PHP Programiranje

Nisam imao vremena da se udubim, sem malo sto mi je trebalo za par nekih wordpress projekata, inace ima vrlo ruznu sintaksu.

Ako planiras da ga ucis, savetujem ti da batalis i predjes na Python, jer polako sve vece kompanije nove verzije softvera, koje su ranije napisane u php-u, pisu u Python-u.
 
Ima li ko da se bavi ovim programskim jezikom?
bavio sam se ja, ali ne znam vise sta treba da se uradi osim da se napise .php fajl, jer je potrebno da onda (da bi program radio) postoji i .htm/html fajl, i nekakvi .cs fajl. Ja taj cs necu da ucim. PHP je odlican programski jezik jer omogucuje recimo da sajt koji skida sa kartice bude zasticen od hakera, itd.
 
Nisam imao vremena da se udubim, sem malo sto mi je trebalo za par nekih wordpress projekata, inace ima vrlo ruznu sintaksu.

Ako planiras da ga ucis, savetujem ti da batalis i predjes na Python, jer polako sve vece kompanije nove verzije softvera, koje su ranije napisane u php-u, pisu u Python-u.

AKO D O B R O M>P R O G R A M E R U smeta sintasa, on moze da napravi svoju + prevodilac (aplikaciju za prevod) i to je to. Ti izgleda nisi u mogucnosti za takvo nesto kao na pr. da napises nesto sto ce da prevede kad u fajlu nadje jednu rijec to u drugu rijec, i sve tako, i izmijenjeni fajl da snimi na koju ti zelis lokaciju?
Hvalis se sa faktorijalom broja, koji zna svaka budala da uradi sa INT funkcijom, ali si uzeo taj primjer je jer se to rijetko od koga koristi u programe i jer i ti sto koriste ne znaju da se to zove faktorijal. Koja jos budala radi sa negativnim brojevima obicne programe, a ko radi neobicne ne mora znati da je ono sto INT funkcija vraca nesto sto se zove faktorijal, smijsan si, istces svoju jakocu na avataru, snagu programiranja i je.banja u prici, a nemas ni 1, 2 ni 3, cim tako istices, mora da si neki jadni emo lik koji zatvorn u kuci juri da nadje curu za seks putem dopisivanja, na foru "ja sam programer, dobro zaradjujem".
 
Poslednja izmena:
Nisam imao vremena da se udubim, sem malo sto mi je trebalo za par nekih wordpress projekata, inace ima vrlo ruznu sintaksu.

Ako planiras da ga ucis, savetujem ti da batalis i predjes na Python, jer polako sve vece kompanije nove verzije softvera, koje su ranije napisane u php-u, pisu u Python-u.

Pa ne mora da batali, PHP ce jos dugo dugo opstati. Samo posle ucenja sintakse neka predje na ucenje nekog frameworka, tipa Laravel.
Na laracasts.com imas odlicne tutorijale za Laravel. A sama sintaksa PHP-a, to mozes da predjes odakle hoces, stvarno ima gomila materijala na Webu.

- - - - - - - - - -

AKO D O B R O M>P R O G R A M E R U smeta sintasa, on moze da napravi svoju + prevodilac (aplikaciju za prevod) i to je to. Ti izgleda nisi u mogucnosti za takvo nesto kao na pr. da napises nesto sto ce da prevede kad u fajlu nadje jednu rijec to u drugu rijec, i sve tako, i izmijenjeni fajl da snimi na koju ti zelis lokaciju?
Hvalis se sa faktorijalom broja, koji zna svaka budala da uradi sa INT funkcijom, ali si uzeo taj primjer je jer se to rijetko od koga koristi u programe i jer i ti sto koriste ne znaju da se to zove faktorijal. Koja jos budala radi sa negativnim brojevima obicne programe, a ko radi neobicne ne mora znati da je ono sto INT funkcija vraca nesto sto se zove faktorijal, smijsan si, istces svoju jakocu na avataru, snagu programiranja i je.banja u prici, a nemas ni 1, 2 ni 3, cim tako istices, mora da si neki jadni emo lik koji zatvorn u kuci juri da nadje curu za seks putem dopisivanja, na foru "ja sam programer, dobro zaradjujem".

Poenta ove poruke je?
To je njegovo misljenje, ima pravo na to, ali ti nemas pravo da vredjas. Ako nemas nista pametno da kazes, onda nije trebalo ni da pises nista. Rekao bih da su neki kompleksi u pitanju.
Slazem se da sintaksa PHP-a nije perfektna, ali to svakako ne bi trebalo da odbije programera da ga koristi, ukoliko se ta tehnologija i dalje primenjuje.
Ali ukoliko postoji alternativa, onda jos bolje, onda mozes da biras.
 
@miki208:
Poenta poruke ne postoji, decko ima milion profila ovde, tripuje da je neki programer, a sve sto ume to je da vredja druge.
Moja procena je da ima izmedju 18 i 19 godina, da je verovatno jedino musko u tipicnoj crnogorskoj porodici, te je kao takav vecito hvaljen kao najlepsi, najpametniji, naj, naj, naj u svemu, do te mere da je sada i sam poverovao u to, i postao je potpuno nesposoban za bilo kakav konstruktivan razgovor jer je umislio da je iznad svih ostalih.
To je jako tuzno, jer nikada nece uspeti da uspostavi pravi kontakt sa ljudima i da oseti pravu radost zdravih medjuljudskih odnosa.

Recimo, tvoj odgovor na moj komentar je super - konstruktivan, odmeren, argumentovan, i dao sam ti reputaciju zbog toga. To je pozeljna rasprava na forumu, i tako bi trebalo da se skrene paznja nekome kada smatras da nije u pravu za nesto.

I na to tvoje, ja sada imam odgovor, koji je opet konstruktivan, gde kazem:

Da, u pravu si, php se i dalje veoma puno koristi, i jos uvek je jedan od najtrazenijih jezika, ali zbog moje pretpostavke da postavljac teme tek zeli da krene sa ucenjem jezika, kao i da php zaista ima nezgodnu sintaksu pogotovo za pocetnike (pretpostavka je da je postavljac teme pocetnik), otuda i moj predlog da odmah krene sa necim sto je citko, radi isti posao kao i php, i ima odlicnu komercijalnu perspektivu, i to sve u cilju da se covek ne uplasi mozda od te nezgodne sintakse i ne odustane od programiranja (opet pod pretpostavkom da je u pitanju pocetnik).

I, umesto da u 21. veku takva komunikacija bude nesto podrazumevano, mi i dalje imamo slucajeve vredjanja neistomisljenika.
Ebiga, sta reci na sve to.....najbolje ignorisati...
 
Poslednja izmena:
Da pocetnik sam, najgore je pocetnicima kad rade sa jezicima :D

Onda ti toplo preporucujem Python, s obzirom da je mnogo citljiviji od php-a :)
Ali obavezno, prvo (i paralelno) da ucis o objektno orijentisanom programiranju, jer ces ako uzmes da ucis samo jezik, susretati se sa nekim pojmovima koji ce ti biti spanska sela :)

Kao, recimo, ovde u Nemackoj na kursu jezika, imali smo lika iz Spanije koji ne zna ni sta su padezi, prilozi, predlozi, i jos mnogo toga sto oni u spanskom jeziku nemaju. Mozes misliti kako mu je, muceniku, bilo da skapira sve :D

I najvaznije - nema odustajanja! Koliko god da ti se ucini tesko nekad, ne odustaj :cool:
 
Poslednja izmena:
Odlucio sam da pocnem prvo sa PHP-om, pa onda kad njega savladam, da predjem na HTML, CSS, JavaScript

Da li neko ima neki dobar tutorijal na srpskom za PHP ?

Na srpskom bas i nema. Na engleskom ima koliko pozelis.
Ukoliko bas zahtevas srpski, opcija ti je CET knjizara (na dnu Skadarlije, ako si iz Beograda), ili mikroknjiga.rs, pa onda naruci preko neta.
Imaju prevode dobrih knjiga za PHP. Ako budes uzimao knjigu, pogledaj neku u kojoj je u fokusu OOP, a PHP samo sredstvo pomocu kojeg pokusava da te nauci OOP.
S obzirom da si pocetnik, mislim da je to najbolja strategija. Kad savladas osnove OOP i PHP, obavezno uzmi neki framework. CodeIgniter nemoj, mozda je laksi za pocetnike, ali bolje da ucis nesto sto se trenutno vise koristi. Tipa Laravel, Symfony...
 
php je jedna lepa stvar, ali izumirujuca. Za par godina nece vise postojati, na zalost.

Tacno je da python polako menja php, ali to ide jako sporo. Takodje, php je toliko rasiren da ne moze izumreti ni za 50 godina.

Isto su pricali za delphi, pa evo, ovde po Nemackoj, desetine firmi i dalje radi odlican softver u delphi-u i zaradjuje veoma ozbiljnu lovu.

Inace, uvek savetujem pocetnicima da uce python, jer sluzi, bukvalno, istoj svrsi kao i php, a mnogo je citkiji, elegantniji za kodiranje, i sve popularniji jezik - sa podjednako dobrom komercijalnom primenom kao i php.
 
I da se nijedan projekat više ne napravi na php-u samo održavanje starih održaće php u životu bar još 10 godina.

Ma i vise od 10 godina. Odrzavaju se cak projekti pisani na COBOL-u :lol:

Nije on jedini koji je lupio nesto ovakvo za PHP. To neko lupi, pa ostali prenose kao papagaji kad cuju.
Trenutno mozda postoje bolja resenja od PHP-a, ali to nije razlog da PHP prestane da se koristi i da izumre kao jezik.
 
Poslednja izmena:

Back
Top