EKONOMSKA PIRAMIDA

NA KOM STE VI STEPENU PIRAMIDE?

  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Arkania

Poznat
Poruka
9.069
Gledao sam dobar video na youtube-u u kojem je ekonomista izneo jednu dobru tabelu.

Ona se sastojala od 5 stupnjeva koji oslikavaju rad, raspolaganje vremenom i sticanje profita.

1. Radis za drugog


Ulazes svoj rad i vreme radeci za drugog, dobijas samo deo profita koji je tvoj rad proizveo.
Vecina ljudi spada u ovu grupu


2.Radis sam za sebe (Freelancer)


Radis sam za sebe, ti si neka vrsta freelancera koja ulaze svoje vreme i trud u sopstveni rad, uzimas sav profit od svog rada.


3.Drugi rade za tebe


Ti si vlasnik firme, sam ulazes vreme u funkcionisanje firme a drugi ulazu i vreme i trud.
Naravno, raspolazes profitom firme

4.Novac radi za tebe


Ja sam prethodno mislio da je ovo najvisi stadijum kapitalizma.

Novac ulozen u razne poslove/obveznice/akcije donosi novac, minimalno ulazes vremena.

Sto vise novca imas ulozeno sve brze stices novi.


5.Raspolazes tudjim novcem

Najvisi stadijum ti si vlasnik Hedz Fonda i raspolazes novcem koji su drugi stekli ulazuci trud i vreme.
 
Poslednja izmena:
Dovoljno je pročitati prvu tačku i biće jasno da taj ekonomista nije za upotrebu. Navodno ulažeš tvoje vreme rad ali za drugoga.Niko ne razmišlja da je onaj takođe uložio vreme i pare da bi
ovom napravio radno mesto.Ne samo to on i dalje vrši razvoj posla da bi ovaj i dalje mogo da radi i zarađuje.Radnik odradi svoje vreme ide kući a gazdi neka to izgori.Poslodavac i posle
radnog vremena ostaje u firmi jer konkurencija je jaka mora da pliva inače ga bujica udavi.Za sve te stvari radnika boli ................a poslodavca i te kako.Dakle sam način razmišljnja od
takvih ekonomista je dno dna.
 
Dovoljno je pročitati prvu tačku i biće jasno da taj ekonomista nije za upotrebu. Navodno ulažeš tvoje vreme rad ali za drugoga.Niko ne razmišlja da je onaj takođe uložio vreme i pare da bi
ovom napravio radno mesto.Ne samo to on i dalje vrši razvoj posla da bi ovaj i dalje mogo da radi i zarađuje.Radnik odradi svoje vreme ide kući a gazdi neka to izgori.Poslodavac i posle
radnog vremena ostaje u firmi jer konkurencija je jaka mora da pliva inače ga bujica udavi.Za sve te stvari radnika boli ................a poslodavca i te kako.Dakle sam način razmišljnja od
takvih ekonomista je dno dna.

Piramida posmatra stvari iz ugla pojedinca.

To sto si ti napisao je tacno i nije protivrecno samoj piramidi, vec se uklapa u trecu tacku.
 
Gledao sam dobar video na youtube-u u kojem je ekonomista izneo jednu dobru tabelu.

Ona se sastojala od 5 stupnjeva koji oslikavaju rad, raspolaganje vremenom i sticanje profita.

1. Radis za drugog


Ulazes svoj rad i vreme radeci za drugog, dobijas samo deo profita koji je tvoj rad proizveo.
Vecina ljudi spada u ovu grupu


2.Radis sam za sebe (Freelancer)


Radis sam za sebe, ti si neka vrsta freelancera koja ulaze svoje vreme i trud u sopstveni rad, uzimas sav profit od svog rada.


3.Drugi rade za tebe


Ti si vlasnik firme, sam ulazes vreme u funkcionisanje firme a drugi ulazu i vreme i trud.
Naravno, raspolazes profitom firme

4.Novac radi za tebe


Ja sam prethodno mislio da je ovo najvisi stadijum kapitalizma.

Novac ulozen u razne poslove/obveznice/akcije donosi novac, minimalno ulazes vremena.

Sto vise novca imas ulozeno sve brze stices novi.


5.Raspolazes tudjim novcem

Najvisi stadijum ti si vlasnik Hedz Fonda i raspolazes novcem koji su drugi stekli ulazuci trud i vreme.


Zanimljiva je ova klasifikacija koju si izneo. Koliko vidim, zasniva se na teoriji rada. Odlična klasifikacija.

Treba primetiti da u prva tri stupnja postoje ljudi koji rade, u poslednja dva nema ljudi. Šta znači "novac radi"? Novac ne može da radi. Znam, to je metafora koju bogati ljudi stalno upotrebljavaju. Ali, šta ona zaista znači? Takođe treba primetiti da u prva četiri stupnja ima rada, u poslednjem stupnju nema rada uopšte.

Prema mom mišljenju postji još jedan stupanj. Postoji samo jedno zlatno pravilo: Onaj ko ima zlato on piše pravila. Na tom zlatnom pravilu počiva najviši stupanj ne samo kapitalizma nego svakog ekonomskog sistema do sada.

6. Bankarstvo.


Na prvom mestu su bankari koji upravljaju centralnim bankama svetskih valuta kao što je američki dolar i evro. Ako postoje svetski moćnici, to su ovi bankari. Na drugom mestu su bankari komercijalnih banki.

Svi gore navedeni stupnjevi kapitalizma u direktnoj su zavisnosti od ovih bankara. Svi oni rade za novac ili raspolažu novcem ili novac radi za njih, a čiji je taj novac? Odakle taj novac? Koliko zaista vredi taj novac? Šta zaista znamo o novcu? Ne znamo ništa. U kreditno-finansijskom sektoru ekonomije se krije najveća poluga moći i vlasti. Ovaj globalni bankarski sindikat je zloupotrebio kreditno-finansijski sistem i ja ću najprostije probati da objasnim gde je prevara.

Bankari su smislili sledeći sistem. Mi smo globalna banka i mi imamo sav novac (i ako ga nemaju - odštampaće ga). Kome god treba novac, pozajmiće ga od nas. Niko drugi ne može da vrši emisiju novca u privredu i ekonomiju osim nas. To jeste uloga centralne banke, ali je centralna banka Amerike privatna, u vlasništvu ove male grupe bankara. Ako državi treba novac, ona ga pozajmljuje od centralne banke, ako drugim komercijalnim bankama treba novac (van kreditora) i one ga pozajmljuju od centralne banke. Tako da svi pozajmljuju novac od centralne banke a ona je u privatnom vlasništvu.

Sav novac koji se pozajmljuje pozajmljen je uz kamatu.

To je nemoguće, jel da? Zašto bi bilo nemoguće? Ja sam centralna banka i jedino ja mogu da vršim emisiju novca. Jedino ja legalno mogu da štampam novac.

Šta se događa sa Srbijom? Srbiji treba novac hitno, jer nema novca da isplati penzije. Odlaze srpski klošari od političra, srpska politička mafija odlazi u MMF i traže kredit. MMF je banka Ujedinjenih Nacija. MMF, njeni bankari odlaze u Američku centralnu banku i traže novac koji će da pozajme srpskim klošarima. Američka centralna banka izdaje kredit MMFu koji onda izdaje kredit Srbiji. Tako isto Srbija duguje ovom globalnom bankarskom establišmentu.

Dolar pripada ovim bankarima koji su vlsnici američke centralne banke. Svi njima duguju novac, pa čak i Američka država jer i ona pozajmljuje novac od Američke centralne banke.

Ovo će vam biti jasnije kada pogledate koliki su dugovi Amerike i drugih zemalja. Američki nacionalni dug je prešao 20 trilijardi dolara.

Možete ovde pogledati koliko je Američki dug
http://www.usdebtclock.org/

A ovce možete pogledati koliko ceo svet duguje
http://www.nationaldebtclocks.org/

A kome to svet duguje? Sam sebi duguje? Ne, svet duguje ovom globalnom bankarskom establišmentu koji je de facto svetska vlada. Svi duguju njima novac i oni su pravi gospodari ovog sveta.

Možda je najbolji citat Henrija Forda

quote-it-is-well-enough-that-people-of-the-nation-do-not-understand-our-banking-and-monetary-system-for-henry-ford-63849.jpg
 
Gledao sam dobar video na youtube-u u kojem je ekonomista izneo jednu dobru tabelu.

Ona se sastojala od 5 stupnjeva koji oslikavaju rad, raspolaganje vremenom i sticanje profita.

1. Radis za drugog


Ulazes svoj rad i vreme radeci za drugog, dobijas samo deo profita koji je tvoj rad proizveo.
Vecina ljudi spada u ovu grupu


2.Radis sam za sebe (Freelancer)


Radis sam za sebe, ti si neka vrsta freelancera koja ulaze svoje vreme i trud u sopstveni rad, uzimas sav profit od svog rada.


3.Drugi rade za tebe


Ti si vlasnik firme, sam ulazes vreme u funkcionisanje firme a drugi ulazu i vreme i trud.
Naravno, raspolazes profitom firme

4.Novac radi za tebe


Ja sam prethodno mislio da je ovo najvisi stadijum kapitalizma.

Novac ulozen u razne poslove/obveznice/akcije donosi novac, minimalno ulazes vremena.

Sto vise novca imas ulozeno sve brze stices novi.


5.Raspolazes tudjim novcem

Najvisi stadijum ti si vlasnik Hedz Fonda i raspolazes novcem koji su drugi stekli ulazuci trud i vreme.

Četvta tačka nije više aktuelna jer su se promenila vremena i novac nema više vrednost,ali teško ga je i zaraditi.Banke više ne daju nikakve kamate počele su da naplaćuju uslugu
da vam čuvaju pare.Normalno je to jer danas radno mesto ne zahteva toliko investicija pa banke mnogo teže i plasiraju pare.
 
Četvta tačka nije više aktuelna jer su se promenila vremena i novac nema više vrednost,ali teško ga je i zaraditi.Banke više ne daju nikakve kamate počele su da naplaćuju uslugu
da vam čuvaju pare.Normalno je to jer danas radno mesto ne zahteva toliko investicija pa banke mnogo teže i plasiraju pare.

Hm, nesto si pogresno razumeo.

Na zapadu vazi teza da novac koji ti stoji u banci, samo gubi vrednost (ako ti je kamata manja od inflacije).

Ovde se prvenstveno misli na ulaganje u nekretnine,poslove, obveznice i akcije.


Ali Serbija je izvan tih tokova tako da....
 
Hm, nesto si pogresno razumeo.

Na zapadu vazi teza da novac koji ti stoji u banci, samo gubi vrednost (ako ti je kamata manja od inflacije).

Ovde se prvenstveno misli na ulaganje u nekretnine,poslove, obveznice i akcije.


Ali Serbija je izvan tih tokova tako da....

Novac u banci i ne vredi zbog kamate jer kamata i ne postoji.Nekretnine samo ukoliko su na točkovima i da mogu na neko drugo mesto da se premeste.Akcije su ustvari
šorava posla jer su pare u tuđim rukama.
 
Novac u banci i ne vredi zbog kamate jer kamata i ne postoji.Nekretnine samo ukoliko su na točkovima i da mogu na neko drugo mesto da se premeste.Akcije su ustvari
šorava posla jer su pare u tuđim rukama.

Ti gubis realnu vrednosti novca u visini inflacije na godisnjem nivou.

Ako imas u banci 1000 din a inflacija je 3% ti ces posle godinu dana efektivno imati kupovnu moc od 970din.

U akcijama su milijarde, ali kao sto sam vec rekao to na Balakanu nema smisla.
 
Ti gubis realnu vrednosti novca u visini inflacije na godisnjem nivou.

Ako imas u banci 1000 din a inflacija je 3% ti ces posle godinu dana efektivno imati kupovnu moc od 970din.

U akcijama su milijarde, ali kao sto sam vec rekao to na Balakanu nema smisla.

Kako je u Srbiji nisam u toku što se para tiče.Poznato mi je hteo sam da pošaljem jednoj osobi novac jer mi radila nešto.U dve banke sam pitao ali ne primaju Švajcarski
franak to mi je bilo novo.Kako se drugi snalaze nisam u toku.Ovdi je trenutno da ne samo da nema kamata na novac već Vas i košta nešto zato što Vam čuvaju pare.
Što se tiče akcije takođe nemam dobro mišljenje o njima zbog iskustva koje sam steko.To je samo za bogate ako mogu više od 50% da otkupe tako da su većinski
vlasnici i pod uslovom da se razumu u poso.Suprotno je veliki rizik
 
Kako je u Srbiji nisam u toku što se para tiče.Poznato mi je hteo sam da pošaljem jednoj osobi novac jer mi radila nešto.U dve banke sam pitao ali ne primaju Švajcarski
franak to mi je bilo novo.Kako se drugi snalaze nisam u toku.Ovdi je trenutno da ne samo da nema kamata na novac već Vas i košta nešto zato što Vam čuvaju pare.
Što se tiče akcije takođe nemam dobro mišljenje o njima zbog iskustva koje sam steko.To je samo za bogate ako mogu više od 50% da otkupe tako da su većinski
vlasnici i pod uslovom da se razumu u poso.Suprotno je veliki rizik

Kamata nije odavno nesto na cemu se prave novci.

Pare se prave preko akcija tako sto kao na primer Warren Buffet otkupis 51% izabrane firme.

Ili pametno ulazes.

Na primer, akcije kompanije Netflix su u oktobru 2012.godine bile 9$ a sada su 179$.

Sto znaci da je neko ulozio 100$ tada (sto nisu nikakvi novci cak i ovde) sada bi imao 1988$.

E sad naravno lako je analizirati kad je sve proslo, al samo kazem kako bogati postaju jos bogatiji.

A kompanija je profitabilna i proizvodi sopstvene veoma popularne serije tako da i nije bilo bas toliko tesko predvideti njen uspeh.


Da je neko ulozio 3000$ sto realno gledano strancima nije nikakva lova, sada bi imao 60 000$ neko bi rekao ni iz cega.

Al to valjda razlikuje one koji su bogati i ostale, ovi prvi uvek nadju nacin da novac radi za njih.
 

Back
Top