Reforme u školstvu

Ala ste negativni, totalno ste me spuvali. :(
Ništa, javiću da li ja primećujem neke promene bar kod mojih klinaca u školi....

- - - - - - - - - -



Naravno da je bitno, samo sam navela kao primer obimnijeg gradiva nego kada smo mi išli u školu.

- - - - - - - - - -

Šta je to?

ne znam ni ja tačno
spominjalo se pre 15- tak godina :mrgreen: kad su uvodili boljonju na fax, ...ako se dobro sećam
ako sam dobrao shvatila deca bi išla od 6 god obavezno školovanje, 3 god kod vaspitačice
3 kod učiteljice, 3 kod nastavnika
 
ne znam ni ja tačno
spominjalo se pre 15- tak godina :mrgreen: kad su uvodili boljonju na fax, ...ako se dobro sećam
ako sam dobrao shvatila deca bi išla od 6 god obavezno školovanje, 3 god kod vaspitačice
3 kod učiteljice, 3 kod nastavnika

То деветогодишње школовање је било уведено.

Оно што је сада предшколска, тада је био први разред (односно, звали су га нулти).

И трајало је само једну годину, пошто је било врло успешно.

Иначе, остало је било исто, по 4 код учитељице и наставника.
 
ne uci decu obrazovni program nego nastavnici i profesori..

dobri nastavnici i profesori ce uvek decu nesto da nauce bez obzira po kom i kakvom programu rade..losi ce decu samo da nauce da budu losi djaci..

kvalitet kadra koji radi u skolama je budi bog sa nama..
 
ne uci decu obrazovni program nego nastavnici i profesori..

dobri nastavnici i profesori ce uvek decu nesto da nauce bez obzira po kom i kakvom programu rade..losi ce decu samo da nauce da budu losi djaci..

kvalitet kadra koji radi u skolama je budi bog sa nama..

Ja bas pamtim profesora buntovnika. Kod njega nije postojala knjiga, pricao nam koji je najbolji nacin da zaradimo pare. Pljuvao je skolski sistem koji stavlja 6-7 casova dnevno, tako da em ne mozemo da apsorbujemo toliko nebuloza, em bude iscrpno truliti pasivno slusajuci. Bio je za 4 casa i da ostatak dana iskoristimo napolju. Secam se svog odgovaranja za zakljucnu ocenu. U ucionici se par ucenika setka, ja sedim na ivici klupe a profesor naslonjen na ivicu druge klupe. Procaskamo dve recenice i upise formalno 5.
 
Evo kako hrvatski mediji pišu o reformama u našem školstvu:

"Dok Hrvatska godinama nije u stanju da uvede informatiku u škole na način koji bi odgovarao 21. veku, zemlje u regionu velikim koracima napreduju po tom pitanju. Nakon što je Crna Gora doslovno prepisala obrazovnu reformu Borisa Jokića,srpska premijerka Ana Brnabić pohvalila se kako će osnovne škole u Srbiji učenike početi da podučavaju programiranju, piše hrvatski portal Indeks.hr.
Kako navode, Brnabićeva je najavila da će srpski školarci učiti programiranje u programskim jezicima Scratch i Python. Taj deo programa biće odrađen u saradnji s fondacijom Petlja, fondaciji koja za cilj ima razvijanje algoritamske pismenosti u Srbiji.
Do najavljene promene doći će već od ove školske godine, kada će učenike petog razreda u Srbiji dočekati tri nova predmeta - fizičko i zdravstveno vaspitanje, tehnika i tehnologija, te informatika i računarstvo.
Prema najavama srpskih medija, u okviru informatike i računarstva učenici petih razreda učiće i programiranje, a nastavnici će biti poslati na usavršavanje iz tog područja.
Prema planu i programu, informatika bi trebalo da se sastoji od tri teme: informacijske i komunikacijske tehnologije, digitalne pismenosti i računarstva.
Učenici će kroz program razvijati znanja na području računarskih sistema, objekata u računarstvu i oblikovanju istih te uvoda u programiranje. Na kraju programa trebalo bi da imaju kompetencije izrade jednostavnih računarskih programa, kreiranih u vizuelnim programskim jezicima, piše hrvatski portal."

- - - - - - - - - -

Programiranje u petom osnovne. Ima da napadnemo NASA-u za 10 godina. :super:
 
Ahahahahaahah kod nas u školi petaci odu u kabinet za informatiku i igraju svakakve igrice na kompjuterima. I naravno zaključak,i pored našeg školstva takvog kakav jeste,koliko zavisi od nastavnika.

Pa prve nedelje nisu ni mogli nešto pametnije. Ne verujem da će celu školsku godinu igrati igrice. Osim toga, do ove godine je informatika bila izborni predmet, a sada je postala obavezni.
 
Igrali su igrice jer su na taj nacin nastavnici "zadrzavali" decu na svom predmetu, s pbzirom da je bio izborni, a svako se za svoju krisku hleba bori kako najbolje zna i ume. S obzirom da je postao obavezni, situacja ce se promeniti.
 
E čik da vidim koliko su profesori pripremljeni za predavanje informatike u osnovnim školama. Kao što je i naš sistem školstva u totalnom rasulu,tako su i jadno profesori prinuđeni na sve i svašta bez da su pripremljeni na tu vrstu rada. Ne vidim da se adekvatna priprema reformi pre uvođenja ovih predmeta učinila,nego smo skočili u bunar i ko ispliva isplivao je,a ko ne,e pa ionako nas je previše. Misilim da ćemo mi još duuuuuuuuuugo jadikovati zbog ovih reformi,jer nisu dobro smišljeni,i bisu adekvatno pripremljeni. Ali eto,to je samo moje mišljenje. A deca su nam pretrpana časovima,škola umesto da bude ruda znanja,istraživanja postalo je mesto bubanja. Čast izuzecima,ali to vidimo uglavnom oko sebe. I svaka čast profesorima koji nisu izgubili želju i žar da nauče nešto klince,osim da samo nabubaju ono što se mora.
 
Nastavnici će ići na obuku za predavanje informatike tako da meni to ne deluje loše osmišljeno.
Ja ipak ne mislim sve najgore o našem školstvu pogotovo što kažu svi koji su otišli napolje da naša deca redovno imaju mnogo više znanja od njihove dece i protrče kroz njihovu školu sa lakoćom.
 
Meni je samo tuzno sto u eri informaticke pismenosti, predmet kao sto je informatika je do sada bio izborni, a predmet kao sto je OTO redovni.

Alisa, imaju vise znanja jer se nas obrazovni sistem temelji na reprodukciji, a ne primeni. Na PISA testovima redovno su medju poslednjima, jer je to test primene znanja.
 
Slažem se sa Reginom. Primenjeno znanje je kod naše dete očajno. I to upravo PISA test i pokazuje. Zato ja imam sve gore i gore mišljenje o našem školstvu, Reforme su budi Bog s nama. Jeste da naša deca mnogo više nauče u školu,ali džaba kada to znanje ne umeju da primene kasnije.
 
Meni je samo tuzno sto u eri informaticke pismenosti, predmet kao sto je informatika je do sada bio izborni, a predmet kao sto je OTO redovni.

Alisa, imaju vise znanja jer se nas obrazovni sistem temelji na reprodukciji, a ne primeni. Na PISA testovima redovno su medju poslednjima, jer je to test primene znanja.
Nemam pojma šta je to tačno, ali svi znamo da se odrasli ljudi takođe sjajno prilagođavaju i pronalaze poslove kao iz topa i to u struci bilo gde u svetu.
Tako da i dalje ne bih mnogo zamerala našem školstvu. To bacanje drvlja i kamenja na naše školstvo mi deluje preterano. Mislim da nam tu mnogo manje škripi nego u nekim drugim oblastima.
Naravno da je daleko od idealnog, ali nije ni toliko loše koliko se potencira na sve strane.
 
Ja bila, videla i odustala :lol:

Logicno je da se odrasli snalazi, jer on vec ima prakticnog iskustva. Nasa deca se jednostavno ne uce logicnom misljenju.

Naravno da nije toliko lose, ali samo cu istaci ono o cemu smo vec pricali - ucenici ako nemaju entuzijastcnog nastavnika, naje*bali su. Prema nekom mom iskustvu kvalitetni ljudi polako izlaze iz prosvete i prelaze u privatni sektor ili na neke druge poslove. Ko nam onda ostaje? Onaj koji je tu jer nije znao sta drugo?

Bio je justros prilog da je Dragana Ognjenovic kreirala skolske uniforme za jednu od skola. Unofrme su super. Naravno odmah su krenuli komentari po netu da neka deca pesace kilometrima do skola, kako ce u skunji, nemaju sta da jedu bla bla... Po meni je ovo bezveze. Za to pesacenje kilometrima, i sam narod je rkiv... Niko nece u selo na planinu, svi bi u Beograd, eventialno Suboticu ili Novi Sad...

Naravno da nije sve crno-belo. Ali da nam je skolstvo nakaradno, jeste.

Na nekoj temi je Dragisa spomenula obuku na kojoj je bila i gde je obuku drzala zena koja uopste nije Dragisine struke! Ima takvih primera milion. Meni je savetnica za inkluzivno obrazovanje bila zena koja je predavala opstetehnicko obrazovanje. Shvatas sta hocu da kazem?
 
Ma shvatam i kao što rekoh znam da nije idealno, čitala sam sve teme o školstvu po forumu i kojekuda po internetu.
Moj utisak je da ljudi zameraju svakakve budalaštine i da preteruju.
I dalje mislim da s obzirom kako nam je raspadnuta država, školstvo je još uvek ok.

Najžalije mi je ljudi koji rade u školama jer se roditelji istresaju po njima i daju sebi za pravo da ih ocenjuju.
Mici je takođe u toj priči i kao i ti, zna žena šta govori, ali ja se ne predajem i uvažavam i tvoje i njeno mišljenje. I navijam za našu prosvetu.
 
Eli navijam i ja,veruj mi. Jbg večiti optimistična,samo sam i užasno nestrpljiva,pa bih već zasita želela da vidim te stbarne,i realne promene jer naša deca zaista zaslužuju mnoooooogoo bolje. I ona u inkluzivnoj nastavi,sa neadekvatno pripremljenim nastavnicima,učiteljima za inkluzivnu nastavu ( i to je po meni bilo veoma neodgovorno pre stvarno dobre i sistematske pripreme profesora uošte uvesti),i ona pametna deca, a i ona nezainteresovana koja bi možda bila zainteresovana da je nastava interesantna,puna eksperimenata,raznih zajedničkih zadataka,izlaženja van granica bukvara i udžbenika. E to će biti ta reforma,koja će našu decu (koju smatram,sve njih pametnom ako ih zaintrigiramo) da navede da logički razmišljanju,informacije iz raznih predmeta sklope u jednu životnu priču,da primene to znanje u životu,jer sa bubanjem nigde nećemo stići. Informacija u 21.veku služi da je iskoristimo za sklapanje novih misli,novih ideja. A tome ih naše škole,naši profesori ne uče. Čast izuzecima. Ali kao što napisah,ja jesam optimistična,i bila bih presrećna da ovakva reforma što pre dođe.
 
Од ове школске године започето у првом, петом основне и у првом гимназије. Једна наставна јединица. Деца добију истраживачке задатке. Самостално истражују. Идеал је да сами биају тему коју ће презентовати А затим се уради јавна презентација заједничког пројекта Део тога видимо и у америчким филмовима. Само што већина школа у мањим местима нема бежични интернет у учионицама што је такође стандард.
 
Моја је у петом, има само информатику од нових предмета, и била сам одушевљена тиме, а оно јадац...
На часовима раде на рачунарима, вежбају програме, али тестови чиста теорија, ужас...на папиру, као у 19.веку.
 
Информатика код нас изборни предмет за све разреде. Школа има кабинет за информатику. Радила сам да петацима пројект везан за лектиру. Роман Хајдуци Бранислава Нушића.. На обуци смо чули да деца треба да буду што самосталнија. У пракси је то тешко. Мали су. Нису научили на овакав рад. Данас је пракса диктирање. Издиктираш, набубају и то је то. Чак се буне. Кажу да сам строга јер не диктирам. Тужно ми све то.
,,
 
Ти не живиш у Србији? Код нас је информатика обавезна. А тог пројектног нема уопште.
 

Back
Top