Nakon operacije kolena... POMOC

Ivana Simic

Početnik
Poruka
8
Zdravo svima. Pre tri nedelje sam operisala koleno zbog cestog iscasenja patele. Operacija se sastojala od vracanja casice kolena na sredini, i sa unutrasnje strane kolena su mi ubacili plocicu sa srafovima. U roku od tri nedelje, zadnjih nedelju i po dana sam bila kod fizioterapeuta. Ovde u Austriji se ide samo dva puta nedeljno po pola sata. 10- og dana su mi skinuti konci, fizioterapeutkinja je uspela do 70 stepeni da savije nogu, s tim da nijednom nisam aktivirala svoje misice prilikom savijanja, ona mi je rekla da to ne radim. Te zadnje tri nedelje sam nosila zavoj i longetu, hodanje sa stakama je solidno islo. Danas kad sam imala kontrolu kod doktora koji me je operisao, skinuo mi je zavoj i bacio longetu i po njegovom moram hodati samo uz pomoc staka. Ljudi moji, to je uzasno, nemam snage podici nogu, jedva da sam usla u stan. Suze su mi same tekle kao da mi je (ne daj boze neko umro). Ne mogu hodati, vise nemam moju longetuuu, misici su skroz afrotirali. Nikad se nisam osecala bespomocnije. Imate li bilo kakav savet kako mogu da ojacam koliko toliko misice da bih mogla da zakoracim?
Zahvalna sam na svakoj vrsti odgovora.
 
Zdravo svima. Pre tri nedelje sam operisala koleno zbog cestog iscasenja patele. Operacija se sastojala od vracanja casice kolena na sredini, i sa unutrasnje strane kolena su mi ubacili plocicu sa srafovima. U roku od tri nedelje, zadnjih nedelju i po dana sam bila kod fizioterapeuta. Ovde u Austriji se ide samo dva puta nedeljno po pola sata. 10- og dana su mi skinuti konci, fizioterapeutkinja je uspela do 70 stepeni da savije nogu, s tim da nijednom nisam aktivirala svoje misice prilikom savijanja, ona mi je rekla da to ne radim. Te zadnje tri nedelje sam nosila zavoj i longetu, hodanje sa stakama je solidno islo. Danas kad sam imala kontrolu kod doktora koji me je operisao, skinuo mi je zavoj i bacio longetu i po njegovom moram hodati samo uz pomoc staka. Ljudi moji, to je uzasno, nemam snage podici nogu, jedva da sam usla u stan. Suze su mi same tekle kao da mi je (ne daj boze neko umro). Ne mogu hodati, vise nemam moju longetuuu, misici su skroz afrotirali. Nikad se nisam osecala bespomocnije. Imate li bilo kakav savet kako mogu da ojacam koliko toliko misice da bih mogla da zakoracim?

Zahvalna sam na svakoj vrsti odgovora.


Posto zivis u Austriji pretpostavljam da znas i razumes nemacki pa ne bi bilo lose da u google ukuckas " therapie nach Knieoperation"i tu dobijes hiljadu
informacija sta i kako. Ti bolovi su neminovnost, traju i 6 nedelja, ima saveta i oko stavljanja leda na koleno, nosenja carapa protiv tromboze, ali su ti to
svakako rekli i lekari i terapeuti.
 
Kuckala sam sve zivo, ali uglavnom ljudi operisu samo meniskus ili prednje ukrstene tetive. Nigde nisam pronasla slucaj kao moj, zato sam se i javila ovde. Jer, meni su ubacili strano telo pored kolena i ta operacija se dosta razlikuje od onih sto uglavnom rade.

Poslala sam ti link pa pogledaj. Dugo traje oporavljanje, meni je samo neshavtljivo da te nisu odmah poslali na rehabilitaciju jer je to uobicajena praksa i posle operacije
kuka i kolena. Inisistiraj na tome. Mozda da potrazis i sama nekog specijalistu fizoterapeuta ( obicno su to specijalisti za sportsku medicinu) koji ce ti tacno objasniti
sta i kako treba da radis.Vodi racuna o toj trombozi.
 
Hvala na linku, procitala sam. Idem vec kod fizioterapeuta, ali mislim da je jako premalo (dva puta nedeljno po pola sata). Prve tri nedelje sam imala one kao carape protiv tromboze, preko zavoj i longetu. Dajem sama sebi inekciju u stomak svakoga dana protiv zgrusavanja krvi. Pre par dana, doktor mi je skinuo sve sa noge i rekao da mogu samo stake koristiti, ali da bih se osecala sigurno, cim sam dosla kuci stavila sam zavoj.
A za fizioterapiju su se pravili ludi, niko mi nije rekao da se mora odmah krenuti sa vezbama. Sada i moja fizio trazi previse od mene, sutra ce me sigurno grditi sto sam stavila zavoj i zasto savijam nogu dok hodam. Smesni su, ja da bih mogla bolje, ja bih je ispravila. Prvo, ocekuju neki napredak, a tako kratke terapije imaju.
 
nisam strucnjak niti imam takva iskustva ali kao laik mi je sasvim logicno da moras da cekas 2-3 meseca nakon terapije da imas rezultat.
naravno da doktori vole da oporavak ide sto pre, meni su hteli 3 nedelje nakon sto sam slomio prst da mi pomere plocicu koja je drzala prst pravo, ja to nisam hteo jer sam osecao bolove.
dakle, tek nakon 4-5 nedelja mozes ocekivati boljitak a tek nakon 3 meseca da saberes i oduzmes sta se desilo i da li je moglo bolje. za sada slusaj njih ali istovremeno radi kako ti zelis, jer oni ne mogu da pogadjaju, moraju da rade zajedno sa tobom, a ako su neki debilni rasisti, insistiraj da bude po tvome. na kraju to je tvoja noga i ti znas bolje da li se sporije ili brze oporavlja.
na zalost medicinski radnici imaju milion pacijenata i ne mogu da imaju saosecanja sa svakim pacijentom kome je naravno njegovo zdravlje bitno. zato nemoj da im dozvolis da sve bude po njihovom ako nesto smatras da nije kako treba. bitno je da shvatis da si jedna u milion u njihovom zivotu ali oni primaju platu i imas pravo da ih cimas ili da ne slusas sve sto kazu jer zelis sporiji oporavak ali da bude siguran. tebi je bitno da sve bude okej, dakle, ne smes da zuris.
 
Poslednja izmena:
Zdravo svima. Pre tri nedelje sam operisala koleno zbog cestog iscasenja patele. Operacija se sastojala od vracanja casice kolena na sredini, i sa unutrasnje strane kolena su mi ubacili plocicu sa srafovima. U roku od tri nedelje, zadnjih nedelju i po dana sam bila kod fizioterapeuta. Ovde u Austriji se ide samo dva puta nedeljno po pola sata. 10- og dana su mi skinuti konci, fizioterapeutkinja je uspela do 70 stepeni da savije nogu, s tim da nijednom nisam aktivirala svoje misice prilikom savijanja, ona mi je rekla da to ne radim. Te zadnje tri nedelje sam nosila zavoj i longetu, hodanje sa stakama je solidno islo. Danas kad sam imala kontrolu kod doktora koji me je operisao, skinuo mi je zavoj i bacio longetu i po njegovom moram hodati samo uz pomoc staka. Ljudi moji, to je uzasno, nemam snage podici nogu, jedva da sam usla u stan. Suze su mi same tekle kao da mi je (ne daj boze neko umro). Ne mogu hodati, vise nemam moju longetuuu, misici su skroz afrotirali. Nikad se nisam osecala bespomocnije. Imate li bilo kakav savet kako mogu da ojacam koliko toliko misice da bih mogla da zakoracim?
Zahvalna sam na svakoj vrsti odgovora.

Полако.
Оперисали су ти зглоб који носи значајну тежину тела.
Опоравак је спор, и по неколико месеци. Слушај докторе. Они знају одговарајући ритам.
 

Back
Top