СЕЋАЊЕ НА „БОЉУ“ ПРОШЛОСТ: Обриси економије социјалистичке Југославије

Bilo bi dobro da ne zaboravimo blisku proslost kako bismo lakse shvatili uzas post-socijalizma.

------------------------------

Просто-напросто, највећи део створеног вишка није се преусмеравао у инвестиције. Што ће рећи, ако профит (добит) предузећа припада свим запосленима, они ће радије изабрати поделу (готово) целокупног профита кроз плате и бонусе, уместо усмеравања профита у инвестиције; а неинвестирање у опрему и нове послове дугорочно урушава предузећа. Искрсавао је и проблем како отпустити нерадника, а који као самоуправљач руководи предузећем.

Када је социјалистичкој држави понестајало новца за социјална давања, она се опредељивала за његово штампање, односно за „производњу“ инфлације – што је урушавало билансе предузећа и банака, и смањивало куповну моћ грађана. Поставља се питање – чији су били дугови друштвених предузећа и банака? Одговор је једноставан – државни, тј. дугови свих југословенских грађана. Под притиском иностраних поверилаца, тадашња савезна влада морала је да прихвати „суверенизацију дуга“ (1983), којим је СФРЈ преузела отплату свих кредита узетих у иностранству (и предузећа и банака), чиме је цео спољни дуг постао јавни.

„Источнонемачка привреда је показатељ као на длану да је систем привреде успостављен у време комунизма инвалидан. Источна Немачка имала је доходак од 8.000 долара по глави становника и била је најразвијенија у Источној Европи. Затим се уједињењем Немачке 18 милиона Источних Немаца „утопило“ у 60 милиона (Западних Немаца) и направљен је ,фидуцијарни уред‘ који је требало да источнонемачку привреду ревитализује, приватизује и ликвидира. Ангажовано је 3.500 чиновника, а три или четири човека су убијена. И шта се десило?

Када се на крају сабрао резултат, испоставило се да предузећа нису вредела толико колико се мислило и укупан губитак после приватизације био је 3.500 милијарди немачких марака – јер многе фабрике нису успели да ревитализују, а многи (Источни Немци) нису хтели да раде за тржишну цену. Комунизам је толико ,покварио‘ те Немце. Анкете становништва показују да становништво које је срушило Берлински зид (1989) и побегло из комунизма сада има индивидуалну перцепцију да је у комунизму било боље. Источна Немачка је, дакле, школски пример.

То је и наш случај. Људи који су учествовали у револуцији очекују плате и пензије, а не очекују да раде. Додуше, у Немачкој је било нешто другачије. Једна идеологија је пала, а професори марксизма нису постали транзициони управљачи, него су отпуштени и сада возе таксије. Остали су професори математике и физике. Студије о Источној Немачкој говоре да ће се држава ревитализовати тек када они који су рођени деведесетих, после рушења Берлинског зида, буду ступили на сцену и преузели управљање. То говори о дубинама развалине једног система. Нажалост, ми то не схватамо и мислимо да су неке ствари могуће.

------------------------------

Petog oktobra ispisana je poslednja stranica perverzne istorije Tekstilnog kombinata Partizanka. Medjutim, tranzicija ce ocigledno potrajati.

http://srbin.info/2015/02/08/secanje-na-bolju-proslost-obrisi-ekonomije-socijalisticke/
 
Bilo bi dobro da ne zaboravimo blisku proslost kako bismo lakse shvatili uzas post-socijalizma.

------------------------------

Просто-напросто, највећи део створеног вишка није се преусмеравао у инвестиције. Што ће рећи, ако профит (добит) предузећа припада свим запосленима, они ће радије изабрати поделу (готово) целокупног профита кроз плате и бонусе, уместо усмеравања профита у инвестиције; а неинвестирање у опрему и нове послове дугорочно урушава предузећа.

http://srbin.info/2015/02/08/secanje-na-bolju-proslost-obrisi-ekonomije-socijalisticke/

E vidis, ko god da si!

Ja sam radio u drustvenoj firmi i investirali smo! Jednom prilikom smo se odrekli dve plate da bi se prosirila firma!

E onda dolazi 5 listopad i vizijonar proda firmu sest puta nize od procenjene vrednosti! Firma procenjena na 18 miliona maraka a prodata za tri!

Posle su privatnici od PTT-a samo za upravnu zgradu dobijali 5 miliona maraka! A firma je nestala, ugasena!
 
E vidis, ko god da si!

Ja sam radio u drustvenoj firmi i investirali smo! Jednom prilikom smo se odrekli dve plate da bi se prosirila firma!

E onda dolazi 5 listopad i vizijonar proda firmu sest puta nize od procenjene vrednosti! Firma procenjena na 18 miliona maraka a prodata za tri!

Posle su privatnici od PTT-a samo za upravnu zgradu dobijali 5 miliona maraka! A firma je nestala, ugasena!

Oduvek sam bio fasciniran privatizacijom 2000 - 2008. To je jedan od najvecih politickih uspeha Srbije u XXI veku. Za 8 god smanjiti javni dug sa buducih 200% na 45%. Steta sto su operaciju izvodili priuceni desnicari. Zavrsena je jedva trecina posla.

Tvoj konkretan slucaj nije nista sto nismo mogli videti u svim ostalim tranzicionim zemljama. Cena koju drustvo placa kad skrene s puta.

- - - - - - - - - -

Bolje je bilo da smo mi zaposleni sve isprodavali i podelili pare a ne vizijonar da se tali sa ..........

Pa njegovi causi su hteli da nas oteraju u stecaj!

Pa da lesinare!

Mogli ste. Trebali ste. Samo da Partija ne upravlja privredom. Mene ne zanima kome ide provizija raspalog Jugodrva. Samo skidaj s moje grbace.
 
Пре Горбачова 1985. дефицит СССР-а је био 0, а у поседу СССР-а је било 2000 тона златних резерви.
Пет година касније под реформаторима, златне резерве су смањене на 200 тона, дефицит је порастао са 0 на 109.000.000.000 рубаља, а дуг према иностранству са 0 на 120.000.000.000. долара.
 
Poslednja izmena:
Пре Горбачова 1985. дефицит СССР-а је био 0, а у поседу СССР-а је било 2000 тона златних резерви.
Пет година касније под реформаторима, златне резерве су смањене на 200 тона, дефицит је порастао са 0 на 109.000.000.000 рубаља, а дуг према иностранству са 0 на 120.000.000. долара.

Dobar si. To ti je kao ona od prosle sedmice.

"Sovjeti su bili tik iza Amera po BDP-u."
 
Jedan sovjetski "novinar" neoiprezno je u radio programu citirao Hruščovljevu izjavu da je cilj SSSR-a "stići i prestići Ameriku" nakon čega je pozvan na razgovor kod odgovornih.Nesrećni novinar se braniii da je ro izjava taašnjkeg aktuelnog predsednika politibiroa CK KPSS lično data prilikom posete Hruškova SAD-u ,na šta su mu odgovorni odgovorili Jeste ali ta izjava je data u Americi a ne ovde pa ne može bez pdobrenje odgovornih prenosi slušaocima sovjetskog radia.
 
Dobar si. To ti je kao ona od prosle sedmice.

"Sovjeti su bili tik iza Amera po BDP-u."

Да, због Горбачова дођоше иза Јапана

- - - - - - - - - -

Зашто је пропао СССР
Gorbacov-i-Jeljcin-e1450819568414.jpg
 
E vidis, ko god da si!

Ja sam radio u drustvenoj firmi i investirali smo! Jednom prilikom smo se odrekli dve plate da bi se prosirila firma!

E onda dolazi 5 listopad i vizijonar proda firmu sest puta nize od procenjene vrednosti! Firma procenjena na 18 miliona maraka a prodata za tri!

Posle su privatnici od PTT-a samo za upravnu zgradu dobijali 5 miliona maraka! A firma je nestala, ugasena!

Кад сте инвестирали? у време самоуправљања или у време после самоуправљања али пре петог листопада?
 
Bolje je bilo da smo mi zaposleni sve isprodavali i podelili pare a ne vizijonar da se tali sa ..........

Pa njegovi causi su hteli da nas oteraju u stecaj!

Pa da lesinare!
Не губи време на ове.
Нити знају, нити могу. За њих свет почиње са њима и њиховим дупетима.
Боље је за све да остану у својим заблудама.
 
Не губи време на ове.
Нити знају, нити могу. За њих свет почиње са њима и њиховим дупетима.
Боље је за све да остану у својим заблудама.

А за вас из педесет и неке свет почиње са доласком партизана а завршава се са завршетком самоуправљања.

И данас живите у том периоду.
 
Добро је што је та никаква социјалистичка привреда растурена.Ништа то није ваљало, нису могли нерадници да се отпусте и није било овако финих газда и капиталиста да науче српске раднике памети.

Много је боље сада.Сада све пршти од предузетништва, приватне иницијативе, тржишта.Само има једна мала ситница.Држава мора да накнади приватним газдама плате које они дају радницима, кроз разне субвенције .То се ради у свим иоле озбиљнијим привредним делатностима где још постоји нека индустрија.

Није то више као у пропалом социјализму, где је предузеће морало да исплати плате радницима, да плати све могуће дажбине држави (под контролом СДК), и да само оно што преостане задржи као профит.
 
Кад сте инвестирали? у време самоуправљања или у време после самоуправљања али пре петог листопада?

Natovac!

Investirali smo u vreme samoupravljanja!

Niko se nije mesao u politiku firme!

Do 5 listopada!
 
Bio je to human sistem po meri coveka ,Nikada se nije radjalo vise dece nego u vreme Tita, imao si siguran posao,bezbednost na najvisem nivou,solidno skolstvo i zdravstvo, Odlazilo se u inostranstvo ali se i vracalo.

Деца су се у то време рађала јер су бејбибумери (који су се више рађали пар деценија раније) стасали за женидбе и удадбе, а било их је пуно, па су правили и пуно деце.

Да је систем ваљао, не би пропао, и не би иза њега дошле све ове катастрофе које су нас снашле.
 

Back
Top