Rat - šta je to stvarno?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Država A zaratila sa državom B. Šta se stvarno krije iza toga?

Da li je moguće, da i pored sve propagande, na obema stranama, razuman čovek iz A, mrzi čoveka iz B, koga u životu nije video niti za njega čuo???

Mislim da to nije moguće.

Ustvari,rat vode vlastodršci a narod je prinuđen da u tom ratu učestvuje. Vlastodršci imaju moć da prinudno mobilišu sve i nateraju ih da izvršavaju određena naređenja. Tako državljanima A narede da pucaju prema državljanima B, i obrnuto. Ovi što pucaju, najradije bi ostavili svu opremu i otišli kući. Ako su imalo razumni, svesni su da su oni s druge u istoj situaciji. Pošto se ne poznaju sasvim im je svejedno šta oni drugi rade kada nemaju oružje u rukama.

Prema tome, priče da nacija A voli ili mrzi naciju B nemaju nikakvog osnova. Sve je to propaganda vlastodržaca da bi ostvarili svoje ciljeve!

Neko će reći zašto onda razumni učestvuju u svemu tome? Zato što vlast ima organizaciju i sredstva prinude. U sredstva prinude spadaju i budale koje zaista veruju u ratnohuškačke priče - bar dok ne osete rat na svojoj koži.

Moguće je mrzeti čoveka koji je učinio neko zlo. Mrzeti nepoznatog čoveka na nepoznatom mestu sa nepoznatim zanimanjem - nije razumno!
 
Država A zaratila sa državom B. Šta se stvarno krije iza toga?

Da li je moguće, da i pored sve propagande, na obema stranama, razuman čovek iz A, mrzi čoveka iz B, koga u životu nije video niti za njega čuo???

Mislim da to nije moguće.

Ustvari,rat vode vlastodršci a narod je prinuđen da u tom ratu učestvuje. Vlastodršci imaju moć da prinudno mobilišu sve i nateraju ih da izvršavaju određena naređenja. Tako državljanima A narede da pucaju prema državljanima B, i obrnuto. Ovi što pucaju, najradije bi ostavili svu opremu i otišli kući. Ako su imalo razumni, svesni su da su oni s druge u istoj situaciji. Pošto se ne poznaju sasvim im je svejedno šta oni drugi rade kada nemaju oružje u rukama.

Prema tome, priče da nacija A voli ili mrzi naciju B nemaju nikakvog osnova. Sve je to propaganda vlastodržaca da bi ostvarili svoje ciljeve!

Neko će reći zašto onda razumni učestvuju u svemu tome? Zato što vlast ima organizaciju i sredstva prinude. U sredstva prinude spadaju i budale koje zaista veruju u ratnohuškačke priče - bar dok ne osete rat na svojoj koži.

Moguće je mrzeti čoveka koji je učinio neko zlo. Mrzeti nepoznatog čoveka na nepoznatom mestu sa nepoznatim zanimanjem - nije razumno!
Problem je sto ti vlastodrsci,lako potpale vec zagrizene ljude mrznjom prema nekome,pa se posle isti takvi jave i sa druge strane i eto rata.Narod je posasavio u celom svetu.Niko nikoga vise ne ceni,a kamoli da voli.
 
U ratu zna doći i do bizarnih situacija . Skoro cijeli rat sam proveo na položajima ispred Osijeka . U jednom momentu sam na prvoj liniji
u mojoj zoni odgovornosti imao više Hrvata , Slovaka i Mađara nego Srba ( novosadski korpus ).
Sjećam se da sam tada razmišljao kako je moguće da je i na hrvatskoj strani u tom momentu u rovovima bilo više Srba , Slovaka i
Mađara nego Hrvata . Neko će reći da je takva situacija nemoguća a ja tvrdim da je moguća jer su nacionalne manjine i na jednoj
i drugoj strani bile pod puno većim pritiskom nego većinsko stanovništvo .
 
Rat je pored epidemija i sličnih prirodnih katastrofa
najgora stvar koja može da se desi narodu.

On će neminovno postojati
sve dok se ne pronađe način prevazilaženja problema
mirnim putem.

Imamo građanske, osvajačke, oslobodilačke itd. ratove.

- Kako je ČSSR izbegao krvoproliće - a razdružio se kao i SFRJ ?
- Kako je Švajcarska "iskulirala" Drugi svetski rat ?
- Kako je Titova Jugoslavija izbegla čelični Staljinob zagrljaj - pa nije ni morala da se oslobađa ratom ?

Ko zaista voli mir,
treba ova gore pitanja detaljno da prouči,
kao i mnoga, mnoga druga iz istorije.

Odgovori su tu negde,
naći će ih pravi mirotvorac ! ;)
 
"Rat je organizirani sukob naoružanih ljudi, kao produženje politike država, nacija, klasa sredstvima oružanog nasilja u cilju ostvarivanja određene političke, gospodarske i druge dobiti" kaže wiki
 
Poslednja izmena:
Država A zaratila sa državom B. Šta se stvarno krije iza toga?

Da li je moguće, da i pored sve propagande, na obema stranama, razuman čovek iz A, mrzi čoveka iz B, koga u životu nije video niti za njega čuo???

Mislim da to nije moguće.

Ustvari,rat vode vlastodršci a narod je prinuđen da u tom ratu učestvuje. Vlastodršci imaju moć da prinudno mobilišu sve i nateraju ih da izvršavaju određena naređenja. Tako državljanima A narede da pucaju prema državljanima B, i obrnuto. Ovi što pucaju, najradije bi ostavili svu opremu i otišli kući. Ako su imalo razumni, svesni su da su oni s druge u istoj situaciji. Pošto se ne poznaju sasvim im je svejedno šta oni drugi rade kada nemaju oružje u rukama.

Prema tome, priče da nacija A voli ili mrzi naciju B nemaju nikakvog osnova. Sve je to propaganda vlastodržaca da bi ostvarili svoje ciljeve!

Neko će reći zašto onda razumni učestvuju u svemu tome? Zato što vlast ima organizaciju i sredstva prinude. U sredstva prinude spadaju i budale koje zaista veruju u ratnohuškačke priče - bar dok ne osete rat na svojoj koži.

Moguće je mrzeti čoveka koji je učinio neko zlo. Mrzeti nepoznatog čoveka na nepoznatom mestu sa nepoznatim zanimanjem - nije razumno!

Koliko god se udarali u grudi ovi kvazi naciJonalisti i patoloski mrzitelji, da je rat nesto NEPRIRODNO, LOSE, TRAUMATICNO I TOTALNO NEPOTREBNO, govori nam i cuveni POST TRAUMATSKI STRESNI POREMECAJ, koji je veoma cuven za ove ucesnike rata. Cak i najmanji stepen toga je npr da covek ne moze vise lepo i kvalitetno da spava do kraja zivota, kao sto je mogao, ili nesto sasvim skoro bezazleno i sto se teze primecuje - covek bre promeni pogled. Ne onaj "pogled na svet, psiholoska fraza", nego bukvalno fizicki pogled bre promeni.

Da je normalno da ljudi, pogotovo u danasnjem vremenu ratuju NE BI POSTOJAO I NE BI SE JAVLJAO POST-TRAUMATSKI STRESNI POREMECAJ.

Ima se puno toga sta reci na ovu temu, i okaciti razni meme posteri. Obican fin narod gine, a politicari koji mahom imaju narcisoidne i antisocijalne poremecaje licnosti (psihopatija drugim recima) lepo uvaljeni i zasticeni.
 
Jednom ću napisati blog pod naslovom " Kako je počeo rat u mom selu " . Radi se o selu Sarvaš kod Osijeka .
U tom selu sam odrastao mada sam rođen u Srbiji . Koliko mi je to selo bilo bitno u životu pokazuje i moj nick .
Devedeset prve je u selu živjelo 50% Srba i 50% Hrvata a bili smo složniji nego bilo koje jednonacionalno selo u okolini .
U ovom ratu žestoko nahebali i jedni i drugi .
Selo su prije 300 godina osnovali Mađari (sarvaš - jelen na mađarskom ). Do 45.g. su u selu živjeli isključivo Nijemci a sada su skoro svi stanovnici Hrvati .
Ovo je Balkan kako kaže Bajaga .
Ovo je ovde Balkan
zemlja iz sna
izmedju mocnih sila
dobra i zla

Tu svako moze biti
dusman i brat
svakih pedeset leta
izbija rat

Ref.
Ovu su zemlju pravili
i ratnici i pesnici
i razliciti Bogovi

Ovo je ovde Balkan
mirisni cvet
totalno nerazumljiv
za ceo svet

I svako moze biti
dusman i brat
svakih pedeset leta
izbija rat
 
Poslednja izmena:
Država A zaratila sa državom B. Šta se stvarno krije iza toga?

Da li je moguće, da i pored sve propagande, na obema stranama, razuman čovek iz A, mrzi čoveka iz B, koga u životu nije video niti za njega čuo???

Mislim da to nije moguće.

Ustvari,rat vode vlastodršci a narod je prinuđen da u tom ratu učestvuje. Vlastodršci imaju moć da prinudno mobilišu sve i nateraju ih da izvršavaju određena naređenja. Tako državljanima A narede da pucaju prema državljanima B, i obrnuto. Ovi što pucaju, najradije bi ostavili svu opremu i otišli kući. Ako su imalo razumni, svesni su da su oni s druge u istoj situaciji. Pošto se ne poznaju sasvim im je svejedno šta oni drugi rade kada nemaju oružje u rukama.

Prema tome, priče da nacija A voli ili mrzi naciju B nemaju nikakvog osnova. Sve je to propaganda vlastodržaca da bi ostvarili svoje ciljeve!

Neko će reći zašto onda razumni učestvuju u svemu tome? Zato što vlast ima organizaciju i sredstva prinude. U sredstva prinude spadaju i budale koje zaista veruju u ratnohuškačke priče - bar dok ne osete rat na svojoj koži.

Moguće je mrzeti čoveka koji je učinio neko zlo. Mrzeti nepoznatog čoveka na nepoznatom mestu sa nepoznatim zanimanjem - nije razumno!

Rat je manipulacija jakih nad slabima. Oni koji su jaki i moćni (politički, finansijski, kako god) koriste ratove zarad svojih ličnih ciljeva. U njima sami ne učestvuju ni oni ni njihova deca, umesto toga u rat se prisilnom mobilizacijom šalju nemoćni, slabi i siromašni kako bi poslužili kao topovsko meso u ime neke navodne slave koju na kraju dobiju samo oni koji su ratove i pokrenuli, dok poginule vojnike niko ne pamti. Na kraju ratnih sukoba gotovo uvek prežive krupne zverke, a narod strada. Pritom je cifra poginulih apsolutno sekundarna, jer se masama ispira mozak patriotskim i drugim poželjnim motivima. Kao što je jednom lepo primetio lukavi Kisindžer: "Vojnici su tupave, glupe životinje koje služe da budu iskorišćene kao pioni u spoljnoj politici".

Pametan čovek, ako nije moćan i jak ili ako nije neki vodja u ratu gleda da se sklanja od rata i da se bavi svojim problemima. Glupaci srljaju u ratove zapaljeni patriotskim i drugim razlozima, pa posle ako prežive i ostanu sakati, bez nogu i ruku, krive političare i verska lica za sopstvenu glupost i nasedanje na jeftine trikove.

Na planeti postoje stotine nacija i svaka od njih smatra da je baš njen cilj onaj pravi i da je to sveta stvar. Igraju na patriotska osećanja, na tradiciju, na prošlost, na teritorijalna pitanja i upropašćavaju ljude.
 
Država A zaratila sa državom B. Šta se stvarno krije iza toga?

Da li je moguće, da i pored sve propagande, na obema stranama, razuman čovek iz A, mrzi čoveka iz B, koga u životu nije video niti za njega čuo???

Mislim da to nije moguće.

Ustvari,rat vode vlastodršci a narod je prinuđen da u tom ratu učestvuje. Vlastodršci imaju moć da prinudno mobilišu sve i nateraju ih da izvršavaju određena naređenja. Tako državljanima A narede da pucaju prema državljanima B, i obrnuto. Ovi što pucaju, najradije bi ostavili svu opremu i otišli kući. Ako su imalo razumni, svesni su da su oni s druge u istoj situaciji. Pošto se ne poznaju sasvim im je svejedno šta oni drugi rade kada nemaju oružje u rukama.

Prema tome, priče da nacija A voli ili mrzi naciju B nemaju nikakvog osnova. Sve je to propaganda vlastodržaca da bi ostvarili svoje ciljeve!

Neko će reći zašto onda razumni učestvuju u svemu tome? Zato što vlast ima organizaciju i sredstva prinude. U sredstva prinude spadaju i budale koje zaista veruju u ratnohuškačke priče - bar dok ne osete rat na svojoj koži.

Moguće je mrzeti čoveka koji je učinio neko zlo. Mrzeti nepoznatog čoveka na nepoznatom mestu sa nepoznatim zanimanjem - nije razumno!

Mržnja nikada nije prihvatljiva (normalno stanje ili razumno).

Ali pogledajmo malo drugačije;
Kada dolazimo u ovaj svet, dođemo kao nekompletno Biće, ili pojedini delovi nas budu blokirani zbog pogrešnog odgoja, shvatanja i poimanja života.
Kako ne možemo biti srećni ako nismo kompletni tada projektujemo one nedostajuće kvalitete na drugu osobu i u nju se zaljubljujemo. Naizgled ČUDNO, ne zaljubljujemo se u drugu osobu zato što je kompletna i što ima baš one kvalitete koji nama nedostaju, već zato što smo mi sami projektovali baš te kvalitete. Zato se u društvu te osobe osećamo ispunjenim, kompletnim i srećnijim no ikada ranije.
Budući da naša projekcija jeste samo privremena, to naša vlstita opsena brzo prođe i mi shvatamo svoju samoobmanu. Otkrivamo da ta druga osoba nije ni izdaleka onakva kakvom smo je videli kroz vlastitu prizmu.
Sledi razočaranje, naizgled u tu drugu osobu a da ni ne shvatimo da je to razočaranje u nas same u našu mogućnost da vidimo vlastitu realnost.

Da li je mnogo drugačije kada počinjemo nekog mrzeti?
Možda samo površno.
Budući da smo nekompletni u svojoj duhovnosti (Svesti) to praznina nečim mora biti popunjena. Ako nema kvaliteta onda ima nečeg drugog što tu ne pripada. Te negativnosti koje su usađene kod nas, nama i te kako smetaju. Slično ranijem primeru, ni sada ih ne raspoznajemo kod sebe već ih vidimo kod drugih bilo kao sopstvenu sliku u toj osobi bilo da ih ta osoba stvarno ima. Ako ih stvarno ima ili ako smo ih samo videli tamo kao svoju sliku onda nas baš te negativnosti užasno iritiraju i mržnja se rađa prema toj drugoj osobi.
Dakle, u realnosti ne mrzimo tu drugu osobu (grupu ili naciju) već mrzimo ono vlastito negativno što je u nama samima... Umesto da upremo prstom na pravo mesto, u sebe, upiremo ga u druge ljude i umesto da se borimo u vlastitom (Svetom) ratu borimo se sa drugim ljudima pokrećući čak i među-porodične ili međudržavne ratove...

Kao i kod zaljubljivanja patnja i bol nas najbolje nateraju da vidimo pravo stanje stvari i vidimo odakle duvaju vetrovi i počinjemo se buditi prema vlastitoj manjkavosti. Istina je da se neko otrezni ranije a neko i posle mnopgo uzastopnih udara glavom u kameni zid.
Zato u međudržavnim turbulencijama najpre budu popkrenuti oni koji su udaljeniji od vlastitog centra svesti, oni koji su manje kompletni i manje srećni sa sobom pa tek oni ostali.
Uvek ima onih koji nikada ne budu pokrenuti mržnjom jer u sebi i nemaju nedostataka ili bar ne po onoj osnovi zbog čega se pokreću urnebesni pokliči...

Konačno, sve ono što izaziva patnju i bol u ovom svetu uvek je uzrokovano našom nekompletnošću ili necelovitošću u procesu duhovne evolucije. Posle svakog urnebesa pokrenutog 'ljubavlju' ili mržnjom imamo ljude koji se se više približili vlastitom centru, izbalansiranosti i sreći. Jer, ionako, srećan čovek nikada ne proizvodi patnju i bol po bilo kojoj osnovi.

Rat je uvek unutarnji proces izbačen iz sebe i usmeren na drugu osobu kao uzrok tome da se ne osećmo srećnim. ("Krivac je uvek neko drugi"). Zato je rat u ovom svetu gotovo neprekidan proces koji ima samo mirnije ili lakše periode i one ekstremno pogubne i ekstremno bolne.
Mora li tako biti u ovom svetu i može li se stvarno ostvariti mir na ovoj planeti pitanje je čiji odgovor nije teško sagledati ako zavirimo malo dublje u vlastiti unutarnji proces. Ne bez razloga se kaže da je "Ljubav rešenje svih problema." Da li je? Izgleda da jeste ali ne bilo koja ljubav do li one najviše, koja je naš konačni cilj.
Dok nju ne dosegnemo mi nemamo izbalansirano unutarnje stanje i uvek nas nešto može pokrenuti izvan vlastitog centra.
 
U ratu zna doći i do bizarnih situacija . Skoro cijeli rat sam proveo na položajima ispred Osijeka . U jednom momentu sam na prvoj liniji
u mojoj zoni odgovornosti imao više Hrvata , Slovaka i Mađara nego Srba ( novosadski korpus ).
Sjećam se da sam tada razmišljao kako je moguće da je i na hrvatskoj strani u tom momentu u rovovima bilo više Srba , Slovaka i
Mađara nego Hrvata . Neko će reći da je takva situacija nemoguća a ja tvrdim da je moguća jer su nacionalne manjine i na jednoj
i drugoj strani bile pod puno većim pritiskom nego većinsko stanovništvo .
Još jedan dokaz da je pripadnost određenoj državi (državljanstvo) značajnija nego pripadnost određenoj naciji.

Malo komplikovano ali u suštini tačno.
 

Back
Top