Dva puta ranjavana, četiri puta odlikovana – ali bez stana

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
76.371
Dva puta ranjavana, četiri puta odlikovana – ali bez stana





Učesnica je Narodnooslobodilačke borbe u 2. svetskom ratu, dva puta ranjavana, 4 puta odlikovana, '92. izbegla iz BiH, Persa Tomić (91) i dalje mora da se bori.

2130883891595d17fdbd01a013594224_v4_big.jpg


Ovoga puta ona se bori za krov nad glavom.

Posle izgubljenog spora, a i pored urednih papira, Fond za socijalno osiguranje vojnih osiguranika od nje, osim stana, traži i obeštećenje od skoro 9.000 evra.

Heroja revolucije ostalo je malo. Persa Tomić je među retkima u Srbiji. Bitka na Sutjesci, desant na Drvar, u Prvoj krajiškoj brigadi prošla je Drugi svetski rat.

"Nisam imala ni detinjstvo, šta sam ja, na svoj rođendan sam imala vatreno krštenje na Kozari", kaže ona.

Orden za hrabrost, dva za zasluge, medalja rada sa svom imovinom nestalo joj je u Bosni. Iz Vršca se krajem pedesetih sa suprugom, penzionisanim kapetanom JNA, preselila u Visoko, odakle su '92. izbegli u Srbiju. Stan u Žarkovu dobili su od vojske na korišćenje na određeno vreme. Persa 2000. postaje udovica.

"Išla sam ja za produženje ugovora: ajd ti bako kući, mi ćemo to poslat, to je naša obaveza. Tri put otišla: pa jesmo rekli da više ne dolaziš. I ja normalna shvatila to tako. Godina po godina. A drugi su otkupili i prodali, za 6.000 maraka su kupili a prodali su za 60.000 evra", objašnjava Persa.

Spor oko stana koji je Persa vodila trajao je 13 godina i izgubila je. U septembru je očekuje novo ročište, vojni fond je tuži i traži nadoknadu duga.

"Meni je to teško što me sad terete da sam dužna 9.000 njima a ja sam sve do jednog računa, ja prvo platim njima račun pa nek imam samo leba i vode. Ja sad nemam kud, ja sad na ulicu. Zašto me terete? Zašto su tako prema meni primenili kao da sam ja, ne znam kako bih objasnila, neprijatelj ove naše zemlje za koju smo se borili. mojom krvi, mojim telom, koju su me crvi jeli kad sam dijete bila od 16 godina. a sad pod stare dane, niti sam imala detinjstva sad nemam ni starosti", dodaje ona.

Persa Tomić danas živi pedesetak metara dalje od onog stana za koji je dvadeset godina plaćala kiriju i porez.

"Navodno kažu da su oni nekom drugom morali da plaćaju kiriju jer taj neko nije mogao tu da se useli zato što ona zauzima taj prostor. Pa gde je njen prostor? Gde je njeno pravo? Gde je njeno učešće u stambenom fondu i njenog supruga, odnosno mog oca? Oni su izdvajali iz ličnih primanja u stambeni fond, iz tog stambenog vojnog fonda oni ni dinar nisu dobili", kaže njena ćerka.

Taksativno nabrajajući argumente, Ministarstvo odbrane odgovara da je Fond za SOVO postupao na pravilan i zakonit način, štiteći svoj i interes Ministarstva odbrane.

"Institucije svoje postupke moraju da zasnivaju na konkretnim pravilima i kriterijumima. U konkretnom slučaju, svakako da Fond za socijalno osiguranje vojnih osiguranika ima razumevanja za situaciju u kojoj se našla Persa Tomić, ali činjenica je da je upravo Fond vlasnik stana broj 9, koji se nalazi u ulici Ljubinjska broj 5A, u Beogradu, što potvrđuju i presude nadležnih sudova", navodi se.

Persa Tomić živi u iznajmljenom stanu koji plaća od penzije. Sud će odlučiti da li vojni fond ima pravo na naknadu na osnovu duga.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=07&dd=05&nav_category=12&nav_id=1279846

:think:
 
a pre neko veče listajući kanale naletim na onog debila Drecuna gde priča o tome kako je gomila mladih vojnika izginulo na Košarama, kako su mnogi ljudi obogaljeni a ja ga naglas upitam pa dobro ***** ti materina i šta je država učinila da ti ljudi dobiju zaslužene benificije ?
Šta je bilo pre par godina kad su štrajkovali veterani eks ju ratova i ratni vojni invalidi ? Jel ste izašli u susret njihovim zahtevima ?
pu
 
a pre neko veče listajući kanale naletim na onog debila Drecuna gde priča o tome kako je gomila mladih vojnika izginulo na Košarama, kako su mnogi ljudi obogaljeni a ja ga naglas upitam pa dobro ***** ti materina i šta je država učinila da ti ljudi dobiju zaslužene benificije ?
Šta je bilo pre par godina kad su štrajkovali veterani eks ju ratova i ratni vojni invalidi ? Jel ste izašli u susret njihovim zahtevima ?
pu

Ево, рецимо њен случај. Муж јој је педесетих година постао пензионер. Значи, радио је 10 година а пензију троши 60 година.

- - - - - - - - - -

Obzirom da je ona u Srbiji od 1992 - ge , za ovakvo dogadjanje snose krivicu svi oni koji su od tog perioda vrsili izvrsnu vlast u Srbiji .

не знам како се није снашла да купи стан за 6 000 марака, а да га прода после за 60 000 евра, као што су остали радили.
 
a pre neko veče listajući kanale naletim na onog debila Drecuna gde priča o tome kako je gomila mladih vojnika izginulo na Košarama, kako su mnogi ljudi obogaljeni a ja ga naglas upitam pa dobro ***** ti materina i šta je država učinila da ti ljudi dobiju zaslužene benificije ?
Šta je bilo pre par godina kad su štrajkovali veterani eks ju ratova i ratni vojni invalidi ? Jel ste izašli u susret njihovim zahtevima ?
pu

И ако се овоме дода ДА ДО ДАНАС НИКО ИЗ ВЛАСТИ НИЈЕ ДЕМАНТОВАО ДА ЈЕ АВ ОДНЕО БИЛУ И ХИЛАРИ КЛИНТОН МИЛИОНЕ ЕВРА ГРАЂАНА СРБИЈЕ ЗА ЊИХОВЕ ИЗБОРЕ ------ о чему су извештавали многи медији... онда стварно свако нормалан може да побесни........
 
И ако се овоме дода ДА ДО ДАНАС НИКО ИЗ ВЛАСТИ НИЈЕ ДЕМАНТОВАО ДА ЈЕ АВ ОДНЕО БИЛУ И ХИЛАРИ КЛИНТОН МИЛИОНЕ ЕВРА ГРАЂАНА СРБИЈЕ ЗА ЊИХОВЕ ИЗБОРЕ ------ о чему су извештавали многи медији... онда стварно свако нормалан може да побесни........

Требао је те паре што је дао Клинтоновој да подели војним пензионерима, да мало боље живе.
 
Ma, kakva držva...

Prevarili su je, ali onog trenutka kada je prestala da dobija rešenje o produženju ugovora, trebalo je da posumnja. Dešava se najčešće poštenim ljudima.

Па, добро. Уместо да рентира овај војни стан, сада рентира други стан.

Не знам само откуд овај дуг од 9 000 евра? Изгледа да је престала да плаћа кирију кад јој је истекао уговор са војском? Не знам шта друго може да буде.
 
Ево, рецимо њен случај. Муж јој је педесетих година постао пензионер. Значи, радио је 10 година а пензију троши 60 година.

- - - - - - - - - -



не знам како се није снашла да купи стан за 6 000 марака, а да га прода после за 60 000 евра, као што су остали радили.

Mozda nije dobila Ponudu za Ugovor o Otkupu za taj stan , a bez njega nije mogla da kupi stan i da se Upise u Katastar nekretnine i da dobije Vlasnicki list ?
 
Па, добро. Уместо да рентира овај војни стан, сада рентира други стан.

Не знам само откуд овај дуг од 9 000 евра? Изгледа да је престала да плаћа кирију кад јој је истекао уговор са војском? Не знам шта друго може да буде.

Sreća njena što ima dobru penziju da može da iznajmi stan. Teško, ali nije nemoguće, ovde je kako se kome navrne, da je dug počeo da teče onog trenutka kad je istekao ugovor o zakupu, ona kaže tako je prolazila godina za godinom, i da je plaćala. I recimo to ne zaračunaju, nema novog ugovora, ne možeš da plaćaš napamet, niti se računa. Kad je dobila rešenje o iseljenju krenula je da tuži, pa je to period koji se računa u dug.
 
Можда Земунко мисли на то да кад држава наследи станове, да смрадикали ускоче у те станове.

Nje SRS ništa različita u odnosu na druge stranke u takvim prilikama.I liberali gospodina Jovanovića i demoikrate gospode Šutanovca i Zorana Živkovića postupli bi isto u takvoj prilici.tj.u ispražnjeni stan ubacili bi svoju rodbinu ili stranačke "drugove".Nisu ni titovci bili imuni na takve izazove...
 
Poslednja izmena:
Sreća njena što ima dobru penziju da može da iznajmi stan. Teško, ali nije nemoguće, ovde je kako se kome navrne, da je dug počeo da teče onog trenutka kad je istekao ugovor o zakupu, ona kaže tako je prolazila godina za godinom, i da je plaćala. I recimo to ne zaračunaju, nema novog ugovora, ne možeš da plaćaš napamet, niti se računa. Kad je dobila rešenje o iseljenju krenula je da tuži, pa je to period koji se računa u dug.

Плаћала а они јој траже то што је плаћала?

Па не бих рекао да то може тако. Чак ни у Србистану.

А можда је плаћала и даље, али је нису обавештавали о промени рате, па је она плаћала ону последњу рату и никад није повећавала износ. Па је утужили за разлику што је живела а плаћала испод цене стан.

па јбг...живела је у војном стану. Није да није. Ред је и да се плати.

Штета што га није, као други војници, откупила за 6 000 марака, па да га ћерка после прода за 60 000 евра.
 

Back
Top