Reforme u školstvu

Алиса, шта те тачно радује у тим променама?

Добро је што уводе информатику и те електронске дневнике, али...

Код нас мора да има неко али, увек.

То се неће увести свуда и одједном, него парцијално, као и све измене до сад.

У првом наврату ће добити 200 школа, а онда ће бити парола "снађи се".

То ће утицати и на квалитет предмета у тим школама, самим тим и на знање ђака.

Ја ћу се лично обрадовати кад ова држава уведе системске промене за све једнако, јер образовање је зрело за њих.
 
Алиса, шта те тачно радује у тим променама?

Добро је што уводе информатику и те електронске дневнике, али...

Код нас мора да има неко али, увек.

То се неће увести свуда и одједном, него парцијално, као и све измене до сад.

У првом наврату ће добити 200 школа, а онда ће бити парола "снађи се".

То ће утицати и на квалитет предмета у тим школама, самим тим и на знање ђака.

Ја ћу се лично обрадовати кад ова држава уведе системске промене за све једнако, јер образовање је зрело за њих.

Odakle pare da se sve uradi odjednom? Pa čak i da ima para, ko će to da uradi? Ne stoje firme osposobljene za takav posao u niskom startu i čekaju da neko kaže - ajd sad da renovirate škole i školstvo.
Ti se lično ne bi mogla obradovati ni u Kanadi, Finskoj ili Norveškoj - čak ni tamo se ne rade sistemske promene odjednom.
Meni se sviđa što će više da se radi fizičko.

- - - - - - - - - -

Ja se radujem sto sam dala otkaz u skoli 2012. i nikad se osvrnula nisam.

A što si ti batalila školu Leptiriću?
 
Алиса, шта те тачно радује у тим променама?

Добро је што уводе информатику и те електронске дневнике, али...

Код нас мора да има неко али, увек.

То се неће увести свуда и одједном, него парцијално, као и све измене до сад.

У првом наврату ће добити 200 школа, а онда ће бити парола "снађи се".

То ће утицати и на квалитет предмета у тим школама, самим тим и на знање ђака.

Ја ћу се лично обрадовати кад ова држава уведе системске промене за све једнако, јер образовање је зрело за њих.
Od nečeg se mora krenuti. Meni je drago što su reforme počele.
Sve mi se sviđa u toj reformi, počevši od informatike i fizičkog obrazovanja. U školi moje dece, niži razredi nisu uopšte mogli da koriste salu za fizičko jer nije bilo za njih mesta pa su umesto fizičke kulture vežbali matematiku ili srpski. Ja sam od toga šizela.
U svakom slučaju, svaki napredak je poželjan bez obzira koliko bio mali ili spor.

Tri put ura za naše školstvo! Svaka čast svima koji su ovome doprineli. :super:
 
Problem sa reformama u nasem skolstvu je taj sto su kozmeticke, a ne sustinske i svode se na vivo eksperimente. Najrasprostranjenije nastavno sredstvo (i najvise korisceno) je tabla i kreda, metod nastave frontalni, a nacin provere znanja reprodukcija naucenog.

Cast izuzecima.
 
Od nečeg se mora krenuti. Meni je drago što su reforme počele.
Sve mi se sviđa u toj reformi, počevši od informatike i fizičkog obrazovanja. U školi moje dece, niži razredi nisu uopšte mogli da koriste salu za fizičko jer nije bilo za njih mesta pa su umesto fizičke kulture vežbali matematiku ili srpski. Ja sam od toga šizela.
U svakom slučaju, svaki napredak je poželjan bez obzira koliko bio mali ili spor.

Tri put ura za naše školstvo! Svaka čast svima koji su ovome doprineli. :super:

Наши од 1. разреда имају 2 пута недељно салу, ствар организације.

Шарчевић има добре идеје, само то мора финансијски да се испрати.

- - - - - - - - - -

Odakle pare da se sve uradi odjednom? Pa čak i da ima para, ko će to da uradi? Ne stoje firme osposobljene za takav posao u niskom startu i čekaju da neko kaže - ajd sad da renovirate škole i školstvo.
Ti se lično ne bi mogla obradovati ni u Kanadi, Finskoj ili Norveškoj - čak ni tamo se ne rade sistemske promene odjednom.
Meni se sviđa što će više da se radi fizičko.

- - - - - - - - - -



A što si ti batalila školu Leptiriću?

Одакле паре за инклузију?

Пребацили општинама лопту, тако ће и ово.
 
Problem sa reformama u nasem skolstvu je taj sto su kozmeticke, a ne sustinske i svode se na vivo eksperimente. Najrasprostranjenije nastavno sredstvo (i najvise korisceno) je tabla i kreda, metod nastave frontalni, a nacin provere znanja reprodukcija naucenog.

Cast izuzecima.
Hoćeš da kažeš: "Tresla se gora, rodio se miš"?
Meni se sviđa što će informatika biti obavezan predmet i što će fizičko biti mnogo ozbiljnije shvaćen predmet.

A što se tiče metode i načina učenja, to nam je što nam je. Naša deca i dalje gde god odu u inostranstvo, sa lakoćom savladavaju njihove škole tako da ne mislim da je naše školstvo toliko loše. E sad, to što nemamo para pa nemamo "avione i kamione" u školama, to me mnogo ne tangira.
Bitno je znanje, a ne komfor.

Ja sam više kivna na fakultete jer se uči suva teorija bez praktičnog dela. Svršeni studenti ne znaju ništa više od srednješkolaca kada treba da se zaposle (sa izuzetkom medicine i srodnih grana).
 
Znanje i nije neko, jesi li otvorila skoro neku knjigu iz osnovne i videla na sta lici sadrzaj lekcija? Bitna je primena naucenog, a tu skripimo debelo. Kod nas vlada teorija i reprodukcija iste se nagradjuje.

Argumen za strane skole i nije neki, jer osnovnu skolu bi trebalo da SVAKO moze da zavrsi. I kod nas i u svetu. Mi smo pogotovo potvrda ovoga.

Sto se inkuzije tice, ona se finasira preko OEBS projekata, ne ide novac iz naseg budzeta. Bar je tako bilo pre desetak godina.

- - - - - - - - - -

E da, sto se informatike tice, bio je pukusaj jos dok sam ja radila, uvodjenja iste jos od 3. razreda (sto je skroz opravdano), ali je propao jer su uiteljice bile informaticki nepismene i nevoljne da ista nauce. Tako da je samo jedno odeljenje imalo informatiku i to kao sekciju jer je jedino njihova uciteljica umela da barata racunarom.
 
Videla sam sadržaj i čini mi se da je gradivo značajno obimnije nego kada smo mi bili deca.
Da ne spominjem da strani jezik dobijaju odmah u prvom razredu, to je automatski jedan predmet više nego što smo mi imali.
Pa onda razni dodatni predmeti kao što su čuvari prirode i građansko/versko. Mi to ništa nismo imali. Ja bih rekla da je škola sada mnogo zahtevnija nego pre 30 godina.

Informatika je od petog razreda bila izborni predmet, od ove godine će biti obavezan predmet. Tako je to još jedan predmet više plus još jedan strani jezik.

Ne znam ja koliko su kvalitetna predavanja i sadržaji, ali ne verujem da je tako loše kao što se tvrdi. Vidim da i dalje ima dece koja osvajaju medalje na različitim takmičenjima po svetu iz svih mogućih oblasti što znači da smo još uvek pri vrhu. Po meni je najbitniji završni proizvod, a kako se do njega stiže je sporedno.
 
Nemaju oni medalje jer je skolski program kvalitetan, nego sto se nasao neki ludak (u pozitivnom smislu) od nastavnika/profesora da radi sa njima bez ikakve naknade (materijalne ili nematerijalne) i u svom slobodnom vremenu i imaju roditelje koji su najverovatnije po bubreg prodali da bi dete moglo da postigne to sto je postiglo.

Skola je samo jedan aspekt prosvete u kome sam radila. Znam pricu iz svih uglova. Prosle godine u februaru sam definitivno digla ruke.
 
sve je lepo na papiru, ali uvek drugacije u praksi. na papiru pise da deca moraju da imaju dva casa fizickog i cas izabranog sporta. u praksi kazu nemamo slobodnu salu i kraj.
nema kod nas nikakve reforme dok se roditelji "ne reformisu".
dok god se vecina (i roditelja i nastavnika) drzi one "da se ne zameramo" nema nam spasa.
u svakoj skoli imas ucitelje koji hoce i znaju, ali ne dolaze do izrazaja od glupih i navalentnih.
 
Videla sam sadržaj i čini mi se da je gradivo značajno obimnije nego kada smo mi bili deca.
Da ne spominjem da strani jezik dobijaju odmah u prvom razredu, to je automatski jedan predmet više nego što smo mi imali.
Pa onda razni dodatni predmeti kao što su čuvari prirode i građansko/versko. Mi to ništa nismo imali. Ja bih rekla da je škola sada mnogo zahtevnija nego pre 30 godina.

Informatika je od petog razreda bila izborni predmet, od ove godine će biti obavezan predmet. Tako je to još jedan predmet više plus još jedan strani jezik.

Ne znam ja koliko su kvalitetna predavanja i sadržaji, ali ne verujem da je tako loše kao što se tvrdi. Vidim da i dalje ima dece koja osvajaju medalje na različitim takmičenjima po svetu iz svih mogućih oblasti što znači da smo još uvek pri vrhu. Po meni je najbitniji završni proizvod, a kako se do njega stiže je sporedno.

Ja mislim da je mnogo bitno i mnogo dobro da se strani jezik uči od prvog razreda, paralelno sa maternjim. Udje u uvo, čak i neobavezno i neozbiljno učenje ostavlja traga.
 
Znanje i nije neko, jesi li otvorila skoro neku knjigu iz osnovne i videla na sta lici sadrzaj lekcija? Bitna je primena naucenog, a tu skripimo debelo. Kod nas vlada teorija i reprodukcija iste se nagradjuje.

Argumen za strane skole i nije neki, jer osnovnu skolu bi trebalo da SVAKO moze da zavrsi. I kod nas i u svetu. Mi smo pogotovo potvrda ovoga.

Sto se inkuzije tice, ona se finasira preko OEBS projekata, ne ide novac iz naseg budzeta. Bar je tako bilo pre desetak godina.

- - - - - - - - - -

E da, sto se informatike tice, bio je pukusaj jos dok sam ja radila, uvodjenja iste jos od 3. razreda (sto je skroz opravdano), ali je propao jer su uiteljice bile informaticki nepismene i nevoljne da ista nauce. Tako da je samo jedno odeljenje imalo informatiku i to kao sekciju jer je jedino njihova uciteljica umela da barata racunarom.

Nema [ta da budu nevoljne, ima da mora...
 
..reforme nisu velike
...elektronski dnevnik je postojao i pre
.informatka je bila iyborni, sad obaveyni, dakle opet ništa novo
uniforme neće biti svuda


a šta je bilo sa onim 3+3+3 jel zna neko?
 
Ala ste negativni, totalno ste me spuvali. :(
Ništa, javiću da li ja primećujem neke promene bar kod mojih klinaca u školi....

- - - - - - - - - -

Ja mislim da je mnogo bitno i mnogo dobro da se strani jezik uči od prvog razreda, paralelno sa maternjim. Udje u uvo, čak i neobavezno i neozbiljno učenje ostavlja traga.

Naravno da je bitno, samo sam navela kao primer obimnijeg gradiva nego kada smo mi išli u školu.

- - - - - - - - - -

a šta je bilo sa onim 3+3+3 jel zna neko?
Šta je to?
 
Kapiram ja šta ti pričaš, moj ujak predaje fiziku u osnovnoj školi.
I on tvrdi da najviše zavisi od nastavnika. On stalno radi neke projekte, traži i dobija od ministarstva, organizuje sekcije, ima rezultate. Upravo to što si ti napisala gore.
Ali meni je drago da se bar mrda sa mrtve tačke. Pa znate da je nemoguće bilo šta promeniti iz korena. Mora se od nečega krenuti.
 
..reforme nisu velike
...elektronski dnevnik je postojao i pre
.informatka je bila iyborni, sad obaveyni, dakle opet ništa novo
uniforme neće biti svuda


a šta je bilo sa onim 3+3+3 jel zna neko?

Биће униформе од наредне године обавезне свуда.

Требало је само да пређу критичну масу од 50%, после уводе свуда, тако рекао чика министар.

Лично, немам ништа против.

Што се тиче информатике, то је још један предмет више, колико ће онда деца имати часова недељно?

Треба да имају информатику, наравно, али нешто ће морати да смање.

А о томе не говоре.

Деца већ имају по 7 часова дневно понекад, сад ће изгледа постати пракса.
 
sve je lepo na papiru, ali uvek drugacije u praksi. na papiru pise da deca moraju da imaju dva casa fizickog i cas izabranog sporta. u praksi kazu nemamo slobodnu salu i kraj.
nema kod nas nikakve reforme dok se roditelji "ne reformisu".
dok god se vecina (i roditelja i nastavnika) drzi one "da se ne zameramo" nema nam spasa.
u svakoj skoli imas ucitelje koji hoce i znaju, ali ne dolaze do izrazaja od glupih i navalentnih.
Zolja, ovaj čas izabranog sporta mi zvuči sjajno.
Školu mojih klinaca upravo proširuju i grade im sportske terene. Imaće posebne terene za fudbal, rukomet, košarku, odbojku, tenis, atletsku stazu za trčanje, skok u dalj i bacanje kugle.
I pitala sam se šta će im to sve. Sad mi sve ima smisla.
Ali gde će deca iz ostalih škola da primenjuju izabrani sport? U Novom Sadu većina škola nema ni salu za fizičko kako treba kao što je do sada bio slučaj sa ovom školom.
 
cas izabranog sporta nije nista novo. to je po programu vec godinama unazad, ali 90% skola ga ne sprovodi.
na primer, u skoli moje cerke nema klasicne sale za fizicko vec koriste gradsku sportsku halu koja je jednim zidom zalepljena za skolu, neke skolske prostorije su preuredjene u svlacionice... i da ne tupim. poenta je da kad idu u skolu pre podne imaju fizicko u sali, a kad idu posle podne onda nemaju jer je hala zauzeta. uvek ima nekih sportskih desavanja, takmicenja...
cas izabranog sporta im izgleda isto kao bilo koji drugi cas fizickog, ako ga uopste i imaju. vazno je da deca ne smeju da zaborave crveni sorts, belu majicu i ciste patike, a da li ce to i da upotrebe u skoli je potpuno nevazno...
da li je to po programu ili pravilima? naravno da nije, ali koga briga!
 

Back
Top