Kamioni i autobusi

Kako nema, ima ih na prvoj stranici.

Kenworth
Kenworth%20Patalacci%201%20(23-04-2005).JPG


Freightliner
werner_freightliner.jpg
 
Aaaaaaa, a ja sve vreme mislim da je kockast ovaj tipican Americki dizajn.

U tom slucaju da, kabina je daleko manja i poprilicno je uska jer se motor nalazi ispod kabine. Zato je taj dizajn kamiona i propao, mada se meni najvise svidja. Vec duze vreme nijedna kompanija u Americi ne pravi takve kabine.

17800800.jpg
 
Ne radi se tu toliko o volji, koliko o propisima. U Evropi je standardna propisana dužina tegljača s poluprikolicom 16, 5 m. Ako znamo da je dužina poluprikolice 13,6 m, to znači da su kamioni s ''njuškom'' tu praktično izbačeni iz igre, odnosno mogli bi ići samo uz kabinu bez ležaja ili s kraćom poluprikolicom.
S druge strane ''kockaste'' kabine (ovde odomaćen naziv ''tranbus'') su u vozačkom delu šire, ali u delu za odmor mnogo kraće, pre svega zbog dužinskih ograničenja koja sam naveo. Da se razumemo, ima u Evropi i dužih vozila, samo za njih su potrebne specijalne i skupe dozvole, što niko bez preke potrebe ne radi. Izuzetak je Skandinavija, gde su dozvoljene veće dužine i težine.
 
68Mustang428CJ:
Znaci ovakav Peterbilt definitivno bi bio zabranjen u Evropi. :lol:

sc-%20peterbilt.jpg

U najvećem delu da, sem u Skandinaviji. Njuške su neke išle bez dela za odmor, a uvožene su i dvoosovinke, ali pretežno tranbusi.
Kome je do američkog šmeka može da kupi recimo Renault Magnum:

magnum440_001.jpg


Do pre par godina su imali i američke motore, ali sad su Volvoovi. Svejedno, umnogome drugačiji kamion od ostalih u Evropi. Već na prvi pogled se uočava ''američki'' položaj točkova, ulaženje, a i pozicija vozača je viša nego kod konkurencije, što nesumnjivo pruža osećaj nadmoći.
 
68Mustang428CJ:
Americki kamioni imaju 10 tockova (ne racunam prikolicu) i vecina ima kabinu sa 2 kreveta i prostora za tv, manji frizider i slicno.
Ovde su uobičajeni za dugolinijske potrebe kamioni s 6 točkova ( 4X2 ), dok se oni s 10 ( 6X4) pretežno koriste u građevinarstvu ili u drugim prilikama kada se traži veća nosivost. Imaju 1 ili 2 kreveta i takođe gomilu opreme za koju je prostor dobijen dizanjem plafona kabine. Svaki kamion se može naručiti u svim konfiguracijama koje sam naveo, kao i u ovoj:

alpha6x2.jpg


Naročito popularni u Skandinaviji i Holandiji. Ovde su prednje dve osovine okretljive. Inače kombinacije s klasičnim prikolicama polako prepuštaju svoje mesto šleperima.
 
To je jako mal prostor za krevet i smestaj. Takav kamion nikad ne bi prosao u Americi za one koji voze po celoj Americi. Mozda za lokalnu voznju, ali ne i za celu Ameriku.

Moj cale ima Freightliner Century Class kao na slici i pazi koliku kabinu ima.

freightliner-trucks-century-class-pg6.jpg


freightliner-trucks-century-class_f1.jpg


freightliner-trucks-century-class_f3.jpg


freightliner-trucks-century-class_f4.jpg


freightliner-trucks-century-class_f5.jpg
 
68Mustang428CJ:
To je jako mal prostor za krevet i smestaj. Takav kamion nikad ne bi prosao u Americi za one koji voze po celoj Americi. Mozda za lokalnu voznju, ali ne i za celu Ameriku.
Manji je nego kod najvećih američkih kabina, ali nemoj zaboraviti da je širina u prednjem delu veća. Voze to ljudi na dugim relacijama bez problema, nema baš kupatilo, ali snalaze se.
Za Volvo se slažem da je u američkoj verziji ružan, evropska je mnogo lepša. Međutim, poznat je po trajnosti i pouzdanosti, kvalitet materijala je izuzetan, a to je za kamion najvažnije. Ostati negde na putu u nekim delovima sveta može značiti i gubitak života.
 
Bolji motor od Caterpillara u kamionima ne postoji. Bolje bi im bilo da su ih nastavili koristiti jer Caterpillar, Detroit i Cummins prelaze minimalno po 1,000,000 milja (1,600,000 km) bez i najmanje problema, a dosta njih prelazi i vise od toga.
 
Pa sad...koji su bolji teško je dokazati. Ima jedna zanimljiva stvar: kompanija Paccar je vlasnik fabrika Kenworth, Peterbilt i Daf. U prva dva ubacuju američke motore, a u Daf evropski, Dafov, za koji tvrde da može preći najmanje 1600000 km, odnosno upravo onoliko koliko si naveo i za Caterpillar. To je nova serija motora od 13l koji idu za seriju XF 105, koja je inače proglašena kamionom godine u Evropi. Ako se vratimo na Volvo, svako će potvrditi da je to izuzetno kvalitetna i trajna mašina. Mislim da su tu negde.
 

Back
Top