Leskovac

proka

Legenda
Poruka
57.100
Leskovac

pa da čujem, šta je novo a šta je staro u leskovac??? :D

za početak evo par umotvorina o leskovčanima, čisto da raznijem led :bye:

- - - - - - - - - -

16473280_878706042270408_4284746657754798781_n.jpg


- - - - - - - - - -

16265774_869682569839422_2807903543274473546_n.jpg


- - - - - - - - - -

14520492_802404706567209_36659335538491867_n.jpg
 
Dok u celom svetu deca spavaju kao anđeli, u Leskovcu „spijev k'o zaklani“. Takođe, samo u Leskovcu otac ćerku zove „sine“, a sina „ti be, majmune“.
Verovatno ćete teško razumeti i poređenja poput „Žmije k'o ćuran na motku“ ili „Zapenija k'o sivonja“ ukoliko niste iz Leskovca.

Evo nekoliko primera:

"Najeo se k’o ciganče na zadušnicu" – poređenje sa dozom crnog humora o nekome ko halapljivo jede.

"Utepuje se k’o mače od tavan" – za nekog ko stalno priča gluposti.

"Zapenija k’o sivonja" – kada neko ne odustaje od svoje namere.

Ima i onih novijeg datuma tipa:

“Izgoreja sam k'o licna na osigurač”

ili:

“Gle kako se iskrivija k’o niški avtobus”.

Ipak, osim humora, Leskovčani poseduju veliku građu sa poslovicama koje su jako poučne. Ima jedne koja ukazuje na predostrožnost:

"Poklopeno mleko mačke ne lapav!"

Ili:

“U falene jagode idi s malečku korpu "

( izvor: Južne vesti )
 
U dvorište travka gu nema kad mu viknem s total, dvared ga išpricam, - vikav razredi s vodu, more za koje ce ga razriđam, kiša nek razriđa, košta manje nego paklo cigare. Na plastični buriki za vodu azbes, na livadu glifozan, tuj berev ekološki čajevi, u baštu svič - trired pred cvetanje a pred berbu pa, na lozu jenput fungin drugput plav kamen, i tako na smenu, i onoj treće, atrazin li beše, protiv plamenjaču, etiol na paradajz, i prasci od buve da čisti, špricanje stoku kod Limka, pa kod Tozu, i on si znaje a ne trazi pare nego frtalj rakiju, pa kod državnog pa, da napređuju, na zidovi poludisperzija mesto kreč, gde lojze digne crep turim azbes. Podrum ne miriše na rakiju nego na tuberofen i dimikolol trojka, koncentrovan u džaci. U prodavnicu maske dajev džabe, toj za deca da se igrav. Ispod svaki krevet tacna mišomor sa žito. Stajnjak nijedan u selo ne skuplja, koj će smrdi na lajina, njiva se u leto beli od mešan NPK i KAN, a bašta od 20-40-10 BASF. Tablete za komarci non stop ni goriv, kad nema komarci i pčele begav, slaninarci odavno nema. Orli ni vise ne dirav kokoške, svaka ima po devet kila od neki nov koncentrat, valjda ga stra će ga uapev. Juče prskamo maline, a sutra pa. Kad pretekne u prskalicu obavezno isprskav i divlje kupine, nji vole oni u grad, daju dvesta od kilo nekad i više, kupujev si za deca. Ja si jedem samo ovoj naše zdravo selsko, pa nesam šprican u glavu da kupujem onoj u prodavnicu, toj kupeno je otrov.

- - - - - - - - - -

 
Beograđani da si ponesev akuzativ

Došli Beograđani na Leskovačku roštiljijadu. I sednuli oni za štand, i vikav konobara. Dolazi konobar i vika:


“Dobrodošli na Leskovačku roštiljijadu, izvolte.”
Beograđanin: “Molim Vas meni?”
Konobar: “Pol’k be aljco alajavi, prvo dama, pa onda ti.”
“Izvinite, molim Vas meni?”
“Ama, poštuj bon ton, prvo dama, pa onda ti.”
“Aman čoveče, jelovnik, kartu pića…”
“Aaa, što će ti sad pa toj kad ja sve znam napamet.”
“Pa kad znate, onda recite.”

“Ovakoj, od roštilj imamo, malečak i golem.”
“Izvinite, kako to mislite malečak i golem?”
“Voz, Leskovački voz, malečak su ti 3 ganga, a golem ti je cela kompozicija, da jedeš dok se ne izgemčiš.”
“Izvinite, a šta Vam to znači izgemčiš?”
“Pa bre, da jedeš dok ne pukneš…”
“Dobro, dobro, a šta imate od kuvanih jela?”

“Ovakoj, pasulj na tavče, pasulj na gravče, kupus sas kolenicu, kupus bez kolenicu, sarmice umotane u vinov lis’ s kiselo mlekce, prsti da si izedeš.”
“Aman čoveče, koristite li vi uopšte akuzativ?”
“Koe dal koristimo?”
“Akuzativ, padež?”
“Ne znam, ću pitam šefa… Šefeee, gost pita imamo li akuzativ?”
“Šef: Koe dal imamo?”
“Vika, akuzativ padeš neki.”
Šef: “Ma jok, isključivo sve spremamo na čkaru i maz, al’ ako treba će mu turimo i taj akuzativ!”
 

Back
Top