Mandati poslanika ili stranaka?

T-Zex

Veoma poznat
Poruka
13.698
Interesuju me mišljenja, što više to bolje.
Dakle, ako pođemo od toga da se na izborima za vlast bore stranke i da ljudi uglavnom glasaju za stranke i njihove programe, zašto je onda mandat u vlasništvu pojedinca-poslanika? Nije mi jasan taj zakon. Šta to znači, ja sam član DS-a ili SRS, svejedno i dođe vreme da moj glas prevagne (za par stotina hiljada) i ja pređem u PSS ili DSS i glasam protiv. To mi nema logike. Ako imam suprotno mišljenje od svoje stranke, to treba da im kažem i da napomenem da za taj i taj zakon neću glasati, pa ako hoće neka me smene, a ja ću nastaviti svoju političku borbu. Ovako, ako ja imam pravo da se predomislim u trenutku, to mi izgleda kao idealno tle za prevrtljivce i profitere. Onda se postavlja pitanje šta sam ja radio sve vreme u toj stranci i zašto sam uopšte zastupao taj program. Problemi treba da se rešavaju unutar stranke, po mom mišljenju, a ne po zakulisama. Ja sam za to da mandati pripadaju stranci i sasvim je O.k. potpisivanje blanko ostavki kad poslanik krene u skupštinu.
 
naravno da je normalno da mandati pripadaju strankama,kada se glasa za listu i nosioca liste...
uostalom postoji samo jedna izborna jedinica,da ima više izbornih jedinica odluka da mandati pripadaju poslanicima bi bila sasvim opravdana...ovako je apsurdna.
politika je idealno tlo za prevrtljivce i profitere,skupština nije izuzetak.
na kraju nameće se i pitanje opravdanosti oduzimanja mandata,mogu da kažem da oduzimane mandata dss-u u prethodnom sazivu isto kao i pokušaj oduzimanje mandata dvojici poslanika iz sandžaka nema opravdanje,ipak je koštunije bio nosilac liste dos-a i vukao najviše glasova,što se tiče sandžaklija ipak su i oni doneli značajan broj glasova ds-u,naravno nije opravdano sa moralne strane sa pravne bi moralo biti,da smo normalna zemlja.
isto tako oduzimanje mandata đokiću,sovraniju čonjagiću i eventualno oduzimanje živadinu lekiću kao i drugom odmetnutom radikalu je apsolutno opravdano....sa moralnog aspekta,a izgleda i sa pravnog,ipak su ljudi u oba slučaja ekspresno reagovali.

tako da je ovo kukumavčenje ds-a tragikomično,ispade da političari imaju pamćenje kao kokoške...i dss koji se priklonio pragmatizmu i legalistički ds...
 
У принципу мандате треба вратити странкама, мада је и то проблем. Шта ако се странка распадне (као рецимо СПО) шта је онда била воља народа? О фамозној одлуци Уставног суда сам већ рекао:
Одлука Уставног суда је настала у једном историјском моменту (2002 година) када је избачено 45 посланика из парламента, што Милошевић (дакле ПРЕ 5. октобра) није никада ни помислио да уради... Тада се једноставно другачије није ни могло. Та одлука је политичка, као и многе друге које се сматрају "правним". Ја сам у принципу против мистификација а право као нешто независно од власти јесте једна од мистификација.
Ствар је у томе што овај систем очигледно није добар. Размишљао сам о томе да ли би било боље да усвојимо амерички систем па да администрацију бирамо директно (на изборима за председника) а Скупштина да онда то контролише. Дакле обрнуто ономе што имамо у Србији. Проблем је што је тај систем лидерски, а овде смо се добрано опекли са лидерима.
 
Ja kada glasam glasam za stranku i njen program. A poslanik koga stranka odredi ide u Skupstinu da zastupa program te stranke.
Ne glasam za nekog bilmeza koji ce da promeni misljenje kada mu drugi bilmez ponudi mesto u nekom UO,mesto ministra,stan,kola ili kesh.
Znaci mandat treba da pripada stranci i iskljucivo i samo stranci. Glasove na republickim izborima za Skupstinu osvaja cela stranka i ne moze neka prodana dusha sutra da otkaze svoje clansto u stranci i da predje u drugu kada niko konkretno na izborima nije glasao za njega.
Po meni je totalno nelogicno i glupo da mandat pripada poslaniku.
 
Бл:
ПОСЛАНИК, разлог, ако случајно СТРАНКА ПРОЛУПА КАО НПР.СПО да човек може да се огради од пролупалости
Ovo ti uopste ne stoji. Kome se ne svidja neka da ostavku i neka ceka sledece izbore sa drugom strankom. Molim lepo!
"Nezavisini" poslanici su u nashim uslovima izuzetno podlozni svemu i svacemu.
 
PLESsitnihDEMONA:
Ovo ti uopste ne stoji. Kome se ne svidja neka da ostavku i neka ceka sledece izbore sa drugom strankom. Molim lepo!
"Nezavisini" poslanici su u nashim uslovima izuzetno podlozni svemu i svacemu.
Шта странака промени мишљење у по мандата и ја као посланик треба то да прихватим, а уз моју муку су добили тај мандат.
СМЕШНОООО у најмању руку.
 
Код СПО није значајно то што је странка пролупала (иначе по мом мишљењу јесте), него што је избио унутарстраначки спор, тако да се није знало шта је прави СПО.
Тачно је да је странку основао Вучко и да је без њега она незамислива, али ни Верко или Воја Михајловић нису баш непознати... А онда ако та странка стално пропада, а тај Верко рецимо суверено туче све у свом Крагујевцу, пре ће бити да је он прави предсавник народне воље.
А ти ако си гласовао за СПО не значи да си за сваки потез који та странка уради, а који може и да је поцепа...

Можда је решење већински систем, па да лепо знаш за кога гласаш.
 
Бл:
Шта странака промени мишљење у по мандата и ја као посланик треба то да прихватим, а уз моју муку су добили тај мандат.
СМЕШНОООО у најмању руку.

Pa čekaj, što moraš da prihvatiš? Ti lepo, časno, daš ostavku i napustiš takvu stranku! Ne možeš ti da menjaš ptogram i da ispravljaš zalutalu stranku jer si zastupao njen program, jer si se kandidovao kao njen član itd. A za trud dobijaš lovu, ne? Ne znam, mislim da ipak stranka treba da raspolaže mandatom. Jedini je problem unutar stranaka što su LIDERSKE pa je najveći problem kako šefu reći NE! A i to je rešivo, kao što rekoh, daš ostavku i ćao. Ako nemaš putera po glavi, ne može ti niko ništa. Orlajt?
 
ma da razjasnimo vlasnici mandata poslanika u srbiji moraju i trebaju biti stranke sto neko
prethodno rece poslanici nisu pelcovani od usputnih igrokaza kada izlaze iz stranacke
politike no to je tema za idiotske beogradske medije koji nabijaju tiraz budalastinama
medjutim ovaj poslednji parlamentarni show mislim da nema apsolutno nikakove veze da li ce u parlamentu sedeti dva ili tri klimoglavca ili spavaca i da ce biti chejndzovani to je manje vise sada bezpredmetno
interesantno je da se celi krkanluk desava upravo nakon izlaganja predsednika kostunice pred savetom bezbednosti i parlamentom srbije o platformi i stavovima zvanicnih vlasti srbije o nacinu i pristupu pregovorima o statusu KiM
u ovom tragikomicnom igrokazu verovatno prste imaju i neki strani pomocnici zamenika isluzenih ambasadora koji znaju gde u beogradu za osrednji rucak na kiosku mogu pronaci
dezurne idiote kojima su dostupni mediji da laju i uneredjuju sve oko sebe desetak i kusur dana pogledajte samo koji se platfusari i karakondzule pojavljuju u udarnim vestima beogradskih prostackih tv stanica i toalet novina onda ce vam sve biti jasno
dakle mazanje ociju takozvanim mandatima je toliko providna jer je cilj bio da se neizglasavanjem budzeta rusi vlada a pre svih kostunica koji je i predsednik
tima za pregovore ovo ce potrajati jos dan dva a do tada tesko beogradskim javnim klozetima iz kojih dezurni platfusari nece izlaziti buduci im zeludac nije naviko na regularnu ishranu pa makar ona bila i mukte
 
Pitanje jeste malo komplikovano. Uopšte slažem se da mandat pripada poslaniku, a ne stranci. Ipak na neki način bi to trebalo ograničiti da poslanik može da lavira iz jedne stranke u drugu samim time što njemu pripada mandat.
Poslanik je živa osoba i ima pravo na svoje slobodno mišljenje kao i svaki drugi građanin te ne bi trebalo da bude rob bilo kakve partije ili programa. S druge strane unutar samih stranaka, dobro je poznato da postoji stranačka disciplina pri glasanju ili istupanju.

Nisam upoznat sa zakonom ali moguće da je u njemu problem što daje odrešene ruke samom poslaniku gde otvara vrata ljudima slabije moralnosti da prelaze iz jedne stranke u drugu shodno svome trenutnom afinitetu, interesu ili podmićivačkom lobiju.
Opet, čini mi se da je možda i najveća odgovornost na strankama koje ne vode račune kakve ljude biraju da zastupaju mandate u parlamentu.
 

Back
Top