Dinastija Belojević

guslar1389

Buduća legenda
Poruka
27.394
Zasto je dinastija Belojevic toliko ignorisana od strane srpskih istoricara?

Dinastija Belojevic je igrala kljucnu ulogu u srpskoj istoriji i je jedna od najstarijih srpskih dinastija pored Vlastimirovica.

Rodonacelnik zupan Beloje je vladao Trebinjem 820-839 pa sin Krajina se ozenio sa cerkom kneza Vlastimira, pa Hvalimir, Cucimir, i braca Dragomir i Petrislav, od Dragomira sin Stefan Vojislav koji kasnije osnuje dinastiju Vojislavljevic a od Petrislava prvi srpski svetac Jovan Vladimir.

Ova dinastija je spomenuta u dva najstarija izvora - Da Administrando Imperio i Ljetopis Popa Dukljanina. Od njih poticu srpska dinastija Vojislavljevic pa i dinastija Nemanjic. Trebinje je najstariji postojeci srpski grad.

https://en.wikipedia.org/wiki/Travunian_dynasty
 
Zasto je dinastija Belojevic toliko ignorisana od strane srpskih istoricara?

Dinastija Belojevic je igrala kljucnu ulogu u srpskoj istoriji i je jedna od najstarijih srpskih dinastija pored Vlastimirovica.

Rodonacelnik zupan Beloje je vladao Trebinjem 820-839 pa sin Krajina se ozenio sa cerkom kneza Vlastimira, pa Hvalimir, Cucimir, i braca Dragomir i Petrislav, od Dragomira sin Stefan Vojislav koji kasnije osnuje dinastiju Vojislavljevic a od Petrislava prvi srpski svetac Jovan Vladimir.

Ova dinastija je spomenuta u dva najstarija izvora - Da Administrando Imperio i Ljetopis Popa Dukljanina. Od njih poticu srpska dinastija Vojislavljevic pa i dinastija Nemanjic. Trebinje je najstariji postojeci srpski grad.

https://en.wikipedia.org/wiki/Travunian_dynasty

E sada, da je baš ignorisana...zašto to misliš?

P. S. Uzgred, dinastija navedena na tom vikipedijanskom članku konstituiše originalno istraživanje; pokušaj spajanja Porfirogenita i Popa Dukljanina.
 
Poslednja izmena:
E sada, da je baš ignorisana...zašto to misliš?

P. S. Uzgred, dinastija navedena na tom vikipedijanskom članku konstituiše originalno istraživanje; pokušaj spajanja Porfirogenita i Popa Dukljanina.

Nisam cuo niti procitao nista o dinastiji Belojevica od nijednog srpskog istoricara. Ja mislim da je zapravo zbog toga sto su danasnji srpski istoricari alergicni na Porfirogeneta, ili zbog toga sto nece da velicaju srpsku dinastiju iz mesta koja se ne nalaze u danasnjoj Republici Srbije.

Sto se tice clanka vidim da je dinastija spomenuta u DAI a samo delimicno u Ljetopisu. Hvalimir je spomenut kao vladar Travunije u oba dokumenta - ali samo u Ljetopisu je Hvalimir spomenut kao otac/predak Dragomira i Petrislava, i da Stefan Vojislav i Jovan Vladimir su braca po stricu.

Ali zanimljivo je da u drugim vizantijskim izvorima (jovan skilica) Jovan Vladimir i Vojislav su spomenuti kao travunjani, sto potvrdjuje ovu tezu. Sta mislis?
 
Nisam cuo niti procitao nista o dinastiji Belojevica od nijednog srpskog istoricara. Ja mislim da je zapravo zbog toga sto su danasnji srpski istoricari alergicni na Porfirogeneta, ili zbog toga sto nece da velicaju srpsku dinastiju iz mesta koja se ne nalaze u danasnjoj Republici Srbije.[/QUO****

To što za nešto nisi čuo ili pročitao, ne znači i da to ne postoji. ;)

Kako alergije na Porfirogenita, ako se objavljuje toliko štiva? Evo ti malo od Tibora Živkovića (što uopšteno o Porfirogenitu, to o Beloju i Travuniji):
* Т. Живковић, De Conversione Croatorum et Serborum. Изгубљени извор Константина Порфирогенита, Београд 2013.
* Т. Живковић, Јужни Словени под византијском влашћу (600 - 1025), Београд 2007.
* Т. Живковић, Портрети српских владара (IX - XII), Београд 2006.

Dakle niti alergije na Porfirogenita, niti je reč o AVNOJevskom uticaju. Posebno obrati pažnju na to koji se vladalac našao u Živkovićevoj kolekciji srpskih vladara, pored Vojislavljevića koji imaju svoja stona mesta pri na jadranskom primorju):

Boric.png


Na samoj stranici Vikipedije, ako odeš pod References, možeš videti da se pominju dva srpska istoričara kao upravo izvor za taj članak - Sima Ćirković i Andrija Veselinović.
* С. Ћирковић, Срби у средњем веку, Београд 2005.
* Р. Љушић, А. Веселиновић, Српске династије, Београд 2008. (tu imaš sve vladaoce srpskih zemalja pobrojane, bez anahronizma uvođenjem modernih granica Republike Srbije).

Naravno, to možeš pročitati i u onoj monumentalnoj Istoriji srpskog naroda koju je bio uredio Ćirković (tada i predsednik odbora):
* Историја српског народа. Прва књига. Од најстаријих времена до Маричке битке (1371), Београд 2000.

Da ih pomene nije prezao ni Blagojević u: М. Благојевић, Српска државност у средњем веку, Београд 2011.

U Srpskom biografskom rečniku pod odgovarajućim odrednicima imaš informacije o Krajini, Vlastimiru i drugim ličnostima, iz pera Đorđa Bubala, koji je nedavno u saizdavaštvu sa Krestićem (mlađim) objavio skupoceno izdanje, gde takođe imaš podataka:

vladari-beli(3).jpg


Ovo je spomenuo ako se ne varam čak i Čedomir Antić, između ostaloga i u onoj najnovijoj Istoriji Republike Srpske.

Sto se tice clanka vidim da je dinastija spomenuta u DAI a samo delimicno u Ljetopisu. Hvalimir je spomenut kao vladar Travunije u oba dokumenta - ali samo u Ljetopisu je Hvalimir spomenut kao otac/predak Dragomira i Petrislava, i da Stefan Vojislav i Jovan Vladimir su braca po stricu.

Dukljaninov Hvalimir nije samo vladar Travunije, već i čitave "tetrarhije"; on je znatno širi kralj, koji pored Travunijom vlada još i Zetom, Humom i Podgorjem. Sem toga, imaju i drugačije roditelje - ovaj je sin Krajine koji se drži u Travuniji, a Dukljaninov Hvalimir je sin Tugemira, tetrarhijskog kralja. Ne zaboravi takođe daje Dukljaninov Hvalimir savremenik bugarskog cara Samuila, što će reći da je vladao negde krajem X stoleća, znači više od jednog čitavog veka nakon ženidbe Krajine Vlastimirovom kćerkom, što stvara izuzetno veliku hronološku distancu između te dve ličnosti.

Ali zanimljivo je da u drugim vizantijskim izvorima (jovan skilica) Jovan Vladimir i Vojislav su spomenuti kao travunjani, sto potvrdjuje ovu tezu. Sta mislis?

Misliš Tribali? Predrag Komatina je ubedljivo objasnio kako je došlo do te tribalizacije Duklje, tj. da najstariji koreni leže u greški prilikom prepisivanja, ali i ja sam razmišljao na sličnom putu kao ti. Uvek mi je širenje iz Travunije u pravcu Dioklitije koje pripoveda famozni 'Pop Dukljanin' nekako bilo simptomatično. Ranije sam mislio da je iz Travunije krenula vladarska dinastija Vojislavljevića, što bi i objasnilo njihovu naglu pojavu tj. stupanje na istorijsku pozornicu krajem X stoleća (jer Dioklitija je od svih slavinija pod velom mraka izuzetnim), odnosno da su Travunjani u nekom trenutku isterali vizantijske upravnike iz Dioklitije, međutim u skorije vreme najnovija naučna istraživanja koja su poprilično radikalno izmenila naša shvatanja dinastije Vojislavljevića (i to sa podosta ubedljivom argumentacijom) poljuljala su mi ta uverenja.

Jedino što je nesumnjivo jeste da postoji dosta rana politička povezanost između Srbije i Travunije; očito od najranijih poznatih vremena.
 
Неповезано, али ауторе књиге Владари Србије бих задавио као пилиће да су којим случајем неживи створови. Каква пропуштена прилика! Аутори су имали могућност да у једном заиста луксузном издању представе све српске владаре, али уместо тога - несхватљиво - они се опредељују за регионализам и једну упрошћену, рашкоцентричну представу наше историје. Почев од самог наслова, који у типично антисрпском духу избегава придев 'српски' и замењује га са оним 'Србије', до несхватљивог игнорисања наше најзначајније средњовековне династије после Немањића, као и најстарије од наше три нововековне династије. Чему оваква половична представа наше историје? Зар је логично да посвећујемо пажњу конститутивним деловима на уштрб целине?

Зна ли Ђорђе Бубало, ако не зна његов млађи колега, да је 'Србија' Немањића заправо - Рашка? Да у средњем веку, након владавине Бодина, у суштини не постоји никаква 'Србија', па таман ми тако и звали државу Немањића (за пта има разлога, али то овде није поента), већ постоји низ српских земља - и то увек најмање две. Владари Србије о којима они говоре заправо су српски владари, а тек неки од њих су и владари Србије.

Оваква издања су прилична реткост. Њеће нам се скоро указати прилика да исправимо грешку, и то је заиста жалосно. Једину утеху налазим у томе што је ово издање (како рече Славен) скупоцено и самим тим недоступно већини. Зато је већа вероватноћа да ће примерци иструнути на полицама књижара него завршити у рукама оних жедних знања, којима бих свакако пре препоручио и Википедију него ову књигу.
 
Poslednja izmena:
@haeul

Ta knjiga nije ni namenjena da se čita. Pošto je papreno skupa mogu da je priušte samo budžovani kojima će stajati na polici kao ukras. Političari kojima će onako "spontano" stajati na stolu dok drže intervju u svom kabinetu itd.
Ukoliko bilo ko želi nešto da nauči o vladarima Srbije (srpskim vladarima) to može da uradi sa mnogo manje para i sa mnogo kvalitetnijom literaturom.
Iskren da budem za tu knjigu ne bih dao ni 200 din kad bi kostala toliko.

Inače, mislim da ne treba da kriviš autore za naslov knjige. Takva izdanja se pišu po ugovoru, a izdavač (finansijer) bira naslov.
 
@haeul

Ta knjiga nije ni namenjena da se čita. Pošto je papreno skupa mogu da je priušte samo budžovani kojima će stajati na polici kao ukras. Političari kojima će onako "spontano" stajati na stolu dok drže intervju u svom kabinetu itd.
Ukoliko bilo ko želi nešto da nauči o vladarima Srbije (srpskim vladarima) to može da uradi sa mnogo manje para i sa mnogo kvalitetnijom literaturom.
Iskren da budem za tu knjigu ne bih dao ni 200 din kad bi kostala toliko.

Inače, mislim da ne treba da kriviš autore za naslov knjige. Takva izdanja se pišu po ugovoru, a izdavač (finansijer) bira naslov.
Продро си у саму сржи. Сигуран сам да и Мали Алек има један примерак на столу.

И то што кажеш. Што скупоценије издање, то се мање аутор пита.
 
Poslednja izmena:
Пази шта помињеш :P Још си и слику додао.

И, пази ти само тај поднаслов: Једанаест векова државотворства! Још ли је творимо, побогу? Има у томе истине..
 
Poslednja izmena:
Misliš Tribali? Predrag Komatina je ubedljivo objasnio kako je došlo do te tribalizacije Duklje, tj. da najstariji koreni leže u greški prilikom prepisivanja

Skilica, Kedrin, i mnogi drugi Vojislava spominju kao travunjskog Srbina, dok Miosic i njegove zitije govore o Jovanu Vladimiru da potice iz Trebinja. Ne znam gde si pomesao Travunjane i Tribale. :)
 
Dubrovcanin Junije Palmotic 1632. godine napise dramu "Pavlimir", o slovenskom knezu koji osnuje Dubrovnik.

Oko 1722. godine italijanski istoricar Danijele Farlati pise o Pavlimiru kao prehriscanskom knezu sa prostora Trebinja iz 9og vijeka, i naziva ga "Paulimirus Rex Serblorum".

U Ljetopisu Popa Dukljanina se isto spominje knez Pavlimir, obrazlozeci da mu je nadimak i "Beli/Belo", isto tvrdeci da je osnovao Dubrovnik.

Mnogi istoricari poistovjecuju Belog Pavlimira sa Travunjskim knezom Belojem iz Da Administrando Imperio, savremenik kneza Vlastimira.
 
Dubrovcanin Junije Palmotic 1632. godine napise dramu "Pavlimir", o slovenskom knezu koji osnuje Dubrovnik.

Oko 1722. godine italijanski istoricar Danijele Farlati pise o Pavlimiru kao prehriscanskom knezu sa prostora Trebinja iz 9og vijeka, i naziva ga "Paulimirus Rex Serblorum".

U Ljetopisu Popa Dukljanina se isto spominje knez Pavlimir, obrazlozeci da mu je nadimak i "Beli/Belo", isto tvrdeci da je osnovao Dubrovnik.

Mnogi istoricari poistovjecuju Belog Pavlimira sa Travunjskim knezom Belojem iz Da Administrando Imperio, savremenik kneza Vlastimira.
Где се беше помиње тај кнез Белоје у ДАИ?
 
Postoji jedna knjiga Istorijat jednog bratstva u Crnogorskom plemenu Bratonozici. To je pisao Aleksandar Cabo Belojevic. Ona ne seze tako daleko, dakle ne u IX vek. Da li postoji verovatnoca i kako proveriti da li danasnji Belojevici vuku poreklo od tog Beloja iz Travunije. Ja sam kao dete cuo od tetke da smo mi rodjaci bilo sa Brankovicima ili Nemanjicima a ona ko zna gde je to cula, samo to tada nije bilo popularno ni njoj ni meni ni uopsteno nije bilo neka tema pa se nismo raspitivali. Zna li neko nesto vise o tome i gde se mogu naci izvori kojima bi se to moglo potvrditi, opovrgnuti ili prouciti?
 

Back
Top