Православље и нације

milsu

Ističe se
Poruka
2.558
Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?
 
nacionalnost i religija je jedno isto samo kod jevreja (tj. bar kod onih jevreja koji su usli u religijski trip i mozda jos nekih grupacija, za jevreje znam).

skroz je druga stvar sto SPC-ovci pokusavaju da stave znak jednakosti tamo gde ga nema kako bi obezbedili vise verskih obveznika.

dakle, ne postoji nacionalnost u verskom smislu - to su SPCovske gluposti - poput one kada je gojko izvalio glupost "da srbin nekrsten ne biva"...
 
Poslednja izmena:
Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?

E evo jedan primer , zena iz jednog sela u Vojvodini. U tom selu je bila katolicka i rumunska pravoslavna crkva, kad su svabovi proterani srusena je katolicka crkvi ostala je rpc.Kad je pocela da praktikuje pravoslavlje, odlazila je na liturgijama u obliznjem gradu.Pitam je zasto ne ide u rumunsku pravoslavnu crkvu zar nije svaki pravoslavni hram isti :think: nije imala odgovor, ne zna u cemu je razlika.Toliko o stadu koje nista ne zna niti zna sta radi,i niti u sta veruje :D
 
Gospod je nastao sam od sebe i onda je kreirao prostor
Pa u taj prostor popunjavao nebeska tela
Na jednom telu je kreirao život Adama, Evu, životinjke, majmuna i čoveka.

Jedino nije odredio koja je religija zvanični zastupnik tako da je ADMINISTRACIJA RELIGIJE najbitnija stvar
A kao što znamo administracija za Boga ne zna.

- - - - - - - - - -

Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?

Imaš tri ravnopravne religije u Srbiji po Ustavu i zakonu tako da ostaješ Srbin bez obzira dal u vreme posta koristiš mast za oči

- - - - - - - - - -

Porez državi jedino ne plaćaju članovi Svetog Sinoda i SANU-a
Kako se oni biraju - pitaj Boga ali zato otvaraju firme bez plaćanja poreza državi u kojoj im bitni vernici a država bez poreza ne može da funkcioniše

- - - - - - - - - -

Ne znam da li je Darvin u pravu ali ovo ni majmuni ne rade.
 
nacionalnost i religija je jedno isto samo kod jevreja (tj. bar kod onih jevreja koji su usli u religijski trip i mozda jos nekih grupacija, za jevreje znam).

skroz je druga stvar sto SPC-ovci pokusavaju da stave znak jednakosti tamo gde ga nema kako bi obezbedili vise verskih obveznika.

dakle, ne postoji nacionalnost u verskom smislu - to su SPCovske gluposti - poput one kada je gojko izvalio glupost "da srbin nekrsten ne biva"...
На Литургији свештеници се моле за "род наш српски", и при том сигурно не мисле на етничку припадност нити на држављанство Србије, који немају везе са вером, већ мисле на верни крштени српски народ. Српска Православна Црква је национална јер је српска а не било чија.

Него ако неко зна, заиста би ми значило, а вероватно и другима, да објасни, како на нацију гледају Патријаршије које нису националне?
 
Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?

Što se nacije tiče situacija je vrlo jasna. Svako ko je rođen u Srbiji je Srbin. Što se pripadnosti naroda tiče tu je situacija malo drugačija. Tako pripadnik srpskog naroda može biti Hrvat. Kada je reč o veri, to je osećaj koji ima čovek. Zato kada se govori o Srbima u Albaniji često se spominju i ljudi muslimanske veroispovesti zato što oni osećaju da pripadaju srpskom narodu.
 
Što se nacije tiče situacija je vrlo jasna. Svako ko je rođen u Srbiji je Srbin. Što se pripadnosti naroda tiče tu je situacija malo drugačija. Tako pripadnik srpskog naroda može biti Hrvat. Kada je reč o veri, to je osećaj koji ima čovek. Zato kada se govori o Srbima u Albaniji često se spominju i ljudi muslimanske veroispovesti zato što oni osećaju da pripadaju srpskom narodu.

pa ne... ko je rodjen u srbiji, taj je rodjen u srbiji, a da li su mu roditelji 'dodelili' da je po nacionalnosti srbin/hrvat/evoks/strumf - zavisi od nacionalnog tripa roditelja.
drugo je drzavljanstvo i ne treba ga mesati sa nacionalnom pripadnoscu.
 
Poslednja izmena:
Да ли постоји Небеска Србија, о којој је и стихове испевао Свети Владика Николај? Да ли је Небеска Србија - народ, или нација?


Да ли су грчки свештеници покренули питање етнофилетизма зато да би могли да контролишу друге Цркве и народе? Да ли је етнофилетизам национализам или шовинизам, да ли је и једно и друго осуђено? Да ли је Небеска Србија етнофилетизам? Да ли имамо право на наше народне или националне светитеље, попут Светог Саве и Светог Владике Николаја, које само ми као народ славимо и нико други? Да ли имамо право на крсну славу, која постоји само код српског народа, да ли је крсна слава етнофилетизам? Ако је етнофилетизам осуђен, како онда може постојати симфонија Цркве и државе? Како може постојати теократија? Како Грчка може имати државну религију? Наводно, француска буржоаска револуција је утицала на развој националне свести и национализма код балканских народа, што једноставно није истина, јер да нисмо имали Цркву као националну установу током ропства под Турцима, никада не бисмо преживели као народ. У Јеванђељу по Матеју 28:19, на пример, Христос каже: "Идите, дакле, и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светог Духа." Христос није укинуо народе. Ако се неки Хришћанин сматра припадником свог народа и своје нације, ако воли свој народ и своју нацију, то не значи да издиже свој народ и своју нацију изнад Цркве. И наше душе су свете и наша тела су света, па то не значи да издижемо тело изнад душе. Територијална организација Цркве није у супротности са осећањем народне и националне припадности и националним идентитетом.
 
Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?
Pre hiljadu godina imati Patrijaršiju bilo je isto kao i danas imati stolicu u UN-u. Pored državnog statusa bio je potreban i verski status da bi se utvrdila državnost nekog despota. Pošto je u to vreme važilo više običajno pravo nego zakonsko, po običaju smatralo se da država koja ima versku i vladarsku valst ima dovoljno snage i uticaja, kao i danas u UN-u. Ko nije u UN-u kao i da ga nema. Postoje patrijaršije bez država koje danas postoje, kao na primer Jerusalimska. Za to vreme kada je nastajala Jerusalimska patrijaršija postojale su neke sasvim drugačije okolnosti, kako političke tako i verske. Davanjem Jeruaslimu patrijaršiju, ojačavala se državnost kod Hrišćana.


U pravoslavnim zemljama nikada Patrijarh nije sebe postavljao iznad despota, dok u katoličnim jeste. Papa ili ti patrijarh Rismki je sebe postavljao iznad državnika. Zato se kod pravoslavnih i govori da su država i crkva jedno, jer niko nije izned nekoga. Mada psotoje fenomeni, gde su se vladari u pravoslavlju postavljali iznad crkve, zapravo dodeljivali su sebi i ulogu mitropolita pored svog vladarskog statusa, da li despot ili kralj. Ta titula se naziva " Car". Titula Car je nastala u Rusiji i to sa valajanim razlogom, prvi Cer bio je Ivan Groznij. O čemu se tu radi zapravo. Tadašnja Rusija bila je pod vlašću Tatara, oni su upravljali Ruskom vlastelom, kao i sa Ruskom crkvom. U jednom momentu jednom Tatarskom Kanu, razboelal se majka, gde je Kan dao nalog da se dovede Mitropolit Rusijei pokuša da izleči majku od Kana, što je i ovaj uspeo. Posle uspečnog lečenja Kan je mitrolopiltu dao ukaz gde mitropolit ne podleže pod stroge Tatarske zakone i nemože da biva ubijen. Sa tim ukazom, Ruski vladari su sebi dodeljivali i status mitropolita, koji je čist politički akt, jer imati akav ukaz u to vreme bila je retkost i ogromna privilegija za nekog Ruskog vladara. S+toga su Rusi svojim vladarima dodeljivali pored depsotskog statusa i status mitropolita, od čega je nastala titula CAR.


 
Mada psotoje fenomeni, gde su se vladari u pravoslavlju postavljali iznad crkve, zapravo dodeljivali su sebi i ulogu mitropolita pored svog vladarskog statusa, da li despot ili kralj. Ta titula se naziva " Car". Titula Car je nastala u Rusiji i to sa valajanim razlogom, prvi Cer bio je Ivan Groznij. O čemu se tu radi zapravo. Tadašnja Rusija bila je pod vlašću Tatara, oni su upravljali Ruskom vlastelom, kao i sa Ruskom crkvom. U jednom momentu jednom Tatarskom Kanu, razboelal se majka, gde je Kan dao nalog da se dovede Mitropolit Rusijei pokuša da izleči majku od Kana, što je i ovaj uspeo. Posle uspečnog lečenja Kan je mitrolopiltu dao ukaz gde mitropolit ne podleže pod stroge Tatarske zakone i nemože da biva ubijen. Sa tim ukazom, Ruski vladari su sebi dodeljivali i status mitropolita, koji je čist politički akt, jer imati akav ukaz u to vreme bila je retkost i ogromna privilegija za nekog Ruskog vladara. S+toga su Rusi svojim vladarima dodeljivali pored depsotskog statusa i status mitropolita, od čega je nastala titula CAR.
Не знам о чему то причаш, Бугари и Срби су имали цара много пре Руса, а камоли Римљани, па српски цар није био и митрополит, бар колико знам.
 
Не знам о чему то причаш, Бугари и Срби су имали цара много пре Руса, а камоли Римљани, па српски цар није био и митрополит, бар колико знам.

Nažalost Srbi nikada nisu imali Cara, dok za Bugare, iskreno neznam, dok su Rimljani imali Imperatora. Mi smo naše vladare nazivali Carevima i to kasnije. Car Lazar nije bio Car, on je bio knez, čak nije imao ni titulu Kralja. Dok Car Dušan je bio Kralj. Prvi Car pojavljuje se u Rusiji. Titula Car znači da je jedan valdar objedionio državnu vlast sa crkvenom. Dao sam pojašnjenje kako se to dogodilo.

E sad. Posebna je priča kovati zajedno bilo koju religiju sa bilo kojom nacijom. Iz prostog razloga što sam pojam " Nacija", nije postojao do XIX veka. Tako da Pravoslavlje spajati sa nekom nacijom, jednostavno ne ide, za bilo koju pravoslavnu zemlju.

Pojam nacja nastaje u XIX veku i to u Francuskoj. Izraz je latinskog porekla " Natio", što u bukvalnom prevodu znači kolega sa fakulteta. Za tako nešto prvi se hvataju frankofoni u XIX veku na čelu sa Žak Gersonom.

Tako da spajati pravoslavlje i naciju jednostavno ne ide. Jer pravoslavlje kada je nastalo nije poznavalo pojam Nacije. Jednostavno ljudi nisu imali svest o nacionalnoj pripadnosti, niti svest o državnosti. Tada je postojala vlastela, nad kojom je vladao Kralj. Dok religija nije poznavala granice i odredjene mere pripadnosti po nacionalnom obrascu..

Mi se danas nalazimo pred ovim problemo verovatno iz razloga što neke naše komšije a dojučerašnja braća, žele da naprave razliku medju nama, pa pošto kuju svoj nacionalni identitet, moraju da nadju razlog po kojim bi se razlikovali od nas. Zato se danas taj religijski koncept pripadnosti nacije natura.
 
Nažalost Srbi nikada nisu imali Cara, dok za Bugare, iskreno neznam, dok su Rimljani imali Imperatora. Mi smo naše vladare nazivali Carevima i to kasnije. Car Lazar nije bio Car, on je bio knez, čak nije imao ni titulu Kralja. Dok Car Dušan je bio Kralj. Prvi Car pojavljuje se u Rusiji. Titula Car znači da je jedan valdar objedionio državnu vlast sa crkvenom. Dao sam pojašnjenje kako se to dogodilo.
Јок не, у Душановом законику говори се о царству и о цару.
 
Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?

Ja znam Srbe koji su protestanti jer su to svojom voljom izabrali. Oni su i dalje Srbi a u pravoslavnom smislu su izdajnici zato sto su izdali SPC i svoju tradiciju.

Moje misljenje jeste da crkva ne treba da bude vezana za nacionalnu pripadnost, ali ako cemo gledati iz perspektive kontrole, lakse je kontorlisati ako jeste.

Eto zamisli rat, pa ti onda uzmes nekog popa da clanovima SPC probudi NACIONALNU svest i tako dobijes na hiljade ratnika.
 
Па Цркве су територијално организоване а не национално, сада боље капирам то, мада ми онда није јасно како више Православних Цркава може да постоји и делује на истој територији, на пример на територији СПЦ у Србији постоје и делују руска и румунска Црква. Мада, иако су Цркве територијално организоване, неке су у пракси и из историјских разлога националне, зато што се преко признања аутокефалности Цркве признао уједно и национални идентитет. Срби наравно не морају да буду само Православни, етничко и културно и језичко питање није Црквено.
 
Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?
Nije tačno . U Arizoni postoji ženski manastir SPC a nijedna monahinja nije Srpkinja .
Čak ni jedna ne govori srpskim jezikom iako pjevaju crkvene pjesme na srpskom .
Bila je na tv dokumentarna emisija o tom manastiru .
 
Ако се не декларишу као Српкиње, онда нису. Народна припадност је ипак релативна, да ли је етнички Србин са америчким држављанством који је рођен у Америци и не говори српски језик Србин или Американц, и сл, све зависи како се сам осећа и изјашњава, тако исто неко може и да од Американца постане Србин ако хоће.
 
Ako živiš npr u pečini onda čovjeka zovu pečinski čovjek. Ako živiš na grenlandu onda si grenlanđanin.
Ali kad ti se otvore oči onda saznaš da postoji samo nacionalnost zemljanin. A sve oko tebe je besmisleni primitivni svjet.
Ljudi majmuni se mogu djeliti u neograničene brojeve čopora. Može se jedno selo podijeliti u više manjih skupina i jedni seljani
osnovati svaki svoju naciju samo da bi sami sebe pravili budalom i da bi pokazali koliki su debilane. Nacije su plemena a plemena su zaostali oblik društva :zper:
Koje je nacije Zemljanin naprimer pita ga marsovac :mrgreen: koliki je svemir, ako je toliki, da je to sve nebitno
 
Ja znam Srbe koji su protestanti jer su to svojom voljom izabrali. Oni su i dalje Srbi a u pravoslavnom smislu su izdajnici zato sto su izdali SPC i svoju tradiciju.

Moje misljenje jeste da crkva ne treba da bude vezana za nacionalnu pripadnost, ali ako cemo gledati iz perspektive kontrole, lakse je kontorlisati ako jeste.

Eto zamisli rat, pa ti onda uzmes nekog popa da clanovima SPC probudi NACIONALNU svest i tako dobijes na hiljade ratnika.

Hajde sada ti meni lepo pojasni kako to da sam ja, Srbin nepravoslavac bilo koga izdao ako ne samo moji roditelji ili baba i deda vec i prebaba i pradeda nisu bili pripadnici pravoslavne crlve. Pri svemu tome linija je cisto srpska u smislu da nisu mesoviti brakovi i sl. i da su svi iz Srbije (dakle ne Srbi iz Bosne ili Hrvatske i sl). E sada, zato sto neko kaze da svaki pravi Srbin mora da bude i deo SPC mi smo se odrekli jos oko 173 srpskog nacionalnog bića uključujući tu prvenstveno Srbe katoličke vere, Srbe islamske vere i ono malo Srba protestanata i drugih veroispovesti.

- - - - - - - - - -

Па Цркве су територијално организоване а не национално, сада боље капирам то, мада ми онда није јасно како више Православних Цркава може да постоји и делује на истој територији, на пример на територији СПЦ у Србији постоје и делују руска и румунска Црква. Мада, иако су Цркве територијално организоване, неке су у пракси и из историјских разлога националне, зато што се преко признања аутокефалности Цркве признао уједно и национални идентитет. Срби наравно не морају да буду само Православни, етничко и културно и језичко питање није Црквено.

Ruska pravoslavna crkva u Beogradu ima status podvorja Ruske patrijarsije. Hajde da kazem da je to predstavnistvo ili istureno odeljenje Ruske patrijarsije. Sto se tice Rumunske pravoslavne crke ona je (da budalastina bude veca) od strane nase drzave priznata samo u Banatu (a znamo da ako je nesto registrovano i priznato onda je to za teritoriju citave drzave) jer su se u istoriji granice pomerale pa Rumuni zovu Srpski Banat istu teritoriju koju mi ponekad zovemo Rumunski Banat.

- - - - - - - - - -

Ако се не декларишу као Српкиње, онда нису. Народна припадност је ипак релативна, да ли је етнички Србин са америчким држављанством који је рођен у Америци и не говори српски језик Србин или Американц, и сл, све зависи како се сам осећа и изјашњава, тако исто неко може и да од Американца постане Србин ако хоће.

A sta ces s onima koji su deo SPC a nemaju ni kapi srpske krvi? Oni svestenici i monasi koji su poreklom Finci, Amerikanci, Juznoafrikanci i sl? Ako mi dokazes da je onaj crnac u JAR poreklom Srbin iako su mu otac i majka iz ko zna kog Africkog plemena imas od mene pice.
 
Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?

Административна подјела Православне цркве врши се по територијалном, а не по националном принципу. Међутим, територијална разграничења некада прате државне и унутрашње административне границе. По националном саставу својих вјерника једна аутокефална црква може бити вишенационална (ако на том простору живе припадници различитих нација), а може бити и једнонационална (ако је тај простор национално хомоген). Теоријски може бити и анационална уколико вјерници не желе да се национално идентификују.
 
Hajde sada ti meni lepo pojasni kako to da sam ja, Srbin nepravoslavac bilo koga izdao ako ne samo moji roditelji ili baba i deda vec i prebaba i pradeda nisu bili pripadnici pravoslavne crlve. Pri svemu tome linija je cisto srpska u smislu da nisu mesoviti brakovi i sl. i da su svi iz Srbije (dakle ne Srbi iz Bosne ili Hrvatske i sl). E sada, zato sto neko kaze da svaki pravi Srbin mora da bude i deo SPC mi smo se odrekli jos oko 173 srpskog nacionalnog bića uključujući tu prvenstveno Srbe katoličke vere, Srbe islamske vere i ono malo Srba protestanata i drugih veroispovesti.

- - - - - - - - - -



Ruska pravoslavna crkva u Beogradu ima status podvorja Ruske patrijarsije. Hajde da kazem da je to predstavnistvo ili istureno odeljenje Ruske patrijarsije. Sto se tice Rumunske pravoslavne crke ona je (da budalastina bude veca) od strane nase drzave priznata samo u Banatu (a znamo da ako je nesto registrovano i priznato onda je to za teritoriju citave drzave) jer su se u istoriji granice pomerale pa Rumuni zovu Srpski Banat istu teritoriju koju mi ponekad zovemo Rumunski Banat.

- - - - - - - - - -



A sta ces s onima koji su deo SPC a nemaju ni kapi srpske krvi? Oni svestenici i monasi koji su poreklom Finci, Amerikanci, Juznoafrikanci i sl? Ako mi dokazes da je onaj crnac u JAR poreklom Srbin iako su mu otac i majka iz ko zna kog Africkog plemena imas od mene pice.

Poanta insistiranja SPC da Srbi zadrze svoju Pravoslavnu veru jeste ocuvanje duhovnog jedinstva srbskog naroda.
 
Постоје националне Цркве, и то разумем, на принер члан СПЦ је Православни Србин. Међутим, када је неко члан неке од Цркава која није национална, на пример ако је члан Јерусалимске или Антиохијске Патријаршије, која је онда његова националност у Православном смислу?

Zasto vezujes veru za naciju?
To nema blage veze niti bi trebalo.

Vera je stvar izbora.
 
Zasto vezujes veru za naciju?
To nema blage veze niti bi trebalo.

tacno.

Vera je stvar izbora.

netacno.
vera NIJE stvar izbora.
vera se u najvecem broju slucajeva namece od strane roditelja i/ili okoline.
vremenom zrtve pocnu i same da misle da je njihova religioznost i konkretna veroispovest njihov izbor sto je, naravno, zabluda u velikoj vecini slucajeva....
 

Back
Top