Глуме депресију да би отишли на боловање

Transcendental

Buduća legenda
Poruka
29.503
http://www.politika.rs/scc/clanak/3...-bi-otisli-na-bolovanje#.WXuYLqHu8WE.facebook

Глуме депресију да би отишли на боловање

У лекарској пракси се дешава да послодавац раднику не одобри одлазак на одмор, а он му „доскочи” узимањем боловања
Аутор: Данијела Давидов-Кесарчетвртак, 27.07.2017. у 22:00
depresija.jpg
(Фото Пиксабеј)


„Одржавање” трудноће, повреде, болести мишићно-коштаног система и везивног ткива, тумори, обољења система крвотока, душевни поремећаји, проблеми са нервним системом и органима за варење најчешће су дијагнозе због којих су грађани у првих шест месеци ове године одлазили на боловања.
Са посла се дуже од месец дана одсуствовало и због болести мокраћно-полног система, заразних обољења, због проблема са болестима крви, жлезда са унутрашњим лучењем, тегобама са очима и ушима, мукама са дисањем…
Подаци Републичког фонда за здравствено осигурање показују да су од 1. јануара до краја јуна лекарске комисије РФЗО-а у 135.876 случајева оцењивале дужину привремене спречености за рад, што је за 4,9 одсто мање посета комисијама него у истом периоду претходне године.
– Поредећи привремену спреченост за рад у овом периоду у односу на исте месеце пре годину дана, закључује се да је дошло до повећања броја случајева за дијагнозе из група повреда, тровања и последица деловања спољних фактора (11,4 одсто), болести мишићно-коштаног система и везивног ткива (7,3 одсто) и тумора (0,5 одсто) – додаје др Верица Лазић, в. д. директора РФЗО-а.
Лекари у домовима здравља објашњавају да се на одлазак на боловање теже одлучују људи који раде код приватника него они који раде у државној служби. Дешава се и да блефирају, само како би уграбили који слободан дан.
Професор др Александар Миловановић, директор Института за медицину рада Србије „Др Драгомир Карајовић”, појашњава да има случајева да ако раднику послодавац не одобри одлазак на одмор, он му „доскочи” узимањем боловања.
– Свако може да дође код лекара и да се пожали на бол у кичми. Лекар мора да верује да га стварно боли и пошаље га на боловање. Злоупотребљавају се и психијатријске дијагнозе. Имао сам случај човека који се жалио на депресију и због тога отишао на боловање, а онда сам га видео како се шета по тржном центру. Имао сам намеру да тражим контролу његовог боловања, али сам одустао јер он може да се брани тиме да му је за депресију добро да изађе међу људе. Нажалост, не постоји уређај депресиметар којим би могло да се утврди да ли је неко болестан или не. Људи могу да глуме да су депресивни. Десило се и да ме један молер ударио јер нисам хтео да му отворим боловање због вртоглавице. Није био болестан већ је договорио приватне послове у сезони кречења. Био је бесан што сам му „покварио” намеру – истиче др Миловановић.
Када је реч о озбиљним симптомима због којих се мора на боловање, појашњава прим. др Милица Николић Урошевић, из београдског Дома здравља „Врачар”, утисак је да се много више него раније прекида одлазак на посао због лечења карцинома, а актуелни су и преломи руку и ногу услед пада са мотора. Уколико нису велике повреде, на пример ако је особа повредила леву руку а ради канцеларијски посао и десном руком може да ради на рачунару, она одустаје од боловања.
– Међу људима који не могу да раде неко време више не предњаче људи са душевним поремећајима који већ имају отворене картоне на психијатрији. Много је више оних који би требало да имају психијатријску дијагнозу а неће да се лече. Недавно ми је дошао један поштар рекавши ми да не може више да глуми и гледа људе и да би свашта могао да уради, па да је битно да оде на боловање да се смири – каже др Невенка Димитријевић, пи-ар Секције опште медицине Српског лекарског друштва.
Одлазак на боловање најчешћи је због дијагноза у вези са трудноћом, рађањем и бабињама, иако је нешто мањи број таквих случајева него претходних година. Гинеколог др Мима Фазлагић истиче да се ранијих година често дешавало да жене узимају боловања да би продужиле одмор. Сада тога има мање јер су надокнаде за боловање мале, због чега има и случајева да жене које имају озбиљне гинеколошке проблеме одлазе на посао.
– То се не односи на труднице јер већина њих „отвара” боловање од тренутка када виде позитиван тест трудноће. У многим земљама боловања за труднице такорећи да не постоје, осим за жене које морају да бораве у болници – објашњава др Фазлагић.
Када је реч о узроцима привремене спречености за рад, у РФЗО-у појашњавају да повећање бележи спреченост за рад због болести или повреде ван рада али и на послу, због професионалне болести и неге болесног члана уже породице.
 
jes ko da je srbijanski gazda lekar..klosar ebote..trebo bi i on kod doce na pregled..ozbiljno..gazde u nas su bas oboleli i to tesko..

Gazda je gazda ali radnik je radnik

mora da se zna ko kosi a ko vodu nosi

Radnički ološ mora da se nauči da radi u ovoj državi

Nema više sedenja po radničkim zborovima u socijalističkim fabrikama

Kod privatnika nema lenčarenja
 
Jok nego ce da rade za 200€

200e je previše

Jedan ekonomista koji radi za EBRD mi je rekao da mora da se ukine minimalac da bi ova država napredovala

Moramo radnicima da objasnimo da nema napretka bez znoja i muke

Makar za 100e mesečno, to je više nego 0

A ne ovaj njihov komunjarizam i njihovi suludi zahtevi tipa "hoću da živim od plate"
 
ja reo ti se ironicno sprdash dok nisam nastavila da citam poruke..

Sprda se - on je hardcore komunista.

- - - - - - - - - -

Secam se jednog Antonicevog teksta o tome kako se sprema promena zakona gde se sva prava daju poslodavcu u odnosu poslodavac-zaposleni.
Ovo po meni jeste trend koji ce se nastaviti i jeste u duhu neoliberalizma u neku ruku, ali je mnogo vise u duhu kolonijalizma, jer ta vlast i partijasi itekako zezaju jadne gazde i privatnike.
 
Brate, ako nećeš ima ko oće, pa ti vidi.

Tako je brate.

Tržište je stvar slobodnog izbora.

Ako neko hoće da radi za 100e mesečno ko smo mi, ili ko je država da ga spreči.

Naprotiv, treba podsticati rad za što manji novac, da bi kapitalistima ostajalo što više i da bi oni investirali i stvarali nova radna mesta.

Tako se stvara ozbiljna država. Investitori su najbitniji za razvoj.
 
Mislim da je vreme da se promeni zakon o radu i zabrani odlazak na bolovanje ako gazda proceni da ga radnički ološ folira...

Moramo da iskorenimo ovu socijalističku svest bre

Iako je u socijalizmu bilo i te kako zloupotreba bolovanja, sada se otislo u drugu krajnost da cak i kad se radnik oseca lose, kad je preumoran (sto moze u nekim delatnostima da bude opasno i po sam zivot) ,ne moze da dobije odmor...bas to treba da se iskoreni jer dobar radnik je samo onaj koji je zadovoljan.
 
Tako je brate.

Tržište je stvar slobodnog izbora.

Ako neko hoće da radi za 100e mesečno ko smo mi, ili ko je država da ga spreči.

Naprotiv, treba podsticati rad za što manji novac, da bi kapitalistima ostajalo što više i da bi oni investirali i stvarali nova radna mesta.

Tako se stvara ozbiljna država. Investitori su najbitniji za razvoj.

Tako je burazeru, što deblji kapitalista bogatija i država.
 
jes ko da je srbijanski gazda lekar..klosar ebote..trebo bi i on kod doce na pregled..ozbiljno..gazde u nas su bas oboleli i to tesko..

to je tacno, poslednja marva im nije ravna, kad se srbin uhvati vlasti...

no, realno u pitanju je karakter covjeka i moramo da se menjamo, da se manemo gliba, podmuklosti i foliranja

ne mozes na bolovanje ako te zagrebe grlo... drugo su upale pluca i sta ti znam ozbiljnije ali ovo je bezobrazluk koji treba iskoreniti.. potom iskorenuti i ovakve gazde ko danas, uneti im da ce morti minimum 35 hiljada dati radniku pa da vidimo...

postujem da se neradnici prevaranti trebaju iskorenuti ali i druga strana medalje je za remont
 
Pa sta ste radili 50 godina onda?:kafa:
Evo šta kažu ovi tvoji o samoupravljanju


Samoupravljanje nije zauzdalo politički voluntarizam. Razlog je jednostavan: ono je nametnuto voljom političkih vođa, za koje ne predstavlja nikakvu teškoću da mu povećaju ili smanje područje uticaja ili da unutar njega ostvare kontrolu. Teza da se samoupravljanje najpotpunije potvrđuje u osnovnim organizacijama udruženog rada u stvari je samo izgovor da mu se ne prepusti onaj suštinski (makroekonomski) delokrug u kome se donose društvene odluke od vitalnog značaja. Taj delokrug politički činioci ljubomorno čuvaju za sebe. Samoupravljanje je potisnuto u šezdesetim godinama i tu je začetak mnogih naših nevolja. Ono realno ne postoji na globalnom društvenom nivou, a nikad nije ni izgrađeno kao celovit demokratski sistem, niti su iz takvog stanja izvučene konsekvence. Zbog toga je samoupravljanje ulepšavajući princip, a ne podloga društva. Sistem je u celini nekonzistentan. U njemu nema ni pravog plana, ni pravog tržišta, niti prave države i pravog samoupravljanja.

Memorandum SANU '86.
 

Back
Top