Бирачко право

BakinKolac

Početnik
Poruka
17
Бирачко право може бити: -опште или ограничено
- једнако или неједнако

Опште бирачко право је данас општеприхваћени принцип и примењује се у највећем броју држава света. Опште бирачко право не подразумева да су сви грађани његови носиоци, него постоје три општа услова: -пунолетство, држављанство и пословна способност.
Ограничено бирачко право садржи различите основе за искључивање од уживања бирачког права, као што су: образовни цензус, старосни цензус, имовински цензус, ценус по пореклу (боја коже), цензус по полу итд.

Једнако бирачко право се врши по начелу "један човек један глас" и значи да глас сваког бирача има једнаку вредност.
Неједнако бирачко право представља право појединих категорија грађана да располажу већим бројем гласова од осталих грађана.

У Републици Србији, према Уставу, гарантовано је Опште и Једнако бирачко право! Шта мислите да ли то тако и треба да буде?
Постављам ово питање јер се увек после избора коментарише како одређене категорије грађана не заслужују право гласа, да ли глас оног без зуба сендвичара или оног пијанца испред продавнице треба да вреди као глас једно професора итд. Ако бисте се определили за другачије бирачко право него што је тренутно, на који начин бисмо извршили селекцију "повлашћених" грађана, односно "неповлашћених"?
 
A ko bi pravio selekciju?

Vodili su nas i obrazovaniji i (kao) pametniji od ovih, pa stigosmo do ovih. Da li su onda ti (navodno) pametniji stvarno pametniji ili im to samo piše na nekom papiru?

Da li diplomirani lekar (hirurg, kardiolog, whatever) zna sam da sazida kuću u kojoj će živeti? Da li arhitekta može da operiše srce, bubreg...?
Da li može vulkanizer da mesi hleb, a pekar da krpi gume?
Hoće li doktorov auto biti doveka ispravan ili će nekad zaglaviti kod automehaničara (koji nije dr.mr.prim.sc.)
Znaju li doktor i arhitekta nešto o vinogradarstvu ili samo da piju vino? Ili kako im stiže salata do stola?

Jedan čovek jedan glas je za sada OK.
 
U državama gde masonerija upravlja izborima važi NEJEDNAKO PRAVO
kao i po srBskim selima gde ćaća a uBosni babo pokupi lične karte ukućana pa kad već prima po grbini a ono da odredi ko će...

- - - - - - - - - -

Питање је које захтева претходни одговор- ко је постављач теме, и шта ће њему ставови учесника форума?

Mene više brine VALIDNOST IZBORA kad izadju poltroni uz one što žive za litar dva plus mlate ženu i decu
dok POLOVINA Srbije sa gram mozga NE IZLAZI

pazi foru - GLASAJ ČOVEČE PRAZAN LISTIĆ JE GLAS ZA NJIH
kako da ne, pogotovo bez potpisa, kad svaka stranka pravi zapisnik

E NE ZNAM JA TO....

a jel?

- - - - - - - - - -

Da li je BakinKolač RADETA 2?
 
Бирачко право може бити: -опште или ограничено
- једнако или неједнако

Опште бирачко право је данас општеприхваћени принцип и примењује се у највећем броју држава света. Опште бирачко право не подразумева да су сви грађани његови носиоци, него постоје три општа услова: -пунолетство, држављанство и пословна способност.
Ограничено бирачко право садржи различите основе за искључивање од уживања бирачког права, као што су: образовни цензус, старосни цензус, имовински цензус, ценус по пореклу (боја коже), цензус по полу итд.

Једнако бирачко право се врши по начелу "један човек један глас" и значи да глас сваког бирача има једнаку вредност.
Неједнако бирачко право представља право појединих категорија грађана да располажу већим бројем гласова од осталих грађана.

У Републици Србији, према Уставу, гарантовано је Опште и Једнако бирачко право! Шта мислите да ли то тако и треба да буде?
Постављам ово питање јер се увек после избора коментарише како одређене категорије грађана не заслужују право гласа, да ли глас оног без зуба сендвичара или оног пијанца испред продавнице треба да вреди као глас једно професора итд. Ако бисте се определили за другачије бирачко право него што је тренутно, на који начин бисмо извршили селекцију "повлашћених" грађана, односно "неповлашћених"?

Obavezno cenzus imovinski i obrazovni i bicemo spaseni.

- - - - - - - - - -

A ko bi pravio selekciju?

Vodili su nas i obrazovaniji i (kao) pametniji od ovih, pa stigosmo do ovih. Da li su onda ti (navodno) pametniji stvarno pametniji ili im to samo piše na nekom papiru?

Da li diplomirani lekar (hirurg, kardiolog, whatever) zna sam da sazida kuću u kojoj će živeti? Da li arhitekta može da operiše srce, bubreg...?
Da li može vulkanizer da mesi hleb, a pekar da krpi gume?
Hoće li doktorov auto biti doveka ispravan ili će nekad zaglaviti kod automehaničara (koji nije dr.mr.prim.sc.)
Znaju li doktor i arhitekta nešto o vinogradarstvu ili samo da piju vino? Ili kako im stiže salata do stola?

Jedan čovek jedan glas je za sada OK.

Takvi su te vodili jer su neobrazovani imali pravo glasa.
 
Постављам ово питање јер се увек после избора коментарише како одређене категорије грађана не заслужују право гласа, да ли глас оног без зуба сендвичара или оног пијанца испред продавнице треба да вреди као глас једно професора итд.

Naročito ako je taj profesor još akademik i zove se Dušan Kovačević!
 
A ko bi pravio selekciju?

То јесте право питање и на њега још теже можемо да одговоримо јер би лако могло да се манипулише и намешта да би одређени људи прошли селекцију. У преводу још један проблем.
Али чуо сам пар занимљивих ствари и пало ми је на памет, на пример као што је полагање возачког испита. Слушаш теорију, па пракса и на крају полажеш испит да би могао да возиш ауто. А код избора, оно што је пресудно за наше животе, нашу судбину одређују некомпетентни, необразовани и неуки људи. Требало би можда исто неке тестове да полажеш, да се види твоје елементарно знање о друштву и држави или какве год тестове да направиш. Може ту да буде свакаквих питања. Неки вероватно не знају ни да прочитају шта пише..
 
Питање је које захтева претходни одговор- ко је постављач теме, и шта ће њему ставови учесника форума?

Постављач теме је студент права и разочарани бирач и грађанин Републике Србије, који жели да чује неке паметне ставове и мишљење других, надам се, паметних људи.. Надам се да сте сада задовољни и да имам Ваш благослов да поставим питање овде?
 
Obavezno cenzus imovinski i obrazovni i bicemo spaseni.


Сагласан сам са овим образовним цензусом. Наравно да није све увек тако, да они образовани буду паметнији и кориснији друштву и држави од ових необразованих, али у већини случајева ће то бити у корист образованих.
Пазите само овај податак. Када сам прочитао једном у Политици нисам могао да верујем. После ми је све било јасно.. Попис становништва из 2011. године.

-Без школске спреме: 164 884 (2,68%)
-Непотпуно основно образовање: 677 499 (11,00%)
-Основно образовање: 1 279 116 (20,76%)
-Средње образовање: 3 015 092 (48,93%)
-Више образовање: 348 335 (5,65%)
-Високо образовање: 652 234 (10,59%)
Непознато: 24 424

Само када бисмо ограничили да бирачко право имају лица са најмање завршеним средњим образовањем, ту би већ отпало 2 121 499 бирача, односно 34,44%. А можда би подстакло неке и да се потруде мало и заврше "школе". Али наравно, то није по овим европским вредностима и стандардима:lol:
 
Obavezno cenzus imovinski i obrazovni i bicemo spaseni.


Сагласан сам са овим образовним цензусом. Наравно да није све увек тако, да они образовани буду паметнији и кориснији друштву и држави од ових необразованих, али у већини случајева ће то бити у корист образованих.
Пазите само овај податак. Када сам прочитао једном у Политици нисам могао да верујем. После ми је све било јасно.. Попис становништва из 2011. године.

-Без школске спреме: 164 884 (2,68%)
-Непотпуно основно образовање: 677 499 (11,00%)
-Основно образовање: 1 279 116 (20,76%)
-Средње образовање: 3 015 092 (48,93%)
-Више образовање: 348 335 (5,65%)
-Високо образовање: 652 234 (10,59%)
Непознато: 24 424

Само када бисмо ограничили да бирачко право имају лица са најмање завршеним средњим образовањем, ту би већ отпало 2 121 499 бирача, односно 34,44%. А можда би подстакло неке и да се потруде мало и заврше "школе". Али наравно, то није по овим европским вредностима и стандардима:lol:

A -glasače- tipa Dušana Kovačevića, .....akademika, ....pod koju kategoriju ograničenog glasačkog prava staviti????
Ili ćeš i dalje da kenjaš, ....kao da ništa ne znaš!:per::per::per:
 
Постављач теме је студент права и разочарани бирач и грађанин Републике Србије, који жели да чује неке паметне ставове и мишљење других, надам се, паметних људи.. Надам се да сте сада задовољни и да имам Ваш благослов да поставим питање овде?

Tek si student i već glumiš elitu i hteo bi da razvrstavaš stanovništvo? A već si stigao i da se razočaraš kao birač i građanin...
 
Tek si student i već glumiš elitu i hteo bi da razvrstavaš stanovništvo? A već si stigao i da se razočaraš kao birač i građanin...
P
A oduzeo bi biračko pravo mom teči koji može da nahrani pola paraćina sa svog imanja i koji je podigai malo poljoprivredno carstvo bez škole i veoma je inteligentan čovek. Taj itekako ma svoje razloge kad za nekog glasa i uvek glasa među prvima pa pravac njiva.
 
У Републици Србији, према Уставу, гарантовано је Опште и Једнако бирачко право! Шта мислите да ли то тако и треба да буде?

не треба. наравно.

народу добром треба само по носу. једнако. онда те воли и пева ти Друже Тито ми ти се кунемо.
 
Питање је које захтева претходни одговор- ко је постављач теме, и шта ће њему ставови учесника форума?

А...КО СИ ТИ...:huh:

- - - - - - - - - -

Бирачког права треба ..ОСЛОБОДИТИ...пензионере и старије и слабије грађане који су превршили 70 година старости ...:think:

Грађани животне доби преко 70 година због своје платежне, физичке и психичке слабости подложени су разним манипулацијама...од медијско-психолошких до вербалих манипулација и вербалних претњи употребе силе које су најчешће праћене и физичким малтретирањем.
 
Постављач теме је студент права и разочарани бирач и грађанин Републике Србије, који жели да чује неке паметне ставове и мишљење других, надам се, паметних људи.. Надам се да сте сада задовољни и да имам Ваш благослов да поставим питање овде?
За благослов мораш код свештеника, није то мој ресор.
Друго- тема је добра и провокативна- видећемо у ком ће правцу отићи.
А што се паметних ставова тиче- овде их нећеш наћи много. По мом искуству са Крстарице- паметни ставови су само они који се слажу са твојим, које си већ утврдио, док сви остали причају глупости.
Сачекаћу мало да чујем твоје, па ћу ти рећи колико си ти паметан...
...или глуп.

- - - - - - - - - -

А...КО СИ ТИ...:huh:
Неко ко прво размисли.
 
Tek si student i već glumiš elitu i hteo bi da razvrstavaš stanovništvo? A već si stigao i da se razočaraš kao birač i građanin...

Далеко од тога да глумим елиту. Знам колико не знам и колико има паметнијих од мене. Да ли је потребно много времена да би се нормалан човек у Србији разочарао? А наравно да сам разочаран, нећу сигурно као неки "маторци", који су и упропастили ову државу (посредно или непосредно), да схавтим тек у 50. години да сам преварен и изманипулисан.. (или ни тада, јер не би ови били данас да су се људи опаметили).
 
P
A oduzeo bi biračko pravo mom teči koji može da nahrani pola paraćina sa svog imanja i koji je podigai malo poljoprivredno carstvo bez škole i veoma je inteligentan čovek. Taj itekako ma svoje razloge kad za nekog glasa i uvek glasa među prvima pa pravac njiva.

Свака част твом течи, верујем да има још много таквих без школе. Нажалост, не постоји ништа идеално, само на папиру можда, када бисмо написали неку утопију. Ипак мислим да има много више без школе оних који нису као твој теча. Само је питање вагања, шта би нам било више корисно.
Да ли знате неки праведнији предлог или мислите да је овако како јесте у реду?
 
Бирачко право може бити: -опште или ограничено
- једнако или неједнако

Опште бирачко право је данас општеприхваћени принцип и примењује се у највећем броју држава света. Опште бирачко право не подразумева да су сви грађани његови носиоци, него постоје три општа услова: -пунолетство, држављанство и пословна способност.
Ограничено бирачко право садржи различите основе за искључивање од уживања бирачког права, као што су: образовни цензус, старосни цензус, имовински цензус, ценус по пореклу (боја коже), цензус по полу итд.

Једнако бирачко право се врши по начелу "један човек један глас" и значи да глас сваког бирача има једнаку вредност.
Неједнако бирачко право представља право појединих категорија грађана да располажу већим бројем гласова од осталих грађана.

У Републици Србији, према Уставу, гарантовано је Опште и Једнако бирачко право! Шта мислите да ли то тако и треба да буде?
Постављам ово питање јер се увек после избора коментарише како одређене категорије грађана не заслужују право гласа, да ли глас оног без зуба сендвичара или оног пијанца испред продавнице треба да вреди као глас једно професора итд. Ако бисте се определили за другачије бирачко право него што је тренутно, на који начин бисмо извршили селекцију "повлашћених" грађана, односно "неповлашћених"?

UN-OPŠTA DEKLARACIJA O PRAVIMA ČOVEKA
Član 21.
1. Svako ima pravo da učestvuje u upravljanju svojom zemljom, neposredno ili preko slobodno izabranih predstavnika.
2. Svako ima pravo da na ravnopravnoj osnovi stupa u javnu službu u svojoj zemlji.
3. Volja naroda je osnova državne vlasti: ova volja treba da se izražava na povremenim i slobodnim izborima, koji će se sprovoditi opštim i jednakim pravom glasa, tajnim glasanjem ili odgovarajućim postupkom kojim se obezbedjuje sloboda glasanja.

Postoji cak i neka inicijativa da se izbori u Srbiji učine zakonski obaveznim, budući da se konstantno suočavamo sa pojavom da skoro polovina birača ne izlazi na glasanje, zbog čega se legitimitet državno-političkog vođstva, za razliku od legaliteta, često problematizuje i stavlja pod znak pitanja.
 
Свака част твом течи, верујем да има још много таквих без школе. Нажалост, не постоји ништа идеално, само на папиру можда, када бисмо написали неку утопију. Ипак мислим да има много више без школе оних који нису као твој теча. Само је питање вагања, шта би нам било више корисно.
Да ли знате неки праведнији предлог или мислите да је овако како јесте у реду?

Svaki drugi seljak preko 60 godina ko moj teča je takav. Nema školu, ali zna od čega živi. Filozofija je prosta-radi i ne brini. Uvek govori: Ako hoćeš da zemlja da, moraš i ti njoj dati-
 
Postoji cak i neka inicijativa da se izbori u Srbiji učine zakonski obaveznim, budući da se konstantno suočavamo sa pojavom da skoro polovina birača ne izlazi na glasanje, zbog čega se legitimitet državno-političkog vođstva, za razliku od legaliteta, često problematizuje i stavlja pod znak pitanja.

''државно-политичко вођсто''

значи, хит! :lol:

другарице, ти изрази са комесарских курсева су напуштени чак и од партија наследница Савеза комуниста :D
 
Postoji cak i neka inicijativa da se izbori u Srbiji učine zakonski obaveznim, budući da se konstantno suočavamo sa pojavom da skoro polovina birača ne izlazi na glasanje, zbog čega se legitimitet državno-političkog vođstva, za razliku od legaliteta, često problematizuje i stavlja pod znak pitanja.[/QUOTE]

То би било одлично. Обавезно је и у две чланице ЕУ као што су Грчка или Белгија, зашто не би могло и код нас? Ставиш лепо као санкцију друштвено-корисни рад или новчану казну, па да видиш да ли ће да остану код куће и да их буде баш брига за будућност своје деце..
 
''државно-политичко вођсто''

значи, хит! :lol:

другарице, ти изрази са комесарских курсева су напуштени чак и од партија наследница Савеза комуниста :D

Taj izraz je upotrebio moj komšija od 83 godine, zastavnik prve klase u penziji: moramo svak na svoj način doprineti da olakšamo posao državno-političkom vođstvu. Tim rečima.
 
Postoji cak i neka inicijativa da se izbori u Srbiji učine zakonski obaveznim, budući da se konstantno suočavamo sa pojavom da skoro polovina birača ne izlazi na glasanje, zbog čega se legitimitet državno-političkog vođstva, za razliku od legaliteta, često problematizuje i stavlja pod znak pitanja.

То би било одлично. Обавезно је и у две чланице ЕУ као што су Грчка или Белгија, зашто не би могло и код нас? Ставиш лепо као санкцију друштвено-корисни рад или новчану казну, па да видиш да ли ће да остану код куће и да их буде баш брига за будућност своје деце..[/QUOTE]

I to je krsenje ljudskih prava, niko nema prava da te silom tera da radis nesto protiv svoje volje.
 

Back
Top