Koliko je verodostojna knjiga MIRSAD TOKAČA bosanska knjiga mrtvih

Koliko je ovaj spisak http://www.balkaninsight.com/rs/article/objavljena-bosanska-knjiga-mrtvih verodostojan.


Meni je pamcenju kako Mirsad Tokača tvrdi da nije bilo logore za Srbe, a ja licno imam rodbinu koja je bila u logoru (a vrlo malo imam bosanske rodbine).

Nisam ništa čitao ali sam od nekolicine ljudi čuo pohvalne opaske u vezi njega.

Mislim da su upotrebljavali samo najtvrđe podatke, odnosno ono što se najčvršće, bez svake sumnje, moglo dokazati.

Ako imaš neke vesti, možda ne bi bilo zgoreg da one koji se bave ovakvim dokumentovanjem kontaktiraš i dostaviš podatke o toj rodbini, da ostane negde zabeleženo...štaviše toplo ti to savetujem.
 
pa sad... i Hrvati tvrde da je Hag utvrdio da je u Oluji poginulo 43 ili 44 Srbina. Koliko Tokaca tvrdi da je pobijeno muslimana u Srebrenici '95? To ce biti dobar podatak da mu se odredi verodostojnost. Inace, logora za Srbe je bilo mnogo. Ono sto mi prvo pada na pamet: Dretelj, Silos, kasarna Viktor Bubanj, Derventa...

Čini se da on spominje brojku od 8300?

Voleo bih videti njegovo tačno obrazloženje kada je izašao intervju u Glasu Srpske u kojem je navodno rekao sledeće

http://www.glassrpske.com/novosti/v...je-u-ratu-stradalo-98000-ljudi/lat/69862.html

GLAS: Bošnjački predstavnici Vas kritikuju i zbog istine koju ste iznijeli o Srebrenici?

TOKAČA: Tokom svog istraživanja pronašao sam oko 500 živih ljudi za koje je tvrđeno do tada da su ubijeni. Zato njihova imena nisu uklesana na spomen-ploču u Potočarima, ali su uklesana imena 72 čovjeka koja nisu poginula 1995. godine, nego su poginula u drugim periodima. Govorio sam da je vrlo važno da se ta razlika napravi, jer se ne smije nikome dati prilika da stvari interpretira na netačan način. Ako su ti ljudi poginuli ranije, onda su se njihova imena morala odvojiti i naglasiti da oni nisu poginuli u događajima 1995. godine. Samo se zalažem za to da stvari radimo precizno, a ne da se igramo. Svaki pogrešno izgovoren broj je kontrausluga i neodgovoran odnos prema žrtvama.

Zbog ove izjave bilo je toliko mnogo kontroverzi, a on se prao posle toga da je istrgnuta iz konteksta...voleo bih da vidim šta je zaista rekao, odnosno na čemu je povodom toga, jer istrgnuti iz konteksta nije isto što i falsifikovati reči...

http://www.nezavisne.com/novosti/bi...a-i-75-vojnika-poginuli-prije-jula-1995/57806
 
Nisam ništa čitao ali sam od nekolicine ljudi čuo pohvalne opaske u vezi njega.

Mislim da su upotrebljavali samo najtvrđe podatke, odnosno ono što se najčvršće, bez svake sumnje, moglo dokazati.

Ako imaš neke vesti, možda ne bi bilo zgoreg da one koji se bave ovakvim dokumentovanjem kontaktiraš i dostaviš podatke o toj rodbini, da ostane negde zabeleženo...štaviše toplo ti to savetujem.

Kaza cu rodbini da se javi, ali oni nisu za tu listu jer su na kraju preziveli, hvala bogu. Jedna zena i jedno tadasnjo dete.
 
Čini se da on spominje brojku od 8300?

To je brojka koja se koristi u propagandne svrhe a bukvalno je udvostrucena. Odmah je jasno na koji mlin se okrece voda. Po svim raspolozivim podacima broj poginulih (razlikovati od streljanih, kako Hag tvrdi) se krece izmedju 3 i 4 hiljade. Nategli su na 4900 u optuzbi Tolimiru i 5100 u optuzbi Karadzicu a svojevremeno je gen. Krstic izjavio da je po njegovoj proceni ukupno ubijeno do 3400 lica. To sto se radi sa Srebrenicom je jedan strasni zlocin prema istini i jedno neljudsko licitiranje sa brojem zrtava kao da su u pitanju sljive ili jabuke. Dobro je da je i srpska istoriografija napustila pricu o 700 hiljada ubijenih u Jasenovcu. Zrtve ne smeju da budu koriscene u bilo kakve politicke svrhe.

A sto se tice logora, te sto sam nabrojao nije uopste tesko identifikovati kao stvarne logore za srpske civile i vojnike. Dakle, sto se mene tice, njegov kredibilitet je ~0.
 
To je brojka koja se koristi u propagandne svrhe a bukvalno je udvostrucena. Odmah je jasno na koji mlin se okrece voda. Po svim raspolozivim podacima broj poginulih (razlikovati od streljanih, kako Hag tvrdi) se krece izmedju 3 i 4 hiljade. Nategli su na 4900 u optuzbi Tolimiru i 5100 u optuzbi Karadzicu a svojevremeno je gen. Krstic izjavio da je po njegovoj proceni ukupno ubijeno do 3400 lica. To sto se radi sa Srebrenicom je jedan strasni zlocin prema istini i jedno neljudsko licitiranje sa brojem zrtava kao da su u pitanju sljive ili jabuke. Dobro je da je i srpska istoriografija napustila pricu o 700 hiljada ubijenih u Jasenovcu. Zrtve ne smeju da budu koriscene u bilo kakve politicke svrhe.

A sto se tice logora, te sto sam nabrojao nije uopste tesko identifikovati kao stvarne logore za srpske civile i vojnike. Dakle, sto se mene tice, njegov kredibilitet je ~0.

Njegova je velika zasluga, doduše, što Srbe nisu satane, već samo vampiri, ako me razumeš šta sam hteo da kažem...pre njega svi su kritike u vezi gubitaka, koji su se procenjivali na preko četvrt miliona, otpisivali kao srpsku propagandu.

Kao što sam rekao, voleo bih videti da li se može saznati šta tačno tvrdi, a ne ovako preko medija (u vezi Srebrenice).
 
To je brojka koja se koristi u propagandne svrhe a bukvalno je udvostrucena. Odmah je jasno na koji mlin se okrece voda. Po svim raspolozivim podacima broj poginulih (razlikovati od streljanih, kako Hag tvrdi) se krece izmedju 3 i 4 hiljade. Nategli su na 4900 u optuzbi Tolimiru i 5100 u optuzbi Karadzicu a svojevremeno je gen. Krstic izjavio da je po njegovoj proceni ukupno ubijeno do 3400 lica. To sto se radi sa Srebrenicom je jedan strasni zlocin prema istini i jedno neljudsko licitiranje sa brojem zrtava kao da su u pitanju sljive ili jabuke. Dobro je da je i srpska istoriografija napustila pricu o 700 hiljada ubijenih u Jasenovcu. Zrtve ne smeju da budu koriscene u bilo kakve politicke svrhe.

A sto se tice logora, te sto sam nabrojao nije uopste tesko identifikovati kao stvarne logore za srpske civile i vojnike. Dakle, sto se mene tice, njegov kredibilitet je ~0.
А колико је од тих 3-4 хиљаде цивила а колико војника погинулих у борбама, колико је из Сребренице а колико из других општина које немају везе са Сребреницом?
 
Njegova je velika zasluga, doduše, što Srbe nisu satane, već samo vampiri, ako me razumeš šta sam hteo da kažem...pre njega svi su kritike u vezi gubitaka, koji su se procenjivali na preko četvrt miliona, otpisivali kao srpsku propagandu.

Kao što sam rekao, voleo bih videti da li se može saznati šta tačno tvrdi, a ne ovako preko medija (u vezi Srebrenice).

to je tabu tema u bosnjacko-muslimanskim krugovima. Kada bi izasao sa realnim ciframa, bio bi satanizovan istog sekunda i proglasen za cetnika :)

А колико је од тих 3-4 хиљаде цивила а колико војника погинулих у борбама, колико је из Сребренице а колико из других општина које немају везе са Сребреницом?

Nigde ne postoji precizna statistika ali su velikom vecinom u pitanju bili pripadnici 28. divizije ARBiH. Racuna se da je u Kravici pobijeno 800-1000 zarobljenika od strane policije RS i maksimalno 400 zarobljenika iz presretnutih autobusa koje su streljali pripadnici famoznog X diverzantskog odreda VRS. Ostatak zrtava se vecinom odnosi na poginule prilikom proboja, mada se zna da je bio i prilican broj samoubistava pocinjenih u agoniji. Na zalost, vrlo je tesko naci pismene sagovornike sa muslimanske strane sa kojima bi se detaljno analizirala cela ta prica. Mada znam da ih dosta shvata da je Srebrenica dogovoreni zlocin i da su ih izdali njihovi politicari i generali. Oni iz ideoloskih razloga jednostavno ne mogu da prihvate nista osim navodnog genocida i pri tome se pozivaju na nekakvu "medjunarodnu pravdu".
 
Број сребреничких шехида није већи од 300-500, и сви до једног су мушкарци - пунолетни или довољно старости да носе пушку. Већина њих, ако не и сви, учествовали су у масакрима јединих правих сребреничких жртава - српских цивила из околине Сребренице, којих је 3.287.

Списак српских жртава: http://www.serb-victims.org/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=1&Itemid=
 
t
Nigde ne postoji precizna statistika ali su velikom vecinom u pitanju bili pripadnici 28. divizije ARBiH. Racuna se da je u Kravici pobijeno 800-1000 zarobljenika od strane policije RS i maksimalno 400 zarobljenika iz presretnutih autobusa koje su streljali pripadnici famoznog X diverzantskog odreda VRS. Ostatak zrtava se vecinom odnosi na poginule prilikom proboja, mada se zna da je bio i prilican broj samoubistava pocinjenih u agoniji. Na zalost, vrlo je tesko naci pismene sagovornike sa muslimanske strane sa kojima bi se detaljno analizirala cela ta prica. Mada znam da ih dosta shvata da je Srebrenica dogovoreni zlocin i da su ih izdali njihovi politicari i generali. Oni iz ideoloskih razloga jednostavno ne mogu da prihvate nista osim navodnog genocida i pri tome se pozivaju na nekakvu "medjunarodnu pravdu".
Нити ће икад постојати како би могло да се манипулише погинулима.
Добро је познато да су једино Срби пописали своје жртве из тог рата док ни хрватска ни муслиманска страна то нису урадиле ево 25 година од рата, нити ће, а знамо сви и зашто.

Иначе један припадник тог 10. диверзантског одреда је ослобођен оптужби пре извесног времена.
http://www.balkaninsight.com/rs/article/biv%C5%A1i-pripadnik-vrs-oslobo%C4%91en-za-genocid-u-srebrenici

Узглед речено на фарми Брањево код Кравице пронађено је око 120 лешева муслиманских заробљеника тако да је број од 1000 преувеличан и чуди ме да су га мало смањили јер је познати лажов и крунски сведок тужилаштва у Хагу Хрват Дражен Ердемовић такође припадник 10. диверзантског одреда тврдио да је учествао у убијању 1200 особа што је немогуће онако како је он описао убиства.
 
Poslednja izmena:
Nigde ne postoji precizna statistika ali su velikom vecinom u pitanju bili pripadnici 28. divizije ARBiH. Racuna se da je u Kravici pobijeno 800-1000 zarobljenika od strane policije RS i maksimalno 400 zarobljenika iz presretnutih autobusa koje su streljali pripadnici famoznog X diverzantskog odreda VRS. Ostatak zrtava se vecinom odnosi na poginule prilikom proboja, mada se zna da je bio i prilican broj samoubistava pocinjenih u agoniji. Na zalost, vrlo je tesko naci pismene sagovornike sa muslimanske strane sa kojima bi se detaljno analizirala cela ta prica. Mada znam da ih dosta shvata da je Srebrenica dogovoreni zlocin i da su ih izdali njihovi politicari i generali. Oni iz ideoloskih razloga jednostavno ne mogu da prihvate nista osim navodnog genocida i pri tome se pozivaju na nekakvu "medjunarodnu pravdu".

Број сребреничких шехида није већи од 300-500, и сви до једног су мушкарци - пунолетни или довољно старости да носе пушку. Већина њих, ако не и сви, учествовали су у масакрима јединих правих сребреничких жртава - српских цивила из околине Сребренице, којих је 3.287.

Ne ulazeći sada u licitacije oko brojki, mislim da je - mimo sve propagade i svih manipulacija koji kruže oko tog zločina - do sada podosta uspešno dokazano da je tu stradalo i dosta muslimanskih civila.

Npr. jedan od prvih osoba koji su spomenuli posle rata veliki pokolj civila u (ili kod?) Srebrenici jeste Slobodan Milošević; službe SRJ su nedugo po svršetku rata prikupile vesti o raznim zbivanjima, pa između ostalog i o ovim ubistvima; pri tome izgleda ne verujući Mladićevim negiranjima da se ikakav pokolj desio:


Milošević ne navodi eksplicite...zanima me na koju to farmu misli? Možda Kravice?

Ako se ne varam, upravo su dokazi slični ovome (ako je ovaj snimak autentičan) poslužili da se u MSP-u Srbija osudi da se ogrešila o UN Konvenciju o genocidu, jer se u Beogradu bilo doznalo za zločin ali nije bilo političke volje da se kazne odgovorni; štaviše, odlučeno je bilo da bi bilo štetno po nacionalne interese pa su zbog toga zaštićeni.
 
Poslednja izmena:
Srpske organizacije za ispitivanje ratnih zlocina optužuju Tokaču da prikriva zločine nad Srbima, a preuveličava muslimanske civilne žrtve evidentirajući ih višestruko ili pretvarajući vojne u civilne žrtve.
Ovo je samo jedan primer manipulacije u vezi žrtava oko Srebrenice:
http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=35608

S druge strane, optužuju ga i neki muslimanski ekstremisti što mu samo ide na ruku jer optužbe obe strane nekome mogu sugerisati da je Tokača objektivan iako je samo jedan u nizu veštih eksperata za crnu propagandu koje je iznedrio rat 90-tih.

U toku samog rata Mirsad Tokača je bio na celu nekakve komisije za ratne zločine formirane po nalogu Alije Izetbegovića. Ova institucija je imala krucijalnu ulogu u manipulisanju i laganju svetske javnosti. Komisija je tokom samog rata poturala preko svake mere preuveličane cifre ubijenih muslimana od oko 300 000 ljudi. Posle rata je Tokača postao svestan da je cifra od 300 000 pobijenih civila neodrživa (jer se lako može oboriti popisima stanovnišva i drugim metodama), za razliku od nekih muslimanskih ludih ekstremista koji i dalje misle da ne trebaju postojati granice u lažima koje će servirati svetskoj i domaćoj javnosti.

Dakle, svestan da je toliki nivo manipulacija neodrživ u posleratnim uslovima,Tokača posle rata iznosi drugačije cifre i podatak o ubijenih 30 000 muslimanskih civila koji izgleda verodostojnije čime praktično obara cifru od 300 000 ubijenih. Pošto je prostor za manipulaciju posle rata manji nego za vreme samog rata, sada ostaje jedino manipulisati sa pretvaranjem vojnih muslimanskih žrtava u civilne ili neke žrtve evidentirati trostruko, pa je tako omjer između vojnih i civilnih žrtava kod Muslimana skoro 1:1, a kod Srba 5:1. Pozitivno je što je Tokača odustao od prenaduvanih cifara o muslimanskim žrtvama koje je sam poturao u jeku propagandnog rata 90- tih, ali mislim da je to odustajanje više vešt manevar u cilju lakšeg poturanja novih laži.

Njegov projekat se delimično finansira novcima stranih ambasada. Pre nekoliko godina ambasade Švedske, Švajcarske i Norveške su optužile Tokaču za nezakonitosti u utrošku donacija o čemu su izvestili svi mediji. Na molbu novinara da prokomentariše ove optužbe Tokača se pravdao, verovali ili ne, tvrdnjom da ga žele iskompromitovati jer je objektivan i srušio je naduvane ranije cifre o broju stradalih. Uzgred, te naduvane cifre o muslimanskim žrtvama je u ulozi Izetbegovićevog propagandiste iznosio sam Tokača (pa je kasnije on sam i smanjio vlastite cifre), a ne ambasade Švedske, Švajcarske i Norveške.

U jednom intevjuu na pitanje sta zna o bošnjačkim logorima za Srbe, Tokača odgovora sledeće : ''Moram vas upozoriti da nisu postojali nikakvi bošnjački logori za Srbe.''

Ovo je jedno besramno izrugivanje sa žrtvama rata.

Sumirajući podatke o ovom čoveku i imajući u vidu sve što je iznosio o ratnim žrtvama tokom i posle rata, zatim optužbe stranih ambasada za proneveru novca (kao i njegov komentar na te optužbe), dobija se jasnija slika o jednom beskarakternom hohštapleru i opasnom grabežljivcu doniranog novca koji je dobio preveliki prostor u medijima i poverenje naivne javnosti. Razne stvari i svakojake ličnosti su izronile na površinu u mutnim vremenima iza nas, pa i ovaj Tokača.
 
Poslednja izmena:
Srpske organizacije za ispitivanje ratnih zlocina optužuju Tokacu da prikriva zločine nad Srbima, a preuveličava muslimanske civilne žrtve evidentirajući ih višestruko ili pretvarajući vojne u civilne žrtve.
Ovo je samo jedan primer manipulacije u vezi žrtava oko Srebrenice:
http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=35608

S druge strane, optužuju ga i neki muslimanski ekstremisti što mu samo ide na ruku jer optužbe obe strane nekome mogu sugerisati da je Tokača objektivan iako je samo jedan u nizu veštih eksperata za crnu propagandu koje je iznedrio rat 90-etih.

U toku samog rata Mirsad Tokača je bio na celu nekakve komisije za ratne zločine formirane po nalogu Alije Izetbegovića. Ova institucija je imala krucijalnu ulogu u manipulisanju i laganju svetske javnosti. Komisija je tokom samog rata poturala preko svake mere preuveličane cifre ubijenih muslimana od oko 300 000 ljudi. Posle rata je Tokača postao svestan da je cifra od 300 000 pobijenih civila neodrživa jer se lako može oboriti popisima stanovnišva i drugim metodama, za razliku od nekih muslimanskih ludih glava koji i dalje misle da ne trebaju postojati granice u lažima koje će servirati svetskoj i domaćoj javnosti.

Dakle, svestan da je toliki nivo manipulacija neodrživ u posleratnim uslovima,Tokača posle rata iznosi drugačije cifre i podatak o ubijenih 30 000 muslimanskih civila koji izgleda verodostojnije čime praktično obara cifru od 300 000 ubijenih. Pošto je prostor za manipulaciju posle rata manji nego za vreme samog rata, sada ostaje jedino manipulisati sa pretvaranjem vojnih muslimanskih žrtava u civilne ili neke žrtve evidentirati trostruko, pa je tako tako omjer između vojnih i civilnih žrtava kod Muslimana skoro 1:1, a kod Srba 5:1. Pozitivno je što je Tokača odustao od prenaduvanih cifara o muslimanskim žrtvama koje je sam poturao u jeku propagandnog rata 90- tih, ali mislim da je to odustajanje više vešt manevar u cilju lakšeg poturanja novih laži.

Njegov projekat se delimično finansira novcima stranih ambasada. Pre nekoliko godina ambasade Švedske, Švajcarske i Norveške su optužile Tokaču za nezakonitosti u utrošku donacija o čemu su izvestili svi mediji. Na molbu novinara da prokomentariše ove optužbe Tokača se pravdao, verovali ili ne, tvrdnjom da ga žele iskompromitovati jer je objektivan i srušio je naduvane ranije cifre o broju stradalih. Uzgred, te naduvane cifre o muslimanskim žrtvama je u ulozi Izetbegovićevog propagandiste iznosio sam Tokača (pa je kasnije on sam i smanjio vlastite cifre), a ne ambasade Švedske, Švajcarske i Norveške.

U jednom intevjuu na pitanje sta zna o bošnjačkim logorima za Srbe Tokaca odgovora sledeće : ''Moram vas upozoriti da nisu postojali nikakvi bošnjački logori za Srbe.''

Ovo je jedno besramno izrugivanje sa žrtvama rata.

Sumirajući podatke o ovom čoveku i imajući u vidu sve što je iznosio o ratnim žrtvama tokom i posle rata, zatim optužbe stranih ambasada za proneveru novca (kao i njegov komentar na te optužbe), dobija se jasnija slika o jednom beskarakternom hohštapleru i opasnom grabežljivcu doniranog novca koji je dobio preveliki prostor u medijima i poverenje naivne javnosti. Razne stvari i svakojake ličnosti su izronile na površinu u mutnim vremenima iza nas, pa i ovaj Tokača.

A ima i ovo...


Ne pratim toliko mnogo stvari iz najskorijeg rata...voleo bih znati epilog ovog...
 
Ne ulazeći sada u licitacije oko brojki, mislim da je - mimo sve propagade i svih manipulacija koji kruže oko tog zločina - do sada podosta uspešno dokazano da je tu stradalo i dosta muslimanskih civila.

Npr. jedan od prvih osoba koji su spomenuli posle rata veliki pokolj civila u (ili kod?) Srebrenici jeste Slobodan Milošević; službe SRJ su nedugo po svršetku rata prikupile vesti o raznim zbivanjima, pa između ostalog i o ovim ubistvima; pri tome izgleda ne verujući Mladićevim negiranjima da se ikakav pokolj desio:

Milošević ne navodi eksplicite...zanima me na koju to farmu misli? Možda Kravice?

Ako se ne varam, upravo su dokazi slični ovome (ako je ovaj snimak autentičan) poslužili da se u MSP-u Srbija osudi da se ogrešila o UN Konvenciju o genocidu, jer se u Beogradu bilo doznalo za zločin ali nije bilo političke volje da se kazne odgovorni; štaviše, odlučeno je bilo da bi bilo štetno po nacionalne interese pa su zbog toga zaštićeni.
Лицитација око бројки, уз идентитет мртвих, је кључан аспект ове приче.

Заправо, ништа слично није доказано, јер је тешко до немогуће утврдити да ли у у мору лажи и полуистина које пласира друга страна има и неких истина. Ја не одбацујем могућност да су страдали и неки цивили - поред претходно поменутих 3.287 јасно пописаних православних Срба - али не може се водити дискусија о томе а да се не помиње и шири контекст. А тај шири контекст укључује и игнорисање српских жртава, вишеструко преувеличавање броја страдалих и уздизање злочинаца у ранг мученика.
 
Лицитација око бројки, уз идентитет мртвих, је кључан аспект ове приче.

Заправо, ништа слично није доказано, јер је тешко до немогуће утврдити да ли у у мору лажи и полуистина које пласира друга страна има и неких истина. Ја не одбацујем могућност да су страдали и неки цивили - поред претходно поменутих 3.287 јасно пописаних православних Срба - али не може се водити дискусија о томе а да се не помиње и шири контекст. А тај шири контекст укључује и игнорисање српских жртава, вишеструко преувеличавање броја страдалих и уздизање злочинаца у ранг мученика.

Koje je tvoje mišljenje o traci onog telefonskog razgovora Miloševića i Mladića iz maja 1996. godine?
 
Ne ulazeći sada u licitacije oko brojki, mislim da je - mimo sve propagade i svih manipulacija koji kruže oko tog zločina - do sada podosta uspešno dokazano da je tu stradalo i dosta muslimanskih civila.

Npr. jedan od prvih osoba koji su spomenuli posle rata veliki pokolj civila u (ili kod?) Srebrenici jeste Slobodan Milošević; službe SRJ su nedugo po svršetku rata prikupile vesti o raznim zbivanjima, pa između ostalog i o ovim ubistvima; pri tome izgleda ne verujući Mladićevim negiranjima da se ikakav pokolj desio:


Milošević ne navodi eksplicite...zanima me na koju to farmu misli? Možda Kravice?

Ako se ne varam, upravo su dokazi slični ovome (ako je ovaj snimak autentičan) poslužili da se u MSP-u Srbija osudi da se ogrešila o UN Konvenciju o genocidu, jer se u Beogradu bilo doznalo za zločin ali nije bilo političke volje da se kazne odgovorni; štaviše, odlučeno je bilo da bi bilo štetno po nacionalne interese pa su zbog toga zaštićeni.

a ko će kazniti muslimanske ubice....i ,,one" koji nisu demilitarizovali srebrenicu
 
Koje je tvoje mišljenje o traci onog telefonskog razgovora Miloševića i Mladića iz maja 1996. godine?
Искрено, немам никакво мишљење. Потребно је прво утврди да ли је ово заиста разговор између Милошевића и Младића, и ако јесте, да ли се заиста одвио 11. маја 1996. Уосталом, Младић пориче да је било злочина над цивилима. Шта је овде скандалозно? То што је Милошевић чуо о неком наводном стрељању још 11. маја 1996. године?
 
Искрено, немам никакво мишљење. Потребно је прво утврди да ли је ово заиста разговор између Милошевића и Младића, и ако јесте, да ли се заиста одвио 11. маја 1996. Уосталом, Младић пориче да је било злочина над цивилима. Шта је овде скандалозно? То што је Милошевић чуо о неком наводном стрељању још 11. маја 1996. године?

Koliko ja znam više ljudi je razmatralo ove snimke i nije do sada nije osporio njihovu autentičnost...za datovanje nisam siguran.

Pa naravno da Mladić poriče; pa većina onih koji su učestvovali u nekim zločinima ili pod kojima su se desili uvek poriče da su se oni desili. :D Zar da prizna i još čak ni manje ni više nego preko telefona?

Snimak sam postavio zbog tvog komentara da je stradalo 300-500 muškaraca od kojih su većina ako ne i svi borci a ne civili i to zločinci, aludirajući da su ako ne sve do jednoga zaslužili to što se desilo. Mislim da se jednostavno ne može tako nešto napisati...to bih rekao da je skandalozno.
 
Ne ulazeći sada u licitacije oko brojki, mislim da je - mimo sve propagade i svih manipulacija koji kruže oko tog zločina - do sada podosta uspešno dokazano da je tu stradalo i dosta muslimanskih civila.

Teoretski, oni su svi u tom trenutku imali status civila posto su odlozili oruzje i orihvatili sporazum o demilitarizaciji zasticene zone. Prakticno, sam znas sta se desavalo oko srebrenice.

Npr. jedan od prvih osoba koji su spomenuli posle rata veliki pokolj civila u (ili kod?) Srebrenici jeste Slobodan Milošević; službe SRJ su nedugo po svršetku rata prikupile vesti o raznim zbivanjima, pa između ostalog i o ovim ubistvima; pri tome izgleda ne verujući Mladićevim negiranjima da se ikakav pokolj desio:
O onome sto ce se desavati u Srebrenici nije znao ni Karadzic, a kamoli da zna Milosevic. Za Mladica nisam sasvim siguran ali je cinjenica da su ljudi iz njegovog bliskog okruzenja ucestvovali u organizaciji otimanja i streljanja muslimana. Pukovnici Salapura i Beara koji je nedavno umro. Jugoslav Petrusic bi mogao da zna mnoge skrivene detalje ali bojim se da ne govori sve sto zna.

Milošević ne navodi eksplicite...zanima me na koju to farmu misli? Možda Kravice?
Nema koja druga. Ja sam dosta citao o Srebrenici i pricao sa ljudima koji su bili na mestu desavanja i znam neke stvari koje ljudi ne znaju (mada nista senzacionalno). Iako se kao razlog streljanja tih zarobljenika uzima ubistvo jednog strazara i pokusaj bega, blizi sam misljenju da je to odmazda za 2. sv. rat kada je u istim tim Kravicama ubijeno 650 srpskih civila.

Ako se ne varam, upravo su dokazi slični ovome (ako je ovaj snimak autentičan) poslužili da se u MSP-u Srbija osudi da se ogrešila o UN Konvenciju o genocidu, jer se u Beogradu bilo doznalo za zločin ali nije bilo političke volje da se kazne odgovorni; štaviše, odlučeno je bilo da bi bilo štetno po nacionalne interese pa su zbog toga zaštićeni.
Ah, u MSP se tumaci selektivna pravda, tako da mogu da rade sta zele. Cinjenica je da je poubijan deo zatvorenika, cinjenica je da je jedan deo stradao u oruzanom probojou. Cinjenica je da su muslimani Srebrenice zrtvovani od strane svojih vlasti, kao sto je cinjenica da su obavestajci vRS bili u dosluhu sa strancima koji su im dozvolili da zauzmu Srebrenicu i da pobiju deo zarobljenika. Ovaj ostatak price nikako ne zanima casni MSP, a itekako bi trebao, tim pre sto je Hakija Meholjic zivi svedok da je taj plan postojao daleko pre nego sto je realizovan.
 
Koliko ja znam više ljudi je razmatralo ove snimke i nije do sada nije osporio njihovu autentičnost...za datovanje nisam siguran.

Pa naravno da Mladić poriče; pa većina onih koji su učestvovali u nekim zločinima ili pod kojima su se desili uvek poriče da su se oni desili. :D Zar da prizna i još čak ni manje ni više nego preko telefona?

Snimak sam postavio zbog tvog komentara da je stradalo 300-500 muškaraca od kojih su većina ako ne i svi borci a ne civili i to zločinci, aludirajući da su ako ne sve do jednoga zaslužili to što se desilo. Mislim da se jednostavno ne može tako nešto napisati...to bih rekao da je skandalozno.
У овој причи је мало шта сигурно.

Па, свеједно пориче, у разговору са једним од својих. Дакле, нема признања кривице. Шта нам, дакле, овај снимак открива? Ништа.

Сувише си осетњив, драги мој Славене. Нисам рекао да су заслужили погубљење, ако је погубљења било, већ да је прича о јадним муслиманима које су ни криве ни дужне поубијали ти зли, зли Срби, у најмању руку Знаш,

Ја ово уопште не посматрам као историјску тему, па се сходно с тим, и мој приступ њој се разликује од твог. Ово је за мене на првом месту политичка тема, и заузимање неког неутралног става, кад она друга страна немилосрдно пропагира своју 'истину', за мене представља пуцање самом себи у ноге. Дакле, док год ова тема буде злоупотребљавана у пропаганде сврхе, као и за потребе богаћења ових или оних, ја ћу се трудити да будем што скандалознији.
 
Poslednja izmena:
У овој причи је мало шта сигурно.

Па, свеједно пориче, у разговору са једним од својих. Дакле, нема признања кривице. Шта нам, дакле, овај снимак открива? Ништа.

Сувише си осетњив, драги мој Славене. Нисам рекао да су заслужили погубљење, ако је погубљења било, већ да је прича о јадним муслиманима које су ни криве ни дужне поубијали ти зли, зли Срби, у најмању руку Знаш,

Ја ово уопште не посматрам као историјску тему, па се сходно с тим, и мој приступ њој се разликује од твог. Ово је за мене на првом месту пропагандна тема, и заузимање неког неутралног става, кад она друга страна немилосрдно пропагира своју 'истину', за мене представља пуцање самом себи у ноге. Дакле, док год ова тема буде злоупотребљавана у пропаганде сврхе, и за потребе богаћења ових или оних, ја ћу се трудити да будем што скандалознији.

Снимак нам открива да је војна безбедност ВЈ. врло добро знала шта се дешавало на терену,па тако и сам Милошевић.
Начелник управе безбедности ВЈ(1995)би могао да одговори каква је била његова улога у спорним догађајима,и ко је осмислио и спровео у дело то стрељање.
Дакле потребно је установити ко је у том смутном периоду радио за кога,па би се на основу тога могла и сазнати права истина.
 
Снимак нам открива да је војна безбедност ВЈ. врло добро знала шта се дешавало на терену,па тако и сам Милошевић.
Начелник управе безбедности ВЈ(1995)би могао да одговори каква је била његова улога у спорним догађајима,и ко је осмислио и спровео у дело то стрељање.
Дакле потребно је установити ко је у том смутном периоду радио за кога,па би се на основу тога могла и сазнати права истина.
Све саме претпоставке. Претпостављаш да је снимак то што се тврди да јесте, да је Милошевић за ово сазнао путем унутрашњих канала, а не од својих каснијих западних пријатеља (сетимо се само како су га на пар година ковали у звезде), да је неко уопште осмислио стрељање и да је стрељања уопште било. Док год будемо имали ситуацију у којој на сваку чињеницу долази десет лажи, нећемо моћи да говоримо о било каквој истини.
 

Back
Top