Сопствени распоред тастера на рачунару

ccaterpillar

Legenda
Poruka
56.059
Да, могуће је направити сопствени распоред тастера на тастатури, не мислим физички, да неко чупа и премешта тастере, него софтверски, програмом одредиш шта се добије притиском на одређени тастер.

Ја сам тако направио да с једним кодним распоредм могу да куцам и српску ћирилицу и латински алфабет, и хрватску и албанску латиницу, и бугарску ћирилицу, итд.

Само стиснем caps lock и ето qwerty распореда, слова šđčćž увек добијам држећи altgr и притиском на одговарајуће тастере, као и слова ъьйяыющ, а и çë ї £ итд.

Ако некога занима нека се јави.
 
Ја сам то направио највише због ћирилице и писања ћирилицом.
Досадило ми је да слушам како Србадија правда писање латиницом тиме што је пребацивање на ћирилицу незгодно, тј, пребацивање са једног на други кодни распоред, јер латиница често може да затреба у ћириличком тексту.

И онда рекох, дајте бре људи, парчићи пластике и програми који управљају њима треба да служе нама, а не д ами служимо и повинујемо се њима.

И кад већ држава неће да одради свој посао, задужи некога да направи тако нешто, и онда то уведе у стандард, онда ето, мора појединац сам.
 
Ja sam to takođe uradio, pogledajte potpis.

Inače, po istom principu kako radi cyrfree, može da se prepravi ćirilica koju je dao microsoft (a koja je ruska) u našu srpsku.
Da ne bude da malo pisano t bude m i slično, zaboravio sam već.

Hteo sam to da uradim ja, ali nemam živaca, ima dosta da se radi.
Ako je neko zainteresovan da izmenja fontove (jedno 10ak), ja mogu da napravim instalacioni exe.


(ps. mislim da si trebao staviti ovo u software, ne hardware.)
 
Sve to imas ako istalises language:
serbian, serbian ciriilic, english, russian...

Све је то лепо, али мораш стално да стискаш alt и shift, и да гледаш који си сад добио језик, или да програмираш F1 итд. тастере, па дапритискаш alt и F, што је опет дуже него рецимо једном притиснути caps.
 
Управо.

Сад пишем ћирилицом, sad latinicom.

- - - - - - - - - -

Све је то лепо, али мораш стално да стискаш alt и shift, и да гледаш који си сад добио језик, или да програмираш F1 итд. тастере, па дапритискаш alt и F, што је опет дуже него рецимо једном притиснути caps.

Ne stiskam ništa, samo menjam језик притиском на одговарајући. Доњи десни ugao, margina.

- - - - - - - - - -

Sve to imas ako istalises language:
serbian, serbian ciriilic, english, russian...

Oduvek i jedino tako i radim.
 
Ne stiskam ništa, samo menjam језик притиском на одговарајући. Доњи десни ugao, margina.

Па то ти је још горе, док узмеш миша, па га поставиш доле десно, па одабереш опцију, па кликнеш, иха хај.
А кад то одрадиш, откуцаш рецимо римски број, нпр. VI, онд аопет исто, али да би се вратила на ћирилицу, то је тешко губљење времена и живаца.
 
Па то ти је још горе, док узмеш миша, па га поставиш доле десно, па одабереш опцију, па кликнеш, иха хај.
А кад то одрадиш, откуцаш рецимо римски број, нпр. VI, онд аопет исто, али да би се вратила на ћирилицу, то је тешко губљење времена и живаца.

Ма није. Велика ствар стиснути миша.
 
u win7 mogu da se podese prečice za svaki jezik zasebno nema potrebe ni za mišom ni nema lutanja sa alt shift i nema glupiranja
58cvpifox
58cvpifox


- - - - - - - - - -

Untitled.jpg
 
Какве црне опције у подешавањима кад ти је qwerty на руској тастатури ицуке..

А за свој кодни распоред сам користио управо layout creator.
da li znaš da u podešavanjima za ruski jezik možeš da koristiš bilo čiji layout za tastaturu?
 
Ево пробао сам, да би писао на руском, потребна ти је руска тастатура, тачније руски кодни распоред. Мислио сам да су, према твојим речима, овде нешто мењали, али нису, руски кодни распоред је овај йцукенгшщз итд..

Ако у руском додаш рецимо српску тастатуру, пишеш српски, као ја сад, и немаш слова која има руски језик.
 
Našao sam kako, ali mi to ne radi na windows 10, posle nekog updejta, navodno na starijim radi.

Menja se HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout\Scancode Map

Ako nekom zatreba, evo ga reg fajl za prev/next >> volume down/up konverziju
https://www.*************/file/mq4ai7v4qsqdx4a/scancodemap.reg

Ili sa ovim programom
https://unclassified.software/en/apps/remapkeyboard
 
Poslednja izmena:

Back
Top