Naglasak?

I sta kazete, vec poslije 5-6 mjeseci provedenih u drugoj sredini promijene govor, folirantkinje jedne?!!!
Ja ga pocnem mijenjati vec nakon 2-3 dana...
Trebam li iz sve snage da se upinjem da mi se to ne desi, kako neko ne bi poceo da upire prst u mene zbog toga...???
Najlakse je pljuvati po drugima...
 
raindog:
kada kazhe Beogradjani, verovatno misli na izvorne Beogradjane, a ne na ljude koji su doshli ko zna odakle
, ja sam isto mishljenja da je taj 'knjizhevni' srpski koji govori mali broj ljudi u BG najchistiji i najslushljiviji i da sam mogla da biram neshto shto cu da poprimim od sredine sigurno bi bio taj chisti "beogradski" nego ovo lalinsko rastezanje koje se godinama provedenim u NS, infiltriralo u moj govor, pa sam ponekad smeshna sama sebi kad se uhvatim u tom "ta diii siii tiiiiii " , i tako bez obzira shto se ja trudim da nemam tih geografskih odlika u svom govoru, ljudi me nekad pitaju jesam li iz Slavonije :lol:

Da, mislio sam prave Beogradjane, Beogradjane koji su se rodili ovde i ciji su se roditelji rodili ovde... licno, meni je veoma bitan naglasak.. na primer nikada ne bih mogao da budem sa nekom devojkom koja ima seljacki naglasak, ili koja prica ijekavski.. fuj... hahaha :lol: ozbiljno, cak i da je ekstra zgodna, lepa i pametna.. kada mi progovori ijekavski stresem se od groze.. :lol: mozda sam snob ali sta da radim kada mi to uzasno puno smeta.. :roll:
 
Steffan:
Da, mislio sam prave Beogradjane, Beogradjane koji su se rodili ovde i ciji su se roditelji rodili ovde... licno, meni je veoma bitan naglasak.. na primer nikada ne bih mogao da budem sa nekom devojkom koja ima seljacki naglasak, ili koja prica ijekavski.. fuj... hahaha :lol: ozbiljno, cak i da je ekstra zgodna, lepa i pametna.. kada mi progovori ijekavski stresem se od groze.. :lol: mozda sam snob ali sta da radim kada mi to uzasno puno smeta.. :roll:

Jbte,osećam se prozvanom zbog onoga ijekavski................
I pozdrav za raindog,moju dragu Slavonku:-D sa lalinskim naglaskom:-D
 
Steffan:
Da, mislio sam prave Beogradjane, Beogradjane koji su se rodili ovde i ciji su se roditelji rodili ovde... licno, meni je veoma bitan naglasak.. na primer nikada ne bih mogao da budem sa nekom devojkom koja ima seljacki naglasak, ili koja prica ijekavski.. fuj... hahaha :lol: ozbiljno, cak i da je ekstra zgodna, lepa i pametna.. kada mi progovori ijekavski stresem se od groze.. :lol: mozda sam snob ali sta da radim kada mi to uzasno puno smeta.. :roll:

blago tebi
sa svim tvojim kompleksima8)
da te i ne pitam sta bi bilo kad djevojka ne bi znala srpski jezik;)
 
Meni su se bake i deke, pa i mama i tata rodili u Beogradu. Nemam nista protiv naglaska bilo kog, cak sta vise obozavam dalmatinski. Nemam nista protiv ljudi koji su iz raznih krajeva sa raznim naglascima, jedino mi smeta sto ima onih koju dodju u Beograd pa brze bolje trude se svim silama da pokupe takozvani "beogradski naglasak" i to kasnije ne lici ni na sta, osim na neko razvlacenje i prenemaganje.
Secam se davnih godina na letovanju na Hvaru, Splitu ili Korculi, svi oni koju su ziveli u okolini od 70km oko Beograda obavezno kad ih neko pita odakle su, oni kazu iz Beeeograda.
 
diretore:
blago tebi
sa svim tvojim kompleksima8)
da te i ne pitam sta bi bilo kad djevojka ne bi znala srpski jezik;)

Nista, osim ako nije neka cobanka iz Pakistana ili neke druge vukoyebine.. :lol: svako svome jatu prijatelju, ja sam gradsko dete i meni je potrebna gradska devojcica.. :lol: nista vise i nista manje.. :wink: to nema veze sa kompleksima, pre ce biti da si se ti zbog kompleksa nizih vrednosti osetio prozvanim i na taj uvredljiv nacin prokomentarisao moje misljenje na ovu temu.. :D
 
Steffan:
Nista, osim ako nije neka cobanka iz Pakistana ili neke druge vukoyebine..

vjerovatno bi bila dobra
da je cobanka iz Engleske;)
jer bi pricala sa orginalnim akcentom, zar ne?;)

Steffan:
ja sam gradsko dete i meni je potrebna gradska devojcica..
:lol: nista vise i nista manje.. :wink: to nema veze sa kompleksima,

ne to nema nikakve veze sa kompleksima:lol:
vec sa predubjedjenjima;)
da se nisi zapitao mozda da nisi gradsko dijete, ali seljak u dusi8)


Steffan:
pre ce biti da si se ti zbog kompleksa nizih vrednosti osetio prozvanim i na taj uvredljiv nacin prokomentarisao moje misljenje na ovu temu.. :D

slatko si me nasmijao
sto bi rekli u Alanu Fordu:
"grohotom se smijem"
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Steffan:

"Meni treba gradska devojčica............" njanjanja..............:-D
Znači svi koji smo rođeni u nekom drugom gradu,a da nije Beograd, smo seljaci???
Nisam znala to...................
Nego sad ćeš ti videti kad dođe moj branilac, gotov si........................:-D
 
malavelika:
Da li mislite da osobe koje se dosele u neku novu sredinu treba da prihvate tamosnji naglasak, ili da se drze svoga "za vijeki vjekov"? Ako uzmemo Beograd kao tipican primer-da li poceti da pricas beogradskim naglaskom, ili i dalje "lelekati" i "bonati"?
Ja pričam čistu ijekavicu bez ikakvog naglaska. Sad, kad bih boravila na području gdje se priča npr. ekavica.... ne znam ni ja, bilo bi mi teško možda ispočetka da prevalim ekavsku riječ preko usta... možda bi to došlo spontano... nemam pojma.
 
tralalala:
Beogradski naglasak o kome vi govorite nema veze sa Beogradjanima. Tako ne govore babe i dede u Beogradu.
To otezanje je verovatno nastalo u pokusaju onih sa strane da prikriju svoj naglasak, brzanje na primer, pa su onda poceli da otezu reci.
Zacetak tog nacina govora verovatno primecujete kod tih prijatelja o kojima pisete.
Meni ne smeta, govorite kako hocete, ali to beogradsko otezanje me bas nervira. Posebno kad se o njemu govori kao izvorno beogradskom. Jer nije. Eto.
potpisujem.
ali da dodam da se ježim toga. kao i đe si ,što ima...kada mi zavrće po bosanski a u srbiji je već 15 godina...
povrać povraĆ
NE SMETA MI kada pričaju Jagodinci, nišlije, paraćinci vranjanci...
nekako su moji.
ali ovi došljaci koji zavrČu na dalmatinski koji više liči na bosanski....
hrvatski a izbegli iz hrvatske....ma sve bi ja to vratila tamo pa tamo neka kenjkaju po svom dijalektu.
a tek crnogoprci...pa đetići se zaboravili đe su, da su u srbiju, a nijesu srbi,već montenegrini....
ako sada ne stanem....
 
Nemam nista protiv naglaska. Prvo ja pricam sa cudnim naglaskom pa ne znaju jesam li bosanka, crnogorka itd. Sestra koja mi je rodjena u NS i odrasla tamo prica nazovimo novosadski /znaci ne rasteze/ a oni koji dodju u NS rastezu i krevelje se da ih mozete prepoznati na kilometre, takodje se predstavljaju da su iz grada. Isto vazi za Beograd. Takodje iritira kada neko namerno forsira svoj akcenat.
 
To i jeste nesreća srpskog naroda što se i između sebe dijele i govore mi i vi, naši i vaši. To kod ostalih narodnosti nema, samo kod Srba.
Meni npr. ne smeta kada dođe neki Bosanac i guta samoglasnike ili Srbijanac kad oteže i njanja. Gledam prije svega da li je čovjek, a ne kako priča. Kako priča to je njegova stvar.
 
xpajamacax:
potpisujem.
ali da dodam da se ježim toga. kao i đe si ,što ima...kada mi zavrće po bosanski a u srbiji je već 15 godina...
povrać povraĆ
NE SMETA MI kada pričaju Jagodinci, nišlije, paraćinci vranjanci...
nekako su moji.
ali ovi došljaci koji zavrČu na dalmatinski koji više liči na bosanski....
hrvatski a izbegli iz hrvatske....ma sve bi ja to vratila tamo pa tamo neka kenjkaju po svom dijalektu.
a tek crnogoprci...pa đetići se zaboravili đe su, da su u srbiju, a nijesu srbi,već montenegrini....
ako sada ne stanem....

E potpuno si u pravu. Iz tvog posta posebno izdavajm te BOSANCE I CRNOGORCE KOJI ZIVE OVDE 15 GODINA A I DALJE SE VRLJAJU SA DJE SI ZEMO, a nazalos sve ih je vise.
Ali ja ipak volim, kao sto sam rekla u predhodnom posto, da slusam dalmatince.
 
diretore:
vjerovatno bi bila dobra
da je cobanka iz Engleske;)
jer bi pricala sa orginalnim akcentom, zar ne?;)
diretore:
Nema to veze sa njenim akcentom nego sa njenim mentalitetom, to je nesto sto tvoj zakrzljali provincijalski mozak nikada nece razumeti...


ne to nema nikakve veze sa kompleksima:lol:
vec sa predubjedjenjima;)
da se nisi zapitao mozda da nisi gradsko dijete, ali seljak u dusi8)


Za razliku od tebe ja treba da se zapitam za neke stvari koje su kod tebe vise nego ocigledne.. :wink:

slatko si me nasmijao
sto bi rekli u Alanu Fordu:
"grohotom se smijem"
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:


SmiJes se grohotom zato sto si neotesana svinja... :lol: mnogo si jadan da li znas to? Sta ja pitam gluposti, pa naravno da ne znas.. :roll:
 
xpajamacax:
potpisujem.
ali da dodam da se ježim toga. kao i đe si ,što ima...kada mi zavrće po bosanski a u srbiji je već 15 godina...
povrać povraĆ
NE SMETA MI kada pričaju Jagodinci, nišlije, paraćinci vranjanci...
nekako su moji.
ali ovi došljaci koji zavrČu na dalmatinski koji više liči na bosanski....
hrvatski a izbegli iz hrvatske....ma sve bi ja to vratila tamo pa tamo neka kenjkaju po svom dijalektu.
a tek crnogoprci...pa đetići se zaboravili đe su, da su u srbiju, a nijesu srbi,već montenegrini....
ako sada ne stanem....

Samo nastavi molim te, milina te je slusati za razliku od ovih licemera ... :lol:
 
Prvo jedna bitna stvar u vezi sa Beogradjanima i beogradskim akcentom. Ni mi ne govorimo pravilno knjizevni, koliko god to nama bilo cudno. Koristimo najvise dva akcenta, bez zaakcentaskih duzina, pogresno naglasavamo slogove, prema tome, daleko smo od pravilnog knjizevnog izgovora.
A sto se tice toga da li menjati svoj govor ili ne? Zavisi.
Ima ljudi kojima to jednostavno i prirodno ide od ruke, prema tome sto da ne. Nazalost, ja moj beogradski ne mogu da sakrijem, jer cak i kad pokusam da preuzmem neki drugi akcenat, to zvuci uzasno izvestaceno.
Dok, recimo, znam osobe koje tako lako menjaju svoj akcenat u zavisnosti od mesta i osobe sa kojom komuniciraju.
Meni bi recimo trenutno koristilo kad bih znala ijekavicu, ali nazalost bez ozbiljnog studiranja i ucenja pravila, gde se jat razvilo u (i)je, svaki moj pokusaj da imitiram ijekavicu, izgleda uzasno smesno i glupo.
Moja mama je npr. uvek menjala svoj akcenat kad je iz Bgd, isla svojoj mami u posetu, jedno 100 km od Bgd i to uvek tacno na pola puta.
Dok bi mene tamo uvek zezali zbog mog bgd. akcenta. :(
A i kad ste vec spomenuli, smeta i meni to crnogorsko i bosansko potenciranje svog akcenta kad se nalaze u Bgd. Mada iskreno nemam nista protiv tih naglasaka.
Jednostavno odaje utisak, vise politicki nego jezicki.
 
appl.gif
 
evi:
E potpuno si u pravu. Iz tvog posta posebno izdavajm te BOSANCE I CRNOGORCE KOJI ZIVE OVDE 15 GODINA A I DALJE SE VRLJAJU SA DJE SI ZEMO, a nazalos sve ih je vise.
Ali ja ipak volim, kao sto sam rekla u predhodnom posto, da slusam dalmatince.


Crnogorci ne kažu zemo, ali nikad. A za Beograđane koji su došli iz pi3dinovaca i vukojebina O, DA... njih je lako prepoznati, akcentuju uvek na prva dva sloga. To im se čini pravilnim, trude se..
KROkodil hahahhaha
 
Odlicno, Aphroditi...
Potenciranje vlastitog naglaska iz politickih i srodnih razloga, svakako da jeste za kritiku...

Mala pomoc za ijekavicu, ukoliko ti nekad zatreba... Oslusni sebe da li je "e" dugo ili kratko u tvom izgovoru... Ako je dugo, na njegovo mjesto ide "ije", ako je kratko, onda "je"...
Dete --- Dijete
Deca --- Djeca
 

Back
Top