Да ли је добар верник обавезно и добар човек ?

Књаз Милош

Ističe se
Poruka
2.065
...
Znaš li ti koliko mi imamo ODLIČNIH VERNIKA ali LOŠIH LJUDI?

Ево видех ову инспиративну мисао на једном другом пдф-у и заиста,
да ли је
љубав прем Богу = љубав према религијском устројству = љубав према човеку ?
 
Ljubav prema Bogu nema apsolutno nikakve veze sa ljubavlju prema religijskom ustrojstvu. Tj. ne bi trebalo da ima.

Religija je samo jedna apstraktna fora koja uzima instituciju verovanja, i kreira, takodje, apstraktna pravila, a sve u cilju da se koncano kreiraju vrlo konkretne institucije (crkve), preko kojih ce pojedinci dolaziti do materijalnog bogatstva.

Ljubav prema Bogu bi trebalo da bude jednaka ljubavi prema coveku. Trebalo. Onda bi sve bilo u redu.

Nazalost, u praksi je ljubav prema Bogu izjednacena sa ljubavlju prema religijskom ustrojstvu, i to je uzrok velikog zla. Tu se covek, ljubav prema coveku kao pojedincu, potpuno zapostavlja, i podredjuje religijskoj doktrini.

Sve pomesano, i napravljeno kako ne treba.

Zato i imamo toliko srannja u svetu, i kroz istoriju, i dan danas.
 
Ево видех ову инспиративну мисао на једном другом пдф-у и заиста,
да ли је
љубав прем Богу = љубав према религијском устројству = љубав према човеку ?

Mnoge je na "ljubav" prema Bogu naterao strah. Od samog Boga, moguce kazne. Zato je takva ljubav samo "ljubav". Imitacija. A ne pravi osecaj. Pridrzavace se slepo religijskih odredbi, pratiti rituale, teoretisati o ljubavi prema bliznjem, ali ce u praksi mnoge stvari biti drugacije.
Lakse se zivi kada je vec sve zacrtano, odredjeno, ne mora se puno razmisljati, ali covek postane iskljuciv za sve ono sto u te religijske okvire ne spada.
 
Da li ti znas definiciju pojma TEMA? Ovo nije tema, vec jednostavno i detinjasto pitanje. Al' hajde, da ne zvocam, vec da ti odgovorim da sto je covek bolji i cvrsci vernik u obrnutoj srazmeri je njegova dobrota. Zasto? Zato sto njegova dogma od njega zahteva da je iskljuciv. Istorija nas uci da je i sam bog negativan, zloban, genocidan, pa to zahteva i od svog sledbenika.
 
Повукох једну паралелу,
надам се да је примерена ...

Знам људе који обожавају псе,
помислио би човек да они воле и људе,
аналогно оној
" ко не воли псе - не воли ни људе ".

Међутим,
лично сам се уверио много пута
да то уопште није тако
и да многи који људе не могу очима да виде
спас траже у псећем друштву !
 
...
Istorija nas uci da je i sam bog negativan, zloban, genocidan,
...

А то мислиш на оног малог из Заветног ковчега
што су га стари Јевреји вукли са собом по пустињи
не би ли им помогао у клању и затирању конкурентских номада ?!

Ми Хришћани смо то одавно ( пре 2000 година ) превазишли !
Где си ти био ? :eek:
 
Повукох једну паралелу,
надам се да је примерена ...

Знам људе који обожавају псе,
помислио би човек да они воле и људе,
аналогно оној
" ко не воли псе - не воли ни људе ".

Међутим,
лично сам се уверио много пута
да то уопште није тако
и да многи који људе не могу очима да виде
спас траже у псећем друштву !
Mislim da preterujes. Da li ti volis i da li drzis bilo kakvog kucnog ljubimca. Nije bitno da li je pas, macka ili iguana? Moje je misljenje da ljudi koji vole i drze domace ljubimce imaju pozitivan odnos i prema ljudima. Ovo sto ti navodis je izopaceno. Naravno, postoje mizantropi, ali to nema veze sa kucnim ljubimcima.
 
Повукох једну паралелу,
надам се да је примерена ...

Знам људе који обожавају псе,
помислио би човек да они воле и људе,
аналогно оној
" ко не воли псе - не воли ни људе ".

Међутим,
лично сам се уверио много пута
да то уопште није тако
и да многи који људе не могу очима да виде
спас траже у псећем друштву !
Pa valjda kada su shvatili ko su i sta su ti dobri vernici shvatili su da vernost mogu da nadju samo kod zivotinja.
I apsolutno nije tacno da ljudi koji imaju pse ( obozavanje je prejaka , a i bemislena rec) mrze druge ljude.
 
Ево видех ову инспиративну мисао на једном другом пдф-у и заиста,
да ли је
љубав прем Богу = љубав према религијском устројству = љубав према човеку ?
Nije. Teoretski bi trebao da je onaj koji se pridrzava svih Bozijih zapovesti i dobar covek, ali praksa je kao i obicno drugacija.
 
ja sam dobar čovek ali nisam dobar vernik.
ne postim, ne idem u crkvu na praznike ne zabradim maramu i klanjam se do zemlje dok molim boga da ispegla neku nepravdu prema meni za slavu ne svetim kolač ne plaćam krštenja popovima koji nose pradine cipele i sveskupa ne verujem u instituciju crkve koja mi nameće hrpu njenih zakona kako bi me imala za večitog donatora. dok ona meni za uzvrat pruža spokoj i osećaj da nisam sama u svojoj patnji.

ne dam.

svako boga i osećaj za dobro nosi u sebi i prema toj dobroti u svom srcu on je ispravan klanjao se pred oltarom išao na jutarnje službe ili ljubio noge odabranom svecu na ikoni ili ne.

neće mu pomoći ni crkva ni bog makar olizao do glanca pradine cipelice na svešteniku u crkvi pokrova presvete bogorodice.
 
Poslednja izmena:
Da, dobar vernik bi trebalo da je i dobar čovek.

Više je puta postavljeno pitanje "šta je dobar vernik". To je onaj koji zaista veruje i sledi pravila religije. Ostali su samo formalno, ustvari lažni vernici.

Šta je dobar čovek. Onaj koji ne čini ništa loše drugima.

Ko je dobar covek? Onaj ko ne cini losa dela, a uvek je spreman da cini dobra. Ako, recimo, pravoslavac ne cini losa dela, a mrzi katolike i muslimane, onda je, bez sumnje, negativan, moglo bi se reci los covek. Ako meni, naprimer, moja koleginica na ovom PDF kaze da sam Turcin, onda time iskazuje ne samo netrpeljovost, a mozda i mrznju prema meni, vec pokazuje koliko mrzi Turke. A, svako onaj ko mrzi drugog coveka ne moze se kvalifikovati kao dobar, human covek.
 
Poslednja izmena:
:jede2:

e hogi o čemu ti pišeš :lol:
kakva mržnja te spopala, pa ti onda i nisi baš u vinklu
što bi neko mrzeo slova a svi mi ovde smo baš to
niti te znam niti poznajem kao ni ti mene samo vidim rečenice koje ovde ostavljaš
ali kad već prozivaš :lol:
da ti si ovde poznat kao (ajd da upotrebim tvoj način izražavanja) mrzitelj srbije i srpstva i veličanja turcizma

- - - - - - - - - -

Знам неке људе који једу у цркви
и сведок сам да су заиста неспособни да сами нешто зараде !

znam ja ljude koji idu na groblje i uzimaju sa grobova hranu da bi jeli a nisu uopšte vernici i šta sad?

ajd sad nastavite sa komentarima da vam ja kao vernik ne smetam na pdf religija :lol:
 
ja sam dobar čovek ali nisam dobar vernik.
ne postim, ne idem u crkvu na praznike ne zabradim maramu i klanjam se do zemlje dok molim boga da ispegla neku nepravdu prema meni za slavu ne svetim kolač ne plaćam krštenja popovima koji nose pradine cipele i sveskupa ne verujem u instituciju crkve koja mi nameće hrpu njenih zakona kako bi me imala za večitog donatora. dok ona meni za uzvrat pruža spokoj i osećaj da nisam sama u svojoj patnji.

ne dam.

svako boga i osećaj za dobro nosi u sebi i prema toj dobroti u svom srcu on je ispravan klanjao se pred oltarom išao na jutarnje službe ili ljubio noge odabranom svecu na ikoni ili ne.
Pa, nisam bas siguran da si u pravu. Ako tvrdis da je tvoje pravoslavno verovanje jedino ispravno, ti dokazujes da si falicna, da si netolerantna prema drugim konfesijama.Da li si tada dobar covek? Dobar vernik - da, ali ne i covek.
 
Ko je dobar covek? Onaj ko ne cini losa dela, a uvek je spreman da cini dobra. Ako, recimo, pravoslavac ne cini losa dela, a mrzi katolike i muslimane, onda je, bez sumnje, negativan, moglo bi se reci los covek. Ako meni, naprimer, moja koleginica na ovom PDF kaze da sam Turcin, onda time iskazuje ne samo netrpeljovost, a mozda i mrznju prema meni, vec pokazuje koliko mrzi Turke. A, svako onaj ko mrzi drugog coveka ne moze se kvalifikovati kao dobar, human covek.
Slažem se!
 
Pa, nisam bas siguran da si u pravu. Ako tvrdis da je tvoje pravoslavno verovanje jedino ispravno, ti dokazujes da si falicna, da si netolerantna prema drugim konfesijama.Da li si tada dobar covek? Dobar vernik - da, ali ne i covek.

dobar si čovek ako nijedno živo biće ne povrediš mentalno ili fizički i ne samo to ako svakome kome je potrebna pomoć a ko ti se obratio imaš dovoljno herca da se upustiš i pomogneš onoliko koliko si u mogućnosti.
dobar si vernik
ako vazda ostavljaš donacije crkvi ne pereš na crveno slovo, ljubiš ikone pališ sveće prisustvuješ službama redovno slušaš i slepio veruješ u sve što kažu popovi i šta je tu dobro za tebe da te ja pitam.
jel to ima veze sa dobrotom duha ili samo ima veze sa činjenjem rituala koji bi te učinili zavisnim od davanja bogu. ne daješ ti bogu ti daješ ljudima ali u slučaju crkve i besnih popova daješ očigledno pogrešnim ljudima.

vera je ideja u srcu a ne ritual ostavljanja novčanica u rupicu ispred ikone.
vera ne trpi propisane tarife za sahrane krštenja i svadbe jer božji ljudi popovi to rade zato što bi trebalo da opravdaju svoju profesiju a ne zato što skupljaju pare da kupe audi
 
Poslednja izmena:
e hogi o čemu ti pišeš :lol:
Pitas me o cemu psem, a procitala si sta sam napisao?. Dakle, znas o cemu pisem. Nisu ti potrebas tri smajlija da bi bila ubedljiva. Mogla si i bez njih. Ostavi ih na rukohvat Zoranu Jov i njegovom klonu.

kakva mržnja te spopala, pa ti onda i nisi baš u vinklu
što bi neko mrzeo slova a svi mi ovde smo baš to
niti te znam niti poznajem kao ni ti mene samo vidim rečenice koje ovde ostavljaš
ali kad već prozivaš
Mene spopala mrznjaaaa?. Neeeee, uvazena koleginice, nista me nije spopalo. Naravno da nisam u vinklu. Ne znam ni zasto si upotrebila ovaj pojam, verovatno nisi imala nista bolje.

Drugo, ko je ovde rekao da se mrze slova. Slova sluze da se iskaze misao, osecaj, uverenje, itd. a ako su za tebe slova bas ono sto si ti ovde, to se ne odnosi na mene. Ja nisam slovo, ja sam licnost koju ti ne poznajes i koja kod tebe inicira nacionalnu i versku mrznju koju si svojim „slovima“ demonstrirala kao TURCIN i musliman, odnosno mrzitelj srpstva..

da ti si ovde poznat kao (ajd da upotrebim tvoj način izražavanja) mrzitelj srbije i srpstva i veličanja turcizma
Nisi mogla da se sakrijes iza svoje "jagnjece" koze. Vuk i dalje je vuk. Ovo je iz tebe izbilo spontano, a takva mrznja se cak i na Balkanu nevesto prikriva. Zara, smanji svoje verske strasti i pokusaj da smiris svoje negativne emocije.

- - - - - - - - - -

...znam ja ljude koji idu na groblje i uzimaju sa grobova hranu da bi jeli a nisu uopšte vernici i šta sad?
Sta na ovo reci. Daca i jeste izmisljena ne bi li sebicni vernici bili prinudjeni da dele hranu sa gladnima, bez obzira na njihovo religiosno opredeljenje. Ti ovim iskazues i mrznju prema svojim saplemenicima/sugradjanima razlicitog verskog opredenjenja ili neopredeljenja..

ajd sad nastavite sa komentarima da vam ja kao vernik ne smetam na pdf religija :lol:
Ne, uvazena Zara, ti ateistima kao vernica ne smetas. Dapace, ateisti nastoje da te navedu da kriticno razmisljas i logicno zakljucujes, ako je to ikako moguce u tvojoj misaonoj strukturi.
 
Poslednja izmena:
koja ukrstena paralela
ako covek nije dobar kako moze biti dobar vernik :think:
ili vernik nije covek ali ako je dobar onda mozda i jeste

- - - - - - - - - -

Ево видех ову инспиративну мисао на једном другом пдф-у и заиста,
да ли је
љубав прем Богу = љубав према религијском устројству = љубав према човеку ?

moze ovako

ljubav prema Bogu = vera = ljubav prema coveku
religijsko ustrojstvo nije isto sto i vera
 

Back
Top