Ни за избегавање незгодних питања, на твоју штету.

Одговорити на твоја основно неупућена питања једноставно не вреди моје време. Не да нисам на почетку покушао, али убедио си ме да много волиш да причаш а врло мало знаш.
 
Одговорити на твоја основно неупућена питања једноставно не вреди моје време. Не да нисам на почетку покушао, али убедио си ме да много волиш да причаш а врло мало знаш.
Ех, кад неко остане без аргумената све што му преостаје јесте да вређа.

Скоро си ме питао нешто у вези цара Душана, а онда кад си добио неповољан одговор, правио си се да га ниси ни добио. Слично је било и када је доведена у питање твоја тврдња о цару 'и Влаха'.
 
Pre nego što pređemo na neke druge stvari, potrebno je vratiti se toliko neizbežnom Porfirogenitu još jednom; ovog puta, u slučaju Istočnih Slovena, ali u ovom slučaju konkretno iz De Administrando Imperio.

Naime, listajući Porfirogenitov izvornik potpuno mi je promakao jedan etnonim, zbog toga što je u ovom tekstu iz Patrologia Graeca reč o prepravci koju svi navode, misleći da se tu radi o Severjanima. Ovde donosim citat iz PG prepravljen u slučaju ovog etnonima po izvornoj reči iz najstarijeg rukopisa (prema ruskom prevodu DAI s kraja XIX stoleća, Gavrila Laskina); reč je o gl. IX DAI - O Rusima koji na izdubljenim čamcima monoksilima prelaze iz Rusije u Konstantinopolj.





Ono što je ovde opisano jeste porez koji kada nastupi zima kijevski Rusi sakupljaju od slovenskih plemena koji priznavaju vrhovnu vlast kijevskog vladaoca (i prikupljanje gire tokom zime). U svim izdanjima i analizama, etnonim koji liči na Srbe se gotovo jednoglasno prepravlja u Σεβεριων, što se potom prevodi kao Severjani; kod nas vrlo malo pažnje ovaj podatak je ima i ne znam da li se iko sem Aleksandra Lome kritično osvrnuo prema njemu.

Za sada bacam ovaj podatak bez preciznijeg zaključka. Podeljen sam u razmišljanju, jer s jedne strane mi se ne čini dobrim ovako prepravljanje, a sa druge, Severjani zaista jesu dobar kandidat; koliko me sećanje služi, Oleg Novgorodski (882-912) je porazio Severjane i podvrgnuo ih svojm vlašću.
Da li se iza Serbja kriju neki (slovenski) Srbi? Potrebno je pozabaviti se više Severjanima i Istočnim Slovenima uopšte u ranom srednjem veku pre nego što bi se nešto pametnije moglo dodati. :think:

East_Slavic_tribes_peoples_8th_9th_century.jpg


Obrve ovde posebno dižemo jer je reč o jednom slovenskom narodu.

Dakle...kao što sam rekao, svi prepravljaju ovo u Seribion; npr. Moravčik (str. 62):

http://homepage.univie.ac.at/ilja.steffelbauer/DAI.pdf

Loma kaže sledeće u Neki slavistički aspekti srpske etnogeneze:

Aleksandar Loma:
Приговор да се етноним Срби не среће на словенском истоку отпада: он се тамо среће, и то доста рано, код Порфирогенита, који међу источнословенским племенима бележи и Séribioi „Србји". Широко je прихваћена поправка тог записа у Sebérioi ,Северјани', јер се наводно племе тога имена иначе не помиње на староруском простору.

Mislim da je ovde kod Lome došlo do greške u kucanju i slučajno se zametnulo slovo i; to je opasno kada se dešava u citatima naziva, posebno kada se upravo bakćemo njihovim etiološkim razglabanjem. Jedan od razloga zbog čega se ranije nisam uopšte osvrtao preterano na ovu opasku jer sam mislio da tako stoji u Porfirogenitovom izvorniku; a naprotiv, u originalnom tekstu stoji naziv zapravo još sličniji srpskom etnonimu; iz srpskog prevoda ruskog koji sam ranije postavio na forum:

52-6ef5b6382f.jpg


Dalje u pomenutoj raspravi Loma pokušava da rekonstruiše izvorni praoblik srpskog etnonima:

Једино што бих указао да нагласак Срби и староруски облик са ,полногласијем' серебь с једне стране и Порфирогенитово писање Sérbloi, Sérbioi, стсрп. Србли с друге стране омогућују прецизнију реконструкцију праоблика као *sьrьbji.

Ovde postaje jasno da je iznad bilo došlo do lapsusa...ukoliko bi ova Lomina razmišljanja bila osnovana, narod koji se krije iza onoga što praktično jednoglasno danas pripisujemo Severjanima mogao bi očuvavati drevno etničko ime Srba, pre njihove seobe na južna, balkanska prostranstva.
 
Poslednja izmena:
Problem ove teme je to što smo svi mi dobrim delom žrtve istorijske megalomanije koja je svojstvena svim južnim slovenima. Mi se ne mirimo sa bilo čime ako u tome nismo prikazani kao nešto posebno, dominantno, moćno, plemenito... Vrlo često smo upravo sve suprotno i to je već domen gde psihologija treba da stupi na scenu. Mi ne prihvatamo ništa što je prosečno ili ispod proseka, spremni smo da se bijemo sa svima koji nas svojim zapažanjima postavljaju u takav položaj.

Sa takvim mirovozrenijem nećemo daleko dogurati na polju istorijske nauke.
 
Problem ove teme je to što smo svi mi dobrim delom žrtve istorijske megalomanije koja je svojstvena svim južnim slovenima. Mi se ne mirimo sa bilo čime ako u tome nismo prikazani kao nešto posebno, dominantno, moćno, plemenito... Vrlo često smo upravo sve suprotno i to je već domen gde psihologija treba da stupi na scenu. Mi ne prihvatamo ništa što je prosečno ili ispod proseka, spremni smo da se bijemo sa svima koji nas svojim zapažanjima postavljaju u takav položaj.

Sa takvim mirovozrenijem nećemo daleko dogurati na polju istorijske nauke.
Рекао бих да си ти жртва аутошовинизма. О каквој то мегаломанији говориш? Мислиш да Деретића нема и у другим народима? Има, буди сигуран. Од Португала до Јапана, Шведске и Зулу племена Јужне Африке. У свим тим срединама наћи ћеш оне који тврде да је управо њихов народ 'најстарији' и томе слично.
 
да си мало боље обратио пажњу на оно што пишем, видео би да сам написао да то важи за све јужне Словене. Почевши од Рвата који су заштитници еуропске цивилизације, преко илиро-богумило-бошњака и Дукљана, па до Маћедонаца, наследника Алексе Маћедонца. Све ударено у главу и оптерећено комплексом ниже вредности.
 
да си мало боље обратио пажњу на оно што пишем, видео би да сам написао да то важи за све јужне Словене. Почевши од Рвата који су заштитници еуропске цивилизације, преко илиро-богумило-бошњака и Дукљана, па до Маћедонаца, наследника Алексе Маћедонца. Све ударено у главу и оптерећено комплексом ниже вредности.
И Срба. Обратио сам ја пажњу, и сматрам да си преоштар, чак и кад је реч о Хрватима, Монтенегринима и Македонцима. Нису они у овом погледу баш тако јединствени како се на први поглед чини.
 
Poslednja izmena:
Problem ove teme je to što smo svi mi dobrim delom žrtve istorijske megalomanije koja je svojstvena svim južnim slovenima. Mi se ne mirimo sa bilo čime ako u tome nismo prikazani kao nešto posebno, dominantno, moćno, plemenito... Vrlo često smo upravo sve suprotno i to je već domen gde psihologija treba da stupi na scenu. Mi ne prihvatamo ništa što je prosečno ili ispod proseka, spremni smo da se bijemo sa svima koji nas svojim zapažanjima postavljaju u takav položaj.

Sa takvim mirovozrenijem nećemo daleko dogurati na polju istorijske nauke.




Мислим да је мањи постотак српске популације мегаломански настројен, а да највећем делу не одговара срозавање српске историје, пре свега подвига нашег народа, по узору на савремену школу либерално-левичарских историчара. Ми нисмо фрустрирани (зацело ја нисам) чињеницом да Александар Велики или Чандрагупта нису били Срби, већ систематским обичајем некакве псеудодемистификације, релативизације и обезвређивања скоро свих главних тренутака наше историје. Постало је модерно испрђивати се на Немањиће (патолошка породица оцеубица и братоубица), Карађорђевиће (Шиптари, масони, дезертери), српску културу (пола црнорисци и нешколовани русофили, пола турбофолк и кафанчине), ћирилицу (украли смо од Бугара), тему Косова (парцела земље која ионако никад није била наша него нам ју је поклонила Византија)...
 
Већ дуго живим у Америци. Овде има знатан број Иранаца које видим у рецимо иранским рестораним којих има пуно. Фрапантно ми је колико неки Иранци личе на неке Румуне или неке друге Балканце. И наравно обрнуто.

Прабугари су били ирански народ.
 
Vec smo govorili o tome da se tu ne govori o etnickoj masi vec o donosiocima etnonima,
Доносиоци етнонима се обично мешају са становништвом коме дају име.

onima koji su pod sebe organizovali ljudstvo na prostoru Karpata.
Онима за које се претпоставља да су.
 
Pošto slike okačene na druge sajtove nestaju, a kako je ovo iz jedne publikacije a ne fotografrija nekog od originalno sačuvanih prepisa pa ni ne smatram isuviše značajnim da bismo kačili na sam Forum Krstarice radi trajnijeg očuvanja, uradiću ono najpametnije - preneti ovde preslov i prevod ovog teksta iz jednog od glavnih dela vizantijskog cara Konstantina VII Porfirogenita iz X stoleća, De Ceremoniis (glava 48); u spisku formi diplomatskih pisama (naredaba) stranim vladarima:



Po naški:



Stavio sam posebne zagrade u delu koji je car-pisac umetnuo apoziciju iz nekog drugog izvora; dobro zapažanje Živkovića u vezi isteon oti.

Možda sam nešto pri kraju ovde malčice pogrešno preveo, u navodu kako bi trebalo titulisati se njima.

Ove Moke su vrlo interesantne; oni su nastanjivali prostor kod Azovskog mora. Ovo je približni kraj Alanije:

Caucasian_Kingdoms_1000CE_Map.jpg


Canarija se nalazi po gruzijskoj tradiciji kod Darjalskog kanjona, na samoj granici između Rusije i Gruzije (no, sa gruzijske strane):

250px-Historical_Khevi_in_modern_international_borders_of_Georgia.svg.png


Inale upravo je taj kanjon (Kevi) jedan od razmatranih lokacija za Kaspijska vrata, tj. čuvene Aleksandrove kapije. No, kako ovde jasno govori o Canariji, severno od koje su Sarbani (a dalje Alani), dok se spominju samo nabrojani (ne eksplicitno) vladari Azije kod Kaspijskih vrata, moguće je da se ovde radi ipak o prolazu kod Derbenta u Dagestanu, pri samoj kaspijskoj obali.

Nemam pojma šta bi trebalo da je 'Hris', niti da li sam to dobro preveo; vrlo je moguće da nisam, tj. tako mi se i čini. Identifikacija ove zemlje bi puno pomogla u utvrđivanju koja od ove dve moguće lokacije Aleksandrovih legendarnih dveri bi mogla biti u ovom slučaju kod Porfirogenita.

Što se tiče Kidonije, poznato je da je kritska Kidonija osnivala kolonije razne, ali nisam primetio da je u istoriji ostala neka grčka kolonija po imenu Kidonija u području nedaleko od bosforskog Hersona?

Kada sam već najavio njegovo ime kroz onu Županičevu knjigu, sada bismo se mogli podsetiti i šta to piše tačno čuveni učeni egipatski Grk Klaudije Ptolemej sredinom II stoleća u Geografiji. U V knjizi, 8. glava (posvećena Sarmatskoj Aziji), S(e)rbi se pominju u regiji između reke Volge i najsevernijih istočnih okrajaka kavkaskog planinskog lanca, uz Vale i Orinaje, pored Amazonaca, Skimnita, Sapotrena, Melanhlajna i Mitridatide:

Ptolemej.png


Ὑπὸ δὲ τοὺς Σουαρδηνοὺς Χαινίδες,

καὶ ἀπ᾽ ἀνατολῶν τοῦ Ῥᾶ ποταμοῦ Φθειροφάγοι,
καὶ Ματῆροι,
καὶ ἡ Νησιῶτις χώρα·
εἶτα ὑπὸ μὲν τοὺς Ἰαξαμάτας

Σιρακηνοί·
μεταξὺ δὲ τῆς Μαιώτιδος λίμνης καὶ τῶν Ἱππικῶν ὀρῶν μετὰ τοὺς Σιρακηνοὺς Ψήσσιοι·
εἶτα οἱ Θεμεῶται,

ὑφ᾽ οὓς Τυράμβαι.
εἶτα Ἀστουρικανοί·
εἶτα μέχρι τοῦ Κόρακος ὄρους

Ἄριχοι,
καὶ Ζιγχοί·
ὑπὲρ δὲ τὰ εἰρημένα τοῦ Κόρακος ὄρη

Κοναψηνοί,
καὶ Μέτειβοι,
καὶ Ἀγορῖται·
μεταξὺ δὲ τοῦ Ῥᾶ ποταμοῦ καὶ τῶν Ἱππικῶν ὀρέων ὑπὸ μὲν τοὺς Σιρακηνοὺς

ἡ Μιθριδάτου χώρα,
ὑφ᾽ ἣν οἱ Μελάγχλαινοι,
εἶτα Σαποθρῆναι,
ὑφ᾽ οὓς Σκυμνῖται.
εἶτα Ἀμαζόνες·
καὶ μεταξὺ μὲν τῶν Ἱππικῶν ὀρέων καὶ τῶν Κεραυνίων ὀρέων

Σουρανοί,
καὶ Σακανοί·
μεταξὺ δὲ τῶν Κεραυνίων ὀρέων καὶ τοῦ Ῥᾶ ποταμοῦ

Ὀριναῖοι,
καὶ Οὐάλοι,
καὶ Σέρβοι.
μεταξὺ δὲ τοῦ Καυκάσου ὄρους καὶ τῶν Κεραυνίων

Τοῦσκοι,
καὶ Δίδουροι·
καὶ παρὰ τὴν Κασπίαν θάλασσαν

Οὖδαι,
καὶ Ὀλόνδαι,
καὶ Ἰσόνδαι,
καὶ Γέῤῥοι·
ὑπὸ δὲ τὰς ὀρεινὰς ῥάχεις

Βοσπορανοὶ μὲν ἐφ᾽ ἑκατέρᾳ τοῦ Κιμμερίου Βοσπόρου·
παρὰ δὲ τὸν Πόντον

Ἀχαιοί,
καὶ Κερκέται,
καὶ Ἡνίοχοι,
καὶ Σουαννοκόλχοι,
ὑπὲρ δὲ τὴν Ἀλβανίαν

Σαναραῖοι.

Klaudije Ptolemej:
Ispod Suardena su Hajnidi, a na istok od reke Ra su Ft(e)irofagi, Materi i zemlja Nesiota, potom ispod Jaksamata su Sirakeni, a između Jezera Majotide i Hipiki planina pored Sirakena su Phesi, onda Thaimeotaji, ispod kojih su Tirambaji, pa onda Asturikani, a pored Koraks planina su Ariki i Zinki, i iznad Koraks planina su Konapseni. Met(e)ibi i onda Agoritaji. Između reke Ra i planina Hipiki je Mitradatova zemlja, ispod koje su Melanhlajni, pa onda Amazoni, potom Sapothrenaji, između kojih su Skimnitaji, pa Amazoni; i između Hipiki planina i Keraunijskih planina su Surani i Sakani, a još između Kerauni planina i Ra reke su Orinei, Vali i Serbi; između Kavkaskih planina i Keraunijskih planina su Tuski i Diduri, a blizu Kaspijskog mora su Udi, Olondaji, Isondaji i Geri; ispod planinskog venca su Bosporani, a na obe bosporske strane su Kimeri; na obali Ponta su Ahaji, Kerketaji, Henioki i Svanokolhi, a onda iznad Albanije Sanaraji.

Moram priznati da me zbunjuje to što izgleda da postoje neke razlike ovde, možda u zavisnosti od rukopisa Ptolemejeve Geografije? Kao jedan od dva serpska suseda navode se vrlo jasno Orineoi, međutim Loma u pomenutoj raspravi navodi

Aleksandar Loma:

Pažnju mi skreće zato što sam na jednom mestu video da u pojedinim prevodima fale neki delovi, npr. izostavljeni su narodi između Melanhlena i Amazonaca.

To bi okvirno trebalo da je ovde, prema jednoj staroj engleskoj karti iz XVIII stoleća nepoznatog autora:

ptolemejmapa.png


Ptolemej takođe spominje, geografski ne bi trebalo preterano udaljeno, još dva interesantna etnonima o kojima je već u nekoliko navrata bilo diskusije na ovom forumu - Stavane i Suobene („Slobene"?). U novije vreme u poljskim društvenim naukama razmatra se da je reč ovde o jednom te istom narodu (ili barem bliskima) u slučaju sva tri navedena etnonima, odnosno da može biti da je reč o nekakvog predslovenskom etnonimu, a ne definitivno sarmatskom. U svakom slučaju, vrlo je teško pokušavati povući vezu između Ptolemejevih Serba i Porfirogenitovnih Sarbana, zato što govorimo o jazu koji je za sada veći od osam vekova; ali možemo li možda u ovako rano vreme, blizu samog Hristovog perioda, govoriti o nekakvog etničkoj sarmatsko-slovenskoj fuziji na obroncima istočne Evrope? :think:

Ukoliko bi ova razmišljanja bila na tragu nečeg čvršćeg, to bi mogla biti potvrda uobičajenog mišljenja izuzetno velike starosti srpskog imena.
 
Poslednja izmena:
Ako vec Srbi nemaju sarmatskih haplogrupa, onda se moze postaviti pitanje, sta ako su ti Ptolomejevi Srbi u stvari Sloveni? Sloveni su svakako pokazali da mogu biti vrlo pokretni, zar neko pleme nije moglo sici niz Volgu i uspostaviti neku svoju vlast tamo, makar na neko vreme.

Да ли је познато уопште које су хаплогрупе биле присутне код Сармата? Ако посматрамо кроз призму данашњих Кавказаца онда врло мало или скоро никако немамо везе са њима. Иако се понекад,посматрајући физички изглед може закључити другачије.
 
Да ли је познато уопште које су хаплогрупе биле присутне код Сармата? Ако посматрамо кроз призму данашњих Кавказаца онда врло мало или скоро никако немамо везе са њима. Иако се понекад,посматрајући физички изглед може закључити другачије.

Po izgledu? Ne bih rekao, dosta smo drugaciji antropoloski tipovi. A pisalo se ovde o tome, imamo neke iste haplogrupe, ali totalno razlicite grane.
 
Ako vec Srbi nemaju sarmatskih haplogrupa, onda se moze postaviti pitanje, sta ako su ti Ptolomejevi Srbi u stvari Sloveni? Sloveni su svakako pokazali da mogu biti vrlo pokretni, zar neko pleme nije moglo sici niz Volgu i uspostaviti neku svoju vlast tamo, makar na neko vreme.

Pazi, ako ti ovo pišeš zbog onog mog iznad sarmatsko-slovenska etnička fuzija, ja to uopšte nisam naveo zbog indoiranskih mogućih korena srpskog etnonima, već zbog obilja antropoloških i arheoloških nalaza koji su jasno posvedočili značajne opsege kulturnog i političkog uticaja Sarmata u poznoj antici. O tome je detaljnije tamo gde sam ranije spomenuo pisao Sulimirski, koji navodi da je verovatno da su sva protoslovenska plemena, u ovom ili onom trenutku (znači ne mora značiti kolektivno u jednom) bila izložena sarmatskom uticaju, u vidu podvrgnuća njihovoj vrhovnoj vlasti. Dakle na to sam ja mislio kada sam to napisao, a to što ti gore tvrdiš naravno da je vrlo moguće. Krinka5 ti je postavio ono što je Gimbutasova tvrdila pre koju stranicu, a jedan od vodećih poljskih autoriteta za ova pitanja, doskorašnji dekan Istorijskog fakulteta krakovskog Jagelonskog univerziteta, Pjotr Kačanovski, upravo je tako nešto i tvrdio...da se tu kod ta tri Ptolemejeva naroda, kod Serba, Stavana i Svovena, radi o zapravo jednom te istom narodu ili barem etnički vrlo bliskim skupinama.

1389043552623dbc47a0.jpg


Kada se govori o sarmatsko-slovenskoj mešavini i uticajima, u prvom redu mislim na rezultate iskopavanja i antropoloških i arheoloških istraživanja, oslanjajući se na izglede skeleta i prvenstveno lobanja, kao i uopštenu analizu grobova i sličnih ostataka koji se mogu naći po prostranstvima nekadašnjeg moćnog carstva Huna. Ali još jedna interesantna stvar mi je tu pala na um; gledajući Momčilovu temu kada govorimo o najstarijim poznatim slovenskim vlastitim imenima...vezano za ona kod kojih je već nešto problematičnije pokušati rekonstruisati nekakav slovenski oblik, ima nekih imena koja (pored onih sa germanskim prizvukom) ukazuju da možda njihovo poreklo treba tražiti među stepskim narodima na istoku. To bi mogla biti i određena potvrda upravo tog velikog uticaja Sarmatoalana, jer bi mnoge istaknute vladajuće porodice, na čelima slovenskih plemena, bili recimo potomci tih ljudi iz starijih vremena, kako ti na kraju krajeva i uobičajeno biva. Pa ja mislim da je otprilike u nauci koncenzus da se u slučaju Anta konkretno upravo o tako nečemu i radi? :think:

Naravno, pomoglo bi potencijalnom Slovenstvu Ptolemejevih Serba ukoliko se pruže nekakvi dodatni argumenti, ne moraju čak ni da kažem nekakvi direktniji dokazi, koji bi čisto tako ojačali tu tezu. Ali ja, barem do sada, nisam neke ubedljivije video, zbog čega dajem prednost njihovoj sarmatoalanskoj prirodi, tj. zato što 1) predstavlja objašnjenje deskriptivnog prideva Beli koji ide uz kako Srbe tako i Hrvate - u terminologiji stepskih naroda, kako se i danas kaže kod mislim Mongola i turkijskih naroda centralne Azije, strane sveta su se označavale bojama; bela boja označavala je stranu na kojoj Sunce zalazi, tj. zapad, 2) postoji više etnonima (dakle ne toponima, vlastitih imena ili tako nečeg, već naziva plemena, naroda) koji nose slično ime, a koji definitivno nisu slovenski; ovde imam na umu i onu paštunsku zajednicu u Avganistanu koju je Pravi Vlah pre koju stranu bio pomenuo, 3) iranska teorija daje baš zgodno objašnjenje za pojavu Srba i njihovo učvršćenje na različitim krajevima Evrope, pa tako i na Balkanskom poluostrvu, ovde, koje možda ne bi trebalo posmatrati u previše drugačijem svetlu od bugarskog pa možda i hrvatskog slučaja (ili recimo ruskog), prenoseći vekovnu ratničku tradiciju koju to srpsko pleme povlači iz najdrevnijih vremena, čime dolazimo do najkonzistentnije i najlogičnije definicije doseljavanja Srba u te krajeve pa i Balkan, te njihove etnogeneze, i 4) postoje izvesni materijalni ostaci sarmatoalanske prirode koji bi mogli biti potvrda upravo ove teorije.

Što se tiče genetike, zar ne treba u tom polju poslušati Kora? :)

Miislim da argumenti kolege sumnjiv_tip u danom slucaju nisu validni. Vec smo govorili o tome da se tu ne govori o etnickoj masi vec o donosiocima etnonima, onima koji su pod sebe organizovali ljudstvo na prostoru Karpata.

Dakle, govorimo o vrlo tankoj populaciji ovde, zato što Srbi na ove prostore jugoistočne Evrope, podsetimo, već dolaze kao slovensko pleme (odnosno plemenski savez, nebitno); a i pre toga, u njihovoj predbalkanskoj postojbini, opet verovatno bismo mogli govoriti možda samo o isključivo vladajućoj kasti koja je bila drugačijeg porekla od same većine saplemenika. Posle dakle više od jednog i po milenija, da li bi trebalo da je iznenađujuće to što genetika ne ide baš u korist ovoj teoriji? Zar je za očekivati da značajni deo populacije treba da bude muški poreklom od Nepoznatog arhonta i njegovih rođaka i (politički) bliskih porodica? Zar nije moguće i da te patrilinearne linije i nestale, odnosno biološki bile prekinute u nekom trenutku?
 
Poslednja izmena:
Pazi, ako ti ovo pišeš zbog onog mog iznat sarmatsko-slovenska etnička fuzija, ja to uopšte nisam naveo zbog indoiranskih mogućih korena srpskog etnonima, već zbog obilja antropoloških i arheoloških nalaza koji su jasno posvedočili značajne opsege kulturnog i političkog uticaja Sarmata u poznoj antici. O tome je detaljnije tamo gde sam ranije spomenuo pisao Sulimirski, koji navodi da je verovatno da su sva protoslovenska plemena, u ovom ili onom trenutku (znači ne mora značiti kolektivno u jednom) bila izložena sarmatskom uticaju, u vidu podvrgnuća njihovoj vrhovnoj vlasti. Dakle na to sam ja mislio kada sam to napisao, a to što ti gore tvrdiš naravno da je vrlo moguće. Krinka5 ti je postavio ono što je Gimbutasova tvrdila pre koju stranicu, a jedan od vodećih poljskih autoriteta za ova pitanja, doskorašnji dekan Istorijskog fakulteta krakovskog Jagelonskog univerziteta, Pjotr Kačanovski, upravo je tako nešto i tvrdio...da se tu kod ta tri Ptolemejeva naroda, kod Serba, Stavana i Svovena, radi o zapravo jednom te istom narodu ili barem etnički vrlo bliskim skupinama.

1389043552623dbc47a0.jpg


Kada se govori o sarmatsko-slovenskoj mešavini i uticajima, u prvom redu mislim na rezultate iskopavanja i antropoloških i arheoloških istraživanja, oslanjajući se na izglede skeleta i prvenstveno lobanja, kao i uopštenu analizu grobova i sličnih ostataka koji se mogu naći po prostranstvima nekadašnjeg moćnog carstva Huna. Ali još jedna interesantna stvar mi je tu pala na um; gledajući Momčilovu temu kada govorimo o najstarijim poznatim slovenskim vlastitim imenima...vezano za ona kod kojih je već nešto problematičnije pokušati rekonstruisati nekakav slovenski oblik, ima nekih imena koja (pored onih sa germanskim prizvukom) ukazuju da možda njihovo poreklo treba tražiti među stepskim narodima na istoku. To bi mogla biti i određena potvrda upravo tog velikog uticaja Sarmatoalana, jer bi mnoge istaknute vladajuće porodice, na čelima slovenskih plemena, bili recimo potomci tih ljudi iz starijih vremena, kako ti na kraju krajeva i uobičajeno biva. Pa ja mislim da je otprilike u nauci koncenzus da se u slučaju Anta konkretno upravo o tako nečemu i radi? :think:

Naravno, pomoglo bi potencijalnom Slovenstvu Ptolemejevih Serba ukoliko se pruže nekakvi dodatni argumenti, ne moraju čak ni da kažem nekakvi direktniji dokazi, koji bi čisto tako ojačali tu tezu. Ali ja, barem do sada, nisam neke ubedljivije video, zbog čega dajem prednost njihovoj sarmatoalanskoj prirodi, tj. zato što 1) predstavlja objašnjenje deskriptivnog prideva Beli koji ide uz kako Srbe tako i Hrvate - u terminologiji stepskih naroda, kako se i danas kaže kod mislim Mongola i turkijskih naroda centralne Azije, strane sveta su se označavale bojama; bela boja označavala je stranu na kojoj Sunce zalazi, tj. zapad, 2) postoji više etnonima (dakle ne toponima, vlastitih imena ili tako nečeg, već naziva plemena, naroda) koji nose slično ime, a koji definitivno nisu slovenski; ovde imam na umu i onu paštunsku zajednicu u Avganistanu koju je Pravi Vlah pre koju stranu bio pomenuo, 3) iranska teorija daje baš zgodno objašnjenje za pojavu Srba i njihovo učvršćenje na različitim krajevima Evrope, pa tako i na Balkanskom poluostrvu, ovde, koje možda ne bi trebalo posmatrati u previše drugačijem svetlu od bugarskog pa možda i hrvatskog slučaja (ili recimo ruskog), prenoseći vekovnu ratničku tradiciju koju to srpsko pleme povlači iz najdrevnijih vremena, čime dolazimo do najkonzistentnije i najlogičnije definicije doseljavanja Srba u te krajeve pa i Balkan, te njihove etnogeneze, i 4) postoje izvesni materijalni ostaci sarmatoalanske prirode koji bi mogli biti potvrda upravo ove teorije.

Što se tiče genetike, zar ne treba u tom polju poslušati Kora? :)



Dakle, govorimo o vrlo tankoj populaciji ovde, zato što Srbi na ove prostore jugoistočne Evrope, podsetimo, već dolaze kao slovensko pleme (odnosno plemenski savez, nebitno); a i pre toga, u njihovoj predbalkanskoj postojbini, opet verovatno bismo mogli govoriti možda samo o isključivo vladajućoj kasti koja je bila drugačijeg porekla od same većine saplemenika. Posle dakle više od jednog i po milenija, da li bi trebalo da je iznenađujuće to što genetika ne ide baš u korist ovoj teoriji? Zar je za očekivati da značajni deo populacije treba da bude muški poreklom od Nepoznatog arhonta i njegovih rođaka i (politički) bliskih porodica? Zar nije moguće i da te patrilinearne linije i nestale, odnosno biološki bile prekinute u nekom trenutku?

Pa to "beli" ide i uz Beloruse, a kod avganistanski Sarbana mozda je samo rec o zajednickom korenu izvedenog iz proto-indoevropskog jezika. Nekako se Sloveni sve do Velike Seobe percipiraju kao jako pasivni, a onda odjedanput kao jako pokretni, zasto jednostavno neko slovensko prvobitno pleme pod nazivom "Srbi" se nije prosirilo sitom Evrope. Inace, meni je "krunski" dokaz protiv sarmatskog porekla Srba sledece: zamislite, vladajuca klasa u Srba ima vecinski sarmatsku genetika, a sad ako uzmemo u obzir da je recimo Vladimir Veliki imao preko 700 zena i da su Sloveni bili mnogozenci, da li stvarno mislite da bas nijedna njihova grana ne bi bila sacuvana do danas? :)
 
Gledajući ovako Kavkaz, i to ne samo od kada sam prvi put tamo video Avare, sve više i više sam fasciniran koliko je to svet u malom.

Severne granice kavkaske Albanije sačinjavaju Keraunijske planine....prema jednoj predstavi Ptolemejeve Sarmatske Azije iz 1771. godine:

Keraunijska_Albanija_2.png


Na jugozapadnu današnje Albanije...nalaze se Keraunijske planine (Malësia akrokeraune).

Možda naše albanske kolege mogu nešto bolje pomoći ubiciranju ove planinske oblasti na jugu Albanije; ja sam, vrlo šturo i koristeći Vikipediju, pretpostavio da bi trebalo da je negde ovde?

Keraunijska_Albanija.png


Kako je došlo do toga da ovi planinski masivi nose isto ime? Ključna je razlika što su na suprotnim stranama - u jednom slučaju na severnoj, a u drugom na južnoj strani.
 
Poslednja izmena:
Gledajući ovako Kavkaz, i to ne samo od kada sam prvi put tamo video Avare, sve više i više sam fasciniran koliko je to svet u malom.

Severne granice kavkaske Albanije sačinjavaju Keraunijske planine....prema jednoj predstavi Ptolemejeve Sarmatske Azije iz 1771. godine:

Keraunijska_Albanija_2.png


Na jugozapadnu današnje Albanije...nalaze se Keraunijske planine (Malësia akrokeraune).

Možda naše albanske kolege mogu nešto bolje pomoći ubiciranju ove planinske oblasti na jugu Albanije; ja sam, vrlo šturo i koristeći Vikipediju, pretpostavio da bi trebalo da je negde ovde?

Keraunijska_Albanija.png


Kako je došlo do toga da ovi planinski masivi nose isto ime? Ključna je razlika što su na suprotnim stranama - u jednom slučaju na severnoj, a u drugom na južnoj strani.

Акрокерауне је вероватно грчког исходишта (акро: висок; кера: рог)
 
Акрокерауне је вероватно грчког исходишта (акро: висок; кера: рог)

Википедија:

The name is derived from Ancient Greek Κεραύνια ὄρη, meaning 'thunder-split peaks'

С обзиром на извор, додатна провера је неопходна.

На албанско се ваљда користи и натив Mali Kanalit?
 
Kad smo vec kod 'paralela'.

https://en.wikipedia.org/wiki/Barda,_Azerbaijan

Barda (Azerbaijani: Bərdə) is the capital city of the Barda Rayon in Azerbaijan, located south of Yevlax and on the left bank of the Tartar river. It was the capital of Caucasian Albania perhaps since the end of the fourth century.

Bardha (English: the white one) is an Albanian mythological creature.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bardha

Etymology bardhë - From Proto-Albanian *bardza
https://en.wiktionary.org/wiki/bardhë

(Another example: the White Drin - Albanian: Drini i Bardhë = Serbian: Бели Дрим)

Now, the etymology of Barda in Azerbaijan/Caucasian Albania is given as: The name of the town derives from (Arabic: برذعة‎, translit. Bardhaʿa‎) -- but, what if this is wrong?



Vasa Cubrilovic - Beograd, Jovan Cvijic i stvaranje Jugoslavije


"Po njegovim istrazivanjima, oko 90% stanovnistva u Srbiji iz pocetka ovog veka doselilo se poslednjih dva veka."
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top