Пракса у Београду?

milsu

Ističe se
Poruka
2.557
Да ли се у Београду може добити пракса за неки посао, било бесплатно, било да практикант плаћа послодавца да му омогући праксу? Сви послодавци траже радника за рад са искуством, који ће од првог дана да ради као муња, а где стећи искуство?
 
Да ли се у Београду може добити пракса за неки посао, било бесплатно, било да практикант плаћа послодавца да му омогући праксу? Сви послодавци траже радника за рад са искуством, који ће од првог дана да ради као муња, а где стећи искуство?

To ti je svugde u svetu kad završiš bez iskustva nisi baš tražena roba.. trošenje vremena /novaca na uvodjenje novih ljudi u branšu je skupo ako ima izbora opredeljuje se za iskusne ,, kad probijes led i steknes tih par godina prakse stvari krenu normalnim tokom... Sto je nezaposlenost manja to je lakše dobiti potrebno iskustvo..
 
Да ли се у Београду може добити пракса за неки посао, било бесплатно, било да практикант плаћа послодавца да му омогући праксу? Сви послодавци траже радника за рад са искуством, који ће од првог дана да ради као муња, а где стећи искуство?

Ima jako puno posla gde se može steći praksa i kod običnog privatnika,nažalost u Srbiji je jako slaba koncetracija kako uzeti pare.Ovo Vam kažem iz iskustva.Kakva praksa Vam treba
zanat,fakultet,uopšte koja vrsta posla?
 
Pa upravo to i kažem radili ste bez dinara ali niste makar ništa platili.Ja pak nudio da platim kako bi steko neku novu veštinu ali se tako nešto ne nađe u Srbiji za nikakve pare.
Zato i mislim srećno ste prošli samo radili i ne košta Vas ništa.

ipak smatram da nije posteno, bez obzira o kom se zanimanju radi. iako nisam imao ni dana prakse u apoteci, sa znanjem tokom skolovanja sam bio koristan i te kako u apoteci. na pocetku nisam mogao da radim sve ali 70 posto poslova sam mogao da odradim.
 
ipak smatram da nije posteno, bez obzira o kom se zanimanju radi. iako nisam imao ni dana prakse u apoteci, sa znanjem tokom skolovanja sam bio koristan i te kako u apoteci. na pocetku nisam mogao da radim sve ali 70 posto poslova sam mogao da odradim.

Potpuno se slažem da to nije pošteno,nažalost promenila se vremena.Ja takođe hteo nekada da nešto ukapiram kako se računa i išo kolima 200 kilometara iako je dogovoreno sve
dobio sam zadatak šta da mu donesem iz CH a za poso koji sam došo ovako mi je reko: "znaš imam dva sina i to čuvam kao porodičnu tajnu".Od reči do reči tačno.
 
Ima jako puno posla gde se može steći praksa i kod običnog privatnika,nažalost u Srbiji je jako slaba koncetracija kako uzeti pare.Ovo Vam kažem iz iskustva.Kakva praksa Vam treba
zanat,fakultet,uopšte koja vrsta posla?
Пракса за комерцијалисту, Микрософт администратора, графичког дизајнера, веб дизајнера. Завршио сам неке курсеве, али и знање бледи без стварног рада или праксе. Размишљам да упишем курс за књиговођу или рачуновођу, али са досадашњим искуством, знам да ми ништа неће вредети ако не успем да нађем праксу. Мада и са праксом и искуством опет је тешко добити посао, ево имам радно искуство у дигиталној штампи, па опет ме годинама нико није одабрао на конкурсу. Тако је кад је мала понуда послова а пуно незапослених.

Ствар је помало и морбидна, јер сам пре пуно година на бироу био добио плаћену праксу за комерцијалисту у трајању од шест месеци, међутим другог дана у предузећу замоле ме да помогнем у производњи, био је децембар и гужва пред Нову Годину, и ту је била још једна жена практикант која је пристала, па нисам могао да одбијем, изгледало би ружно. Она је била дошла само да се зеза и узме те неке тричаве паре са бироа, а ја заглавим у производњи за стално зато што су видели да ми добро иде. После кад сам тражио да ме врате у комерцијалу, нема ни говора. Ето, тада сам био добио плаћену праксу, а сада бих и платио за праксу, мада питање ко уопште има жељу и вољу да троши време на обучавање практиканата. Можда да сам нека сисата женска, сви би трчали да ми понуде праксу у комерцијали.

a za poso koji sam došo ovako mi je reko: "znaš imam dva sina i to čuvam kao porodičnu tajnu".
Причао ми лик који је радио као шегрт код неког аутомеханичара овде у Београду, њему је газда давао само да чисти и пере кола и мотор и тако неке споредне послове, док је једном другом који је био такође шегрт заједно са њим објашњавао посао у детаље. Онда га лик пита зашто он само ради глупе послове и њему неће ништа да објасни, а овај му одговори: "Када бих свакога обучавао, остао бих без посла."
 
Poslednja izmena:
promenis pol, nabacis silikone i trazis poao :)
a ako ostanes musko, onda trazis praksu.
moj buraz je imao druga koji je imao samo osnovnu i da bi nasao neki specijalni posao koji ne radi svako, da ne bi bio medju milion njih sa osnovnom koji traze posao, on je lepo nasao praksu kod ovih sto rade za prstenjem, dijamantima, zlatom, a mozes i kod casovnicara, jer takav zanat nema svako i ako zavrsis, znas da ces naci posao. pitaj ove predstavnike svetskih brendova kao sto je breitling, rolex, i slicno, da li bi te primili na praksu pa da onda jednog dana i radis kod njih. ja bih na tvom mestu radije izabrao satove nego prstenje i ostale zezalice za bogatasice. ali svuda postoji eksplaotacija, mislim da su proizvodjaci satova u swiss na udaru zbog eksploatacije radnika, primaju ih sezonski a ne za stalno a prodaju satove za po 100 000 evra. e kako je u srbiji ne znam, ali odes kod njih pa pricas sa njima.
 
Poslednja izmena:
Пракса за комерцијалисту, Микрософт администратора, графичког дизајнера, веб дизајнера. Завршио сам неке курсеве, али и знање бледи без стварног рада или праксе. Размишљам да упишем курс за књиговођу или рачуновођу, али са досадашњим искуством, знам да ми ништа неће вредети ако не успем да нађем праксу. Мада и са праксом и искуством опет је тешко добити посао, ево имам радно искуство у дигиталној штампи, па опет ме годинама нико није одабрао на конкурсу. Тако је кад је мала понуда послова а пуно незапослених.

Ствар је помало и морбидна, јер сам пре пуно година на бироу био добио плаћену праксу за комерцијалисту у трајању од шест месеци, међутим другог дана у предузећу замоле ме да помогнем у производњи, био је децембар и гужва пред Нову Годину, и ту је била још једна жена практикант која је пристала, па нисам могао да одбијем, изгледало би ружно. Она је била дошла само да се зеза и узме те неке тричаве паре са бироа, а ја заглавим у производњи за стално зато што су видели да ми добро иде. После кад сам тражио да ме врате у комерцијалу, нема ни говора. Ето, тада сам био добио плаћену праксу, а сада бих и платио за праксу, мада питање ко уопште има жељу и вољу да троши време на обучавање практиканата. Можда да сам нека сисата женска, сви би трчали да ми понуде праксу у комерцијали.


Причао ми лик који је радио као шегрт код неког аутомеханичара овде у Београду, њему је газда давао само да чисти и пере кола и мотор и тако неке споредне послове, док је једном другом који је био такође шегрт заједно са њим објашњавао посао у детаље. Онда га лик пита зашто он само ради глупе послове и њему неће ништа да објасни, а овај му одговори: "Када бих свакога обучавао, остао бих без посла."

Iskreno u komercijalu se ne razumem,ali kada sam malo razmislio eto gde ljudi ne vide poso.Gledam iz ove perspektive gde je takozvano dualno obrazovanje.Ono izgleda ovako:"škola a ujednopraksa" jedno bez drugog ne ide. Tu bi trebalo škole,fakulteti.i privatnici da specijalizuju neku delatnost i ponude tržištu neku praksu i eto para ko blata.To je ono ne postoji kod nikog inicijativa Što se tiče rada na traku tj.jedan isti poso to ubija ukoliko čovek nešto ne preduzme biće kroz par godina kao invalid jer neće znati neki drugi poso da rade.Pozdrav franak
 
:lol:
ako stvarno znas web dizajn, napravis portfolio od nekih dvadesetak sajtova i time apliciras za posao.. tako pokazujes da znas da radis.
Да будем искрен, имам одређену психолошку блокаду, јер сам те курсеве за дизајн био уписао само зато што сам имао радно искуство у штампи, а на то радно искуство су ме натерали злочинци који су ми ускратили праксу за комерцијалисту зато да би ме искоришћавали у производњи. Тако да кад год започнем да вежбам нешто у дизајну, сетим се каквом сам неправдом дошао до тога, и онда ми се све смучи и више ми није ни до чега. Ипак, ако бих некако дошао до праксе, можда бих почео да гледам на ствари из светлијег угла. Зато ме је занимало да ли је неко можда успео негде да нађе праксу, а да није преко везе.

Iskreno u komercijalu se ne razumem,ali kada sam malo razmislio eto gde ljudi ne vide poso.Gledam iz ove perspektive gde je takozvano dualno obrazovanje.Ono izgleda ovako:"škola a ujednopraksa" jedno bez drugog ne ide. Tu bi trebalo škole,fakulteti.i privatnici da specijalizuju neku delatnost i ponude tržištu neku praksu i eto para ko blata.To je ono ne postoji kod nikog inicijativa Što se tiče rada na traku tj.jedan isti poso to ubija ukoliko čovek nešto ne preduzme biće kroz par godina kao invalid jer neće znati neki drugi poso da rade.Pozdrav franak
Тако би требало да буде, школа не вреди ништа без праксе, тек се у практичном раду стварно научи посао. Код нас има гомила разних курсева, који се рекламирају слоганима типа "заврши курс и постани добро плаћени стручњак", међутим у реалности то је банална превара, и стварни слоган би требало да гласи "заврши курс и постани незапослени почетник". Свака школа или курс би морали да обезбеде и праксу.
 

Back
Top