Doručak

GiovannaD

Primećen član
Poruka
940
Ljudi često dovode u pitanje kakav doručak treba da bude.

Neki se zalažu da bude što obilniji, jer je to prvi obrok u danu, sigurno će se potrošiti, a i prošlo je minimum 8 sati od kad smo poslednji put jeli, ako ne i više.

Drugi su opet za varijantu musli, voće, jogurt.

Ja više volim ovu prvu opciju i nekako mi je logičnija, ali obzirom da sam sebi postavila restrikcije da bih skinula 4-5 kila koji mi smetaju, onda sam prešla na musli i voćke... A inače čim otvorim oči, glava mi je u frižideru. Navika. :hahaha:

Šta vi mislite? Šta vi jedete ujutru?
 
To zavisi od nekoliko faktora.

1. Da li si muškarac ili žena
2. U kojim si godinama
3. Kakva je tvoja tolerancija na određenu hranu
4. Kakva ti je krvna slika

Minimalni dnevni unos kalorija koju preporučuju lekari jeste 1000 kalorija. Za odraslog čoveka (25-40god) koji želi da zadrži svoju težinu, unos je oko 2000 kalorija, dok je za ženu istih godina oko 1300-1500 kalorija.
Ulogu igraju i visina kao i težina, ali mahom i geni. Neko može da jede malo i da se goji preterano, dok neko može da pojede sve sa stola i da traži još. Individualno je.

ŠTA JE BITNO?

- Doručak treba da bude onakav u zavisnosti od toga šta ćeš raditi tog dana. Ako ćeš trenirati ili raditi teže fizičke poslove, doručak treba da sadrži nešto više masti i proteina, pa čak i malo šećera koji može doći posle doručka u vidu užine. Ovakav doručak može da ide i do 800-1000 kalorija ali je bitno u istom izbegavati loše masti (da se izbegava prženo, deep fried i slično tipa prženice).

Musli, ovsene kašice i slično nisu dobar doručak već ih treba konzumirati kao užinu tipa dve-tri kašike + 2dl mleka ili jogurta nekih 3-4 sata nakon jela. Ali je daleko bolje umesto toga uzimati voće.

- Ako ne radiš ništa posebno i sediš ceo dan, doručak može da ti se sastoji od manjeg unosa proteina ali bez unosa masti i šećera. Na primer jedno jaje ili sir ili šunka, prepečen hleb i salata uz čašu mleka ili jogurta. To je sasvim dovoljno za doručak. Tu može da bude oko 400 kalorija, što je sasvim dovoljno za zdrav doručak za odraslog čoveka.

Doručak treba da bude PROTEINSKI sa malo masti, a ne prepun ugljenih hidrata (hleb i peciva, pogotovo ne lisnata peciva).

Stomak ujutru ne treba odmah prepuniti čim se ustane, već malo sačekati i dozvoliti da se želudac aktivira. Malo razgibavanja ujutru je od velike koristi.

Dakle, ko puno radi, pokreće se, ide, treba i da ima dobar doručak. Roštilj na ćumuru je daleko zdraviji od, recimo, mesa prženog u tiganju. To treba imati u vidu kada je ručak recimo.

Generalno gledajući, doručak i večera su praktično isti, dok je ručak glavni obrok u toku dana u kom je gotovo obavezno imati neku vrstu čorbice (variva) radi boljeg rada creva.

Čips, grickalice, gazirani sokovi, sokovi iz tetrapaka - što dalje od sebe.
 
Poslednja izmena:
Slusas svoje telo, i dajes mu ono sto trazi.
Ali tu je caka - da naucis da slusas telo, a ne psihu, jer psiha jako cesto, pod uticajem nervoze, moze da te dobro zayebe, pa da preopteretis telo nepotrebnim i stetnim sastojcima.
 
Kuvane ovsene pahuljice u vodi sa rogacem, nekim suvim i svezim vocem. Leti uglavnom sta se zatekne od voca u frizideru. Zimi pocinjem dan sejkovima od banane, agruma, djumbira, rogaca. Kikiriki puter, dzem od sipka ili med i caj. To je uglavnom sve sto se vrti. Ovsena kasa me ipak najbolje lezi i dugo drzi sitom.
 
Kuvane ovsene pahuljice u vodi sa rogacem, nekim suvim i svezim vocem. Leti uglavnom sta se zatekne od voca u frizideru. Zimi pocinjem dan sejkovima od banane, agruma, djumbira, rogaca. Kikiriki puter, dzem od sipka ili med i caj. To je uglavnom sve sto se vrti. Ovsena kasa me ipak najbolje lezi i dugo drzi sitom.

Ti si baš u fazonu fun fit healthy life... :D Ja već tri dana jedem musli i bananu i razvali mi se stomak.
 
Pahuljice su daleko, daleko od "HEALTHY & FIT".

Manite se ženskih časopisa. Pahuljice su inustrijska hrana, dakle prerađevine. Samim tim gube mnogo na nutri svojstvima, a da bi bile ukusne za jelo u njih se trpaju svakojake arome kao i čist šećer.

Pahuljice su više slatkiši nego li bilo šta što predstavlja ''zdravu hranu''.

Ko želi da pojede nešto daleko zdravije od toga može da jednostavno skuva žito ili kukuruz, doda preko toga ili sveže ili suvo voće i da završi tu priču.

Industrijske pahuljice i slično treba izbegavati jer zbog doze šećera u njima stvaraće glavobolje, osećaj slabosti, izmorenosti itd. Dakle loša hrana. Nikako doručak, ali može da posluži kao užina ako nema ništa bolje. Voće je najbolja opcija za užinu.
 
Pahuljice su više slatkiši nego li bilo šta što predstavlja ''zdravu hranu''.

Ko želi da pojede nešto daleko zdravije od toga može da jednostavno skuva žito ili kukuruz, doda preko toga ili sveže ili suvo voće i da završi tu priču.

Sorte danasnjeg kukuruza su hibridi, napravljeni u labaratoriji za ishranu stoke.

Skrivene komponente psenice podsticu debljanje i bolesti. Psenica danas nije ista psenica od juce. To je frankenstajnski naucno projektovan proizvod. Moderna psenica ima tri komponente koje podsticu bolesti:

1. poseban skrob - super amilopektin koji sluzi za tov
2. poseban gluten koji podstice infekcije
3. poseban oblik droge koja izaziva zavisnost za ponovnim konzumiranjem

Psenica stvorena genetskim inzinjeringom i hibridizacijom je proizvod sa vecim prinosom ali i sa dvostruko vecim brojem hromozoma koji uzrokuju autoimunu bolest Celijakiju. Kada probava obradjuje, belancevine psenice se pretvaraju u kratke proteine, polipeptide, koji se nazivaju "exorphins". Oni su poput endorfina i vezu se na opioipne receptore na mozgu, sto podstice zavisnost poput heroinske. Ovi proteini psenice se apsorbuju u krvotok i krecu krvlju prema mozgu. Nazivaju se "gluteomorphins" od "glutena" i ""morfij".

Celijakija je autoimuna bolest koja pokrece upalne procese, otposrnost na insulin sto uzrokuje debljanje i dijabetes, kao i vise od 55 drugih bolesti. ukljucujuci bolest iritabilnog creva, refluks, karcinom, depresije i osteoropoze.
 
Neko ce reci jedem hleb i nije mi nista. Ok, tebi nije nista sto ne znaci da nece biti. Malo sa ove strane, malo sa one i imamo da su danas ljudi poceli umirati sa 40 godina. Samo odjednom padnu. Naravno, prica koja se vrti je da je produzen zivotni vek, kao idemo ka besmrtnosti, samo treba da se prepustimo nauci. Mozda i jeste, ali domovi zdravlja su puni, ko god porice da hrana nema uticaj na zdravlje nije u pravu.
 
Pahuljice su daleko, daleko od "HEALTHY & FIT".

Manite se ženskih časopisa. Pahuljice su inustrijska hrana, dakle prerađevine. Samim tim gube mnogo na nutri svojstvima, a da bi bile ukusne za jelo u njih se trpaju svakojake arome kao i čist šećer.

Pahuljice su više slatkiši nego li bilo šta što predstavlja ''zdravu hranu''.

Ko želi da pojede nešto daleko zdravije od toga može da jednostavno skuva žito ili kukuruz, doda preko toga ili sveže ili suvo voće i da završi tu priču.

Industrijske pahuljice i slično treba izbegavati jer zbog doze šećera u njima stvaraće glavobolje, osećaj slabosti, izmorenosti itd. Dakle loša hrana. Nikako doručak, ali može da posluži kao užina ako nema ništa bolje. Voće je najbolja opcija za užinu.

E, meni su haos napravile. Ja sam kao pokušala 3,4 dana da ih jedem sa mlekom plus banana (ne mogu sa jogurtom, gadno mi je suviše) i osećala sam upravo to, slabost, vrtoglavicu, a da ne pričam koliko mi se naduo stomak (od gasova, nije me sramota da kažem)... Znači, grčeve sam imala kao da sam ne znam šta pojela. I odustala sam.
 
Mene je probadao zeludac od sojinih pahuljica, isto premia cini mi se, kad sam probala. Probaj na meru da uzmes. Izmiksaj ovas, raz, heljdu, golicu, suncokret, suvo grozdje itd. Ja i to kuvam u vodi. Mleko i jogurt sa tim ne podnosim. Pospes cimet, djumbir, muskatni orascic. Bas ukusan dorucak.
 
Mene je probadao zeludac od sojinih pahuljica, isto premia cini mi se, kad sam probala. Probaj na meru da uzmes. Izmiksaj ovas, raz, heljdu, golicu, suncokret, suvo grozdje itd. Ja i to kuvam u vodi. Mleko i jogurt sa tim ne podnosim. Pospes cimet, djumbir, muskatni orascic. Bas ukusan dorucak.

E, moj dečko izmeša sve vrste tih premijinih, uzeh od nejga jednom, i isto me od soje o d v a l i o stomak.

Šta znam... Najugodnije se osećam makar pojela jedan sendvič, jedno jaje ili tako nešto konkretno... x'D
 
Ljudi često dovode u pitanje kakav doručak treba da bude.

Neki se zalažu da bude što obilniji, jer je to prvi obrok u danu, sigurno će se potrošiti, a i prošlo je minimum 8 sati od kad smo poslednji put jeli, ako ne i više.

Drugi su opet za varijantu musli, voće, jogurt.

Ja više volim ovu prvu opciju i nekako mi je logičnija, ali obzirom da sam sebi postavila restrikcije da bih skinula 4-5 kila koji mi smetaju, onda sam prešla na musli i voćke... A inače čim otvorim oči, glava mi je u frižideru. Navika. :hahaha:

Šta vi mislite? Šta vi jedete ujutru?

Mora jak dorucak bas da zasiti,meni sladak manje prija jer sam gladniji posle nego kad je slan i masan,najbolje djus pre obroka,moze i svakakvo voce do 12 pa jak rucak a vecera da se izbaci

- - - - - - - - - -

Iskenjam sve što pojedem, ali ne jedem ništa što je kenjalo. GO VEGAN

Jeli kami jel ti pises te grafite po gradu
 

Back
Top