Da li je vreme za trajno pomirenje Srbije i Hrvatske?

Kad čujem termin "Huškanje na rat" povraća mi se.
Kad su to Srbi prvi započeli neki rat? Što si jadan?
Dakle tebi nije normano biti svestan činjenica i istine? Tebi je normalno pružiti ruku prijateljstva onom ko je sistematski učen da te mrzi i čeka prvu priliku da tu ruku odseče?

Zašto mešaš babe i žabe? Politika i ekonomija nisu isto što i prijateljstvo sa ubicama i krvolocima.
Možeš ti sa nekim da trguješ, imaš ovakvu ili onavu saradnju, ali isto tako si teški idiot ako ne znaš šta ti misli.

Pa nije da im nismo roknuli prestolonaslednika, jeste da bi do rata svakako doslo, ali nas to nije proslavilo niti je bilo bas junacki i pametno.
Zna se ciji je kralj bio u SHS i prvoj Jugoslaviji, tako da su oni jednu krunu i jednog gazdu zamenili drugim, pa tako nisu mogli u Bg da vide nikakvog oslobodioca i nastavili su da sanjaju nezavisnu drzavu.
Posle su dosle svabe sa svojom ideologijom, a domaci kvislinzi su se nadmetali ko ce biti bolesniji misleci da je to put do cilja.
To su im pobednici naplatili u Blajburgu i po Sloveniji.

Srbi stalno pricaju o nekom prijateljstvu u medjudrzavnim poslovima sto je u startu infantilno i retardirano.
Pametan covek nece ni familiju da zaposljava u pvt. firmu a kamoli prijatelje, jer biznis je biznis i tu samo postoje interesi, a kamoli kad su u pitanju drzave.
Naravno znamo zasto Srbi daju toliko znacaja toj reci "prijatelji", jer su tvrdi na novcaniku i od "prijatelja" ocekuju sve za Dž (na poklon), migove, S300, itd. a to tako ne ide u ozbiljnom svetu.
Sto se tice biznisa najcesca i najmilija rec je "kombinacija" , sto je zamenica za prevariti, odraditi i zahebati u sto kracem vremenu tj. Sve & Odma.

Ja sam covek pacifista mirovnjak :) zanima me biznis i dobar zivot a boli me K sta neko misli, zato se i kaze "cist racun duga ljubav"

Zato ljudi uzivajte u miru, jedan je zivot, prozivite ga u zdravlju i veselju....
 
Pa nije da im nismo roknuli prestolonaslednika, jeste da bi do rata svakako doslo, ali nas to nije proslavilo niti je bilo bas junacki i pametno.
Zna se ciji je kralj bio u SHS i prvoj Jugoslaviji, tako da su oni jednu krunu i jednog gazdu zamenili drugim, pa tako nisu mogli u Bg da vide nikakvog oslobodioca i nastavili su da sanjaju nezavisnu drzavu.
Posle su dosle svabe sa svojom ideologijom, a domaci kvislinzi su se nadmetali ko ce biti bolesniji misleci da je to put do cilja.
To su im pobednici naplatili u Blajburgu i po Sloveniji.

Srbi stalno pricaju o nekom prijateljstvu u medjudrzavnim poslovima sto je u startu infantilno i retardirano.
Pametan covek nece ni familiju da zaposljava u pvt. firmu a kamoli prijatelje, jer biznis je biznis i tu samo postoje interesi, a kamoli kad su u pitanju drzave.
Naravno znamo zasto Srbi daju toliko znacaja toj reci "prijatelji", jer su tvrdi na novcaniku i od "prijatelja" ocekuju sve za Dž (na poklon), migove, S300, itd. a to tako ne ide u ozbiljnom svetu.
Sto se tice biznisa najcesca i najmilija rec je "kombinacija" , sto je zamenica za prevariti, odraditi i zahebati u sto kracem vremenu tj. Sve & Odma.

Ja sam covek pacifista mirovnjak :) zanima me biznis i dobar zivot a boli me K sta neko misli, zato se i kaze "cist racun duga ljubav"

Zato ljudi uzivajte u miru, jedan je zivot, prozivite ga u zdravlju i veselju....

Lako je biti pacifista preko tuđih leđa.
Da si ti doživljavao mržnju na svojoj koži, da su tebi ubijali članove porodice, da su tebi uzeli sve osim golog života, bio bi ti pacifista malo sutra.
Samo idiot pruža ruku nekome ko čeka prvu priliku da mu odseče glavu, a kamo li tu ruku. Nemaš pojma o čemu pričaš, a ovom gore ne znam šta reći.
Mi njima ubili prestolonaslednika? Kome njima?
Bosna je bila pod okupacijom, samo što su Hrvati voleli biti sluge pa su možda sažaljevali tog prestolonaslednika.
Kralj je bio od onog naroda koji je ginuo za slobodu, nije li to logično? Nije se bezveze država zvala kraljevina tri naroda, a ne velika Srbija.
Tako da nema potrebe za palamuđenjem, niti opravdavanjem onakvog jednog genocida.
PS Hrvate učene od malih nogu da mrze boli uvo da li si ti pacifista ili nisi.
 
Ваше Неправде, ваше тужне приче, ваше космичке трагедије, ваше ишчекивање трећег светског рата након којег ће све да буде у реду, ваше опљачкане викендице и радничка одмаралишта...

Је прегазило време.

И вас је прегазило време.

Нема потребе замарати се излизаним причама.

Јер...

Ма небитно. Супер сте.

Ово је један од нај одвратнијих коментара који сам икада прочитао.
Нај љигавије замењивање теза и то све пос.аноносцевим речником.

Толика дрскост из празне препотентности није нормална поготово за једног лекара.
Ти си једно тешко оболело биће.
 
Lako je biti pacifista preko tuđih leđa.
Da si ti doživljavao mržnju na svojoj koži, da su tebi ubijali članove porodice, da su tebi uzeli sve osim golog života, bio bi ti pacifista malo sutra.
Samo idiot pruža ruku nekome ko čeka prvu priliku da mu odseče glavu, a kamo li tu ruku. Nemaš pojma o čemu pričaš, a ovom gore ne znam šta reći.
Mi njima ubili prestolonaslednika? Kome njima?
Bosna je bila pod okupacijom, samo što su Hrvati voleli biti sluge pa su možda sažaljevali tog prestolonaslednika.
Kralj je bio od onog naroda koji je ginuo za slobodu, nije li to logično? Nije se bezveze država zvala kraljevina tri naroda, a ne velika Srbija.
Tako da nema potrebe za palamuđenjem, niti opravdavanjem onakvog jednog genocida.
PS Hrvate učene od malih nogu da mrze boli uvo da li si ti pacifista ili nisi.

Kakve su to nebuloze, kako neko moze biti pacifista preko tudjih ledja.
Mrznja je bolesna emocija i ona pogadja onog koji mrzi, a mene od tog moze samo da zaboli ona stvar.
Zasto bi ja pruzao ruku nekom zlocincu, krvniku ili manijaku ? Ili ti mislis da svi hrvati setaju ulicom i samo cekaju kako ce nekom srbinu da odseku glavu?

Pa dobro bila je pod okupacijom, pa je Srbija trebala da izgubi pola muske populacije i unakazi sebe demografski da bi "oslobadjala" nekog ko je bio zadovoljan svojim polozajem u drugoj drzavi. Mozda su oni dozivljavali Franju k'o Srbi Vladimira danas.
Naravno da su kasnije imali izbor uci u novu drzavu pod novim kraljem ako to znaci izbeci placanje ratne odstete i jednak status.
Niko ne opravdava kasniji genocid, ali nisu oni birali ni ime drzave ni kolika ce da im bude, za to se obrati Karadjordjevicima.

p.s. mislim da sam vec gore rekao da me bas boli K ko od svoje dece pravi dusevne bolesnike, to je njihova emocija i njihov problem. Ti ides sa predpostavkom da je ceo jedan narod mentalno bolestan i sama takva generalizacija je bolesna po sebi.
 
Ne da je vreme,za TRAJNO POMIRENJE,nego je cini mi se,KRAJNJE VREME,da se taj primitivizam,to vitlanje ratnim ekirama,izmedju ove dve bratske,banana drzavice,
jednom za uvek zavrsi,i ratne sekire bace u ropotornicu istorije.I SRbija i Hrvatska,zbog tog glupog nadmetanja,(ko je jaci-ko je bolji) potseca me,na ponasanje nerrelih
decaka,u pubertetu,koji se jednako guraju,ace,i izazivaju jedan drugoga.Ali,za to ponasanje,znamo uzrok.Krivi su hormoni,koji kod decaka,stvaraju simptom,koji imaju mladi
petlovi.!?! Ali dve Drzave,Srbija i Hrvatska,koje se jednako k...ce,kako njihovo postojanje ,datira jos iz sredmjeg veka.Medjutim,njihovo ponasanje je skroz nezrelo,stetno i
neproguktivno.Gubi se snaga i energija,na glupim proterivanjima,ko je u pravu!!! U tom neprilagodjenom ponasanju,nema ni govora,ko je u pravu.Podjednako grese i jedna
i druga drzavica,a sve na stetu,svojih siromasnih ojadjenih naroda.!
 
To je poručio hrvatski istoričar i profesor na Univerzitetu u Zagrebu Tvrtko Jakovina i dodao da ako se to ne dogodi u dogledno vreme, svake naredne godine će im biti još teže, biće sve manji i izoliraniji.

U autorskom tekstu u zagrebačkom Globusu, Jakovina ukazuje da Srbi i Hrvati vekovina žive i živeće jedni uz druge pa bi, kaže, bilo neizdrživo, poražavajuće, ostanu li međusobni odnosi još dugo napeti, ispunjeni sumnjičenjem, neprestanim strahovima i nepoverenjem.

"Hrvatskoj je stabilna i bogata Srbija vezana za Zapad, što ranije članica Evropske unije, jednako važan cilj kao što bi to trebao da bude i za samu Srbiju", navodi autor i dodaje da je "Srbija daleko od Evrope, frustrirana siromaštvom i nezadovoljna (jednostrano proglašenom) nezavišnošću Kosova, znatno bi lakše mogla da iskoristi haotično stanje u najmlađoj evropskoj državi (Hrvatskoj), zaoštri odnose s Prištinom".

To bi, smatra Jakovina, bilo pogubno za hrvatski turizam, a to znači i za celokupni ekonomski život u Hrvatskoj.

Ukoliko Hrvatska, ali i Srbija i međunarodna zajednica žele ikada da raspletu prilike u Bosni i Hercegovini, neophodno je, kaže, najpre pomiriti Srbiju i Hrvatsku i to ne samo tako površno, već iskreno, s punom svešću veoma velikih uloga.

"Iskreno pomirenje Srba i Hrvata danas je važnije za međunarodnu zajednicu nego što je bilo pre desetak godina. Najvažnije je to zbog Balkana, ali i onoga što se zbiva na istoku", kaže Jakovina posebo apostrofirajuću Rusiju, za koju kaže da danas ima daleko važniju ulogu, agresivnija je i prisutnija nego u vreme Jeljcina i ranog Putina.

Autor ukazuje da u svetu koji je nestabilniji nego pre, bogatija, stabilnija, evropska Srbija Hrvatskoj je, ističe, potrebna želi li i sama zadržati stabilnost.

Napominje da bi Srbija Hrvatskoj mogla da pomogne i sa po kojim radnikom jer, kaže, "gastarbajteri" iz Srbije ne traže vreme prilagođavanja.

"Hrvati i Srbi govore jezike kojim se razumeju, čitaju se - pod uslovom da tekstovi nisu na ćirilici - bez poteškoća. Pomirenje Srbije i Hrvatske bilo bi važno za naše visoko školstvo, za zajedničke nastupe, za bolja takmičenja na kulturnom planu, obezbedilo bi bolju kulturnu ponudu, bolja pozorišna gostovanja i filmove, bilo bi to odlično tržište za naše muzičre", naveo je Jakovina.

Pomirenje Srba i Hrvata važno je i zato što će u tom slučaju Hrvatska biti stabilnija iznutra. Bez obzira na to što je broj Srba danas u Hrvatskoj znatno manji i u hrvatskoj politici više nemaju ni izdaleka onako važnu ulogu kakvu su imali, bez njih nije moguće formirati vladu ili većinu u Saboru.

"Bolji međudržavni odnosi olakšali bi ili umanjili diskriminatorske prakse prema srpskoj manjini u Hrvatskoj, ali i obrnuto. Iskreno dobri odnosi dveju država osigurali bi zdraviju klimu unutar obeju država, smanjili bi napetosti unutar oba društva", istakao je Jakovina.

U daljem nabrajanju razloga zbog kojih bi Srbija i Hrvatska treblo da se pomire, ali iskreno, Jakovina navodi i da bi obe zemlje bile važnije za Evropu i svet.

Učvrstile bi, kaže, mir, obezbedile pretpostavke za veće blagostanje, omogućile stabilnost Bosne i Hercegovine i obezbedile srećnije unutrašnje prilike u obe države.

"Ako je vrlo izvesno da će granica Srbije i Hrvatske u doglednoj budućnosti biti poput granice između Hrvatske i Slovenije, bilo bi dobro da što više zaostalih pitanja, dunavskih ada i hrvatskih džepova na vojvođanskoj strani raščistimo pre nego što Beograd dođe nadomak Brisela", smatra Jakovina.

Pomirenje Srba i Hrvata trebalo bi da bude takvo da ga ne poljulja svako hapšenje branitelja, da se ne pominju žestokim izjavama vezanim za prošlost bez obzira da li je u pitanju Jasenovac, Vukovar ili Oluja.

I saradnja srpskih i hrvatskih partija u Hrvatskoj dobra je za zemlju, pa i odnose dviju država, ali ona mora donositi više rezultata od izdašnog finansiranja srpskih aktivnosti u zemlji, smatra autor i dodaje:

"Ona mora biti zalog da će se incidenti kao ploča 'Za dom spremni' u Jasenovcu ukloniti, a da će HDZ-ovski zvaničnici biti spremni da učine barem neki gest u vezi s pobedom Hrvatske u antifašističkoj borbi."

Ukazao je da je takav gest u vreme aktuelne hrvatske vlasti potpuno izostao, što smatra najlošiim za same Hrvate, ali i za međunacionalne odnose.

U tom pomirenju, smatra Jakovina, Hrvatska i Srbija bi mogle da krenu od činjenice da su naša glavna otvorena pitanja zatvorena.

Uvek će, kaže, biti onih koji će Srbe u Hrvatskoj nazivati “gostima” u zemlji u kojoj žive vekovima i na takve treba računati jer takvi nikada neće biti za logična i miroljubiva rešenja.

Zato ih, ističe, ne treba imati ni u vrhu vlastu.

"Bilo bi isto tako lakše kad bi obe crkve, Srpska pravoslavna i Katolička crkva u Hrvata, bile spremne jasnije i više da deluju u skladu s onim što bi od njih tražilo njihovo poslanje, na pomirenju, ljubavi", naveo je i dodao da bi država pritom trebalo da vodi računa o klimi u društvu, ne o stanju unutar Crkve.

"Puno je razloga zašto bi bilo logično i dobro da se Hrvatska i Srbija pomire, da obe države pokušaju biti sličnije Francuskoj i Njemačkoj, a ne Indiji i Pakistanu. Ono što je logično ne znači da je uvk i najizglednije. Ono što donosi dobrobit i zaceljenje rana ne znači da može nađačati nacionalizme i političke interese koji su isključivi i rušilački. Prolazak vremena i činjenica da će nešto biti teže kasnije ne mora delovati na one koji donose odluke", naveo je, između ostalog, Jakovina.
Mudrije i pametnije razmisljanje se nije moglo cuti/procitati za poslednjih 17 godina. Naravno, ovo ne odgovara ekstremnim nacionalistima, fasistima jedne i druge strane.
 
Прочитах чланак, али осим због могућег бољег положаја Срба у Хрватској, не видим који би био интерес Србије да се помири са Хрватском?

Мислим, ок, на почетку је исправно констатовао да и једна и друга земља иду у катастрофу, али овде је "помирење" само на корист Хрватске. Србија конкретно не добија ништа. Осим што треба да се прави будалом да се ништа није десило. Србија, као ни Хрватска, од ЕУ неће имати никакве вајде. Жали Боже само ових двадесет година мрцварења и прилагођавања нечему, што је труло, и што никада неће спојити се са нама на прави начин.
 
Нема шансе да се Срби и Хрвати могу помирити, бити пријатељи и слично.
Ја будућност видим у хладном суседовању,
а то је оно што Србија има са Бугарском већ дуго векова.

Не дирамо се, али јако добро знамо све, зар не ?!
 

Back
Top