Omladinske zadruge

Shag

Buduća legenda
Poruka
39.035
Nisam za ovo do sada znala, ali imam primer iz bliskog okruženja pa me interesuju vaša mišljenja.
A evo o čemu se radi:

Recimo da vam je potreban posao i da ste se učlanili u neku Omladinsku zadrugu. Određenoj firmi je potreban radnik i oni se obrate Omladinskoj zadruzi. Zadruga angažuje vas i vi radite, recimo pola godine.. I ne budete plaćeni, sve sa obrazloženjem danas-sutra. Vreme prolazi, uplate nikako nema.

Zovete Omladinsku svako malo, a oni vam odgovaraju da im ta firma još nije uplatila, da će tužiti tu firmu, bla bla... I vi napokon shvatate da od tog novca nema ništa. E, sad dolazi glavna caka. U slučaju da se odlučite da tužite Omladinsku zadrugu, nećete moći. (a ni firmu kod koje ste bili angažovani za posao, jer niste njihov radnik). OZ ne možete tužiti, jer NIJE u obavezi da svom radniku isplati zaradu, ukoliko firma kod koje je radnik radio nije izvršila uplatu.

Ne mogu da verujem da postoji ovakav član Zakona o zadrugama:

Član 44
Zadruga je dužna da da nalog za isplatu neto zarade zadrugara, u roku koji ne može biti duži od tri dana od dana uplate sredstava od strane poslodavca.
Zadruga nije u obavezi da, pre uplate odgovarajućih sredstava od strane poslodavca, vrši plaćanje na ime:
- naknada za rad,
- doprinosa,
- poreza,
- naknada po osnovu povrede na radu i sl.
To daje prilično prostora za manipulacije, zar vam se ne čini? Primera radi, direktor Omladinske i direktor Firme su dobri ortaci, posao se odradi, pare se podele itd...
Takođe, dovodi do besmisla uopšte zapošljavanje preko Omladinske zadruge... Jer, ko bi normalan hteo, a da pritom zna za ovaj član Zakona, da se zaposli znajući da nema nikakva garanciju, nikakve mogućnosti za ostvarivanje svojih prava i da zavisi od dobre volje i OZ i poslodavca...
 
Pa u Srbiji se sve i radi na foru, tako i ovo.
Kada sam ovim mojim Svabama objasnio par primera korupcije u Srbiji, oni mi, jednostavno, nisu poverovali, ne mogu ljudi da zamisle da nesto takvo moze da se desava a da drzava ne reaguje. Normalnim ljudima je nezamislivo da drzava ne stiti radnika. U Srbiji je ceo sistem postavljen tako da radnik nayebe, u svakom slucaju, i da je prepusten, bukvalno, na milost i nemilost gazde.
 
Pa u Srbiji se sve i radi na foru, tako i ovo.
Kada sam ovim mojim Svabama objasnio par primera korupcije u Srbiji, oni mi, jednostavno, nisu poverovali, ne mogu ljudi da zamisle da nesto takvo moze da se desava a da drzava ne reaguje. Normalnim ljudima je nezamislivo da drzava ne stiti radnika. U Srbiji je ceo sistem postavljen tako da radnik nayebe, u svakom slucaju, i da je prepusten, bukvalno, na milost i nemilost gazde.
Baš tako.

- - - - - - - - - -

Omladinske zadruge su sranje ... Uglavnom nude samo minimalac

Neka bude i da je minimalac, nekome je u ovom beznađu i to značilo. Sem toga, za 6 meseci to nije zanemarljiv iznos, za naše uslove.
 
svaka se skola placa,drugi put se lampica pali posle par dana zakasnjenja isplate,mislim da na svetu ne postoji faca kom se ne moze zabiberiti razbijanjem soferke,busenjem guma ili nekim slicnim davanjem sebi oduska
 
Ukoliko je poso bezvezan lepljenje plakata ili nošenje cementa naravno da je minimalac.Pokušajte sa elektrotehnikom,elektronikom,ili matematikom pa da rešimo dilemu o minimalcu.

Nije bezvezan posao, a uz to, radi se o velikoj, državoj firmi. Da je neki privatnik, verovatno bi i platio... Ovi su nedodirljivi.
OZ je "kao" tužila tu firmu, spor može da se razvuče na ko zna koliko, a vreme teče... Ne možeš nikoga tužiti, a mislim da je rok za zastarelost prijave potraživanja 2 godine. Vrlo vešto smišljeno.
 
svaka se skola placa,drugi put se lampica pali posle par dana zakasnjenja isplate,mislim da na svetu ne postoji faca kom se ne moze zabiberiti razbijanjem soferke,busenjem guma ili nekim slicnim davanjem sebi oduska

Pa koga da bijemo? :lol: Direktor Zadruge se pravda kako ni njemu nije plaćeno, a ovi drugi su kao što rekoh, nedodirljivi. :)
 
Ukoliko je poso bezvezan lepljenje plakata ili nošenje cementa naravno da je minimalac.Pokušajte sa elektrotehnikom,elektronikom,ili matematikom pa da rešimo dilemu o minimalcu.

Nije problem sto je minimalac. Ti poslovi preko omladinske zadruge i jesu sezonski, za omladince, kada su dokoni, da zarade dzeparac. Ali problem je jer ti u Srbiji nemas siguran mehanizam naplate svojih potrazivanja, i onoga sto ti sleduje, pa jadni ljudi koji i nadju posao preko omladinske, ni ne prime te pare. Rade par meseci, i nista! A da bi ih dobili na sudu, moraju da pokrenu privatnu tuzbu, i da advokatu plate vise nego sto vrede te pare sto bi ih eventualno dobili, tako da niko nikoga na kraju i ne tuzi.

To je problem.
 
Nije problem sto je minimalac. Ti poslovi preko omladinske zadruge i jesu sezonski, za omladince, kada su dokoni, da zarade dzeparac. Ali problem je jer ti u Srbiji nemas siguran mehanizam naplate svojih potrazivanja, i onoga sto ti sleduje, pa jadni ljudi koji i nadju posao preko omladinske, ni ne prime te pare. Rade par meseci, i nista! A da bi ih dobili na sudu, moraju da pokrenu privatnu tuzbu, i da advokatu plate vise nego sto vrede te pare sto bi ih eventualno dobili, tako da niko nikoga na kraju i ne tuzi.

To je problem.

Poso preko omladinske zadruge verovatno je sezonski,pretpostavljam da nemaju ni radnu snagu za poslove što bi se mogo raditi preko cele godine.
 
Nisam za ovo do sada znala, ali imam primer iz bliskog okruženja pa me interesuju vaša mišljenja.
A evo o čemu se radi:

Recimo da vam je potreban posao i da ste se učlanili u neku Omladinsku zadrugu. Određenoj firmi je potreban radnik i oni se obrate Omladinskoj zadruzi. Zadruga angažuje vas i vi radite, recimo pola godine.. I ne budete plaćeni, sve sa obrazloženjem danas-sutra. Vreme prolazi, uplate nikako nema.

Zovete Omladinsku svako malo, a oni vam odgovaraju da im ta firma još nije uplatila, da će tužiti tu firmu, bla bla... I vi napokon shvatate da od tog novca nema ništa. E, sad dolazi glavna caka. U slučaju da se odlučite da tužite Omladinsku zadrugu, nećete moći. (a ni firmu kod koje ste bili angažovani za posao, jer niste njihov radnik). OZ ne možete tužiti, jer NIJE u obavezi da svom radniku isplati zaradu, ukoliko firma kod koje je radnik radio nije izvršila uplatu.

Ne mogu da verujem da postoji ovakav član Zakona o zadrugama:


To daje prilično prostora za manipulacije, zar vam se ne čini? Primera radi, direktor Omladinske i direktor Firme su dobri ortaci, posao se odradi, pare se podele itd...
Takođe, dovodi do besmisla uopšte zapošljavanje preko Omladinske zadruge... Jer, ko bi normalan hteo, a da pritom zna za ovaj član Zakona, da se zaposli znajući da nema nikakva garanciju, nikakve mogućnosti za ostvarivanje svojih prava i da zavisi od dobre volje i OZ i poslodavca...

Problem je što nisi citirala član zakona do kraja.......a član kaže : Zadruga NIJE u obavezi PRE uplate poslodavca......
Ovim ne mislim da branim Zakon, koji je u nekim drugim aspektima potpuno besmislen(ja evo već tri godine ne mogu da zatvorim Zadrugu, iako ona ništa ne radi punbih SEDAM godina), ali je ovo potpuno razuman član....
Kako zadruga da plati nekome rad, ako njoj nije plaćeno?
To bi trebalo uvesti za sve firme u Srbiji......
Imamo slučajeve da država duguje firmama pare, pa ih s druge strane poreska uprava kažnjava što ne plaćaju dažbine, što je apsolutni nonsens.
A što se dogovora i muvanja tiče, to je nešto sasvim drugo i podložno je prilično rigidnom zkaonu o zloupotrebi službenog položaja.
Obzirom da je omladinska zadruga udruženje gradjana, takvi dogovori(koji s eoštećuje zadruga) mogu u pravnpoj državi da budu veoma zaje.bani za direktora i rukovodstvo zadruge.


- - - - - - - - - -

Nije bezvezan posao, a uz to, radi se o velikoj, državoj firmi. Da je neki privatnik, verovatno bi i platio... Ovi su nedodirljivi.
OZ je "kao" tužila tu firmu, spor može da se razvuče na ko zna koliko, a vreme teče... Ne možeš nikoga tužiti, a mislim da je rok za zastarelost prijave potraživanja 2 godine. Vrlo vešto smišljeno.

Ako je podneta tužba ne važi zastarelost.
Treba proveriti da li je direktor zadruge uisitnu tužio dužnika.Ako jeste, nema zime naplatiće te pare sigurno, posebno ako uje u pitanju državna firma.
Ako nije tužio, vi kao zadrugari imate pravo da tužite zadrugu, uz obaveznu krivičnu prijavu protiv direktora.
Pa da vidiš kako perje leti, kad se dobro zapreti.
I nemate zime,što se pravosudja tiče.....Direktor zadruge možda ima neku vezu u državnoj firmi, iz koje izvlači pare.Ali budite sigurni da su omladinske zadruge na tako lošem glasu kod svih vlasti u Srbiji, da svi jedva čekaju da im se naj.ebu majke, žargonski.
 
Problem je što nisi citirala član zakona do kraja.......a član kaže : Zadruga NIJE u obavezi PRE uplate poslodavca......

Pa citirala sam dobro:
Član 44
Zadruga je dužna da da nalog za isplatu neto zarade zadrugara, u roku koji ne može biti duži od tri dana od dana uplate sredstava od strane poslodavca.
Zadruga nije u obavezi da, pre uplate odgovarajućih sredstava od strane poslodavca, vrši plaćanje na ime:
- naknada za rad,
- doprinosa,
- poreza,
- naknada po osnovu povrede na radu i sl.
... i rekoh da prvi put čujem i vidim da takav član postoji. Šta to znači? Radite vi, pa ako firma bude imala para, platićemo vam...?


Kako zadruga da plati nekome rad, ako njoj nije plaćeno?
Rizik poslovanja bi MORAO da bude na poslodavcu, ne na radniku. Sve pod uslovom da nesrećni radnik izvršava svoje radne obaveze na zadovoljavajući način, što uglavnom i jeste slučaj. Ili da se makar skrene pažnja i obaveste ljudi koji bi radili preko Omladinske, u kojim slučajevima neće biti isplaćeni.

To bi trebalo uvesti za sve firme u Srbiji......
Imamo slučajeve da država duguje firmama pare, pa ih s druge strane poreska uprava kažnjava što ne plaćaju dažbine, što je apsolutni nonsens.
Kao i u slučajevima gde ti firma duguje pare, a ti si u obavezi da platiš račune, struju, komunalije...
U svakom slučaju, Država je nakaradna kao i taj član Zakona.


Ako je podneta tužba ne važi zastarelost.
Treba proveriti da li je direktor zadruge uisitnu tužio dužnika.Ako jeste, nema zime naplatiće te pare sigurno, posebno ako uje u pitanju državna firma.
Ako nije tužio, vi kao zadrugari imate pravo da tužite zadrugu, uz obaveznu krivičnu prijavu protiv direktora.
Pa da vidiš kako perje leti, kad se dobro zapreti.
I nemate zime,što se pravosudja tiče.....Direktor zadruge možda ima neku vezu u državnoj firmi, iz koje izvlači pare.Ali budite sigurni da su omladinske zadruge na tako lošem glasu kod svih vlasti u Srbiji, da svi jedva čekaju da im se naj.ebu majke, žargonski.
Nisam znala da ne važi zastarelost ako je podneta tužba. Hvala na toj informaciji. Tužba jeste podneta, ali na sajtu Privrednog suda se ne vidi tok predmeta i u kojoj je fazi, samo da li je održano ročište ili ne. Nesrećni radnik je na kraju krajeva uskraćen i za kamatu u slučaju da se spor okonča za godinu, dve, pet ili deset. A neko će obrnuti te pare, ne radi se o jednom radniku nego bar dvadesetak.

I još nešto. Potpuno je nebitno da li se radi o minimalcu ili velikoj plati, da li je sezonski posao ili ne, da li je državna ili privatna firma itd. Bitno je, i cela poenta je u tome da SVAKO treba da pošteno naplati svoj rad. I arhitekta i komercijalista i čistač ulica i delilac flajera.
 
Bitno je, i cela poenta je u tome da SVAKO treba da pošteno naplati svoj rad. I arhitekta i komercijalista i čistač ulica i delilac flajera.

Na ovo bih se samo osvrnuo.Naravno da si u pravu što se toga tiče, ali za te prekršaje posotji sud.
Presaviješ tabak i tužiš zadrugu.Apsolutzno je sigurno da spor dobijaš, a samim tim i svoje novce.
Potpuno isto kao kad ti bilo koja firma ostane dužna.
Što spor duže traje, to će zatezna kamata biti veća.
Da ne pričam da će svaki advokat rado uzeti predmet, jer zna da će od zadruge nap'latiti do poslednjeg dinara.
 
Na ovo bih se samo osvrnuo.Naravno da si u pravu što se toga tiče, ali za te prekršaje posotji sud.
Presaviješ tabak i tužiš zadrugu.Apsolutzno je sigurno da spor dobijaš, a samim tim i svoje novce.
Potpuno isto kao kad ti bilo koja firma ostane dužna.
Što spor duže traje, to će zatezna kamata biti veća.
Da ne pričam da će svaki advokat rado uzeti predmet, jer zna da će od zadruge nap'latiti do poslednjeg dinara.

Hajde, evo, još jednom ću kazati...
NE MOGU da tuže Zadrugu. Jer Zadrugu štiti navedeni član Zakona. Znači, možeš ti tužiti koga god hoćeš, ali ćeš samo imati trošak sudske takse i advokatske naknade.

Hvala na uključenju u ovu temu.
 
Hajde, evo, još jednom ću kazati...
NE MOGU da tuže Zadrugu. Jer Zadrugu štiti navedeni član Zakona. Znači, možeš ti tužiti koga god hoćeš, ali ćeš samo imati trošak sudske takse i advokatske naknade.

Hvala na uključenju u ovu temu.

Naravno da možeš tužiti zadrugu....Ne mora to da bude tužba za naknadu zarade.
Ako postoji dogovor izmedju zadruge i fimre, pa firma ne uplaćuje pare, a ne tuže je, onda se tuži zadruga za nesavesno polsovnaje, a direktor za zloupotrebu službenog položaja.
Medjutim ako postoji tužba Zadruge , onda će se to naplatiti i zadruga mora svoje isplatiti.
I nema više sporova po 10 godina, kao što je bilo nekada, posebno ne kod tako jasnih stvari.
To se sad presudjuje na 2,3 ročištu, inaplaćuje se veoma brzo, posebno od državnih firmi, njih izvršitelji najviše vole.
 
Zasto zadruga ne tuzi poslodavca? TAj deo nisam razumela///
Inace, u Srbij ije bar bio sajt KVALITETNE BESPLATNE PRAVNE POPMOCI, PROCACKAJ MALO

zatosto je zadruga posrednik izmedju poslodavca i zaposlenog. a ne poslodavac.

clanovi zadruge placaju verpvatno zadruz mesecno da im nadje posao i to je njihovo. ako zelis da budes bezbednija, nadji posao preko oglasa. evo u mom kraju se trazi radnica za nocni rad u kiosku. dnevna isplata. znaci mogu da te zeznu samo jednom.
 
Poslednja izmena:
Zasto zadruga ne tuzi poslodavca? TAj deo nisam razumela///
Inace, u Srbij ije bar bio sajt KVALITETNE BESPLATNE PRAVNE POPMOCI, PROCACKAJ MALO

OZ je tužila poslodavca.
Tužba jeste podneta, ali na sajtu Privrednog suda se ne vidi tok predmeta i u kojoj je fazi, samo da li je održano ročište ili ne. Nesrećni radnik je na kraju krajeva uskraćen i za kamatu u slučaju da se spor okonča za godinu, dve, pet ili deset.
Mislim da Sud ne daje predmete na uvid, tj. ti kao strana koja nije direktno u tom sporu ne možeš otići u sud i reći - dajte mi da pogledam predmet, šta se tu dešava i dokle je to stiglo...

- - - - - - - - - -


Hvala Jennifer. :)
Pa razgovarali su sa advokaticom, ona im je i rekla za taj član Zakona. Pošteno. Rekla im - ja mogu da tužim, nije problem, ima osnova, problem je da li ćemo dobiti spor.
I ajd sad ti budi pametan. :)
 
zatosto je zadruga posrednik izmedju poslodavca i zaposlenog. a ne poslodavac.

clanovi zadruge placaju verpvatno zadruz mesecno da im nadje posao i to je njihovo. ako zelis da budes bezbednija, nadji posao preko oglasa. evo u mom kraju se trazi radnica za nocni rad u kiosku. dnevna isplata. znaci mogu da te zeznu samo jednom.

Kao što rekoh, OZ je tužila poslodavca.
Drugo, meni posao ne treba, imam. Evo, možda ovu priliku iskoristi neko drugi. Hvala u svakom slučaju. :)
 
OZ je tužila poslodavca.

Mislim da Sud ne daje predmete na uvid, tj. ti kao strana koja nije direktno u tom sporu ne možeš otići u sud i reći - dajte mi da pogledam predmet, šta se tu dešava i dokle je to stiglo...

- - - - - - - - - -



Hvala Jennifer. :)
Pa razgovarali su sa advokaticom, ona im je i rekla za taj član Zakona. Pošteno. Rekla im - ja mogu da tužim, nije problem, ima osnova, problem je da li ćemo dobiti spor.
I ajd sad ti budi pametan. :)

da, to je poznato, jer se ZAKON TUMACI
Mislim da svakako treba pokusati, ali neka strucni ljudi kazu...
sve to me podsetilo na studentske dane, besparicu, nepravdu...i svasta...i prosto covek mora da reaguje
 

Back
Top