Novi Housing bubble?

Arkania

Poznat
Poruka
9.069
Sta mislite gledajuci ovaj chart, kad ce puci sledeci put.:think:

capture10.png



Ono sto se desava sa nekretninama na pojedinim mestima je nista manje od neverovatnog.
 
Свету је потребно још једно пуцање.

Ништа није научено из претходне кризе.

- - - - - - - - - -

Sta mislite gledajuci ovaj chart, kad ce puci sledeci put.:think:

Ја мислим да ће у Европи пући чим ЕЦБ престане да штампа евро као луда.

А мораће то да уради, пре или касније.
 
Да пробам да објасним, зашто тада.

Нисам економиста, и вероватно моје теоријско знање има значајних рупа, па можда грешим.

Наиме, ЕЦБ (а и ФЕД) штампа паре као луда да би у еврозони покренула инфлацију а самим тим и раст привреде. Али штампање пре или касније мора да стане, иначе одосмо у хиперинфлацију. Е сад, због тога што штампа паре као ненормална и те паре даје банкама да банке дају кредите становништву и привреди. Због тога што банке новац добијају од ЕЦБ за Џ, због тога им није занимљиво да узимају штедњу и депозите од становништва, па самим тим на орочену штедњу или у инвестиционим фондовима су екстремно мале камате, па се никоме и не исплати да штеди. Боље му да држи паре кући у чарапи или да троши. Због свега тога, не само да су мале камате на штедњу, него су и мале камате кад се узме кредит, било да га узме становништво или привреда. Дакле, становништво обично узима стамене, потрошачке итд. креидте. Е сад, масовно се узимају стамбени кредити, јер су камате ниске. А ниске су због еурибора који је у минусу, због свега горепоменутог. Како имамо велику потражњу за кредитима јер је камата мала, и цене некретнина су солидне. Међутим, камате и на штедњу и на кредит неће моћи заувек да буду у оволиком минусу. Јер ће пре или касније ЕЦБ престати да штампа паре, па ће банкама требати свеж капитал, а то могу само тако што ће подстаћи грађане на штедњу, а то значи да морају да повећају камате на штедњу, што даље имплицира да ће и на другој страни морати да повећају камате и на кредите. Посебно треба имати у виду да се кдо свих кредита ставља клаузула "камата је промњеива, и то основна камата плус шестомесечни еурибор". Дакле, камата је промењива. Сада је рата толика и толика, нпр. у Србији 150-200 евра рата, а кад еурибор више не буде у минусу, има рата да скочи ненормално. И кад скочи рата, са 200 на 300 евра, а плате стагнирају (свуда у свету) купци станова могу само да изврше харакири.

Чим ЕЦБ престане са штампањем пара, а мораће, камате ће скочити, а онда ће и дужници да скачу у Дунав, Рајну или Сену. А онда ће и банкари јер неће имати ко да им отплаћује кредит. И онда имамо ланчану реакцију, па ко преживи, преживи.

А графикон каже да ће последице бити горе него 2008. године.
 
Да пробам да објасним, зашто тада.

Нисам економиста, и вероватно моје теоријско знање има значајних рупа, па можда грешим.

Наиме, ЕЦБ (а и ФЕД) штампа паре као луда да би у еврозони покренула инфлацију а самим тим и раст привреде. Али штампање пре или касније мора да стане, иначе одосмо у хиперинфлацију. Е сад, због тога што штампа паре као ненормална и те паре даје банкама да банке дају кредите становништву и привреди. Због тога што банке новац добијају од ЕЦБ за Џ, због тога им није занимљиво да узимају штедњу и депозите од становништва, па самим тим на орочену штедњу или у инвестиционим фондовима су екстремно мале камате, па се никоме и не исплати да штеди. Боље му да држи паре кући у чарапи или да троши. Због свега тога, не само да су мале камате на штедњу, него су и мале камате кад се узме кредит, било да га узме становништво или привреда. Дакле, становништво обично узима стамене, потрошачке итд. креидте. Е сад, масовно се узимају стамбени кредити, јер су камате ниске. А ниске су због еурибора који је у минусу, због свега горепоменутог. Како имамо велику потражњу за кредитима јер је камата мала, и цене некретнина су солидне. Међутим, камате и на штедњу и на кредит неће моћи заувек да буду у оволиком минусу. Јер ће пре или касније ЕЦБ престати да штампа паре, па ће банкама требати свеж капитал, а то могу само тако што ће подстаћи грађане на штедњу, а то значи да морају да повећају камате на штедњу, што даље имплицира да ће и на другој страни морати да повећају камате и на кредите. Посебно треба имати у виду да се кдо свих кредита ставља клаузула "камата је промњеива, и то основна камата плус шестомесечни еурибор". Дакле, камата је промењива. Сада је рата толика и толика, нпр. у Србији 150-200 евра рата, а кад еурибор више не буде у минусу, има рата да скочи ненормално. И кад скочи рата, са 200 на 300 евра, а плате стагнирају (свуда у свету) купци станова могу само да изврше харакири.

Чим ЕЦБ престане са штампањем пара, а мораће, камате ће скочити, а онда ће и дужници да скачу у Дунав, Рајну или Сену. А онда ће и банкари јер неће имати ко да им отплаћује кредит. И онда имамо ланчану реакцију, па ко преживи, преживи.

А графикон каже да ће последице бити горе него 2008. године.


A svet se veoma kilavo oporavio od te krize ili ni nije a neko je propao jos vise (Serbulja).

Mislim lepo je to za onog ko sada ima dosta kesine i sprema se da uleti i mazne neku nekretninu (ili vise) kada bude masovna prodaja usled nemogucnosti placanja kredita.

To je lose za ljude koji vec imaju nekretnine jer ce trziste da bude poplavljeno istim.

A lose je i za one koji rentiraju jer ce i rente da idu na dole.



U svakoj prilici je lepo biti bogat, tad si uvek na dobitku.
 
Имаш неки новији графикон? У последњем тромесечју 2015. из графикона се види огроман скок, али не знамо шта је било након тог скока. Тј, период од јануара 2016. до јуна 2017. То није мали период.
 
Pisao sam pre neki dan o financijskim krizama na globalnom nivou.Ne postoji nacin niti matematicka formula npr.da bi se tacno pogodilo vreme kada ce balon da pukne.On se pumpa,pumpa i pumpa sve dok ne pukne.Sto je globlana ekonomija vise umrezena,to je odjek praska veci.Znaci,prevedeno za sve,svaki sledeci puta posledice ce jace osetiti onaj sloj ljudi u drustvu sto su materijalno slabiji.Oni koji imaju-oni ce se ponovo izvuci i ponovo ce ostati na vrhu.Pogledajte samo poslednju krizu iz 2008.godine,stradalo je 0.0000..% onih koji su direktno krizu i izazvali.Mikro i makro ekonomija se ponasaju po identicnim pravilima,samo je razlika u kolicinama.Cikluse su istrazivali mnogi i nisu nasli resenje.Jedino sto obicnom coveku moze da pomogne jeste ZNANJE,znanje iz ekonomije i to bukvalno znaci da svakodnevno pratite sta se desava na trzistu,u sferi politike,na polju drus.kretanja i onda lako mozete prevideti razvoj dogadjaja.Kao sto smo predvideli da nece dobro zavrsiti kod nas privatizacija,tako se moze predvideti i ostalo.Predvidelo se tkdj.na forumima mnogo toga,ali forume niko od nadleznih ne cita,to je ipak,,zabava"za obican narod.Zaboravlja se,po meni namerno i vrlo svesno,da i medju tim obicnim svetom ima fakultetski obrazovanih ljudi koji imaju itekako bogato radno iskustvo,pa i oni valjda znaju nesto.Demografska katastrofa Srbije predvidela senigde preciznije npr.,ali...

Najvaznije u tom trenutku,u trenutku objave kraha, jeste da niste pod dugovima,jer se tada i valute klimaju..naravno,na tome se isto zaradjuje.Ekonomski ciklusi se dakle ne mogu potrefiti datumski nikako.
 
Имаш неки новији графикон? У последњем тромесечју 2015. из графикона се види огроман скок, али не знамо шта је било након тог скока. Тј, период од јануара 2016. до јуна 2017. То није мали период.

Ovo je za Vankuver, Kanada (premda je slicno i u Australiji)

Price-trend-from-1977-Vancouver-real-estate-prices-Mike-Stewart-Realtor.jpg



Sada treba imati na umu da Kinezi peru pare preko kuca u Vankuveru i Torontu.

Taj pad sto se vidi je nastao cini mi se kada su Kanadjani uveli porez od 15% za strance.

Za Ameriku i Evropu ne znam.
 
Pisao sam pre neki dan o financijskim krizama na globalnom nivou.Ne postoji nacin niti matematicka formula npr.da bi se tacno pogodilo vreme kada ce balon da pukne.On se pumpa,pumpa i pumpa sve dok ne pukne.Sto je globlana ekonomija vise umrezena,to je odjek praska veci.Znaci,prevedeno za sve,svaki sledeci puta posledice ce jace osetiti onaj sloj ljudi u drustvu sto su materijalno slabiji.Oni koji imaju-oni ce se ponovo izvuci i ponovo ce ostati na vrhu.Pogledajte samo poslednju krizu iz 2008.godine,stradalo je 0.0000..% onih koji su direktno krizu i izazvali.Mikro i makro ekonomija se ponasaju po identicnim pravilima,samo je razlika u kolicinama.Cikluse su istrazivali mnogi i nisu nasli resenje.Jedino sto obicnom coveku moze da pomogne jeste ZNANJE,znanje iz ekonomije i to bukvalno znaci da svakodnevno pratite sta se desava na trzistu,u sferi politike,na polju drus.kretanja i onda lako mozete prevideti razvoj dogadjaja.Kao sto smo predvideli da nece dobro zavrsiti kod nas privatizacija,tako se moze predvideti i ostalo.Predvidelo se tkdj.na forumima mnogo toga,ali forume niko od nadleznih ne cita,to je ipak,,zabava"za obican narod.Zaboravlja se,po meni namerno i vrlo svesno,da i medju tim obicnim svetom ima fakultetski obrazovanih ljudi koji imaju itekako bogato radno iskustvo,pa i oni valjda znaju nesto.Demografska katastrofa Srbije predvidela senigde preciznije npr.,ali...

Najvaznije u tom trenutku,u trenutku objave kraha, jeste da niste pod dugovima,jer se tada i valute klimaju..naravno,na tome se isto zaradjuje.Ekonomski ciklusi se dakle ne mogu potrefiti datumski nikako.


Po meni je najlakse jednostavno profitirati od BUSTA.

Jer znas da posle ide duzi period rasta.

Evo na primer Google stock iz novembra = 148$ juce = 951$

Ko je znao da ulozi visestruko mu se vratilo.


Mene zanima sta ce biti sa nekretninama u Srbiji iskreno.
 
У Немачкој је стање исто веома алармантно. Има наших земљака, који су купили тамо 2007./2008. нпр. трособан стан око 75квм за испод 100.000€ у већим градовима. Сад исити ти станови имају "вредност" око 250.000-300.000€. Лудница.


А ставр није само та, да ће пући балон некретнина. Овај пут је пренадувано пре свега тржиште државних обвезница, а и акције су веома прецењене. Тако да довољна је једна каписла, а почеће да пуца на више страна...


4.png






Mene zanima sta ce biti sa nekretninama u Srbiji iskreno.
У Србији су цене некретнина пренадуване, да неки пут немам коментара.
Кад погледам Крагујевац и колико новца се делом тражи за неке куће, које уопште нису добро одржаване...
А још ако је кућа на некој "бољој" локацији, онда су то делом цене за скривену камеру... Као да је Крагујевац неки јако развијен град, па је нормално за неку мању кућу дати 70.000€. Смешно
 
Poslednja izmena:
Можеш ли ти то мало детаљније да нам објасниш.
,,Jedini zvanični podatak koji stiže iz državne institucije, Agencije za privredne registre, jeste da je u Srbiji najmanje 1.100 preduzeća povezano sa ofšor zonama i da je Kipar omiljena destinacija srpskih biznismena.

Dokumenti panamske agencije pokazali su da su njeni klijenti bili i brojni srpski biznismeni. Među njima su Zoran Drakulić, Vuk Hamović, Vojin Lazarević, Milan Popović, Miodrag Kostić, Srđan Šaper, supruga Miroslava Miškovića..."

 
Nisu Kinezi ukrali nikakve devize;52 milijarde eura izneli su napolje domaci tajkuni,a 60 milijardi strane banke u svoje domicilne zemlje od 2001.godine.Strane banke su nezakonito davale kredite i tako nezakonito ostvarivale dobit.

Ma kakve nase, na njihove mislim.

Si video kolike pare pumpaju u okviru onog Belat and Road projekata, malo malo pa cujes 20-30 milijardi ovamo onamo.

Da hoce mogli bi celu Srbiju da kupe sa svom imovinom kroz par godina.


Mislio sam prvenstveno na pumpanje para njihovih tajkuna koji isto iznose pare iz zemlje i ulazu u nekretnine, primer Vankuvera.
 
Za taj balon nastao na tržištu nekretnina u Kanadi je samo pitanje kada će pući.
Znam da je moja rođaka u Otavi nekretninu platila 400000 kanadskih dolara pre 8 godina.
Trenutno ista ta nekretnina košta 600000.
Kažu da je u Torontu situacija još gora.

Ceo problem je nastao zbog kineza i drugih azijata koji sklanjaju kapital na sigurno.
Kanadska vlada je, kao što je neko već napisao, uvela porez za strance pri kupuvini nekretnine. Mislim da je 15%

Dugoročno, ova pojava je izuzetno negativna za sredine gde se dešava.
Mladi ljudi, koji tek treba da kupe prvu nekretninu, su se našli u nebranom grožđu.
Već sada u Kanadi ljudima treba više od 10 jačih godišnjih neto plata da bi kupili nekretninu.
kada se uračuna kamata(koja je sada niska, ali neće biti takva za 2-3 godine) dolazi se do ozbiljnog problema.
U slučaju koji sam naveo, cena nekretnine je za manje od 8 godina skočila 50%. Zarade ni iz daleka nisu pratile taj tempo i u najboljem slučaju su više za nekoliko procenata.

Drugi ozbiljan problem u SAD i Kanadi su studenstki krediti.
Mladi ljudi moraju enormno da se zaduže da bi završili dobar fakultet.
Problem je u tome što se mnoga radna mesta u SAD i Kanadi gase i sele na Istok, globalizacija čini svoje.
Kada završe fakultet, mnogi imaju dugove od 60-100k.
Treba im poprilično vremena i muke da to vrate, a dobro plaćenih radnih mesta sve manje.
 
Poslednja izmena:

Back
Top