Velja Ribar - najhumaniji novosadski alas dobija kej u Sremskoj Kamenici

Andrija28

Ističe se
Banovan
Poruka
2.256
Kej u Sremskoj Kamenici poneće ime Velje Ribara, po Velimiru Teodoroviću koji je spasao devet ljudi prilikom rušenja Mosta slobode u NATO bombardovanju 1999. godine.

Komisija za nazive delova naseljenih mesta i javnih službi usvojila je na današnjoj sednici inicijativu Saveta mesne zajednice "Sremska Kamenica" da se kej nazove po, kako su ga mnogi nazivali, najhumanijem novosadskom alasu.

U aprilu ove godine stanovnici Sremske Kamenice su predložili da se šetalište pored Dunava, odakle može da se vidi Most slobode, nazove po Velji. Na ovaj način će se sačuvati sećanje na gradskog heroja, i to na nekoliko metara od njegove rodne kuće u Dunavskoj 11.

Velja je život proveo na reci, a na Dunavu je bio i dok su avioni nadletali Novi Sad. U svom čamcu se nalazio i 3. aprila kada su projektili pogodili Most slobode.

"Najpre sam na kameničkoj obali izvukao sedmoro. Nešto kasnije ponovo je puklo i tada sam video da na novosadskoj strani ima dvoje ljudi i uspeo sam i njih da izvučem", sećao se svog podviga Velja Ribar.




O samom događaju, ali i o tome kako se osećao nakon njega, Velja je ispričao za 021.rs na 10. godišnjicu od bombardovanja Novog Sada.

"Osećanja se ne menjaju puno. Kao što je i onda bilo teško, i sada kada se sećate neposredno tog događaja, sigurno vam nije lako. Posle samog tog događaja, i danas posle 10 godina, ja lično kao čovek, u jednu ruku sam srećan, što sam imao priliku da pomognem ljudima koji su se nalazili u nevolji", pričao je Velja.

Za svoja dela dobijao je razna priznanja, bio je proglašen za najhumanijeg Jugoslovena. Ipak, Novi Sad mu se do sada nije na pravi način zahvalio, a da bi dobio posao u Gradskoj čistoći iza njega su morali da stanu Novosađani koji su to zahtevali od gradskih vlasti.

Preminuo je 2015. u 58. godini života.

Na današnjoj sednici usvojeni su i predlozi da ulice u gradu i okolini dobiju farmaceut Jovan Tucakov, slikari Anastas Bocarić i Milivoj Nikolajević, kao i pravnik Nikola Krstić.


http://www.021.rs/story/Novi-Sad/Ve...dski-alas-dobija-kej-u-Sremskoj-Kamenici.html
 

Back
Top