Vrlo bitno pitanje od pocetnika

Kivu8

Početnik
Poruka
1
Zdravo svima, imam 17 godina, skoro sam poceo da ucim o web dizajnu, i poceo sam sa HTML-om i CSS-om. Sledece sto me zanima je sta da radim nakog toga? Koju oblast da ucim, javascript, php, photoshop, dreamweaver? Takodje me zanima da li bih trebao da se fokusiram samo ma front-end ili samo na back-end dizajn/development? Hvala unapred
 
Te odgovore samo sam moras sebi da das, jer zapravo moras da znas sta zelis. I da pronadjes sebe u tome i vidis dal od toga mozes najbolje da profitiras i sutra bavis se tim poslom i imas od njega koristi. Sve ono sto te bude zanimalo danas imas na youtube i raznim stranicama, i nema tog problema koji ne mozes da rijesis. Sve vise je ljudi sa tvojom zeljom, ali malo ih je onih koji su dobri u tom poslu i rade kako treba vecina je naucila povrsinski nesto i prodaju maglu danas. Sto se jezika tice koji ces da ucis i sta isto zavisi od toga kakve zelis stranica da pravis itd. Istrazi malo po forumu mnogo je bilo ovakvih pitanja i razmisli dobro i zadaj sebi cilj i tak oces najbolje i da naucis to sto ti je potrebno da ga ostvaris :)
 
ako te bas web design zanima, javascript i php pa tek onda sve ostalo, mada mozes da probas da preskocis da ucis kako se pravi cilindar da bi napravio auto.
ti si krenuo d aucis detalje a Fijat porizvodi automobile sklapajuci gotove delove, mozes uciti kako da koristis alatke za php programiranje.

ali moj ti je savet da se prebacis na buducnost, html/css je zastarela verzija web-a. buducnost je u video internetu a ne u tekstualnom.
uci malo user interface design:

Sketch for interface design
Figma for collaborative interface design
Balsamiq for low fidelity wireframing
Adobe XD for interface design and prototyping
Marvel App for making mockups interactive
Invision App for prototyping and collaboration
 
ali moj ti je savet da se prebacis na buducnost, html/css je zastarela verzija web-a. buducnost je u video internetu a ne u tekstualnom.
Lupis pa ostanes ziv :D :hahaha:
Al ok. Buducnost weba ostaje uz HTML i CSS zauvek. Jedino sto je buducnost, jeste webVR ili ti 3D web stranice. Zasta naravno pored ogromnog znanja JS treba da znas i HTML i CSS.

Inace, @Kivu8, uci ti HTML i CSS (Kao i novije verzije HTML 5 i CSS3), moras da znas razliku izmedju web dizajna, web developmenta i web programiranja, svi imaju dosta zajednicko ali nisu isto. Kao UI i UX dizajn. Obrati paznju na CSS framework. Potrebno ga je znati bez obzira da li si developer ili dizajner :D

Kada ucvrstis HTML i CSS predji na JS. Posveti se JS-u. To je buducnost. A ne neke tamo web stranice u video formatu. :P (Btw. takve stranice su se pravile u flash-u npr, pa ne vidim njihovu potraznju preveliku.)
Sto se tice Fronta ili Backenda, procitaj malo vise o tome i opredeli se.

Pozdrav i srecno sa ucenjem! :mrgreen:
 
Ono što je @#Mikki rekao je tačno, JavaScript je budućnost.

Da li ćeš da se se fokusiraš na front end ili na back end zavisi od tebe i tvojih preferenci.

JavaScript se koristi i za back end i za front end tako da time ubijaš dve muve odjednom.
Ubedljivo najbolji resurs za JavaScript učenje je FreeCodeCamp - https://www.freecodecamp.org/
Takođe postoji i lokalna Facebook grupa za freeCodeCamp - https://www.facebook.com/groups/free.code.camp.belgrade/
 
Nikako ne treba zapostaviti html/css, treba preći na javascript, a onda i na npr angular. Evo kod mene u firmi za razvijanje front-enda u aplikacijama koristimo upravo to. AngularJS se lako uči, a možda je bolje rešenje ako nisi vičan programiranju, jer su Angular 2+ malo naprednije po tom pitanju.
Dreamweaver apsolutno batali, PHP je koristan ako hoćeš da pređeš i na WP (svakako nije loše bar u osnovi i to znati), a i Photoshop je minimum ako želiš da se dizajnom baviš, mada je korisno i Ilustrator preći u osnovi. Zaista, zavisi u kom pravcu želiš da kreneš.
Znači: 1. Javascript obavezno (pa Angular ili slično) 2. Photoshop za dizajn / PHP za wordpress
 

Back
Top