Neto plata u Njemackoj

inzenjer nicega

Početnik
Poruka
2
Pozdrav svima. Nedavno sam dobio ponudu za posao u Frankfurtu sa bruto platom 4585 EUR mjesecno i koristio sam razne online alate za izracun neto plate od tog iznosa, ali ima dosta nekih stavki koje ne znam popuniti ili sto ne znam njemacki ili sto ne poznajem kako to sve funkcionise u njemackoj. Uspio sam recimo zakljuciti da pripadam poreznij grupi 1, ali jos ima nekih stvari koje ne razumijem, a koje uticu na iznos neto plate. Moze li mi neko malo pouzdanije reci kako to da dobijem i koliko bi to otprilike bilo neto? Ja sam dobijao iznose izmedju 2650 do 3050 EUR, pa sad ne znam gdje sam otprilike.

Hvala unaprijed svima
 
Sa 4.585 evra bruto mesečno, u poreskoj klasi I, dakle kao samac bez dece, ako si rođen posle 1952. godine, ako ne pripadaš zvanično ni evangelističkoj ni katoličkoj crkvi u DE, živiš i radiš u pokrajini Hessen, bez firminog auta ili drugih "dodataka", bez dodatnog uplaćivanja penzije od strane poslodavca, itd, tvoj neto mesečni dohodak je oko 2.700 evra.

Postoji gomila online brutto/netto kalkulatora, ali dobar deo njih su pojednostavljene verzije, tj. ne uzimaju u obzir razne detalje koji se ipak odražavaju na visinu neto plate - recimo, Firmenwagen ili druge "novčane prednosti", godinu rođenja, moguće dodatne penzije ili osiguranja i tome slično.

Ako bi se oženio i živeo sa ženom u DE, tvoja poreska klasa bi bila III, i onda bi imao oko 3080 evra mesečno neto - dakle, oko 380 evra mesečno neto više nego u klasi I. Odbici za klasu I (neoženjeni samci bez dece) su veliki, šta da se radi.
 
Poslednja izmena:

Back
Top