Još jedan izraz za besmislicu

Pitanje je šta nije tuđica u našem jeziku . Uzrečicu " bre " po kojoj se poznaju srbijanci su donijeli
jevreji koji su zbog progona pobjegli iz Španije u Srbiju . Izvorno je glasila " hombre " .
Kasnije se raširila čak i među turcima koji su u to vrijeme vladali Srbijom .
Sjećam se kako su se turski reprezantivci hrabrili pred početak utakmice u fudbalu na svjetskom prvenstvu .
Okupili se u krug i svi jednoglasno - ajde , ajde ! To me baš iznenadilo jer nikad nisam ni pomislio
da " ajde " ima nekakve veze sa turskim jezikom .
 
Za naš izraz besmislica, često koristimo tuđice: apsurd, nonsens, paradoks. Znam da postoji još jedan izraz, takođe tuđica, ali ne mogu da je se setim.

Molim sve koji se sete još nekog izraza da ga napišu ovde.

Hvala! :)
Paradoks nije besmislica, Besmsilica bi bilo i neko bezvezno lupetanje, ali je najcuveniji paradoks Sokratova misao, recenica Znam da nista ne znam.
na srpkom bi mozda najbolji prevod za paradoks bio Moz da bidne, al ne mora da znaci Paradoks otkriva slabosti ljudskih sposobnosti da sude,
ali i ogranicenja intelektualnih instrumenata rasudjivanja.
Jedini prevod za besmislicu je ovaj nonsens.

Apsurd jeste nesto sto je protivno zdravom razumu, znaci besmisleno, ali pa opet nije isto ako ti je zivot bez smisla i ako pricas besmislice.
Francuski knjizevnik Alber Kami filozof je apsurda jer on u svojim delima ( nema ih mnogo) zagovara apsurdnost ( besmislenost) zivljenja,
Smisao zivota je kod njega obesmisljen jer covek nije u stanju da ga izmeni ni revoltom ni revolucijom.
Tako da ja ne bih apsurd i paradoks smatrala nekim prevodim za besmislicu/ nonsens.
 
To nikako nije besmislica ili kako to lepo na engleskom kazemo nonsens:D
Besmislica je glupost, a oksimoron je i stilska figura.
Najpoznatiji je u zbirci pesama ( Bodler) sa nazivom Cvece zla
Oksimoron se cesto koristi u knjizevnsoti, ali nikako da bi se izrazila glupost ( ili besmislica).
To je neka vrsta antiteze, a i sam izraz ( grcki) znaci ostro-tup;)
oxys (oštar, oštrouman) i moros (tup, glupav)
Oksimoron su i zrazi kao sto je javna tajna ( a to nikako nije besmislica), kraj beskraja, skromna raskos,prolazna vecnost, a danas je najaktuelniji pod "virtuelna stvarnost".
 
Besmislica ima sestru bliznjakinju a ona se zove GLUPOST.GLUPI,GLUPA,GLUPO, a ona raste u glavi,vrata su joj USTA .zbog toga sutnja je mudrost mudrih i glupih mudrasa.
Kad sam onomad, pre 100 godina, na faksu ucila konjuktiv ( a koga u srpskom nema) onda
je profesor to pokusao da nam docara ( u nadi da cemo i razumeti) nekom kao relativno besmislenom ( za nas koji ne razumemo
konjuktiv) doskocim tipa "kad bi mlekom tekla Sava sir bi bio zabadava" a to bi znacilo da besmislica nikako nije isto sto
i glupost jer je recimo tada i za mene ovo i za mene bila besmislica, ali nikako ne i glupost.
Ti verovatno vec dugo ne zivis u Srbiji/Hrvatskoj, jednostavno ti " fali" taj neki osecaj za jezik, ali nema veze, javljaj se, pisi,
a i nemoj da se ljutis ako se eventuano ja javim pa kazem nesto sto tebi mozda nije po ukusu;)
 

Back
Top