Nega nepokretnih/ležećih bolesnika
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Nega nepokretnih/ležećih bolesnika

Aktivan član kosa_u_svim_bojama_duge (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano Nega nepokretnih/ležećih bolesnika

Zdravo svima,
    pretragom ovog podforuma sam ustanovila da jedna jako ozbiljna tema, koja bi mozda trebala da bude sticky uopste ne postoji.

Nega nepokretnih/lezecih pacijenata.

Pre 7 meseci sam dozivela da moja baka, nekada jako vesela i koliko toliko pokretna osoba, padne u postelju, i prvih mesec dana su bili pravi pakao koliko za nju toliko i za ukucane.

Naime, ja imam 26 godina, i nikada u zivotu nisam mislila da cu morati da jurim sa nepokretnom bakom po lekarima i molim iste da je pogledaju, pored velike neljubaznosti lekara opste prakse sa kojim sam i dalje prinudjena da saradjujem nisam cesto nailazila na prijatne radnike u lokalnom domu zdravlja, niti sam mogla da dodjem do raznih informacija koje su mi bile potrebne.
    Verujte mi, moj najbolji saradnik u tom periodu je bio internet, ali pretragom odredjenih stanja i simptoma me je nekad uspesno i istraumirao.
    Glavni problem sto se mene tice, je bio stav mase lekara kojima je glavni komentar bio : " Sta ima veze, matora je ona, ih 85 godina, sta hoce vise, nazivela se..." Verujte nije prijatno kad vam neko kaze nesto poput toga za osobu koja vam je strasno draga, pored njihovog stava novi nacin zakazivanja koji je tek bio u zacetku kod nas je jako otezao stvari, ali boze gde lepa rec ne radi vikanje pomaze (posto sam jel te protiv korupcije).

Veliki problem koji me je u pocetku zadesio pored lekara, je bilo moljenje bake da predje u pelene, znam, jasno mi je da nije prijatno, nikome ne bi pozelela da zavrsi u pelenama... Ali na kraju je pristala i na to, kad sam joj objasnila da je i njoj i meni lakse tako, nego da perem njen ves, odecu, prekrivace i pokrivace svaki put kad se nezgoda dogodi...
    Uz pelene ce vam trebati vlazne maramice, talk i najcesce neka hidratantna bebi krema, u nasem slucaju je to Pavlovic... Rukavice pod obavezno! i naravno dispanzer za iste i dosta toalet papira...
    Nisam znala da pelene mogu da se dobiju "na recept" dok mi bolnicarka na urologiji to nije rekla dok mi je pomagala da presvucem baku, rekla mi je i kako : Urolog, neurolog i fizijatar, nalazi istih se nose kod lekara opste prakse koji popunjava neki obrazac, kada obrazac popuni, to predajete u socijalnom ( kod nas u Kraljevu je to deo gde se radi overa knjizica i putnih naloga) posle 7 dana dolazite po resenje komisije i sa resenjem se vracate kod lekara opste prakse koji vam prepisuje pelene ( u nasem slucaju to je 3x 60 pelena, posto prepisuju za 3 meseca) i to resenje valjda vazi do kraja zivota pacijenta.

Kad ste vec kod nekog od specijalista zamolite ih da napisu i nalaz za tudju negu, tudja nega je jako bitna! Naime (preuzeto sa sajta www.pio.rs)

Naknada za pomoć i negu drugog lica

Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica ima osiguranik i korisnik penzije kome je zbog prirode i težine povrede ili bolesti neophodna pomoć i nega za obavljanje radnji radi zadovoljavanja osnovnih životnih potreba. Po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, pravo, praktično, imaju samo nepokretni, slepi i oni koji bez tuđe pomoći ne mogu da se hrane, oblače, niti kreću po kući, kao i oni koji su na dijalizi. U slučajevima kada invalidska komisija proceni da zdravstveno stanje može da se poboljša, zakazuje se kontrolni pregled.
    Naknada za tuđu pomoć i negu iznosi 16.346,66 dinara, a prima je oko 76.000 korisnika. Ova isplata nije uslovljena visinom drugih primanja.
    Visina novčane naknade za tuđu pomoć i negu određuje se u visini iznosa usklađene novčane naknade za pomoć i negu drugog lica zatečenih korisnika u Fondu zaposlenih na dan 10. 4. 2003. godine i usklađuje se na isti način kao i penzije.

Takodje cim starija ili bolesna osoba ne bude u stanju da sama ide kod lekara ( pre nepokretnosti) vec u tom trenutku trazite od vaseg lekara opste prakse nalog za kucno lecenje, Kucna nega i patronaza su veoma bitni u lecenju stariji i bolesnih, takodje su strpljivi i veoma uljudni, sve ce vam objasniti, izaci ce vam u susret i pokazati osnovne stvari koje ce vam koristiti u daljem lecenju, tipa : merenje pritiska, promena kese na katetaru, promena boce sa infuzijom (logicno je da nece moci da ostanu pored bolesnika dok primi dve ili tri boce rastvora), kacenje infuzije, skidanje brunile... i ako dodje do toga, obrada dekubitne rane...

Jos jedan veliki problem (meni koja nemam vozilo ni vozacku dozvolu) je bio transport bolesnika, na svu srecu osoblje kucnog lecenja mi je reklo da imamo pravo na sanitetski prevoz, to ide ovako, pre nego sto imamo zakazani pregled lekar kucnog lecenja napise nalog za prevoz sanitetskim vozilom, nalog odnesemo sefu voznog parka i sa njim dogovorimo termin za prevoz pacijenta, za potpuno nepokretne najbolje je naglasiti da je potrebna kardioloska stolica na koju cete staviti bolesnika da sedne i ukoliko nemate lift, spustiti ga do vozila. Imajte na umu da ce za spustanje bolenika biti potrebno makar dvoje sposobnih ljudi! Vozaci uglavnom pomognu ali potrudite se da imate i nekog u rezervi (komsiju, prijatelja...), takodje sanitetom mozete i vratiti pacijenta ali to zna i da potraje po nekoliko sati posto im prevoz bolesnika nije jedini posao i nekada nije prioritetan!
    Ukoliko zakasnite na pregled objasnite sestri na prijemu zbog cega kasnite, budite ljubazni na prvom mestu, ako to ne pomogne budite Srbi Bucni i drcni
    Takodje prevoz sanitetom mozete da zatrazite i u slucaju odlaska na komisiju za dodelu tudje nege, ali taj luksuz se placa

Saveti:
    1. Nikad ne odustajte!
    2. Gurajte kroz zatvorena vrata, jer niko nece da vam pomogne ako ne pomognete sami sebi, ali potrudite se da dodjete do uputa i svega sto vam je potrebno sto legalnijim i ljubaznim nacinom (iako nije uvek moguce).
    3. Raspitajte se o svojim pravima, bilo putem interneta ili kod zastitnika gradjana, socialnih sluzbi i lekara opste prakse (ako ste te srece da je ljubazan i zeli da radi svoj posao)
    4. Psihicki se pripremite na bitku, nije lako brinuti o nekome koga ste ceo zivot gledali kao jaku osobu, uvek ce se naci neko ko ce vam reci da posao koji obavljate ne radite dovoljno dobro, uvek je neko pametniji i uvek se nadje neki zli jezik u okolini. Samo dajte sve od sebe, i nek je vama mirna savest.
    5. Raspitajte se o dijagnozama, o stanju, zapitkujte, pravo pitanje vam moze dosta pomoci.
    6. Obratite paznju na bolesnika i njegovo ponasanje, i najsitnija promena kako psihicki tako i fizicki moze pomoci lekaru pri postavljanju dijagnoze. Takodje ni jedan detalj koji je vama mozda gnusan, moze biti bitan lekaru ( ne brinite nema toga sto oni nisu videli)
    7. Posvetite sebi paznju, ako se vi razbolite da li ce imati ko o vama da vodi brigu?
    8. Posvetite paznju bolesniku, ne mislim samo na higijenu, hranjenje i terapije vec i na druzenje, ukljucite bolesnu osobu u porodicni zivot, posedite sa njima, ako mogu da govore pricajte, ako ne jednostavno sedite sa njima, popijte kafu i ispricajte im sta ste radili... pustite im muziku ili tv, stavite se vi na njihovo mesto, gledanje u plafon dosadi jako brzo...
    9. U svakom trenutku budite spremni na najgore, na zalost veliki broj lezecih pacijenata iz kreveta ode u kovceg....
    The Earth is not just an ordinary planet!

Buduća legenda Rayela (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    960

Podrazumevano Re: Nega nepokretnih/ležećih bolesnika

I sam sam bila spremna na najgore jer je opcija "najgore" u Srbiji i pravilo, i tako je i bilo.
    Iz kreveta u kovceg Ponizavajuce i strashne situacije gde neko vodi svog najbliznjeg ( kod mene je majka bila u pitanju) na nekakve komisije,
    a ta osoba mora da bude u nekom stanju polumrtvog coveka ( obicno i jeste tako), ali te ljude prikazivati tim komisajama kao da su neke retke zveri
    iz cirkusa, za mene je zaista nesto najstrashnije sto sam u toij drzavi dozivela, a dozivaljavala sam sve i svasta.
    Nego, hvaa Bogu umrla je moja mama pre nego sto sam morala na ulici da je izlazem kao Romi mecku Bozanu.

Slične teme

1. Nega noktiju
    Autor kekica u forumu Žene
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 28.10.2010., 17:58
  2. Letnja nega kose
    Autor coeur u forumu Žene
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 01.07.2006., 20:24
  3. Nega kose
    Autor Vragolasta Amfibija u forumu Muškarci
    Odgovora: 18