O starim i novim tablicama/hiljadu i jednom cilju

Thucydides

Gost
Poruka
4.551
Stare tablice stvarali su narodi, sad Zaratustra trazi da pojedinci, po prvi put, stvaraju nove tablice. Medjutim, stari narodi su izumrli:

»Uvek treba da si prvi i da si pred drugima: nikog ne treba da voli tvoja ljubomorna duša, osim prijatelja« – ovo je dovodilo dušu jednog Grka do drhtanja: pri tom je išao svojim putem veličine.
»Govoriti istinu i dobro rukovati lukom i strelom« – to se činilo onom narodu istovremeno zgodno i teško, od kojeg dolazi moje ime – ime, koje mi je istovremeno zgodno i teško.
»Poštovati oca i mater i do dna duše biti im po volji«: - jevrejska vrlina.
»Biti veran i vernosti za volju prineti čast i krv još i zlim i opasnim stvarima« - rimska vrlina.


Sem toga, tesko je razlikovati vrline od tablica. Zasto bi se jedna vrlina nazivala tablicom? Tamo gdje kaze "evo jedne tablice", ja ne vidim samo jednu vrijednost, nego vise njih, ako su to one koje su suprotne hriscanskim vrijednostima.

To je jedino izvjesno, da sve sto se navodi kao vrijednost prosto biva suprotno od hriscanskih vrijednosti, ali ne i od vrijednosti raznih naroda, za koje cak kaze da ih iskupljuje. Ako bi trebalo unistiti hiljade tablica, onda bi trebalo unistiti i govorenje istine, postovanja oca i majke, vjernost i prvenstvo medju drugima? Kako inace okovati hiljade vratova? Ali "biti istinit" se opet pojavljuje kao nova vrijednost.

Takodje:
potrebno je jedno novo plemstvo, koje je svoj rulji i svim silnicima protivnik i na nove tablice nanovo piše reč »plemenit.«
Ponovo dolazimo do starog-novog plemstva koje je anti-demokratsko i anti-socijalisticko.

Razbijte, razbijte mi tablice nikada-radosnih!

Ovo je prije hriscansko nego nekog naroda sa starom tablicom.

16: Saznavati: to je zadovoljstvo onome lavlje volje!
Htenje oslobađa: jer htenje je stvaranje: tako učim ja. I samo za stvaranje treba da učite!

Mudrost i saznanje - nova tablica. A da li je i stara?
Htijenje ...
23. Ovakve hoću muškarca i ženu: jedne ratoborne, druge sposobne za rađanje, a oboje sposobne za igru glavom i nogama.


24. da pošteni jedno drugom ovako govore: »mi se volimo: gledajmo, da se u ljubavi zadržimo!
– »Dajte nam jedan rok i mali brak, da vidimo, da li smo sposobni za veliki brak! Velika je stvar, biti uvek udvoje!«


25. Ko je kroz stara porekla postao mudriji, gle, taj će na kraju potražiti izvore budućnosti i nova porekla. –
O braćo moja, neće proći dugo, a novi narodi će proisteći i novi izvori će zažuboriti dole u nove dubine.
Ljudsko društvo: to je jedan pokušaj, tako to ja učim, – jedan pokušaj, o braćo moja! A nikakav »ugovor«!

29. Naime stvaraoci su tvrdi. Ovu novu tablicu, o braćo moja, stavljam ja iznad vas: postanite tvrdi! –


Dakle, moj utisak je uvijek bio da je put ka nadcovjeku put obrtanja vrijednosti koje danas vladaju, jer su te vrijednosti nastale usled obrtanja vrijednosti koje su ranije vladale, s tim da one stare morale gospodara koje su stvarali narodi vise nema ko da ponovo stvori, sem pojedinaca-stvaralaca koji su jedan novi nadnarod. Vidimo u aforizmu 25 da ce kao posledica tog obrtanja vrijednosti nastati novi narodi, sto znaci da ce ovaj nadnarod da vlada i nad ovim novim obicnim narodima.


12. Na deci svojoj treba da popravite, što ste deca svojih otaca: sve prošlo treba tako da iskupite! Tu novu tablicu stavljam ja iznad vas!

Prema tome, govoreci jezikom genealogije morala, Nadcovjek je stvaralac prastarih vrijednosti gospodarâ, njihov ponovni uspostavljac, a stvaralac je onaj koji procjenjuje.

Ono sto je novo u Niceovoj filozofiji je to da po prvi put pojednci stvaraju, odnosno zastupaju stare vrijednosti, a ne vise narodi. I ne samo stare vrijednsti jednog naroda, nego svih koji su do sada postojali. To je nadljudsko.

A oni koji ovde uvaljuju metafiziku(sustinsku fiziku) ili amoral/nemoral, to su pripadnici mainstreama i onog sto treba razbiti, jer mi vise nigdje nemamo danas otmjene vrijednosti. Sve moderne vrijednosti su materijalisticke, ropske.
 
Poslednja izmena:

Back
Top