Tito i autonomija Srba u Hrvatskoj

Gruban

Buduća legenda
Poruka
41.315
Vladimir Dedijer,biograf Josipa Broza :
"Sećam se još s kraja 1942. godine, kada se Vrhovni štab nalazio u Bosanskom Petrovcu, jednog poteza Moše Pijade. On je tada živeo i radio u selu Drinići, 10 kilometara od Petrovca. Spavali smo u istoj sobi. Moša je jedne noći došao na ideju da treba stvoriti srpsku autonomnu pokrajinu u Hrvatskoj. Imao je jedan tom službenog popisa stanovništva iz 1931. godine, pa je pokušavao da utvrdi granice te srpske autonomne oblasti. Ali nikako nije stigao da utvrdi majoritet Srba. Već je drugi put sipao gas u petrolejku, ali rešenje nije nalazio. Meni se spavalo, pa mu ja u gluvo doba noći predložih, da uzme dva sreza iz Bosanske krajine, koja se graniče sa Hrvatskom, pa da tako dobije majoritet Srba.
Kada sam se probudio u zoru, Moša je već imao tačno iscrtanu mapu i svojim lepim rukopisom je bio izradio statut te srpske autonomne pokrajine u Hrvatskoj. Osedlao je svoga Dorata i krenuo do Josipa Broza u Petrovac. Vratio se odande dvaput brže nego što je otišao. I u pitanju Kosova Moša Pijade je imao svoje ideje, ali posle ovoga iskustva nije smeo da ih više stavlja na papir".
 
Vladimir Dedijer,biograf Josipa Broza :
"Sećam se još s kraja 1942. godine, kada se Vrhovni štab nalazio u Bosanskom Petrovcu, jednog poteza Moše Pijade. On je tada živeo i radio u selu Drinići, 10 kilometara od Petrovca. Spavali smo u istoj sobi. Moša je jedne noći došao na ideju da treba stvoriti srpsku autonomnu pokrajinu u Hrvatskoj. Imao je jedan tom službenog popisa stanovništva iz 1931. godine, pa je pokušavao da utvrdi granice te srpske autonomne oblasti. Ali nikako nije stigao da utvrdi majoritet Srba. Već je drugi put sipao gas u petrolejku, ali rešenje nije nalazio. Meni se spavalo, pa mu ja u gluvo doba noći predložih, da uzme dva sreza iz Bosanske krajine, koja se graniče sa Hrvatskom, pa da tako dobije majoritet Srba.
Kada sam se probudio u zoru, Moša je već imao tačno iscrtanu mapu i svojim lepim rukopisom je bio izradio statut te srpske autonomne pokrajine u Hrvatskoj. Osedlao je svoga Dorata i krenuo do Josipa Broza u Petrovac. Vratio se odande dvaput brže nego što je otišao. I u pitanju Kosova Moša Pijade je imao svoje ideje, ali posle ovoga iskustva nije smeo da ih više stavlja na papir".

Ali zaboravili ste da je Milovan Djilas odmah uzviknuo "šta će im autonomija kada će da živimo u jednoj državi"i Tito se nasmejao znao je da je Djilas na njegovoj strani.
 
Da je to bilo tako,to bi zvanični biograf Dedijer i zapisao ali nije pa možemo da zaključimo da je reč o kafanskom traču.Uostlom.Đilas nije bio toliko glup da tako nešto izjavi.

Upravo Djilas,jer je bio veliki "*********" a kada je nagrabusio obrnuo je "ćurak" Čak je zahvaljujući Djilasu obavljeno prvo posleratno streljanje za krađu pekmeza.To su činjenice.
 
mosa je hteo ocigledno da organizuje borbu srba protiv ustaskih hrvata, u pitanju je 1942. nije on planirao kao komunista da stvara nacionalne entitete unutar buduce jugoslavije. nacije su porizvod burzoazije kojoj treba narod kao topovsko meso za ratove, ne mogu bogatasi bez naroda da prave rat. da bi se narod ujedinio, koristi se nacionalizam i patriotizam.
samo nesto ne vidim da milijarderi promovisu nacionalizam i patriotizam kad je u pitanju dodela plata radnicima, gase fabrike i otvaraju u kini, a fijat je redovno pretio radnicima u italiji da ce da zatvore fabrike i otvore u poljskoj i srbiji ako radnici nastave da traze bolje plate.
nacionalizam i patriotizam je za zaludjivanje siromaha, bogatasi nikako ne zele da budu patriote, zadrze fabrike u svojoj zemlji i povecaju plate.
 
mosa je hteo ocigledno da organizuje borbu srba protiv ustaskih hrvata, u pitanju je 1942. nije on planirao kao komunista da stvara nacionalne entitete unutar buduce jugoslavije. nacije su porizvod burzoazije kojoj treba narod kao topovsko meso za ratove, ne mogu bogatasi bez naroda da prave rat. da bi se narod ujedinio, koristi se nacionalizam i patriotizam.
samo nesto ne vidim da milijarderi promovisu nacionalizam i patriotizam kad je u pitanju dodela plata radnicima, gase fabrike i otvaraju u kini, a fijat je redovno pretio radnicima u italiji da ce da zatvore fabrike i otvore u poljskoj i srbiji ako radnici nastave da traze bolje plate.
nacionalizam i patriotizam je za zaludjivanje siromaha, bogatasi nikako ne zele da budu patriote, zadrze fabrike u svojoj zemlji i povecaju plate.
Po tom rezonu ne bi nakon oslobođenje bili oformljeni ni drugi kako kažeš nacionalni entiteti unutar kako kažeš Jugoslavije a znamo da jesu ili možda hoćeš da kažeš da na primer NR Slovenija ili SAP iKosovo nisu bili etnički entiteti ?
 
Srbima iz Hrvatske je bilo važnije da dobiju Faraonku , činove i vile na Dedinju i rukovodeća mesta u bezbednosnim strukturama ,nego neka autonomija , tako da nikakvih ozbiljnijih inicijativa nije ni bilo u tom pravcu . Nisu oni mnogo različiti od Srba iz Srbije koji danas prodaju dupe za sendvič i mlaćenje falusom u državnoj službi preko stranke za 30-40 iljada .
 
Ne bih rekao da je tako.Srbi iz Krajine još u vreme Kraljevini zahtevaju da se to područje izdvoji u posebnu banovinu ili da se pripoji Banovini Vrbaskoj. Po jednom izvoru,vrh KPH dal uz saglasnost vrha KPJ ili ene svejedno,likvidarao je još tokom trajanja rata oko 150 članova KP - partizana za koje je bilo poznato ili su sumnjali da se protive Zavnohu odnosno uključivanju Krajine u Hrvatsku.Jedan lolani komandant na Kordunu u znak protetsta svoju jedinicu je stavio pod nemačku komandu
Da je jedan značajan broj partizana izdao te svoje sunarodnike i zemljake,to je očigledno.
 
Ne bih rekao da je tako.Srbi iz Krajine još u vreme Kraljevini zahtevaju da se to područje izdvoji u posebnu banovinu ili da se pripoji Banovini Vrbaskoj. Po jednom izvoru,vrh KPH dal uz saglasnost vrha KPJ ili ene svejedno,likvidarao je još tokom trajanja rata oko 150 članova KP - partizana za koje je bilo poznato ili su sumnjali da se protive Zavnohu odnosno uključivanju Krajine u Hrvatsku.Jedan lolani komandant na Kordunu u znak protetsta svoju jedinicu je stavio pod nemačku komandu
Da je jedan značajan broj partizana izdao te svoje sunarodnike i zemljake,to je očigledno.
Moguće da je u smutnim ratnim vremenima bilo i tih medjusobnih obračuna koje navodiš , mada je lično nisam čuo za nekog uglednijeg krajiškog komunistu i partizana da je tada stradao od "svojih " kao što se ima podataka da je svoje recimo španske saborce Broz počistio ko bubašabe , od Parovića do Žikice.Svakako je opet je bilo brdo Srba iz Hrvatske na rukovodećim položajima , kako u Beogradu , tako i u Zagrebu i lokalnim sredinama gde su živeli , najviše u policiji i vojsci , a i na rukovodećim mestima u privredi i partiji ,recimo posednji predsednik i sekretar SKH pred raspad su bili Srbi,a retko ko je od njih potezao pitanje neke autonomije Srba u RH .
Možemo mi govoriti o nekoj represiji i diktautri ,al koliko god bio represivan režim opet ne bi bio u stanju da drži u tolikoj pokornosti i vernosti najbrojniji narod u državi , bez saglasnosti velikog dela njegovih pripadnika ,tim pre što i kad je režim popustio i krenuo da se raspada taj isti najbrojniji narod je po svaku cenu hteo da on opstane .
 
Пијаде је изнео предлог о територијалној аутономији Срба у Хрватској. Он се био вратио из Хрватске с торбом пуном статистика о броју и распореду Срба у хрватским областима. Имао је омеђену српску аутономију, коју је требало да сачињавају општине са српском већином у Лици, Банији и Кордуну. У Пијадеовој мапи, та територија је изгледала искривљена као црева, а није обухватала Србе Славоније, будући да је морала обухватити бројне хрватске области. Идеја је била нова, Срби у Хрватској веома су заслужни за устанак. Сви су заћутали у недоумици. Учинило се да на Титову лицу видим потиштеност, ваљда му је као Хрвату било незгодно да се супротстави или су се сударале у њему супротне мисли. Први сам се ја успротивио Пијадеову предлогу; омеђена територија је неприродна, без цеста и услова, а поврх свега уље на хрватски национализам. Кардељ се одмах сложио. Пијаде је важио за најревноснијег Србина међу нама, али Ранковић га је поклопио; нису Срби и Хрвати толико различити да сваку општину издвајају. Тито је спокојно прихватио наш став, додавши "класну" мотивацију; па то ће код нас бити административна подела, а не границе као код буржоазије . . . "

Милован Ђилас - "Ђидо"
 
Srbima iz Hrvatske je bilo važnije da dobiju Faraonku , činove i vile na Dedinju i rukovodeća mesta u bezbednosnim strukturama ,nego neka autonomija , tako da nikakvih ozbiljnijih inicijativa nije ni bilo u tom pravcu . Nisu oni mnogo različiti od Srba iz Srbije koji danas prodaju dupe za sendvič i mlaćenje falusom u državnoj službi preko stranke za 30-40 iljada .

За велики број Срба који су протерани из Хрватске, хрватска је и данас отаџбина и не воле Србију. Велика је разлика између Срба из Босне и Срба из хрватске.
 
Srbima iz Hrvatske je bilo važnije da dobiju Faraonku , činove i vile na Dedinju i rukovodeća mesta u bezbednosnim strukturama ,nego neka autonomija , tako da nikakvih ozbiljnijih inicijativa nije ni bilo u tom pravcu . Nisu oni mnogo različiti od Srba iz Srbije koji danas prodaju dupe za sendvič i mlaćenje falusom u državnoj službi preko stranke za 30-40 iljada .

За велики број Срба који су протерани из Хрватске, хрватска је и данас отаџбина и не воле Србију. Велика је разлика између Срба из Босне и Срба из хрватске.

Требамо бити "патриоти" па волити типове ко што сте вас двојца. Ми смо Србији проблем одкад зна за нас и проблем и вишак исто ко Загребу. Ето вас двојце, презир и мржња. Можда сте Срби али боме нисмо исти народ. С нама је готово али кривицом нашом и вашом, а ви сте већи, силинији и требало би бити паметнији. Дакле ми смо готови и неста нас сад је на вас ред. Па серите о патриотизму и политичким теоријама. Нађите ми било коју етничку и народну сорту која би опстала након таквих удара и притисака као што су их доживили наши Срби са простора данашње хрватске. И не пишем само о НДХ и Усташама и 1990-им годинама, све почиње знатно раније. Сад кад се ватикан примако 500 км источније сад би ваљда сви требало да су срећни и хрвати и "браћа" из Србије (аутентични и прави). Али лакше је рећи да смо ми сами себи криви и да и заслужујемо судбину типа Јадовно, Јасеновац и Август 1995. Једноставније је, јер се то оправда тиме да смо ми некакав шкарт и вишак, ништа, више се воле домаћи цигани. Јер се нама качи да смо комунисти, одрођени, кукавице, лопови, глупани, хрвати, а лакше је тако, нисмо државотворни и достојни смо презира и кратко, једноставно, лакше је тако. Ма све што хрвати веле браћа прихвате без резерве, не познате ни себе а дјелите себе и нас, о било каквом знању о хрватима наравно не може бити ни говора. А Србија је ту ђе јесте и у таквим границама не Вашом или нашом вољом него туђом, страном, силном. до 1804 се покушава прећи Дрина и Дунав а они нас једва једном пустили на већински муслимански југ, насељен још углавном нелојалним православцима. А оквир Србије од Дрине до Тимока постављен је још у вријеме Деспота. Али лакше се заносити о сопственој величини, док умиремо, па тако су Тесла и Павле Срби а онај чемер и биједа из колона од октобра 1991 до краја 1995 они и нису баш, и сами су криви. Боље је заваравати сам себе да су црногорци, македонци па и ти хрвати некакви Срби него народ, Срби који су управо од тих хрвата страдали. А смета вам и што смо отуд у Србију дошли, је ли, да нас нема ви би сви одреда гарант писали ћирилицом, а Србија је ваљда некакав наш Пиемонт, тежак живот али те нико неће бацити у јаму зато што си Србин. Нека вам хрвата, ДаБогда се ородили!
 
Poslednja izmena:
Пијаде је изнео предлог о територијалној аутономији Срба у Хрватској. Он се био вратио из Хрватске с торбом пуном статистика о броју и распореду Срба у хрватским областима. Имао је омеђену српску аутономију, коју је требало да сачињавају општине са српском већином у Лици, Банији и Кордуну. У Пијадеовој мапи, та територија је изгледала искривљена као црева, а није обухватала Србе Славоније, будући да је морала обухватити бројне хрватске области. Идеја је била нова, Срби у Хрватској веома су заслужни за устанак. Сви су заћутали у недоумици. Учинило се да на Титову лицу видим потиштеност, ваљда му је као Хрвату било незгодно да се супротстави или су се сударале у њему супротне мисли. Први сам се ја успротивио Пијадеову предлогу; омеђена територија је неприродна, без цеста и услова, а поврх свега уље на хрватски национализам. Кардељ се одмах сложио. Пијаде је важио за најревноснијег Србина међу нама, али Ранковић га је поклопио; нису Срби и Хрвати толико различити да сваку општину издвајају. Тито је спокојно прихватио наш став, додавши "класну" мотивацију; па то ће код нас бити административна подела, а не границе као код буржоазије . . . "

Милован Ђилас - "Ђидо"

Ovo uvećano je ključno.Titu se taj predlog ni najmanje nije dopao.pa je Đilasu kao crnogorskom nacionalisti omdah postalo jasno šta mu je činiti.
 
Требамо бити "патриоти" па волити типове ко што сте вас двојца. Ми смо Србији проблем одкад зна за нас и проблем и вишак исто ко Загребу. Ето вас двојце, презир и мржња. Можда сте Срби али боме нисмо исти народ. С нама је готово али кривицом нашом и вашом, а ви сте већи, силинији и требало би бити паметнији. Дакле ми смо готови и неста нас сад је на вас ред. Па серите о патриотизму и политичким теоријама. Нађите ми било коју етничку и народну сорту која би опстала након таквих удара и притисака као што су их доживили наши Срби са простора данашње хрватске. И не пишем само о НДХ и Усташама и 1990-им годинама, све почиње знатно раније. Сад кад се ватикан примако 500 км источније сад би ваљда сви требало да су срећни и хрвати и "браћа" из Србије (аутентични и прави). Али лакше је рећи да смо ми сами себи криви и да и заслужујемо судбину типа Јадовно, Јасеновац и Август 1995. Једноставније је, јер се то оправда тиме да смо ми некакав шкарт и вишак, ништа, више се воле домаћи цигани. Јер се нама качи да смо комунисти, одрођени, кукавице, лопови, глупани, хрвати, а лакше је тако, нисмо државотворни и достојни смо презира и кратко, једноставно, лакше је тако. Ма све што хрвати веле браћа прихвате без резерве, не познате ни себе а дјелите себе и нас, о било каквом знању о хрватима наравно не може бити ни говора. А Србија је ту ђе јесте и у таквим границама не Вашом или нашом вољом него туђом, страном, силном. до 1804 се покушава прећи Дрина и Дунав а они нас једва једном пустили на већински муслимански југ, насељен још углавном нелојалним православцима. А оквир Србије од Дрине до Тимока постављен је још у вријеме Деспота. Али лакше се заносити о сопственој величини, док умиремо, па тако су Тесла и Павле Срби а онај чемер и биједа из колона од октобра 1991 до краја 1995 они и нису баш, и сами су криви. Боље је заваравати сам себе да су црногорци, македонци па и ти хрвати некакви Срби него народ, Срби који су управо од тих хрвата страдали. А смета вам и што смо отуд у Србију дошли, је ли, да нас нема ви би сви одреда гарант писали ћирилицом, а Србија је ваљда некакав наш Пиемонт, тежак живот али те нико неће бацити у јаму зато што си Србин. Нека вам хрвата, ДаБогда се ородили!

Ma to su pacenici, ne treba sa njima razgovarati. Sve sto su mogli to su unistili, a uvek im neko drugi kriv. Srpski narod Krajine je krenuo pravim putem 1991 sa Dr. Raskovicem ali su ih ovi "pravi Srbi" sabotirali i od tada krece nas pad. U Crnoj Gori ljudi konacno shvatili da treba da prave svoju naciju (i na to imaju pravo) da bi opstali i evo pogledaj preporodili se od kada su napustili Titovu Srbiju.

I odakle majmunu to da Srbi smatraju Hrvatsku svojom domovinom? Ako Bog da kada se Rep. Srpska osamostali Srbi ce konacno dobiti svoju maticu.
 
Najzalsnije od svega je sto oni misle da su pri tome u svojim nakaradnim i izvrnutim misljenjima, dobri Srbi i jos bolji ljudi. Pazi to, velika je razlika izmedju Bosanaca I Krajisnika, kao da je to izreceno sa nekakvijem naucnim autoritetom, ka da je toboznji forumas glavom i bradom sam Jovan Cvijic, il bar ne manji strucnjak od njega..
 
Moguće da je u smutnim ratnim vremenima bilo i tih medjusobnih obračuna koje navodiš , mada je lično nisam čuo za nekog uglednijeg krajiškog komunistu i partizana da je tada stradao od "svojih " kao što se ima podataka da je svoje recimo španske saborce Broz počistio ko bubašabe , od Parovića do Žikice.Svakako je opet je bilo brdo Srba iz Hrvatske na rukovodećim položajima , kako u Beogradu , tako i u Zagrebu i lokalnim sredinama gde su živeli , najviše u policiji i vojsci , a i na rukovodećim mestima u privredi i partiji ,recimo posednji predsednik i sekretar SKH pred raspad su bili Srbi,a retko ko je od njih potezao pitanje neke autonomije Srba u RH .
Možemo mi govoriti o nekoj represiji i diktautri ,al koliko god bio represivan režim opet ne bi bio u stanju da drži u tolikoj pokornosti i vernosti najbrojniji narod u državi , bez saglasnosti velikog dela njegovih pripadnika ,tim pre što i kad je režim popustio i krenuo da se raspada taj isti najbrojniji narod je po svaku cenu hteo da on opstane .

Ako ti nijesi cuo za to onda odma antomatski to nije istina? Zamisli, tokom cijelog rata u Lici, Dalmaciji i Kordunu je postojao sukob cetnici protiv partizana i ne samo to nego je u nekim trenutcima sukob UNUTAR partizanski redova bio veci nego sukob izmedju cetnika i parizana. Padale su glave, pucalo se s ledja i uklanjalo SVE STO SMETA i sto misli van partijske linije. Pa onaj koji je bio omiljen medju borcima proglasi se narodnim herojem iako je ubijen s ledja, a onaj sto nije bio omiljen proglasi se izdajnikom a sa izdajnicima zna se sta se radi.

Nije ideja o autonomiji Krajine potekla od Mose Pijade nego od Srba partizana iz Krajine. Mosa je tu ideju podrzao i slozio se sa njima da je iznese pred Titu i drugove. Ideju su u startu skrsili srpske ulizice Rankovic i Djilas, uz Rankovicevo zajedljivo: Pa nece svako selo biti drzava. Nepismeni priglupi krelac.

Padale su glave, zatvaralo se, pdmetalo, ubijalo. Za svakog onog koji je dobio rukovodeci polozaj bilo u Zagrebu, Beogradu ili u sredinama odakle su, u vojsci i policiji, bar nekome drugome Srbinu partizanu je glava letila sa ramena ili mu je zivot zagorcan na drugi nacin tako da je bilo svejedno i da je likvidiran.

Ne znas to? Citaj. Previranja i urnebes u partizanskim redovima posebno na prostorima Krajine je tema za sebe i jedno od najzanimljiviji poglavlja takozvanoga NOBa i NORa.
 
Требамо бити "патриоти" па волити типове ко што сте вас двојца. Ми смо Србији проблем одкад зна за нас и проблем и вишак исто ко Загребу. Ето вас двојце, презир и мржња. Можда сте Срби али боме нисмо исти народ. С нама је готово али кривицом нашом и вашом, а ви сте већи, силинији и требало би бити паметнији. Дакле ми смо готови и неста нас сад је на вас ред. Па серите о патриотизму и политичким теоријама. Нађите ми било коју етничку и народну сорту која би опстала након таквих удара и притисака као што су их доживили наши Срби са простора данашње хрватске. И не пишем само о НДХ и Усташама и 1990-им годинама, све почиње знатно раније. Сад кад се ватикан примако 500 км источније сад би ваљда сви требало да су срећни и хрвати и "браћа" из Србије (аутентични и прави). Али лакше је рећи да смо ми сами себи криви и да и заслужујемо судбину типа Јадовно, Јасеновац и Август 1995. Једноставније је, јер се то оправда тиме да смо ми некакав шкарт и вишак, ништа, више се воле домаћи цигани. Јер се нама качи да смо комунисти, одрођени, кукавице, лопови, глупани, хрвати, а лакше је тако, нисмо државотворни и достојни смо презира и кратко, једноставно, лакше је тако. Ма све што хрвати веле браћа прихвате без резерве, не познате ни себе а дјелите себе и нас, о било каквом знању о хрватима наравно не може бити ни говора. А Србија је ту ђе јесте и у таквим границама не Вашом или нашом вољом него туђом, страном, силном. до 1804 се покушава прећи Дрина и Дунав а они нас једва једном пустили на већински муслимански југ, насељен још углавном нелојалним православцима. А оквир Србије од Дрине до Тимока постављен је још у вријеме Деспота. Али лакше се заносити о сопственој величини, док умиремо, па тако су Тесла и Павле Срби а онај чемер и биједа из колона од октобра 1991 до краја 1995 они и нису баш, и сами су криви. Боље је заваравати сам себе да су црногорци, македонци па и ти хрвати некакви Срби него народ, Срби који су управо од тих хрвата страдали. А смета вам и што смо отуд у Србију дошли, је ли, да нас нема ви би сви одреда гарант писали ћирилицом, а Србија је ваљда некакав наш Пиемонт, тежак живот али те нико неће бацити у јаму зато што си Србин. Нека вам хрвата, ДаБогда се ородили!

Ја лично знам Крајишнике који и данас, након свега, имају хрватске пасоше. Да, ствар буде још гора, то су они најгласнији, ,,крајишке Србенде", итд. А имају хрватске пасоше. Има тих примера доста. Овамо србују, али имају хрватске пасоше, јер јебага, пасош ЕУ није мала ствар. Па шта ми онда србујеш пријатељу овде, глумиш неког четника, Србенду, а имаш пасош земље која те је протерала. Пљују ту Хрватску на сав глас, а имају њихов пасоше, целе фамилије.

Е то је проблем овде. И немој то да схваташ лично. Није то никакво етикетирање и презир према Крајишницима и нико их није етикетирао. Само је овде речено (а то је, свиђало се теби то или не, истина) да су многи Крајишници заиста били југодловенски оријентисани, да су били партизани, комунисти, генерали (,,Лика дала девет генерала и Јованку за Тита маршала", па извини, нису то Срби из Србије певали), да су убијали крваво своје сународнике са супротне стране. Па Ђујић да је остао убили би га ко звер, али не Хрвати, већ Срби крајишници. На нашу несрећу, јесте тако било.
Такође, јесте чињеница да су многи из Крајине побегли и дезертирали, пили кафе по београдским кафићима, док се у Крајини гинуло 90-тих. Док су људи из Србије ишли тамо да се боре и гину. Зашто теби смета ако ти то неко казе? Што то тебе вређа?

Дакле, нико из Србије не генерализује и нико вас не мрзи, нити се радује што сте страдали (сем неких болесника), народ Крајине је мученички и страдалнички народ и његова страдања су страдања свих Срба. Али, то не значи да су сви Крајишници били невини и да није било лоших појава и код њих. И њихових великих грешака. А омаловаћавање Србије и Србијанаца је честа појава код неких Крајишника, тако да пријатељу, неће бити да само Срби из Србије вређају Крајишнике, него се и супротно дешава. Све то ја осуђујем и мислим да не треба ствари схватати тако лично и гледати све тако црно-бело.
 
Znaci imaju hrv. papire a pljuju po njima? U cemu je onda problem, tako i treba. Da imaju papire pa da ih hvale onda bi to bio problem. Uostalom drzava Srbija je njih priznala u vrijeme dok su se jos uvijek masovno palile srpske kuce (paljevina je trajala pola godine sve do pocetka 1996).

Dala je Lika i dvije cetnicke brigade i par jaki cetnicki odreda, pa ih ti ne spomenu. Ko da su kuzni? Ko se tukao 5 godina protiv tih sedam generala, da nijesu Sumadinci? Mozda Licani ipak.
A jos bolja ti je ta Miloseviceva bljuvotina da "nasa deca ginu a oni beze". Kako to kad je u Srbiji odziv na mobilizaciju bio 5% a u Kninskom korpusu 100%? U zapadnom dijelu Krajine 1991. bile su tri brigade iz Srbije - dvije su pobjegle a jedna je odradila posao junacki za primjer svima drugima. I tako...
Nema se tu sta zamjeriti obicnim ljudima, ljudi ko ljudi ali bolesna propaganda im pomuti i mozak i dusu. Nikad im nijesam zamjerio, ni onda ni danas.

Ko to omalovazava Srbiju i Srbijance? Zar ima potrebe za tijem, pa to sami najbolje radite. Pogotovo sa otrovnim strelicama punim smrada odapetim cas na Krajisnike, cas na Bosance, cas na Kosovce, pa onda kad nema sta drugo onda unutar same Srbije najprije na Juznjake, pa ove na Istoku, pa u Vojvodini... Nema kraja!
 
Pa zar ličani i kraišnici nisu bili udarna pesnica u slamanju srpstva(srpske hegemonije-kako vas je to tito naučio) hrvatskog hohštaplera i srboždera josipa broza,evo i dan danas se pojedini ličani kunu u tog crvenog ustašu
Čutali ste dok dok se je u titinoj hrvatoslaviji službeno intonirala lijepa njuhova iako je pod tom himnom preklana silna srpska nejač,mnogi Srbi iz Srbije to nisu znali ali vi Srbi iz hrvatske ste to veoma dobro znali
 
Znaci imaju hrv. papire a pljuju po njima? U cemu je onda problem, tako i treba. Da imaju papire pa da ih hvale onda bi to bio problem. Uostalom drzava Srbija je njih priznala u vrijeme dok su se jos uvijek masovno palile srpske kuce (paljevina je trajala pola godine sve do pocetka 1996).

То се зове лицемерје, да србујеш и пљујеш Хрвате а имаш њихове пасоше. Ти мислиш да тако треба да буду лицемери, али ја не мислим тако.

Да, било је и четника у Крајини, ја не спорим то, само указујем на то да је било и много (више) партизана и комуниста. И нико ти то не замера, ти људи су отишли код првих који их је покупио, али опет ти каем, немојте да причате као да код вас није било партизана, комуниста, југословена и титиних следбеника. Било их је итекако и крваво су убијали своје сународнике који се нису слагали са њима. И по Крајини, а нарочито по Србији кад су дошли да је ,,ослобађају". И многи од тих генерала су, кад је избио рат, стали против ,,четничке Србије" и против самих Срба у Крајини. Дакле, било је код вас југословена, итекако.
Па борили су се Срби против комуниста, са свих страна. Па ко поби ону шумадијску децу у Миљевини? Опет неки Драшковићи, херцеговци. Ти личани што испребијаше на смрт војводу Бојовића да би се доказали свом врховнику, Тити. Немој, молим те, уопште нису сви из Крајине цвећке.
A jos bolja ti je ta Miloseviceva bljuvotina da "nasa deca ginu a oni beze". Kako to kad je u Srbiji odziv na mobilizaciju bio 5% a u Kninskom korpusu 100%? U zapadnom dijelu Krajine 1991. bile su tri brigade iz Srbije - dvije su pobjegle a jedna je odradila posao junacki za primjer svima drugima. I tako...
Е немој да ми подмећеш Милошевића, ја са њим везе немам. И нисам ја, него сте ви са Симом Дубајићем се заклињали Слоби као ,,новом србском вођи". Има и снимак. Већина је у Крајини следила његову линију, онај ко је био против (Бабић) је и тада а и данас омраен код већине.
Али, зар ти хоћеш да каеш да из Србије нису долазили и борили се за вас? Зар ћеш да каеш да није било ваших који су беали и пили кафе по београдским кафићима? Ако то каеш, лаеш, а и није лепо. Да ти оспораваш и негираш то да су Срби из Србије долазили (од тога и из моје фамилије) да ратују тамо код вас, кад зна да јесу. И шта су требали, да сви изгину ту?

Nema se tu sta zamjeriti obicnim ljudima, ljudi ko ljudi ali bolesna propaganda im pomuti i mozak i dusu. Nikad im nijesam zamjerio, ni onda ni danas.
Овде се слаем са тобом.
Ko to omalovazava Srbiju i Srbijance? Zar ima potrebe za tijem, pa to sami najbolje radite. Pogotovo sa otrovnim strelicama punim smrada odapetim cas na Krajisnike, cas na Bosance, cas na Kosovce, pa onda kad nema sta drugo onda unutar same Srbije najprije na Juznjake, pa ove na Istoku, pa u Vojvodini... Nema kraja!
Има их и који то раде отворено, има их и овде на форуму. И ти си често, врло близу томе.Немој само опет да тврдиш да није, кад знаш да јесте. Ја сам увек нападао и критиковао кад тако неки из Србије вређају, генерализују и нападају крајишнике, босанце или црногорце, али и овај ваш екстремизам је погубан.
Разумем ја и ваше страдање и муку, све разумем, али то не значи и није вам изговор за ту причу да су вам за све криви Београд, Србија и Срби из Србије, а ви ништа нисте криви.
 
Imas Djujicevu sliku a ne znas sta se desavalo. E vidis cetnici su drzali Tromedju na ovaj ili onaj nacin gotovo sve do kraja rata - Dalmatinci, Licani i Bosanci.
Ko se tukao sa titinim hordama?
Kad vec imas Djujica na slici, onda b trebao znati da je Djujic objasnio situaciju Drazi - lako bi izasli na kraj sa lokalnim smradovima, ali problem su proleterske brigade i pridosli smradovi sa strane... to je poremetilo i stalno remetilo balans.
Eto to je to.

Nije slika crno bijela kako je ti vidis nego skroz sarena. Inace bi po tvojoj logici bilo "Licani i Krajisnici su svi komunisti pa prema tome 5 godina rata, partizani su ratovali i ubijali se sami". E pa ta "logika" je van pameti.

U Djujicevoj cetnickoj diviziji je bila po trecina Licana, trecina Dalmatinaca i trecina Bosanaca.
 
Па да, да нису дошле пролетерске бригаде четници би победили у Крајини. Значи, опет су Срби из Србије криви. Опет ти каем то размишљање је вам крајње идиотско.

То су бајке у које ни сам не верујеш, да је остао Ђујића би Крајишници убили. Па што се није вратио 90-тих кад су га звали? Па не верујем да би се лепо провео. Било је доста комуниста и југословена у Крајини, колико год ти то негирао.

И нме вреди сад да причаш како су за све криви ,,зли Србијанци".
 
Poslednja izmena:
Па да, да нису дошле пролетерске бригаде четници би победили у Крајини. Значи, опет су Срби из Србије криви. Опет ти каем то размишљање је вам крајње идиотско.

Idiotsko je tvoje razmisljanje, bas zato sto ne mozes da izadjes iz okvir mi i oni, mi ili oni, mi protiv njih......

Jasno je da Djujicevi izvjestaji objasnjavaju situaciju iz vojnog aspekta, njezine probleme i moguca rijesenja. Sasvim je nebitno odakle su stizale dodatne jedinice kojima Djujic ne moze parirati.
 

Back
Top