Komunikacija

ček još ovo da ti kažem

u slučaju orhideje guštera riba i ostalog biljnog i životinjskog sveta laž je neophodna radi opstanka jer u prirodi vlada zakon jačeg pa su male biljke ili male životinje razvile podpravilo da u prirodi vlada i zakon sposobnijeg za kamuflažu.
među ljudima koji su na vr lanca ishrane i koji nemaju neku realnu opasnost od situacije u kojoj če oni mirno sedeti na lokvanju dok ih neko u prolazu proždire jer u njima vidi slasan zalogaj.
zato bi ljudi svoju komunikaciju trebalo da poravnaju prema istini i ja mislim da bi tako mnogi nesporazumi bili izbegnuti preventivno.
 
ček još ovo da ti kažem

u slučaju orhideje guštera riba i ostalog biljnog i životinjskog sveta laž je neophodna radi opstanka jer u prirodi vlada zakon jačeg pa su male biljke ili male životinje razvile podpravilo da u prirodi vlada i zakon sposobnijeg za kamuflažu.
među ljudima koji su na vr lanca ishrane i koji nemaju neku realnu opasnost od situacije u kojoj če oni mirno sedeti na lokvanju dok ih neko u prolazu proždire jer u njima vidi slasan zalogaj.
zato bi ljudi svoju komunikaciju trebalo da poravnaju prema istini i ja mislim da bi tako mnogi nesporazumi bili izbegnuti preventivno.

ko te je slagao da su ljudi na vrhu lanca ishrane..?
Na vrhu lanca su mikroorganizmi koji nas sve proždiru, čak i dok smo živi.

Drugo, nesporazumi, ravnanje prema istini..
Ravnanje prema istini niko ne želi.
Da je tako žene se prve ne bi ravnale šminkom (koja je takođe jel'te obmana i laž), right?

- - - - - - - - - -

Komunikacija?
Pa mi evo ovde komuniciramo već nekoliko godina i još uvek se ništa ne razumemo.

to ti pričam
 
Komunikacija?
Pa mi evo ovde komuniciramo već nekoliko godina i još uvek se ništa ne razumemo.
Ovo ćemo kao neprijatno
Izignorisati...

- - - - - - - - - -

ko te je slagao da su ljudi na vrhu lanca ishrane..?
Na vrhu lanca su mikroorganizmi koji nas sve proždiru, čak i dok smo živi.

Drugo, nesporazumi, ravnanje prema istini..
Ravnanje prema istini niko ne želi.
Da je tako žene se prve ne bi ravnale šminkom (koja je takođe jel'te obmana i laž), right?

- - - - - - - - - -



to ti pričam
I kad se slockaju,mi kidamo
posle praveći male blentave
folozofe...Ili podmladak čminkerica...
 
Mačka iz Srbije i mačka iz Norveške, ili Japana..savršeno se razumeju.
Isto je sa pticama, lavocima, kitovima..

Šta je sa ljudima?

Mačkama je sasvim dovoljna komunikacija "pusti jačeg da prvo proba miša" i "skloni se sa puta jačem", ili "gle, maca u teranju".

Ne razmišljaju kao Fihte "Mi ne delujemo jer saznajemo, nego saznajemo jer smo određeni ga delujemo"
ili Šeling "Priroda je vidljiv duh, a duh je nevidljiva priroda”.

Mi smo zakomplikovali život zato što smo u njemu pronašli lepotu. Mislim da je vredelo.
 
Mačkama je sasvim dovoljna komunikacija "pusti jačeg da prvo proba miša" i "skloni se sa puta jačem", ili "gle, maca u teranju".

Ne razmišljaju kao Fihte "Mi ne delujemo jer saznajemo, nego saznajemo jer smo određeni ga delujemo"
ili Šeling "Priroda je vidljiv duh, a duh je nevidljiva priroda”.

Mi smo zakomplikovali život zato što smo u njemu pronašli lepotu. Mislim da je vredelo.

pre bih rekao da smo život koji je mogao da bude lep i jednostavan, zakomplikovali i obezvredili ga..
 
Ne baš obezvredili. Ukinuli jednu vrednost i zamenili je drugom. Može se postaviti pitanje isplativosti, ali nazad ne umemo.

pitanje je..

komunikacija se sve više svodi na skraćenice, slike..bar ova virtuelna

Uživo opet, sporo razloženo govorenje je retkost..Ljudi sve više žure i sve manje imaju živaca za objašnjavanja, obrazlaganja

nadugačko i naširoko pričanje čuje se naročito kada neko ima problem, pa onda čuješ bujicu reči

inače, sve je više metafora, skraćenica...komunikacija kao da više naginje tvitu nego bilo čemu drugom
 
Da, ljudi su postali užurbani, nemaju vremena, žure da naprave još jedan selfi i instant okače na mrežu.
Ako ne možeš da kažeš u pola rečenice, samo reci kul i do jaja tebra.

Kada su ljudi prestali da slušaju druge, prestali su i da slušaju sebe.
Otud toliko izgubljenih. Da bi se osećali manje izgubljeno ulaze u mreže, nadajući se sinergiji, potajno se nadajući da će neko primetiti njihovu jedinstvenost.

Ko se odrekao reči, odrekao se i misli. A misli su jedina sila koja stvara.
Dozvoljavaju mreži da ih vodi, ljulja na talasima, ne shvatajući da će, kada mornari izvuku mrežu na površinu, postati hrana.

Čovek razmišlja onako kako govori. Neko govori nejasno i komplikovano, neko plitko i pitko, neko bistro i logično, neko ljutito, neko hrabro.
Kada čovek govori u skraćenicama onda tako i razmišlja. Nzm. Bzvz. Ok. Cool.
Ne, neće postati mačka, ali će prestati da bude čovek. Postaće plen, riba na mreži.
 
ko te je slagao da su ljudi na vrhu lanca ishrane..?
Na vrhu lanca su mikroorganizmi koji nas sve proždiru, čak i dok smo živi.

Drugo, nesporazumi, ravnanje prema istini..
Ravnanje prema istini niko ne želi.
Da je tako žene se prve ne bi ravnale šminkom (koja je takođe jel'te obmana i laž), right?
Mikroorganizmi su možda bili na vr lanca ishrane u doba kuge sad bi teško prošlo ovakvo tumačenje jer kao što i sam znaš postoje za male pare dobre bakterije koje nam nude ivančić i sinovi i sa kojima je neophodno živeti, a postoje i loše koje jednim udarcem rešava penicilin tako da mikroorganizmi mogu da nagrizaju do granice ljudskih tolerancija a dalje ne. Right?
Možda ti misliš da se ne treba ravnati po istini ali zamisli kakav bi haos nastao kada bi svako pričao proizvoljnu i neistinitu priču svaki put kad otvori usta.
Druga stvar je to što su krpe, make up, sapuni, parfemi, brijanje i štucovanje brade već ustanovljeni civilizacijski mikro napedak u odnosu na druga živa bića kao i kultura stanovanja na primer
ali skrndelj se teško može sakriti iza bilo kakve šminke ili firmiranog odelca kao što kameleon može uspešno da se sakrije pomoću svoje mimikrije tako da kod ljudi važi ona u laži su kratke noge osim ukoliko ne brani svoj život pa mora da slaže
bilo bi delotvornije kad bi se svakom ko izrekne laž koja nije neophodna po malo skratile noge svaki put dok se ne pretvori u patuljka
Neophodne laži nisu tema ovog topika i zaslužuju posebnu pažnju
 
Mikroorganizmi su možda bili na vr lanca ishrane u doba kuge sad bi teško prošlo ovakvo tumačenje jer kao što i sam znaš postoje za male pare dobre bakterije koje nam nude ivančić i sinovi i sa kojima je neophodno živeti, a postoje i loše koje jednim udarcem rešava penicilin tako da mikroorganizmi mogu da nagrizaju do granice ljudskih tolerancija a dalje ne. Right?
Možda ti misliš da se ne treba ravnati po istini ali zamisli kakav bi haos nastao kada bi svako pričao proizvoljnu i neistinitu priču svaki put kad otvori usta.
Druga stvar je to što su krpe, make up, sapuni, parfemi, brijanje i štucovanje brade već ustanovljeni civilizacijski mikro napedak u odnosu na druga živa bića kao i kultura stanovanja na primer
ali skrndelj se teško može sakriti iza bilo kakve šminke ili firmiranog odelca kao što kameleon može uspešno da se sakrije pomoću svoje mimikrije tako da kod ljudi važi ona u laži su kratke noge osim ukoliko ne brani svoj život pa mora da slaže
bilo bi delotvornije kad bi se svakom ko izrekne laž koja nije neophodna po malo skratile noge svaki put dok se ne pretvori u patuljka
Neophodne laži nisu tema ovog topika i zaslužuju posebnu pažnju

večita želja ljudi, da prepoznaju kada neko drugi laže

da se zaštite..da ne bi eto nastao haos.
Ali je pitanje ša je haos i šta je poredak i šta nam više od ta dva prija.

Volimo li poredak gde je sve sušta istina i iskrenost?
U Severnoj Koreji ljudi svakodnevno jedni druge proveravaju, pišu dnevnike i čak uče decu da veliki vođa ima sposobnost da na daljinu čita misli pa..da li je to rešenje?

Nije rešenje ni druga krajnost. Krajnost nikada nije rešenje, izgleda

Što se mikroorganizama tiče..ne rešava Penicilin sve znaš

Dok ovo čitaš već te milioni kolonija za koje ni ne znaš da postoje, jedu. I tebe i mene dok ovo pišem.

Da nije tako živeli bi bez smrta

- - - - - - - - - -

a i posle smrta, kost je vrlo krta..
 
Na onoj temi o govoru kao igri Witgensteina sam rekao šta sam imao u toj temi.
Konačno sam i ja ,pozivajući se na Noama Čomskog izrekao nadu da će se komunikacija među ljudima popraviti
baš zahvaljujući informatici! Simbioza čoveka i mašine će omogučiti unificiranje simbola i iskaza i to na osnovu
zajedničke sintakse koja je zajednička svim jezicima...Ipak,ostaje problem direktne komunikacije koja dok se ne primeni
ostaje Witgensteinov problem nemogućnosti vernog prenošenja iskaza.
I ne mislim da je šteta naneta jezikom nepopravljiva...Nauka govor stavlja u drugi plan,najčešće samo za prikaz rezultata,
nikako više kao sredstvo istraživanja (Kant je ,valjda ,poslednji zaluđenik,a Hegel i potonji čisti promašaji!) jer je sasvim jasno da
je neadekvatno sredstvo...
Ipak metaforičnim jezikom je moguće nadoknaditi dobar deo nedostataka jezika što vodi u svojevrsno pesniptvo,,,Ničeova dela su
dobar primer tih mogućnosti,mada je i preterivao i enigmatitzrao misli do neprepoznatljivosti...;)
Baš iz razloga tih teškoća komunikacije i subjektocentrizma,filozofiju ne shvatam previše ozbiljno...Nako...:lol:
 
Na onoj temi o govoru kao igri Witgensteina sam rekao šta sam imao u toj temi.
Konačno sam i ja ,pozivajući se na Noama Čomskog izrekao nadu da će se komunikacija među ljudima popraviti
baš zahvaljujući informatici! Simbioza čoveka i mašine će omogučiti unificiranje simbola i iskaza i to na osnovu
zajedničke sintakse koja je zajednička svim jezicima...Ipak,ostaje problem direktne komunikacije koja dok se ne primeni
ostaje Witgensteinov problem nemogućnosti vernog prenošenja iskaza.
I ne mislim da je šteta naneta jezikom nepopravljiva...Nauka govor stavlja u drugi plan,najčešće samo za prikaz rezultata,
nikako više kao sredstvo istraživanja (Kant je ,valjda ,poslednji zaluđenik,a Hegel i potonji čisti promašaji!) jer je sasvim jasno da
je neadekvatno sredstvo...
Ipak metaforičnim jezikom je moguće nadoknaditi dobar deo nedostataka jezika što vodi u svojevrsno pesniptvo,,,Ničeova dela su
dobar primer tih mogućnosti,mada je i preterivao i enigmatitzrao misli do neprepoznatljivosti...;)
Baš iz razloga tih teškoća komunikacije i subjektocentrizma,filozofiju ne shvatam previše ozbiljno...Nako...:lol:

Interesantno je da zapadna civilizacija insistira na razumu

dok su neke stare civilizacije (a i neke postojeće) insistirale na Osećaju.

Ovde važi "Jesi li razumeo?"
Tamo važi "Jesi li osetio?"

Mislim da je jedina prava komunikacija moguća putem osećaja.

Pri tom ne mislim na primere tipa Veliki Zoro pita Miss Moneypenny da li hoće na kafu, ova odgovara nekim "osećajem" (reči će i daje biti neophodne) ali..za istinsku komunikaciju, pored razumevanja, neophodno je osetiti makar isto ono što oseća i drugi subjekt u komunikaciji
 
Ama evo priče o dobroj komunikaciji, ispričao mi je bivši tast u Kanadi.
Naš čovek tamo doveo staru majku iz Juge, kod sebe, budući da u Jugi nije bilo nikog da se o njoj stara.
Pre podne je majkka ostajala sama dok su sin i snaha odlazili na posao a unuci na nauku. Jednoga dana sin upita majku, "Majko, kako ti provodiš vreme pre podne tako sama? Da li ti je dosadno?"
" Ma ne," odgovorila je majka, "kada mi dosadi da budem sama a ja izađem u dvorište pa se pored ograde dobro ispričam sa komšinicom."
Budući da je ta komšinica jednako stara kao i majka ovog iselejnika, a kao kanađanka ne zna ni jedan drugi jezik osim engleskog a majka zna samo svoj jezik i to polovično, malo zbunjeno je ponovo upitao majku, "Pa kako se to ispričate?"
"Pa tako lepo," nastavila majka, "ja si pričam o mojim mukama, ona o njenim i mi se razumemo. Kada se ispričamo a mi si uđemo nazad svaka u svoju kuću."

Eto ti nama pouke da za komunikacijui nije potrebno veliko znanje jezika, možda čak ni malo, ako ima nekog ko će da nas, makar kao, sluiša.
 
Poslednja izmena:
večita želja ljudi, da prepoznaju kada neko drugi laže

da se zaštite..da ne bi eto nastao haos.
Ali je pitanje ša je haos i šta je poredak i šta nam više od ta dva prija.

Volimo li poredak gde je sve sušta istina i iskrenost?
U Severnoj Koreji ljudi svakodnevno jedni druge proveravaju, pišu dnevnike i čak uče decu da veliki vođa ima sposobnost da na daljinu čita misli pa..da li je to rešenje?

Nije rešenje ni druga krajnost. Krajnost nikada nije rešenje, izgleda

Što se mikroorganizama tiče..ne rešava Penicilin sve znaš

Dok ovo čitaš već te milioni kolonija za koje ni ne znaš da postoje, jedu. I tebe i mene dok ovo pišem.

Da nije tako živeli bi bez smrta

- - - - - - - - - -

a i posle smrta, kost je vrlo krta..

da znam
u tom slučaju nam ne preostaje ništa drugo nego da svako od nas što bolje ume iskoristi svoj trenutak na zemlji. da komunicira komunicira komunicira...dok ga prsti ne zabole
 
Ybg ,o kafi ni reč...
Hmm...Sinoć došla komšinica o s vecom tralala,a ja sam dodajem
pivkane.Skupilo nas se
desetak..
Pohvali me veca kako sam im uslužan,a ja reko
da kad dobiju-obe su moje...
Prvom se meni prispavalo,a one ostale
da tralalaju...
 

Back
Top