Zivci

OtprilikeUredu

Početnik
Poruka
10
Imam 14 godina i imam veoma kratak fitilj.
Dosta lako se iznerviram i bojim se da je to pocelo da utice na mene.
Od kako sam se jedngo dana zagrcnuo(ne secam se sa cim) krenuo sam da imam osecaj kao da imam nesto u grlu i da ponekad kao tesko disem u grlu.
Ali to je samo na bazi nerava,posto osecam da najnormalnije disem.
Da stvar bude jos gora imam veliki strah od gusenja.
Pre par dana ima sam kao neki napad kad sam mislio da cu da se ugusim i sve je proslo posle par minuta.
Krenuo sam kao da tesko disem,neki delovi tela da mi trnu,noge su mi se tresle i prolazi me talasi jeze(i imao osecaj kao da cu da se onesvestim).
Posle par minute sve je proslo i ko da se nista nije desilo,samo sam bio izmoren.
Ali pritemio sam da to da tesko gutam i disem mi se javlja samo kad mislim na to.
Svi su mi rekli da ne razmisljam o tome i da ce da prodje.
Da mi je jedan lekar neke tablete ako opet budem imao napad i rekao kao i svi ostali da sam zivim normalno i ne razmisljam o tome.
Ako je neko imao iskustva sa ovim molio bih za savet,i ako imate takodje savet sta da radim i da li ovo moze u potpunosti da prodje.
Hvala unapred :D
 
Niko ne moze da te leci preko foruma, ali ono sto moze da se vidi jeste da imas problem.

Mogao bi taj problem relativno lako da resis. Probaj da resetujes svoj zivot (ako je u tvojoj moci) na situaciju pre nego sto su ti problemi poceli. Mozda ima nesto u tvom zivotu sto te "puni" odredjenim mislima i menja ti percepciju i cini te tako anksioznim.

Na primer danas mi je muz pricao kako mu je Twitter feed pun vesti protiv Trump-a, a na temu ruskog uticaja na njihove izbore i generalno neki anti ruski hejt i to u takvoh neri da se moj muz uplasio da ce napraviti neko njesra i rat sa Rusima. Njegovu percepciju su tako oblikovali i napunili strahom. Resenje koje sam mu ponudila je da te likove stavi na mute posto vec insistira da koristi Twitter.
 
Niko ne moze da te leci preko foruma, ali ono sto moze da se vidi jeste da imas problem.

Mogao bi taj problem relativno lako da resis. Probaj da resetujes svoj zivot (ako je u tvojoj moci) na situaciju pre nego sto su ti problemi poceli. Mozda ima nesto u tvom zivotu sto te "puni" odredjenim mislima i menja ti percepciju i cini te tako anksioznim.

Na primer danas mi je muz pricao kako mu je Twitter feed pun vesti protiv Trump-a, a na temu ruskog uticaja na njihove izbore i generalno neki anti ruski hejt i to u takvoh neri da se moj muz uplasio da ce napraviti neko njesra i rat sa Rusima. Njegovu percepciju su tako oblikovali i napunili strahom. Resenje koje sam mu ponudila je da te likove stavi na mute posto vec insistira da koristi Twitter.

E vidis kako su oni to napravili od tvog muza, tako i ovde razni paranoici pisu gluposti i teorije zavere, paranoisu narod i to - MAJKE SA MALOM DECOM i zagovaraju nevakcinisanje, svuda u svakoj temi, i spamuju mi temu i ti sta uradis povodom toga?

Dodjes, promenis mi naziv teme, bez mog odobrenja u potpuno sulud naziv, i premestis mi naucnu temu, naucno zasnovane savremene medicine na pdf Alternativa..... :roll:

E sad si videla na primeru muza kako je to. I treba totalno da ti izludi kuci, pa da shvatis protiv cega se ja i jos sacica visoko-obrazovanih i pametnih ljudi borimo....:whistling:
 
Imam 14 godina i imam veoma kratak fitilj.
Dosta lako se iznerviram i bojim se da je to pocelo da utice na mene.
Od kako sam se jedngo dana zagrcnuo(ne secam se sa cim) krenuo sam da imam osecaj kao da imam nesto u grlu i da ponekad kao tesko disem u grlu.
Ali to je samo na bazi nerava,posto osecam da najnormalnije disem.
Da stvar bude jos gora imam veliki strah od gusenja.
Pre par dana ima sam kao neki napad kad sam mislio da cu da se ugusim i sve je proslo posle par minuta.
Krenuo sam kao da tesko disem,neki delovi tela da mi trnu,noge su mi se tresle i prolazi me talasi jeze(i imao osecaj kao da cu da se onesvestim).
Posle par minute sve je proslo i ko da se nista nije desilo,samo sam bio izmoren.
Ali pritemio sam da to da tesko gutam i disem mi se javlja samo kad mislim na to.
Svi su mi rekli da ne razmisljam o tome i da ce da prodje.
Da mi je jedan lekar neke tablete ako opet budem imao napad i rekao kao i svi ostali da sam zivim normalno i ne razmisljam o tome.
Ako je neko imao iskustva sa ovim molio bih za savet,i ako imate takodje savet sta da radim i da li ovo moze u potpunosti da prodje.
Hvala unapred :D

Prvo, ono sto si doziveo je obicna fizioloska situacija - zagrcnuo si se, sto se svima nama desava. Medjutim, reakcija tvog mozga na tu situaciju je bila predimenzionirana u ondosu na realnu opasnost situacije. Jos ako se na to doda i tvoj neki predjasnji strah od gusenja (ili si ga tada prvi put stekao, to nisam lepo razumeo), sve to doprinelo je da ta cela situacija bude visoko-traumaticna za tebe i tvoj mozak je markirako kao "izrazito opasnu" po tvoj zivot i od izuzetnog znacaja. Naravno ovo je sve iracionalno, ali tvoj mozak misli da je zaista to stvarno, racionalno i da ti time spasava zivot. Zbog podsvesnog osluskivanja tela i pridavanja znacaja svakom mogucem simptomu, doziveo si klasican panicni napad i zato si i dobio tablete, da bi se izvrsila prevencija da ti se ne dogadjaju ucestaliji panicni napadi koji ce onda izgraditi jedno neuroticno ponasanje, koje se zove - PANICNI POREMECAJ.

Sve te simptome koje si iskusio (gusenje, hiperventilacija tj ubrzano a plitko disanje i osecaj da nemas vazduha da ne mozes da se nadises da se gusis, trnjenje u ekstreitetima, lelujanje, vertigo, gumene noge, nestabilnost, zmarci, razni bolovi svuda po telu, nervozna creva) su zapravo simptomatologija NEUROTICNO-ANKSIOZNIH POREMECAJA, koji su manje vise isti za celu tu grupaciju poremecaja, a kod tebe vezano za panicni poremecaj.

Kada se to desava, samo zapamti nekoliko vrlo bitnih stvari :

1) Ne gusis se zaista, fizioloski, organski, sve je u redu sa grlom, dusnikom, plucima, srcem, samo dozivljavas panicni napad kao eskalaciju nakupljene anksioznosti koja je produkt iracionalnih misli i iracionalnih fobicnih strahova za svoje zdravlje.
2) Ne mozes umreti, nikako, ali ni u teoriji cak. Dakle, jos jedan razlog da se ne plasis.
3) Panicni napad relativno brzo prolazi, opusti se, ne razmisljaj o tome u tom trenutku, broj do 10 lagano i duboko udisi a jos duze izdisi, i lagano a ne brzo i plitko. Ponavljaj sve vreme u sebi - Ovo nije nista strasno niti opasno, samo je malo neugodno, ja dozivljavam panicni napad, sada znam sta je to i sta mi se desava, i to je totalno bezazleno iako se subjektivno meni cini da je prestrasno i da umirem, da cu se 100% ugusiti. Ne necu, samo je takav osecaj. Nisam ni prosli put, necu ni sada. Sve ce biti u redu.

Kada uspostavis ovakav nacin razmisljanja, drzanja fizioloskih reakcija pod kontrolom koliko toliko svesnim putem, onda ce i emotivno reagovanje biti malo drugacije, sto opet uslovljava da ce ti se i organi ponasati malo drugacije jer nece biti toliki dovod adrenalina i kortizola u iste. Nece ti srce lupati 200 na sat, neces imati hiperventilaciju onu najgoru, tj da plitko dises a veoma brzo, sto daje blag osecaj nadolazece nesvestice.

Ako se ovoga budes pridrzavao i uspes da sam to odradis sve, nece biti potrebni cak ni lekovi.
Najvise zavisi od sposobnosti naseg organizma da se adaptira na drazi iz spoljasnje sredine. E sad, naravno ne treba diskriminisati i omalovazavati ljude da se "ne trude dovoljno, da su kukavice, slabici" jer sve zavisi kakav je ciji organizam odn mozak kada se stavi na psiholoske testove koje mere tzv, neuroticizam kao crtu licnosti.
Kada je u pitanju povezanost neuroticizma kao crte ličnosti i anksioznih poremećaja pokazuje se da postoji dosledna veza između ove dve komponente. Visok neuroticizam predstavlja biološku predisponiranost da se razvije neki od anksioznih poremećaja. Dodatno, razvoju ovih poremećaja doprinose i spoljašnji faktori kao što su traumatična iskustva, konstantne stresne situacije ili naučena uverenja koja se dobijaju iz porodice da je spoljašnji svet opasno i nepredvidivo mesto. Kada se osoba koja ima predisponiranost (visok neuroticizam) I određena disfunkcionalna uverenja nađe u određenoj stresnoj životnoj situaciji ili više njih postoji visoka verovatnoća javljanja nekog od anksioznih poremećaja (panični napad, socijalna/agora fobija, opsesivno-kompulzivni poremećaj, GAP). Dodatno, za održavanje anskioznih poremećaja važno je postojanje izbegavajućih ponašanja (kod socijalne anksioznosti npr. izbegavanje novih socijalnih situacija), ne suočavanje sa sopstvenim emocijama (supresija emocija) i upotreba distrakcije kao strategije izbegavanja negativnih misli (gledanje TV kako bi se skrenula pažnja sa negativnih misli).
http://www.vaspsiholog.com/2015/06/sta-je-zapravo-neuroticnost/

Sto veci skor na testovima osoba dobije u okviru merenja neuroticizma, znaci da je neuroticna u odredjenoj meri, vecoj nego neko drugi, i neko drugi bi doziveo samo 1 panicni napad i nikada vise, neko ne bi doziveo ni taj 1 panicni napad, vec bi njegov mozak to obradio kao svakodnevni stres malo jaci, a neko nazalost (to su ovi koji imaju najveci skor na skali) od samo 1 takve situacije moze izazvati kod sebe panicni poremecaj, pa iz njega se odmah nadoveze i agorafobija (strah da se izlazi iz kuce na kraju) pa posto se time psihicki crpi i trosi psihicku energiju, na kraju razvije i depresiju ako zapusti svoje stanje i ne ode kod psihijatra, psihologa ili psihoterapeuta.

To ti je to, sada znas sve o onome sto si preziveo, pokusao sam da ti sto prostije objasnim, naravno kroz naucni pristup, a ne rekla-kazala neka nagadjanja. Pozz.

E da, i ne brini, puuuuno ljudi je to dozivljavalo i isprezivljavalo. Mnogi i ne govore jer i dalje vlada taboo oko toga, mnogi misle to je "bolest za ludnicu", to znaci da covek polako ludi i da je to sizofrenija i slicne stvari koje se u pop kulturi npr filmovima, prikazuju totalno brutalno i iskrivljeno, predimenzionirano.
Procenjuje se da je svaki covek bar 1 u svom zivotu doziveo neku vrstu panicnog napada, mnogi cak nisu ni znali pa su npr zavrsili u hitnoj zbog "Visokog krvnog pritiska", ili zbog "bolova u grudima, jaooo infarkt na praaagu pomagajte", mnogi se onesvestili, mnogi povracali, imali prolive, a niko od njih nije osvestio da je zapravo imao panicni napad. Sto je i bolje. Jer bi onda izazvali i panicni poremecaj kod sebe.

Zato si ti dobio savet od lekara, da ne razmisljas puno o tome. Mada taj savet koliko je dobar toliko moze biti i los, jer neke stvari, posle odr. granice ne smemo nikako potiskivati i negirati, praviti se da se ne desavaju nego se frontalno moramo suociti sa njima, naravno, uz pomoc strucnjaka.
 
Poslednja izmena:
Imam 14 godina i imam veoma kratak fitilj.
Dosta lako se iznerviram i bojim se da je to pocelo da utice na mene.
Od kako sam se jedngo dana zagrcnuo(ne secam se sa cim) krenuo sam da imam osecaj kao da imam nesto u grlu i da ponekad kao tesko disem u grlu.
Ali to je samo na bazi nerava,posto osecam da najnormalnije disem.
Da stvar bude jos gora imam veliki strah od gusenja.
Pre par dana ima sam kao neki napad kad sam mislio da cu da se ugusim i sve je proslo posle par minuta.
Krenuo sam kao da tesko disem,neki delovi tela da mi trnu,noge su mi se tresle i prolazi me talasi jeze(i imao osecaj kao da cu da se onesvestim).
Posle par minute sve je proslo i ko da se nista nije desilo,samo sam bio izmoren.
Ali pritemio sam da to da tesko gutam i disem mi se javlja samo kad mislim na to.
Svi su mi rekli da ne razmisljam o tome i da ce da prodje.
Da mi je jedan lekar neke tablete ako opet budem imao napad i rekao kao i svi ostali da sam zivim normalno i ne razmisljam o tome.
Ako je neko imao iskustva sa ovim molio bih za savet,i ako imate takodje savet sta da radim i da li ovo moze u potpunosti da prodje.
Hvala unapred :D


pubertet proci ce ... dobro ti je rekao lekar ne opterecuj se :D
 
Pubertet nema nikave veze sa panicnim napadom.

Otkud panicni napad i svim starijim osobama? Zakasneli pubertet mozda? :roll:

A da stanje nije tako prosto i jednostavno - "Pubertet, nista se ne desava, potiskuj to, cak i ako ti se stvori panicni poremecaj" govori i prilog da je dobio i FARMAKOTERAPIJU koja se bas, ono, ne daje maloletnicima tako lako kao npr nama punoletnima.

Dakle, to sto je u pubertetu nema puno veze, jer isti ovakav scenario od A do S dozivljavaju sve manje-vise neuroticne osobe, kojeg god zivotnog doba da su.

Dakle gleda se srz problema, a ne zamajavanje i pravdanje na osnovu neceg totalno nepovezanog sa problemom.
Racionalnije bi bilo da si napisala da je to imao zato sto ima plave oci (ako ih ima) a ne ovo. :rtfm:
 
Haha kako licemerno izgleda ovo obracanje u 3. licu. Kao ne obraca ti se, ali ti se obraca. Govoreci nekom drugom.

Bio kod lekara i dobio FARMAKOTERAPIJU pored "ne obracaj paznju". Sto samo po sebi govori, da umes da zakljucujes, da nije bas sve "nije ti nista"., "pubertet je kriv za to". Znas adolescentima se ne daju psihiajtrijski lekovi "jer su u pubertetu". Ili tek onako, eto, to su gumene bombone.

Dijagnozu koju ti imas on nece da dobije od mene, ne brini se. Ja mu i pisem da ne bi dobio dijagnozu,. Nema se tu sta mnogo promasiti ne brini, nema sigurno zapaljenje plucne maramice pa se gusio ili mu ovo sve zbog cmicka na oku.
Panicni napad je nepogresiva dijagnoza ovde.

A to da li neko veze nema ili ima, ne moze da evaluira jedan antivakser koji je nepismen i bio je edukovan od strane tih "koji nemaju veze sa materijom" da se ne pise frekFencija nego frekVencija. Bolje se zahvali jer ti besplatno nadoknadjuje ono sto je trebalo da ti obrazovni sistem nuzno da i da ne sme da te pusti da izadjes takva iz osnovne skole.

I najlakse je reci svakom "opusti se, proci ce", a samo njegova dusa zna kako mu je, i da li je uopste moguce da se svako "opusti" ? Znas, kod ovakvih stanja je upravo i najteza stvar OPUSTITI SE. Kada bi bili sposobni to da urade, ne bi bilo psihopatologije, ne bi postojala. I proci ce....A sta ako ne prodje? Sta cemo onda?

Je l vidis sada, da si ti upravo beskorisno iskoristila prostor ovde, a ne ja. Jos pritom reklamiras tu SEKTU SOTT na svom potpisu u profilu.

I da DECKO CE OBRATITI PAZNJU na "dusebriznike", decko je zato i otvorio temu, i dobio je odgovor, zato sto za razliku od tebe imam empatiju i potrudim se da nekom nesto odgovorim, dok ti propagiras ANTIVAKSERSKI LOBI NA FORUMU, sto ti je i ceo smisao, i licemerno se ponasas.

I opet cu reci - to sto je u pubertetu nije uzrok niti krivac psihickim problemima koje je iskusio. Jer se oni desavaju svim zivim ljudima, razl. godina.

Tvoje glupo pisanje i odgovor meni tj njemu se moze primeti i na Ejbisidi moderatorku i na svakog drugog forumasa koji bi se potrudio da mu odgovori :

"Cuo si svog lekara, pusti ovde dusebriznike koji pojma nemaju o materiji".

Ja sam mu bar dao i linkove licenciranog psihologa-psihoterapeuta razl terapeutskih pravaca da nauci malo o svojoj prirodi i da shvati zasto mu se desava to sto mu se desava. Toliko o tome ko nema veze sa kojom materijom.

Prvo nauci pravopis svog jezika, pa tek onda mozes nekom drugom nesto da kazes, a tek da ne pricamo o medicinskim i srodnim strucnim temama. Jer ono, NEPISMENA SI.
 
Poslednja izmena:
Imam 14 godina i imam veoma kratak fitilj.
Dosta lako se iznerviram i bojim se da je to pocelo da utice na mene.
Od kako sam se jedngo dana zagrcnuo(ne secam se sa cim) krenuo sam da imam osecaj kao da imam nesto u grlu i da ponekad kao tesko disem u grlu.
Ali to je samo na bazi nerava,posto osecam da najnormalnije disem.
Da stvar bude jos gora imam veliki strah od gusenja.
Pre par dana ima sam kao neki napad kad sam mislio da cu da se ugusim i sve je proslo posle par minuta.
Krenuo sam kao da tesko disem,neki delovi tela da mi trnu,noge su mi se tresle i prolazi me talasi jeze(i imao osecaj kao da cu da se onesvestim).
Posle par minute sve je proslo i ko da se nista nije desilo,samo sam bio izmoren.
Ali pritemio sam da to da tesko gutam i disem mi se javlja samo kad mislim na to.
Svi su mi rekli da ne razmisljam o tome i da ce da prodje.
Da mi je jedan lekar neke tablete ako opet budem imao napad i rekao kao i svi ostali da sam zivim normalno i ne razmisljam o tome.
Ako je neko imao iskustva sa ovim molio bih za savet,i ako imate takodje savet sta da radim i da li ovo moze u potpunosti da prodje.
Hvala unapred :D

jel vidis kako mafija oce da te navuce,ne postoji dijagnoza niti lek za boljku al je ipak uvaljen.jedne dobre batine ima sve da rese<3
 
bRu Zli ti je napisao baš sve o tvom stanju, a i dr ti je rekao svoje. Nema se tu šta više dodati. Ja bih samo da ti prenesem moje iskustvo. Imala sam i ja svojevremeno strah da ću se ugušiti i to je trajalo poprilično dugo. Nisam tražila stručnu pomoć, što je greška. Mene je život izliječio od tog straha. Dešavale su mi se mnogo ozbiljnije stvari i shvatila sam da ako treba da preživim neku situaciju, onda se sve poklopi da tako i bude. Prema tome strah od gušenja je nestao a da ne znam ni kad ni kako. Znači, nemoj da se brineš, to zaista nije ogranski problem i neće se ništa ni desiti, možda si nekad kao veom mali u snu imao neki problem, možda navučen pokrivač preko nosa pa si teško disao i to ti ostalo u podsvjesti.
Sve u svemu, opusti se, zagrcnućeš se ti mnogo puta u životu kao i sve i sve će proći. Ali stvarno, vjeruj mi.
 

Back
Top