma nema šta bi to moglo da bude. Mada, nije teško da se to sazna. Da se sazna šta je to što kroz promenu, po načinu večitog pretakanja kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, večito poostoji, tj. traje - samoodržava se ... bez ikakve promene

 
Poslednja izmena:
Mislio je Fihte na Bramana -svedržitelja,na Sent Spirit,na...
A ustvari,čovek deduktivnim umom bira slične događaje i slaže ih jednog pored drugog u svojoj svesti te o njima kaže "isti su"!
Isti su u njegovoj svesti,u stvarnosti su to dva odvojena događaja!
I po principu neodređenosti-nemaju nikakve veze jedan s drugim!
E moj Ljubo ,lako je biti tupson,hajde ti budi pametan!:mrgreen:
 
Vreme objektivno ne postoji,postoji samo sada! Prošlost je naše sećanje sada,čitanje zapisa sada ili prisustvo svesti neke druge senzacije sada,a budućnost je naše predviđanje razvoja sada!
Kretanje i promene su moždani proizvodi prelivanja neurotransmitera na način kako i osećanja preplavljuju...
Dešavanja su skokovita i samo u našoj moždanoj percepciji objedinjujemo skokovite promene pozicija u skupovima kvanata.
Poptuno pogresno.
 
DRAGOLJUB:

E moj Ljubo ,lako je biti tupson,hajde ti budi pametan!

To pitanje, sa svakim svojim jednorečeničnim postom, sa smajlićem na kraju, zapravo, samome sebi postavljaš.

Večan je samo onaj ko večitu promenu stvara, a sam se nikada ne promenjuje. To je suština Fihteove jadikovke u vezi večite promene, koju ti, kao naš forumski "tupson", broj jedan, nikad nećeš uspeti da razumeš. Koji se uvek trudi da svaku istinu prometne u laž, pamet u glupost, znanje u neznanje, ozbiljnost u neozbiljnost, dobro u zlo itd. I to je jedino u čemu si zaista dobar. I pitam se, koje li samo iza tebe "svetlosno biće" stoji i inspiriše?:dash:

Marice, nedaj se!
 
Poslednja izmena:
promena nosi mnogo mogucnosti, kao na primer, verovatnoca da papa bude kinez je naj izvesnija, medjutim taj dogadjaj ne pamtimo, isto tako zidan bi mogao da bude trener arsenala kao mogucnost. bilo koja promena moze da vazi za bilo kog coveka ili cak bilo koji drugi dogadjaj.
 

Back
Top