Bušeni bunar i pumpa za vodu

remark

Početnik
Poruka
11
Kupio sam pumpu: http://raider.bg/en/c/vodni-po...ori-82/pompa-vodna-rd-pk60-153

Za vikend sam je instalirao na bušeni bunar koji ima ručnu pumpu i pored nje izvod za električnu pumpu, cevi su plastične 5/4". Bunar je iskopan na nekih 12-13m, nalazi se pored Dunava, ne znam kolika je visina vodenog stuba u njemu i kako to izmeriti.

Ručnom pumpom sam povukao vodu i ona prolazi i kroz el. pumpu, ali čim prestanem da pumpam voda više ne ide. (naravno pumpa je uključena)
Posle više neuspelih pokušaja samo jednom je krenula voda posle prestanka ručnog pumpanja ali je posle 5 sekundi prestala.
Kada sam usis od pumpe potopio u kantu sa vodom, izbacuje vodu bez problema.

U čemu bi mogao biti problem? Meni jedino pada na pamet da je udaljenost do vodenog stuba veća od 8m od površine zemlje i da pumpa nema snage da povuče vodu? Ne znam...

20170703_115855.jpg
 
Postoji li ventil kojim se zatvara deo za ručno pumpanje? Ako ga nema ili ga nisi zatvorio, kada prestaneš sa ručnim pumpanjem umesto da vuče vodu odozdo, povlači vazduh odozgo - kroz ručnu pumpu.

Naravno, vode tada na izlazu nema.
 
Postoji li ventil kojim se zatvara deo za ručno pumpanje? Ako ga nema ili ga nisi zatvorio, kada prestaneš sa ručnim pumpanjem umesto da vuče vodu odozdo, povlači vazduh odozgo - kroz ručnu pumpu.

Naravno, vode tada na izlazu nema.

Ovo ima logike, ali ventila nema. Jednostavno je samo izvučena cev iz zemlje odmah pored ručne pumpe i predviđena je da se na nju kači el.pumpa.
Prošle godine sam tu kačio komšijinu KAMA 3 pumpu i ona je lepo vukla vodu iz bunara, tako da je na žalost ova pumpa verovatno preslaba. (iako bi sve te pumpe bez obzira na snagu trebalo da povuku vodu do 8m dubine ako sam dobro razumeo)

Predihtovaću ponovo sve spojeve na njoj pa probati ponovo.

I još jedno pitanje, da li je moguće da su cevi bunara predebele jer su 5/4", a usis pumpe je 1" pa se preko adaptera kači na cev (ona plavo/crna plastika na slici)
 
Nisam 100% siguran ali pretpostavljam da je nešto ovako kao na slici.
Na dnu te debele cevi se nalazi kuglica koja glumi nepovratni ventil.
Kada pumpam ručnom pumpom voda prolazi i kroz električnu i tako je popunjava, ali verovatno negde ostane vazduha pa ne može sama da nastavi da vuče vodu.

pumpa-bunar.jpg
 
Poslednja izmena:
Predihtovao sam ponovo sve spojeve, ovaj put sa kučinom umesto teflon trake. Zatim sam sipao vodu u izlaz pumpe uz odvrtanje šrafa za luftiranje, potom zavrnuo šraf i uključio pumpu, iz prve je povukla vodu.
Radila je nekih pola sata, nije bilo problema.
 
Pumpa je fino radila oko dva meseca, nije se često koristila, možda 2-3 puta nedeljno po 1-2 sata rada.
Prekjuče nije nikako mogla da povuče vodu, mučio sam se sat vremena i ništa, jako se zagrejala za to vreme. Otvorio sam je, rastavio, nisam naišao na bilo kakav problem, namotaji statora deluju u redu, otpora na ommetru ima između kontakata, nije pregoreo. Nisam zapazio bilo kakva oštećenja.
Sklopio sam pumpu i juče ponovo probao i radi, povukla je brzo vodu ali sada sa mnogo slabijim pritiskom nego ranije, neupotrebljiva je, pritisak je baš jako slab..

Šta da radim, ima li joj leka? Ako su "otišli" namotaji ne isplati se popravka jer je plaćena 20-ak eur.
 
Izludeh od ove pumpe.
Merio sam broj obrtaja u praznom hodu i dobar je, oko 3000. (na jednu lopaticu ventilatora sam zalepio parče kartona i onda kad se vrti taj karton udara u lim koji prinesem, taj zvuk snimam i na računaru u Sound Forge-u analiziram i vidim da u 1s ima oko 50 tih udaraca, to mu dođe oko 3000 u minuti).
Odneo sam je u elektro servis gde su rekli da je električno ispravna.
Onda sam je odneo u servis koji radi pumpe, kažu da često odu lopatice, međutim kad je otvorio sve je kao novo, sležu ramenima ne znaju šta je, možda je semering-zaptivka ali ne veruje jer je i ona kao nova, nije gumica pocepana, ništa se ne vidi. Traže 1.000 dinara da zamene semering ali misle da neće pomoći, malo neprofesionalno.
Ne znam šta mi je činiti dalje...?!
 
Danas sam sa burazerom rastavio pumpu na sastavne delove. Njemu su bili sumnjivi ležajevi, iako se sve lepo vrti, kao čuju se malo. Dobro smo ih očistili i naprskali WD40 sprejom, onako par puta baš lepo natopili i kad smo sve sklopili pumpa radi normalno!

Posle toliko truda ispostavilo se da je bilo neispravno ono na šta sam najmanje sumnjao. Verovatno ovako podmazani neće dugo trajati pa ću da tražim nove da ih zamenim.
Čudno je to što ležajevi uopšte nisu kočili, nisu imali lufta, malo su se više čuli samo.. verovatno pod opterećenjem počnu da "koče" i time usporavaju pumpu.
 
На крају цеви која је потопљена у бунару...МОРАШ ДА ИМАШ КЛАПНУ...која ће задржати воду у читавој цеви и пумпи када пумпа престане да ради...:aha2:

У ту сврху постоје ткз. " неповратни вентили " који пуштају воду само у једном смеру и има их и величинама од 0,5 до 2 цола....;)
 
Da li neko ima iskustva u rednom povezivanju pumpi istih osobina radi povećanja pritiska (vakuuma)

...........
Redno vezivanje obrtnih pumpi se vrši kada je potrebno ostvariti vrlo velike napore, pri čemu su pumpe konstrisane za jednake protoke. Zajednička karakteristika dobija se sabiranjem napora svih pumpi vezanih na red.
.......
"Energetski aspekti navodnjavanja kišenjem".....Rajko Miodragović, Milan Đević, Zoran Mileusnić - Poljoprivredni fakultet - Beograd




E sad... Imam na raspolaganju dve centrifugalne pumpe naizgled identičnih elemenata (imitacije HONDE, iste konstrukcije, gabarit raspored delova, dodatni ram,...) Na pločicama nisu identični podaci ali su obe pumpe usis / izduv 2" / 2". Jedna nova druga izdrndana. Logično bi bilo postaviti novu do bunara pa na nju vezati stariju ka cevovodu.
Imal ko šta pametno da napiše ?
...
...
Da li treba da bude identično sve,.... pa i gasiranje ili je dovoljno da su obe od 2" ?
 
Patim se već danima i ne mogu da povučem vodu iz bunara 63mm / 4,6m do vode / 16m dubina bunara, sa kopijom "HONDE".

Bunardžija je postavio ručnu pumpu kojom smo podigli vodu do terena i opet ništa.
Onda je doneo svoju staru "TOMOS" MP 500 N i sa njom smo uspeli da crpimo vodu. Reče: "Tomos je centrifugalna pumpa i može da potegne sa veće dubine od tvoje HONDE".
Pročitam na pločici TOMOS-a: "bar 1, 5.800 o/min, 2,1 kW, 59,6cm3, 500lit./min."
Na mojoj HONDI:.................. "pump lift 26m, 3.600 o/min, 4,8 kW, 30m3/h (500lit./min)".

E sada, šta činiti:
a) kupiti TOMOS-a, a HONDU baciti, ili?
b)...?
 
Kupio sam pumpu: http://raider.bg/en/c/vodni-po...ori-82/pompa-vodna-rd-pk60-153

Za vikend sam je instalirao na bušeni bunar koji ima ručnu pumpu i pored nje izvod za električnu pumpu, cevi su plastične 5/4". Bunar je iskopan na nekih 12-13m, nalazi se pored Dunava, ne znam kolika je visina vodenog stuba u njemu i kako to izmeriti.

Ručnom pumpom sam povukao vodu i ona prolazi i kroz el. pumpu, ali čim prestanem da pumpam voda više ne ide. (naravno pumpa je uključena)
Posle više neuspelih pokušaja samo jednom je krenula voda posle prestanka ručnog pumpanja ali je posle 5 sekundi prestala.
Kada sam usis od pumpe potopio u kantu sa vodom, izbacuje vodu bez problema.

U čemu bi mogao biti problem? Meni jedino pada na pamet da je udaljenost do vodenog stuba veća od 8m od površine zemlje i da pumpa nema snage da povuče vodu? Ne znam...

Pogledajte prilog 446958
Ovako spojen ulaz vode u pumpu ne može da radi zato što je smanjen protok vode.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Danas sam sa burazerom rastavio pumpu na sastavne delove. Njemu su bili sumnjivi ležajevi, iako se sve lepo vrti, kao čuju se malo. Dobro smo ih očistili i naprskali WD40 sprejom, onako par puta baš lepo natopili i kad smo sve sklopili pumpa radi normalno!

Posle toliko truda ispostavilo se da je bilo neispravno ono na šta sam najmanje sumnjao. Verovatno ovako podmazani neće dugo trajati pa ću da tražim nove da ih zamenim.
Čudno je to što ležajevi uopšte nisu kočili, nisu imali lufta, malo su se više čuli samo.. verovatno pod opterećenjem počnu da "koče" i time usporavaju pumpu.
Zovni bolan nekog majstora , nemoj džaba da se patiš, nije vredno toga
 

Back
Top