Da li drajver za graficku utice na njene performance

milancho

Obećava
Poruka
88
Interesuje me da li moze neko da mi kaze koliko drajver za graficku utice na njene performance.Imam ati radeon 9200SE gigabayte sa 128 rama,nije neka kartica ali zavrsava poso.
Instalirao sam 5.1 catalyst drajver i to tako radi skoro godinu dana.
E sad se nesto razmisljam da skinem s neta catalyst 5.10 koji je tezak oko 25 mb.
Da li moze neko da mi kaze da li cu ja nesto time postici ili ce to biti samo gubljenje vremena,jer nemam bas "brzu" vezu sa netom.
 
manje vise zbog igrica jer sa novim drajverima obicno dolaze i ajd da kazem dodaci koji poboljsavaju performanse najnovijih igrica ili ispravljaju bugove (meni se desilo recimo da nisam u jednoj igri mogao da cujem zvuk dok nisam updateovo drajvere za zvucnu a i sto tako u jednoj igrici mi je skocio frame rate sa novim drajverima za video ili cak za ne igrive igrice (tipa losa slika i slicno se sredi stanje)) Nekad na sajtu cak i pise za koje igrice drajveri donose poboljsanje
 
Ipak sam resio da skinem drajver,pa cu videti da li ce doneti neko poboljsanje,a sto se tice nekog softvera za poboljsanje performanci nesto sumnjam da ce to doneti neko dobro,jednom sam skinuo ati tools i malo je overclocnuo,cisto da vidim sta ce da bude ali,osim sto je win pucao nisam nesto narocito postigao tako da sam digo ruke od toga.Probacu za drajverom pa sta bude.
U svakom slucaju hvala svima i pozdrav. 8-)
 
milancho:
Ipak sam resio da skinem drajver,pa cu videti da li ce doneti neko poboljsanje,a sto se tice nekog softvera za poboljsanje performanci nesto sumnjam da ce to doneti neko dobro,jednom sam skinuo ati tools i malo je overclocnuo,cisto da vidim sta ce da bude ali,osim sto je win pucao nisam nesto narocito postigao tako da sam digo ruke od toga.Probacu za drajverom pa sta bude.
U svakom slucaju hvala svima i pozdrav. 8-)
Skini. Ja sam imao problema sa Rome TW, nije mi radio intnro kako valja (sa drajverima koje sam dobio sa grafickom), a kada sam skinuo catalyst driver-e sa atijevog sajta intro je radio normalno. Inace imam istu graf kao i ti,samo sto je moja Asus. P.S. Oklagija je u pravu, potreban ti je sam display driver (najnoviji je 5.11), ostalo ti ne treba.
 
@Milancho

U tvom slucaju ne vredi stavljati nove drajvere jer ce ti performanse biti cak i slabije. Jedino da imas neke bugove u igrama, to bi bilo onda potrebno. Najnoviji drajveri su optimizovani za novije generecije karti, dok je tvoja karta trece generacije.


@AMLAP

Nemoj klokovati jer neces nista dobiti. To ti je moj savet, mozda ce ti neko reci i drugacije.
 
monte32:
@Milancho

U tvom slucaju ne vredi stavljati nove drajvere jer ce ti performanse biti cak i slabije. Jedino da imas neke bugove u igrama, to bi bilo onda potrebno. Najnoviji drajveri su optimizovani za novije generecije karti, dok je tvoja karta trece generacije.


@AMLAP

Nemoj klokovati jer neces nista dobiti. To ti je moj savet, mozda ce ti neko reci i drugacije.

Hvala ti na odgovoru.Zanimaju me sve te stvarčice po pitanju kompa,a kad nekoga pitam ovako,što se tiče mog okruženja, ili niko ne zna ili se pravi da zna.Čini mi se da ja ipak više znam od njih.Inače moja konfig. je od prije 3 god.ali dobro radi.Redovno čistim komp i tako to.Samo mi je ,čini mi se visočija temperatura procesora(Athlon XP palomino 1.53 Gh) i to kad ga uključim 54° a poslije izvjesnog vremena dodje na 64°.Isto i u biosu i u everestu.Nijesam pametna! Koji kuler da stavim jer mi je ovaj bučan(čistila sam ga skoro)?
Svi hvale Zalman ,pa reci...
 
AMLAP:
Hvala ti na odgovoru.Zanimaju me sve te stvarčice po pitanju kompa,a kad nekoga pitam ovako,što se tiče mog okruženja, ili niko ne zna ili se pravi da zna.Čini mi se da ja ipak više znam od njih.Inače moja konfig. je od prije 3 god.ali dobro radi.Redovno čistim komp i tako to.Samo mi je ,čini mi se visočija temperatura procesora(Athlon XP palomino 1.53 Gh) i to kad ga uključim 54° a poslije izvjesnog vremena dodje na 64°.Isto i u biosu i u everestu.Nijesam pametna! Koji kuler da stavim jer mi je ovaj bučan(čistila sam ga skoro)?
Svi hvale Zalman ,pa reci...

Imam ja odlicne drajvere za Nvidia-u pa ako hoces mogu da ti posaljem na mail (koristim ih za sve Nvidia graficke....)
Najbolje bi bilo da kupis neku noviju.... ATI 9200se ili FX5200 (ovo su odlicne graficke i odlicno rade sa novijim driverima!)
GF4 je stvarno "pregazena" graficka....

Sto se coolera tice uzmi Zalman, ThermalTake ili Spire....
Skoro sam imao jedan Spire cooler koji se nije u opste cuo (neverovatno ali istinito)

Preporucujem ti sledece modele:
1. Spire
http://www.itsvet.com/Spire-SPA07B2/p-comp_comp_cooler-56-67
http://www.itsvet.com/Spire-SPA04B4/p-comp_comp_cooler-56-25

Ovo su neverovatno tihi cooleri i fantasticno hlade

2. ThermalTake
http://www.itsvet.com/Thermaltake-Volcano-6CU/p-comp_comp_cooler-49-52
http://www.itsvet.com/Thermaltake-CL-P0025/p-comp_comp_cooler-49-31

O ThermalTake-u nemam sta da kazem......
Jeste da su malo skuplji ali zato..........


Pozdrav i sve najbolje!
 
Zool:
9200 SE je gowno.koja god graficka ima ovaj sufiks je najlosija u toj seriji a razlika izmedju nje i gf4 je vrlo mala.fx 5200 je bolja od 9200 SE ali polako i ona izlazi iz mode dolaskom novih igrica i prelaskom na PCI-E.

U potpunosti si u pravu da na scenu stupaju PCI-E graficke ali uzmi u obzir da ona ima Athlona-a 1.5GHz........

Znaci najbolje resenje je da uzme FX5200 ili ATI 9250 (128bit-a!!!)


AMLAP pitaj sve sta ti nije jasno, mi ce mo ti sve razjasniti :) Pozzz za tebe ;)
 
AMLAP:
Hvala momci, poslušaću vaš savjet!Samo još da stigne koja para...
Moram da dodam još memorije imam 256MB.Da li da kupim još 256 ili da maknem ovu pa da stavim 512?Inače je na 266MHz.Možda neka na333MHz od 512?
Malo sam početnik pa me nemojte ubiti u pojam da sam dosadna...

Nista AMLAP slobodno ti pitaj a mi ce mi biti strpljivi da ti objasnimo!!!

Ako ti ploca podrzava magistralu od 400Mhz (PC 3200) onda kupi Kingston 512MB PC3200 (400) a ako nisi sigurna da li podrzava onda napisi koja je ploca pa cemo ti reci sta je najbolje da uzmes!

Pozdrav svima!
 
AMLAP:
Ploča je SOLTEK i podržava PC (1600 ;2100 ;2700).
Neko mi je rekao da mogu slobodno staviti i onu od 400 MHz,a ja ću da poslušam vas.
Vidim da sve znate. :razz:
Pozzdrav :wink:
Možeš ti da staviš tu od 400 MHz ali ona neće raditi na toliko,i gde nađe Soltek, ja sam kod kolege imao prilično loše iskustvo sa njim koje je na kraju rezultovalo zamenu za drugu ploču....
 
nid:
Najbolje bi bilo da za pocetak promenis plocu pa sve ostalo!

Uzmi lepo ASUS A7V8X (VIA KT400) cena je oko 30E !
Pa onda kupis Kingston 512MB PC3200 (cena je oko 40E) !

To ti je moj savet!

Pozdrav!

Dobro,kad ti kažeš.Nego ja sa ovom pločom nikako nijesam imala problema sve i radi super.Još ovdje kod nas često ima problema sa naponom i strujom(iz čista mira fali),ali ja imam UPS.Inače kupila sam konfiguraciju prije 3 god.i ništa nijesam mijenjala.Tačno je da nijesam zainteresovana za igrice ali djeca jesu i sve dobro rade...
:wink:
Za početak ću dodati još memorije po savjetu
 
AMLAP:
Hvala momci, poslušaću vaš savjet!Samo još da stigne koja para...
Moram da dodam još memorije imam 256MB.Da li da kupim još 256 ili da maknem ovu pa da stavim 512?Inače je na 266MHz.Možda neka na333MHz od 512?
Malo sam početnik pa me nemojte ubiti u pojam da sam dosadna...
Zasto da maknes tu od 256 MB? Nema potrebe.Samo dodaj jos 512 MB(moze i ona na 400 Mhz) ili koliko si vec planirala i u BIOS-u podesi frekvenciju memorije na AUTO. Znaci,memorijski moduli ne moraju imati istu frekvenciju da bi radili zajedno.

Tvoj procesor ima eksterni klok od 133 Mhz ,sto pomnozeno sa 2 daje FSB tj.sirinu magistrale (to ti je brzina komunikacije sa ostatkom sistema) od 266 Mhz. Time je brzina memorije ogranicena na takodje 266 Mhz.

Ako budes kupovala novu graficku,slobodno uzmi neku GeForce 6200 (128-bitnu) ili ATI Radeon 9600pro. Ja,recimo imam Athlona XP 2200+(radu na 1,8 Ghz) u kombinaciji sa GeForce 6600 AGP i sve radi perfektno.

Pozdrav
 
.

Tvoj procesor ima eksterni klok od 133 Mhz ,sto pomnozeno sa 2 daje FSB tj.sirinu magistrale (to ti je brzina komunikacije sa ostatkom sistema) od 266 Mhz. Time je brzina memorije ogranicena na takodje 266 Mhz.

Ako budes kupovala novu graficku,slobodno uzmi neku GeForce 6200 (128-bitnu) ili ATI Radeon 9600pro. Ja,recimo imam Athlona XP 2200+(radu na 1,8 Ghz) u kombinaciji sa GeForce 6600 AGP i sve radi perfektno.

Pozdrav[/QUOTE]

Dobro.Ali ne čini mi se da je externi klok 133 već 166 jer u knjižici za matričnu pišu externi klokovi; 100 ; 133,3 ; 140 ;150 ; i 166MHz.Ima i sličice pored za podešavanje jumper-a.
Isto tako u naslovu knjižice piše SL-75DRV5-C VIA Apollo KT333 , pa pretpostavljam da je ovo 333 : 2 =166,5 (166) FSB clock.
Ako kupim 512 Mb memorije, da li da nju stavim prvu pa onu od 256 drugu ili to nema veze :?: Ploča podržava 3Gb memorije.
Znaš, nisam imala problema sa ovom konfiguracijom mada na nekim igrama blokira i kad radim sa zahtjevnijim programima ponekad.A ovdje kod nas vazda struja nestaje pa sam odmah kupila UPS.Super stvar,čak imam priključak za lampu pa kad fali struja ne moram da se slomim da nađem šteriku :cool:
 
AMLAP:
.
Dobro.Ali ne čini mi se da je externi klok 133 već 166 jer u knjižici za matričnu pišu externi klokovi; 100 ; 133,3 ; 140 ;150 ; i 166MHz.Ima i sličice pored za podešavanje jumper-a.
Isto tako u naslovu knjižice piše SL-75DRV5-C VIA Apollo KT333 , pa pretpostavljam da je ovo 333 : 2 =166,5 (166) FSB clock.
Ako kupim 512 Mb memorije, da li da nju stavim prvu pa onu od 256 drugu ili to nema veze :?: Ploča podržava 3Gb memorije.
Znaš, nisam imala problema sa ovom konfiguracijom mada na nekim igrama blokira i kad radim sa zahtjevnijim programima ponekad.A ovdje kod nas vazda struja nestaje pa sam odmah kupila UPS.Super stvar,čak imam priključak za lampu pa kad fali struja ne moram da se slomim da nađem šteriku :cool:
Malo te buni terminologija. Sirinu ceone,glavne magistrale tj.FSB dobijas kada eksterni clock procesora pomnozis sa 2 i onda se po toj vrednosti orjentises i kada je u pitanju memorija(ovo vazi samo za AMD procesore). Ta vrednost koju si ti navela je teorijski maksimum za tvoju plocu,sto znaci da je AMD Athlon XP 3000+ "plafon" za tvoju plocu(moze i Sempron 3000+ za Soket A podnozje) .Ako je tvoj procesor neki stariji Athlon XP,garantovano mu je eksterni clock 133,a ne 166. A ko sto rece Monte32,redosled mem. modula u tvom slucaju nije bitan.
 

Back
Top