CENOVNIK SPC

Citiram uvek postovanje clana ispred mene i to tako da uvek citiram tj fokusiram se na svaku recenicu koja je napisana da bi to imalo smisla, da bi se tacno znalo na sta se odnosi moj citat, da se ne preplicu misli [ako ti to razumes] a evo sad sam citirao ceo post, nema veze.....
Bolnica je bolnica, crkva je crkva, nemoj mi reci da te dve ustanove mogu da se porede. Bolnica leci ljude, crkva im prodaje samo pricu. Ti kao vernik to ne mozes da prihvatis, znam.......
A konstatujem po dosadasnjoj komunikaciji da kao i ja nisi za dranje sirotinje no ipak u realnom zivotu to nije tako. Ajde idi reci da treba da sahranis nekog i da nemas para, pitaj hoce li svestenik besplatno da izvrsi opelo - NECE. Ma mozda neki i hoce ali to je 0.1 %, moze da se iskaze u promilima. Recice ti da se pozajmis kod rodjaka a u najboljem slucaju da ce da te saceka za pare. Njih globalno ne interesuje ko je zaista sirotinja, njih globalno interesuju samo pare pa svidjalo se to tebi ili ne.

Ja ću citirati ceo tvoj post da ne bi gubio smisao ako samo vadim pojedine delove .....
Odgovoriću samo na boldovano.

Za ono prvo ...... bolje ćuti da ne krenem zaista da ti svako napisano slovo komentarišem i pokažem kako ti razumeš :lol:

Druga boldovana tvoja rečenica govori sve o tebi.
Bolnica je ustanova koja leči a po tebi sramota je crkva da naplati uslugu ali je zato sasvim ok pustiti čiveka da umre ako nema da plati bolničke usluge :confused:

tuga ....
 
kod nas u bolnicama nikad niko nije odbijen zbog toga jer nije imao zdravstvenu knjižicu ili nije mogao da plati

ima slučajeva da se lečenje završi bez para i bez zdravstvenog osiguranja, pa onda bolnica na adresu pošalje račun

ali nikad nije poslala izvršioce ako bolenik ne plati

- - - - - - - - - -

a crkva nije preduzeće, mada se tako ponaša

pa ako ćemo da plaćamo po cenovniku kao u samoposluzi, molim onda i fiskalni račun !!

mislim da je to dobro i za crkvu, imaće punoooo bolju kontrolu gde su im novci ;)

- - - - - - - - - -

da ne bude ko u onom vicu kad pop dobijene pare baci u vis i kaže uzmi bože što je tvoje, a moje je što padne ;)
 
Proko govoriš o nečemu što ne pije vodu.
Evo primer ....
Svaka usluga kod zubara se plaća.
Odlazim kod oralnog hirurga i on mi priča kako nije smeo izvršiti zahvat nad pacijentkinjom (starom ženom) jer nema para platiti.
Skandalizovan je i on ali kaže i nemoćan jer nemože protiv toga ne ostaje mu se bez posla.

Tvrdiš nešto o čemu nisi baš dobro informisan.
Ali eto to je vama ok.
Bitno je dal se naplati kad čovek umre a to što se dopušta da neko umre jer nema para to nema veze.
Ja znam koliko smo para brat i ja dali zbog operacije srca moje majke, jer su nas doktori sa klinike za razne preglede slali u svoje privatne ordinacije.

Ne opravdavam nikoga ko nema obzira prema sirotinji ali interesantno je da se za usluge crkve najviše bune nevernici ali zato bolnička lečenja gde deru novčano opravdavaju.
 
samo privatni zubari naplaćaju

a ako neko ima zdravstveno a nema para za participaciju, za 5 minuta može u socijalnom da izvadi potvrdu da se kod zubara oslobadja participacije

to mi poso, pa znam ;)

- - - - - - - - - -

drugo, to što su tebe i brata doktori slali u svoje privatne klinke to nije pravilo nego sraman izuzetak

- - - - - - - - - -

treće, crkva nije firma, vera nije obavezna, pa ko voli nek izvoli, a milodar je milodar
cenovnik u crkvi nije primeren ni vremenu ni vernicima
 
O čemu ti to?
Sve usluge kod zubara u državnoj bolnici se naplaćuju.
Ne možeš mi reći da nije tako jer nisam pala s marsa pa da ne znam.
Na kraju krajeva imala sam jednu operaciju kod oralnog hirurga u državnoj bolnici i morala sam sve platiti i uz to još imati i uredno overenu zdrastvenu knjižicu.
Nisam ja nikakav izuzetak jednostavno tako je .....

U pravu si vera nije obavezna pa te niko proko i ne obavezuje da pozivaš popa za bilo šta.
 
niko ti nije objasnio niti te pitao

uvek može da se izvadi potvrda da se ne plaća participacija...

- - - - - - - - - -

ja mog paroha nikad ni ne pozivam, čovek ima kompjuter da ga podseti da sam dodje :hahaha:
 
niko ti nije objasnio niti te pitao

uvek može da se izvadi potvrda da se ne plaća participacija...

- - - - - - - - - -

ja mog paroha nikad ni ne pozivam, čovek ima kompjuter da ga podseti da sam dodje :hahaha:

Proko ja nisam plaćala participaciju već uslugu operacije koja je veruj mi mnogo veća od participacije.
Kod nas se u državnoj bolnici plaća popravka zuba, vadjenje zuba, operacije koje spadaju u domen oralne hirurgije ...... ne znam šta si zapeo sa participacijom kad ne govorim o njoj.

a dolazi ti pop u kuću :D
 
O bre Proko .... hoćeš sada da krenemo da raspravljamo ko može imati potvrdu.
Priznao ti ili ne lečenje uopšte nije besplano ..... naprotiv a da ne spominjemo o listi čekanja gde čovek može da umre dok dodje na red.
Ovo o čemu trenutno pričamo ne spada u domen religije.
Ja sam samo htela da dam do znanja da nepravde ima svuda pa tako i medju popovima jer oni su ipak samo ljudi .... nije pop religija.
A ti kao ateista se najviše buniš ..... tebi je barem lako .... raci popu da više ne dolazi kod tebe ..... postavlja se pitanje zašto to ne uradiš :D
 
prava vera u cemu ako ne naucava Bozju rec?
vec paganske doktrine; trojstvo, pakao , besmrtnost duse

Jok će da naučava da treba pustiti čoveka da umre ali transfuziju krvi nikako.

Inače Arianna mogla bi nešto i o paganima naučiti.
Nisu oni ni satanisti ni zli već sasvim obični ljudi koji veruju na neki svoj način isto kao što veruješ ti ili ja.

Ispostavili se na kraju da vi niste prava vera desiće vam se sve ono što vi priželjkujete drugima :D
 
Sta cemo sa onim "Da ko zivot svoj polozi za bliznjeg svog ..." ?
Mada ovde nije u bukvalnom smislu "polaganje zivota" , vec dela svog tela kroz krvnu plazmu ili samu krv ...

Sta je uradio onaj Samarjanin kada je naisao na isprebijanoga ...?
Pored kojeg su prolazili i fariseji i mnogi drugi koji se hvalise svojom "dobrotom i covekoljubljem , pa o svojom Verom" ...!
 
Pa zar svešteničke usluge nisu uslužna delatnost? Usluge koštaju. A i u Svetom pismu piše da je radnik dostojan svoje plate.
Kada neko ode kod fizera da li frizer pita da li si bogat ili siromašan?
NISU
to nisu usluge, vec potreba
za vernike je potreba biti krsten, uraditi opelo
ko nije vernik, to i ne radi
ko nije vernik a ipak trazi krstenje, opela i dr, odgovarace Bogu

daklecrkvene delatnosti NISU usluzne delatnosti, crkva nije kafana,

- - - - - - - - - -

У време одржавања богослужења улаз се не наплаћује. У време када се улази туристички улаз се наплаћује.

zar ne mislis da nekad covek udje u crkvu da se pomoli, onako, sam, da poljubi ikonu, pa i da vidi, zasto da ne?
i to treba naplatit?....ne slazem se da treba

- - - - - - - - - -

za moja shvatanja vera i novac su nespojivi
i zato smatram da nista u crkvi ne treba placati, (prvenstveno mislim na krstenja, opela i sl...treba platiti svece, ikone i sl..) vec sve raditi iz srca, iz principa...tacnije, iz VERE

a svestenici da primaju platu iz budzeta
sve bi bilo to izvodljivo da nema kradja od strane politicara
 
NISU
to nisu usluge, vec potreba
za vernike je potreba biti krsten, uraditi opelo
ko nije vernik, to i ne radi
ko nije vernik a ipak trazi krstenje, opela i dr, odgovarace Bogu

daklecrkvene delatnosti NISU usluzne delatnosti, crkva nije kafana,

- - - - - - - - - -



zar ne mislis da nekad covek udje u crkvu da se pomoli, onako, sam, da poljubi ikonu, pa i da vidi, zasto da ne?
i to treba naplatit?....ne slazem se da treba

- - - - - - - - - -

za moja shvatanja vera i novac su nespojivi
i zato smatram da nista u crkvi ne treba placati, (prvenstveno mislim na krstenja, opela i sl...treba platiti svece, ikone i sl..) vec sve raditi iz srca, iz principa...tacnije, iz VERE

a svestenici da primaju platu iz budzeta
sve bi bilo to izvodljivo da nema kradja od strane politicara

Prvo necemo se sloziti da li je nesto usluga ili nije. Uostalom i babica koja radja bebu za to prima platu. Isto vazi i za krstenje.
Sto se tice opela, ukoliko nema svestenika sam cin sahrane tj. molitvu za upokojenog moze da ucini bilo koji krsteni vernik.
Slazem se da crkva nije kafana. Crkva nije ni institucija ni zgrada. Crkvu cine vernici. Znaci svi vernici zajedno jesu crkva.
Sto se tice plata iz budzeta... Iskreno ne bih imao nista protiv. Rep. Srbija sada svim svestenicima, monasima i monahinjama uplacuje samo penzijsko i zdravstveno osiguranje. I nije to problem da to ne cini na minimalac. Drugim recima, verovala ili ne kada bih se uzdao u to sto mi drzava uplacuje ja bih s 40 godina radnog staza imao penziju poput episkopa Filareta - 13.000 din. Filareta sam naveo jer sam njegov penzioni cek imao u rukama i poznajem ga nesto preko 30 godina.
Imajuci u vidu da nisam pravoslavac, svoje prihode imam regulisane na drugi nacin a ne od pruzanja svestenickih usluga, kao protestant i krstenje, i sahrane i vencanja obavljam potpuno besplatno. Ipak i pored toga smatram da svestencke usluge jesu usluzna delatnost.
Sto se pak tice naplacivanja ulaza u crkve. Pored vremena bogosluženja kada je ulaz besplatan, uvek postoji i deo crkve u koji se uvek moze uci besplatno radi molitve. Odrzavanje sakralnih objekata jako puno kosta i neretko su oniu danasnje vreme i teet, da ne kazem balast crkvama jer redovno odrzavanje i obnova jako puno kostaju. Naplata ulaska u crkve se i uvodi upravo iz tih razloga - da se pokriju ti troskovi.
 
Sta mislis da Drzava vrati svu imovinu koju je nakon II SR , ali ne samo "nakon" , vec i ranije , plus da se obracuna "Izgubljena dobit" i revalorizacija crkvene imovine ?

Da li znas da je skoro kompletno zemljiste , sume , zidani objekti , pokretna imovina na K i M bilo u posedu SPC ...?

Nije imovina bila "samo" na KiM ...

Postoji i imovina koja je otudjena i od okupacionih snaga , u toku I i II SR i koja nikada nije vracena Crkvi i za koju Drzava skoro da nije ni
prstom mrdnula , radi "visih interesa"o kojima ovde i da ne pricamo ...

Sta mislis kolika bi to bila svota i da li bi prilikom "Konacnog finansijskog obracuna" Crkva trebala da plati Drzavi ili obrnuto , a mozda bi bili i skoro "egal" ...?
 
A zasto da im uplacuje ?

Zasto da ne uplacuje i obucarima, taksistima i sl ?

Pazi, sto se mene tice meni bas nije najjasnije zasto se to radi imajuci u vidu da je Srbija sekularna drzava. Iako imam pravo da i meni drzava to uplacuje, ne koristim tu pogodnost jer mislim da na taj nacin drzava stvara buduce socijalne slucajeve (post ce im penzija biti oko 13.000 din na mesecnom nivou).

- - - - - - - - - -

Sta mislis da Drzava vrati svu imovinu koju je nakon II SR , ali ne samo "nakon" , vec i ranije , plus da se obracuna "Izgubljena dobit" i revalorizacija crkvene imovine ?

Da li znas da je skoro kompletno zemljiste , sume , zidani objekti , pokretna imovina na K i M bilo u posedu SPC ...?

Nije imovina bila "samo" na KiM ...

Postoji i imovina koja je otudjena i od okupacionih snaga , u toku I i II SR i koja nikada nije vracena Crkvi i za koju Drzava skoro da nije ni
prstom mrdnula , radi "visih interesa"o kojima ovde i da ne pricamo ...

Sta mislis kolika bi to bila svota i da li bi prilikom "Konacnog finansijskog obracuna" Crkva trebala da plati Drzavi ili obrnuto , a mozda bi bili i skoro "egal" ...?

Iskreno samo od PDVa, poreza na imovinu i sl. na kraju bi crkva ostala duzna drzavi.
 
Pazi, sto se mene tice meni bas nije najjasnije zasto se to radi......

Sad mi brate ni ti nisi jasan :confused:
Prvi kazes da si za to, da bi podrzao da se svestenicima plati a sad ti nije najjasnije zasto se to radi.
Evo citiracu sta si rekao >
Iskreno ne bih imao nista protiv. Rep. Srbija sada svim svestenicima, monasima i monahinjama uplacuje samo penzijsko i zdravstveno osiguranje. I nije to problem da to ne cini na minimalac
 
Pazi, sto se mene tice meni bas nije najjasnije zasto se to radi imajuci u vidu da je Srbija sekularna drzava. Iako imam pravo da i meni drzava to uplacuje, ne koristim tu pogodnost jer mislim da na taj nacin drzava stvara buduce socijalne slucajeve (post ce im penzija biti oko 13.000 din na mesecnom nivou).

- - - - - - - - - -



Iskreno samo od PDVa, poreza na imovinu i sl. na kraju bi crkva ostala duzna drzavi.

A ona , tzv. "izgubljena dobit" koju je u ovom slucaju pretrpela Crkva ?

Naravno , ne "samo" SPC ...


Cisto sumnjam da su materijalna sredstva koja su otudjena od Registrovanih i priznatih , verskih organizacija, manja od njihovih potrazivanja , a posebno ako uzmemo u obzir da su ona u ogromnoj meri u medjuvremenu izraubovana , unistena , nestala (kada je rec o pokretnoj imovini" ; a ona nepokretna je za sve ovo proteklo vreme bila u funkciji kojoj nije bila namenjena od strane darodavaca i u medjuvremenu u dobroj meri i eksploatisana , otudjivana , upropastavana ...

Sa mo su jednoj akciji u II SR ustase i Nemci iz fruskogorskih manastira "preuzeli na trajno cuvanje" nekoliko vagona izuzetno vrednih crkvenih stvari i mnoga od njih nisu vracena vlasniku , a ove sxYu "drzave i drzavnici" su je se olako odricali ...

To , takodje ima svoju materijalnu vrednost o kojoj bi trebale strucne Komisije da procene i kolika je i sta dalje po tom pitanju ...

Mnoga od tih otudjenih stvari je neprocenjive vrednosti i o njoj ni sve Komisije ovog Sveta , nece moci da daju svoj sud i procenu .


Evo samo jednog primera :

prodavnica u centru Beograda , na Terazijama , nekoliko metara iza hotela "Moskva" , je tek nedavno vracena SPC i samo zamislite kolika

je njena trzisna vrednost na toj lokaciji i koliko je u medjuvremenu ona inkasirala novca u neciji "tudji" dzep , a ne na blagajnu vlasnika

SPC ...?
 
Poslednja izmena:

Back
Top