POČINJE LOV NA NEPRIJAVLJENE STANARE: Kazna i do 150.000 dinara

sveznadar

Veoma poznat
Poruka
13.783
Novi upravnici zgrada, koji će morati da se upišu u Registar stambenih zajednica do kraja ove godine, imaće između ostalog zadatak da vrše popis stanova.


Oni će popisivati i zajedničke delove zgrada, a vodiće i evidenciju o vlasnicima stanova i njihovim podstanarima ili firmama koje iznajmljuju stambeni prostor.

Ova odredba Zakona o stanovanju i održavanju stambenih zgrada izazvala je paniku među onim stanodavcima koji ne prijavljuju podstanare i za zaradu od njih ne plaćaju porez. Ukoliko upravnik ne prijavi stanara, preti mu kazna od 5.000 do 150.000 dinara, jer ostali stanari mogu o ovome da obaveste komunalnog inspektora.

1243574_kljucevi_ff.jpg
foto: Profimedia
Prvo rešenje za upis u stambenu zajednicu o upravniku zgrade na području Rakovice, uručeno je juče. Upis je počeo i u drugim opštinama, ali s obzirom na trenutnu evidenciju neizvesno je da li će građani biti dovoljno odgovorni i završiti ovu obavezu do kraja godine.

Uvidom u registar stambenih zajednica koji je javno dostupan, vidi se da je u najvećim gradskim opštinama prijavljeno od 29 na opštini Savski Venac do 113 stambenih zajednica prijavljenih na Zvezdari. Iz Republičkog geodetskog zavoda navode da su do sada prijavljene 842 zajednice na prostoru cele Srbije.

Iz rešenja o upisu stambene zajednice koja su kroz ovaj registar javno dostupna može se videti ko je upravnik zgrade ali ne i ostale informacije koje on prikuplja. Ipak, pitanje o tome koji državni organi će moći da prate ove podatke i na koji način, ostaje otvoreno, s obzirom da nam iz Republičkog geodetskog zavoda ni na to nisu odgovorili.

1213761_knez-mihailova-foto-nebojsa-mandic_ff.jpg
foto: Nebojša Mandić
Da će državne institucije, kao što je Poreska uprava od koje se građani najviše plaše, moći da traže ove podatke, ali samo sa valjanim pravnim osnovom, objasnili su nam iz kancelarije poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

“Podaci koje upravnik prikuplja moraju se obrađivati sa posebnom pažnjom i samo za svrhe koje su namenjene zakonom. Znači u slučaju ekonomskog i političkog interesa države ili nacionalne bezbednosti, recimo, drugi organi moći će da koriste taj registar”, navodi Goran Pavlović iz pravne službe Poverenika.

Zakon predviđa da zgrada bude pravno lice, odnosno da bude kao prava firma. Prema toj paraleli, profesionalni upravnik biće "direktor firme", pa će, u skladu sa zakonom, raspolagati sredstvima sa računa stambene zajednice.

1268085_postansko-sanduce-zgrada-foto-dragan-kadic_ff.jpg
foto: Dragan Kadić
U red njegovih obaveza spada i organizovanje i kontrolisanje radova na zajedničkim delovima zgrade (u dvorištima, hodnicima, liftovima). Kako je ranije najavila pomoćnica ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Jovanka Atanacković, očekuje se da će plata upravnika biti oko 55.000 dinara.

Profesionalni upravnik je, prema zakonu, dužan da prima prijave koje se tiču kvarova u zgradi ili nepoštovanje dnevnog reda, i to svakog dana u periodu od 00 do 24 časova, što praktično znači da uvek mora biti na raspolaganju stanarima za sve njihove probleme.

Kako nalaže Zakon o stanovanju i održavanju stambenih zgrada, poslovi upravljanja poveravaju se profesionalnom upravniku bilo odlukom stambene zajednice, bilo odlukom nadležnog organa jedinice lokalne samouprave. Znači ako ga stanari sami ne odaberu, država će odrediti nekoga sa spiska licenciranih upravnika.

Prve licence upravnicima nedavno su uručene u Privrednoj komori Srbije, gde je za ovaj posao održana i obuka, te su oni upisani u registar koji Komora vodi.


(Kurir.rs/Danas)

Ухлебљење стручног кадра
 
Nije u pitanju samo uhlebljenje kadra... upravnici mogu biti izabrani i od stanara (kao nekadašnji predsednici kućnog saveta) i obaveze su im iste.
Ako stanari ne izaberu upravnika iz svojih redova, onda dolazi profesionalni upravnik. Znači, izbor postoji. Ako već stanari ne mogu da se dogovore, ko im je kriv?

Ma kakav kadar i nekakvo uhlebljenje ljudi i ne shvataju sta je to zapravo. Postoje ( po celom svetu) firme koje se time bave, imaju i desetak zaposlenih,
usput i neke hausmajstorske firme, odrzavaju i desetak zgrada, stavka iz infostana ide i njima ( neki procenat i to ne bas mali), ali kad ims problem,
recimo lift ne radi, njih pozoves. Nema to nikakve veze sa uhlebljenjima i SNS, to su ljudi koji se razumeju u sve i svasta, a narocito u knjigovodstvo.
 
821413_kontrolori-gsp-autobus-karta-bus-plus_ls-s.jpg


Ovamo ste zdušno da svi plaćaju BusPlus jer Bože moj na šta to liči da neki plaćaju a neki ne plus sede dok se voze?
a ovamo pola sa firmama ne plaća dažbine i puj pike ne važi Bože moj neki da plaćaju doprinose i poreze a neki ne plus lokali u najstrožem centru

Čudna mi čuda kod jajara od još gorih majki i grdjeg oca

STOP PROBNOM RADU (RAD NA CRNO) PO BEOGRADU

IEBALE VAS ZEME OD ZATUCANO ŠTO KEŠIRAJU INSPEKTORIMA



- - - - - - - - - -


- - - - - - - - - -

Они сада навелико зидају поготову Косовари по БГД-у........оне подлежу овоме у тек некоме другом животу

ПС Они су заштићени као...... неким међународнимзаконима (босанци и косовари)

NEVEROVATAN PROCENAT lica sa KiM uživa "Dodatak za raseljena lica"
dosta njih otvori firme ali ih registruju na ženu ili matorce odozdo

i bar da daju tu crkavicu od Srbije što dobijaju radniku nego neće ni to... iebu se za 500 dinara... oće da se tuku...

- - - - - - - - - -

I ŠTA OĆE DA NE PLAĆAJU STANARINU DOK SE NE SNADJU DA NAPRAVE SEBI ČARDAKE PO BEOGRADU?

- - - - - - - - - -

Jel znaš zašto se matične knjige mogu sad preuzeti bilo gde u Beogradu?
DA SE SELJANA NE CIMA
A znaš zašto i dalje postoji rad na crno?
SELJANI NE ODGOVARA

- - - - - - - - - -

e tako se donose zakoni po Beogradu
 
Они сада навелико зидају поготову Косовари по БГД-у........оне подлежу овоме у тек некоме другом животу

ПС Они су заштићени као...... неким међународнимзаконима (босанци и косовари)

Ил се пријави ил изнајмљуј гарсоњеру негде у предграђу, шта цмиздриш сад....
 
Ил се пријави ил изнајмљуј гарсоњеру негде у предграђу, шта цмиздриш сад....

Мучениче, теби баш пригустило.......

Можда је ово шанса да Вас све попишу......па да Вас полако враћају.....
 
Poslednja izmena:
To iznajmljivanje stanova je uvek bila sranje rabota. Em imas problem sa stanarima, em sad se i drzava nakacila. Nasa drzava je sampion da unistava ekonomske tokove. :D

Slomice se po ledjima stanara jer ce kirije sigurno da skoce.

Pisanje po podstanarima. Em ljudi imaju male plate, em posla nema, em kiije skupe, em ce biti jos skuplje. A par desetina miliona eur prihoda od toga nece da spasi drzavu.

AL ajd. Glasali ste gledajte :D

- - - - - - - - - -

Саће скоче цене станова по приватним кућама и у малим зградама које нису у обавези да имају управника.

Ti nemas mozak? :D Sto da skoce cene? Zbog kirije od 100 eur :D Ajde ne budali nego idi lizi kitu predsednika Mesnog Odbora SNS, da te ne otpuste od septembra jadnice :D
 
Ne moze dzabe. Tako i ja kad sviram u kafani sviram dzabe pa me haraclije rebnu da platim ko da imam minimalac.
Ima da platis porezU ko da si izdao gajbu po prosecnoj ceni.
Kako drugacije da nateraju raju da proda kuce po selima drzavi da ih pokloni migrantima?

U pravu si prijatelju da ne ide ¨đžabe to mi je reko i poreski službenik svojevremeno.Ja sam poreskom službeniku ovako objasnio: ja dođem jednom u godini dotle će verovatno i
zmije da se napate,drugo ljudi će i prozore da poskidaju za tu godinu,drga mogućnost je da platim najmanje 3 čuvara kako bi dežurali mada to nije sigurno da će dežurati važno
je platu da imaju.Dakle kirija 100 ili 200 franaka mi ne znači ništa i najmanja mi je cena ako mu dam đžabe on otvara prozore,pokosi travu pozadi kuće nasadio voće baštu uredio
dobro njemu a dobro i meni jer dolazim samo na odmor inače posle toliko vremena nebi smeo u kuću da uđem moguće se zmije zapatile.Poreski službenik mi je ovako reko:
"znači radi kod tebe i moraš da ga prijaviš socijalnom da mu platiš radni staž i ostalo" Od reči do reči tačno prijatelju pa ti reci šta misliš.
napate
 
Дајеш џабе а нико ти ора' из руке неће узне.

Uzeo je,čak je u prvo vreme plaćao kiriju koju je sam odredio.Jednom kada sam došo na odmor ja sam mu reko da više kiriju ne plaća.Lepo mi reko jedan "gastarbajter" dobro
si uradio jer ima ljudi plaćaju da bi mu neko stanovao jer svako voli da spava kod svoje kuće.
 
U pravu si prijatelju da ne ide ¨đžabe to mi je reko i poreski službenik svojevremeno.Ja sam poreskom službeniku ovako objasnio: ja dođem jednom u godini dotle će verovatno i
zmije da se napate,drugo ljudi će i prozore da poskidaju za tu godinu,drga mogućnost je da platim najmanje 3 čuvara kako bi dežurali mada to nije sigurno da će dežurati važno
je platu da imaju.Dakle kirija 100 ili 200 franaka mi ne znači ništa i najmanja mi je cena ako mu dam đžabe on otvara prozore,pokosi travu pozadi kuće nasadio voće baštu uredio
dobro njemu a dobro i meni jer dolazim samo na odmor inače posle toliko vremena nebi smeo u kuću da uđem moguće se zmije zapatile.Poreski službenik mi je ovako reko:
"znači radi kod tebe i moraš da ga prijaviš socijalnom da mu platiš radni staž i ostalo" Od reči do reči tačno prijatelju pa ti reci šta misliš.

napate


Kazem ti ja da si seljacina. Cak ne mozes da se setis i preneses kako to rade svajcarci,

nego cim se vratis postajes onaj nepismeni selja kao kad si otisao.

Ima bar tri resenja za tvoj problem i sva su povoljna za tebe.
 
Kazem ti ja da si seljacina. Cak ne mozes da se setis i preneses kako to rade svajcarci,

nego cim se vratis postajes onaj nepismeni selja kao kad si otisao.

Ima bar tri resenja za tvoj problem i sva su povoljna za tebe.

Zato se i ne vraćam,ovako mi je dobro.Tri rešenja mi ne treba,dovoljno je jedno i ja sam ga već primenio.Ako već znate za tri dobra rešenja primenite makar jedno.
 
Ko je malo pratio desavanja na tom polju mogao je da se uveri da stanodavci imaju vece probleme nego stanari i

da je sklapanje ugovora sa definisanim obavezama najbolji i najjednostavnije resenje, a da su dazbine minimalne.

Normalno da je korumpirana administracija od toga napravila pozoriste kako bi zaradila, ali je to drugi problem

koji se takodje resava individualno jer se radi o kriminalu.

- - - - - - - - - -

Zato se i ne vraćam,ovako mi je dobro.Tri rešenja mi ne treba,dovoljno je jedno i ja sam ga već primenio.Ako već znate za tri dobra rešenja primenite makar jedno.

Do sada je najbolje bilo nemati nista na svoje ime, kao normalan covek.

Klanovi su lepo ziveli koristeci tudje koje nije na njihovo ime.

Advokatura, pravosudje i medicina i naravno sav ostali kriminalni establisment.
 
Ko je malo pratio desavanja na tom polju mogao je da se uveri da stanodavci imaju vece probleme nego stanari i

da je sklapanje ugovora sa definisanim obavezama najbolji i najjednostavnije resenje, a da su dazbine minimalne.

Normalno da je korumpirana administracija od toga napravila pozoriste kako bi zaradila, ali je to drugi problem

koji se takodje resava individualno jer se radi o kriminalu.

- - - - - - - - - -



Do sada je najbolje bilo nemati nista na svoje ime, kao normalan covek.

Klanovi su lepo ziveli koristeci tudje koje nije na njihovo ime.

Advokatura, pravosudje i medicina i naravno sav ostali kriminalni establisment.

Eto vidite ja pitao poresku upravu kako bi prijavio radnika što radi za mene neke stvari platio bi sve dažbine ali nažalost ne ide biti pošten.Gastarbajter sam i za nas je to komplikovano
jednostavno može samo na crno i ja to poštujem.Srpski sistem je rudnik zlata ko neko nešto radi za ostale mi je svejedno.
 
Eto vidite ja pitao poresku upravu kako bi prijavio radnika što radi za mene neke stvari platio bi sve dažbine ali nažalost ne ide biti pošten.Gastarbajter sam i za nas je to komplikovano
jednostavno može samo na crno i ja to poštujem.Srpski sistem je rudnik zlata ko neko nešto radi za ostale mi je svejedno.

Opet nisi razumeo, ne vazi to za svakoga, obican gastarbajter moze da ostavi pare i vrati se gde moze jos da zaradi, samo krimosima je

dostupan nezakoniti deo kolaca u srbiji.
 

Back
Top